هشدار: ذکر و باز نشر نوشتارهای من و هر نوشتاری که در روزنامه ها یا روی سایت شخصی و وبلاگهایم منتشر شده منحصراً با قید نام و نام خانوادگی ام و همراه با پیوند سایت و وبلاگهایم مجاز است.

زمان مطالعه: 3 دقیقه

از سوگواری و یاد مصائب امام حسین (ع) به عنوان ساده ترین جنبه و صفحه ی عاشورا که بگذریم به لزوم طرح جنبه و صفحه ی متعالی آن که مبین عظمت ،شور  و شرافت ، آزادگی و حق خواهی امام حسین (ع) است می رسیم.

لزوم طرح این جنبه و صفحه ی عاشورا نیز ناشی از تکلیف شیعه به حق خواهی و عدالت جویی و کمال طلبی است. تکلیفی که امام علی (ع) در شورای شش نفره ی عمر بدان عمل کرد و  حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف ) نیز به یاری خداوند آن را در حکومت جهانی خود متجلی خواهد ساخت.

بنابراین تایید می فرمایید که نقش و کارکرد بسیار بزرگی متوجه محرم  و عاشوراست و  ایجاب می نماید منابع قابل توجهی را مصروف این کارکرد نماییم و البته هر سال نیز منابع بسیاری را صرف زنده نگه داشتن عاشورا می کنیم.

وقتی را که روحانیون ، دانشمندان ، خطباء ، رسانه ها و مردم ما صرف تحقیق و مطالعه ، ذکر مصائب و طرح قیام امام حسین(ع) می کنند یکی از این هزینه هاست.

سه روز تعطیل رسمی در تقویم کشورمان (تاسوعا ، عاشورا ، اربعین حسینی) که ویژه ی بزرگداشت قیام امام حسین (ع) است یکی دیگر از این هزینه هاست.

انرژی،آب،سوخت،پارچه،موادغذایی،کاغذ،تجهیزات و… که هر ساله به این امر اختصاص می دهیم قطعا قابل توجه است .

البته چون آمار دقیق و قابل مقایسه ای در این خصوص بدست نیاوردم نمی توانم به ارقام و مقادیر، اشاره و استناد کنم. امیدوارم دستگاههای ذیربط مانند وزارت بازرگانی و وزارت نیرو  آمار قابل استنادی در این خصوص استخراج و ارائه فرمایند.

غرضم از طرح اقتصاد محرم جلب توجه به استفاده ی بهینه از منابع است.

انتظار می رود که خطبای ما با مطالعه ی بیشتر و عمیق تر به تبیین فلسفه این قیام و تشریح اهمیت و ذکر هنجارهایی که حضرت سید الشهداء علیه السلام آنها را ایجاد کرد و یا پاس داشت بپردازند.

شعرای ما علاوه بر ذکر مصائب امام حسین(ع) در رثای حماسه ی حسینی و عظمت و کارکرد این قیام نیز شعر بسرایند.

مداحان ما ضمن مطالعه و تقویت هر چه بیشتر اطلاعات صحیح تاریخی و مذهبی خود و علاوه بر اهمیتی که به لحن و آهنگ می دهند به آهنگ حرکت امام حسین (ع) از مبدأ تا مقصدش هم توجه کنند.

روحانیون ما به روشنگری بیشتر پیرامون شخصیت والای امام حسین (ع)و چرایی این قیام و بیان نقش شخصیت ها و عوامل مؤثر در بروز آن همت گمارند.

متولیان فرهنگ عمومی ارزشها و گنج های قیام سید الشهداء را از جنبه های مختلف و با ابزارها و روش های نوین (که مورد اقبال کودکان،نوجوانان و جوانان هم باشد) تشریح و نهادینه کنند و به تعطیل رسمی و گنجاندن آن در تقویم رسمی کشور بسنده نکنند.

هیأت های مذهبی ،مراکز دینی و دانشگاه ها و متولیان فناوری اطلاعات، اهمیت بیشتری به توسعه کتابخانه های تخصصی و الکترونیکی و پایگاه ها و محتوای اینترنتی درباره ی این قیام ارزشمند بدهند.

مسؤلین به زدودن بعضی اعمال و اندیشه های انحرافی از اطراف مراسم عاشورا اهمیت بیشتری بدهند.

چه خوب خواهد بود که شورای عالی انقلاب فرهنگی با استفاده از ظرفیت های آموزش و پرورش ، صدا و سیما ، وزارت علوم و تحقیقات ، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، هیأتهای مذهبی، مرکز امور مساجد ، حوزه های علمیه ، چهره های ماندگار و اساتید و فرهیختگان کشورمان ارزش ها، صفحه ها و جنبه های متعالی قیام حضرت سیدالشهدا (ع) را هنرمندانه و کارشناسانه از مهدهای کودک، مدارس، آموزشگاهها و دانشگاهها گرفته تا تولید فیلم ،سریال ، انیمیشن و بازیهای رایانه ای ، توسعه مطالعه و تحقیق پیرامون آن ( از جمله با مسابقات کتابخوانی ، مقاله نویسی، نمایشگاهها، سمینارها، ایجاد کتابخانه های تخصصی و پایگاه و محتوای اینترنتی) مطرح و نهادینه کنند و اثر بخشی هزینه ها و  اقتصاد محرم را با طرح و تبیین صفحه ی متعالی عاشورا که بیانگر عدالت جویی و کمال طلبی و حق خواهی به عنوان مهمترین عناصر حکومت شیعه  و حتی مصونیت بخش هر حکومت دیگری است افزایش دهند.

                                                                                           صادق رئیسی کیا

راه‌های تماس

اگر به مشاوره حقوقی یا وکیل در زمینه‌های مرتبط با نوشتارهای من نیاز داشتید یا به برگزاری کارگاه و دوره‌های آموزشی برای خود و مدیران و کارکنان شرکتتان در موارد یاد شده، علاقه‌مند، بودید می‌توانید درخواست خود را با شماره‌های ۸۸۳۲۱۰۸۸ و ۸۸۳۲۳۲۷۹ (گروه حقوقی برهان) در میان بگذارید.

درخواست مشاوره حضوری، تلفنی، آنلاین

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
اشتراک
اطلاع رسانی برای

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments