هشدار: ذکر و باز نشر نوشتارهای من و هر نوشتاری که در روزنامه ها یا روی سایت شخصی و وبلاگهایم منتشر شده منحصراً با قید نام و نام خانوادگی ام و همراه با پیوند سایت و وبلاگهایم مجاز است.

زمان مطالعه: 3 دقیقه

نیاسر تا خردادماه 1376 به لحاظ تقسیمات کشوری دهستان شناخته می شد. در مورخ27/03/1376 بنا به مصوبه ی  شماره 540570ت 17667 ک هیات وزیران و در اجرای ماده 4 قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری (مصوب 1362) نیاسر به شهر تبدیل و به عنوان مرکز بخش نیاسر از توابع شهرستان کاشان در استان اصفهان شناخته شد.

 پیش از آن نیز هیات وزیران در سال 1375 روستای غیاث آباد ( باریکرسف) و آستانه ی مبارک حضرت سلطانعلی ابن محمد باقر علیه السلام که مقدم ترین و بزرگترین امامزاده ی مدفون در ایران است را از استان مرکزی منتزع و به نیاسر ملحق نموده بود. بنابراین نزدیک به 13 سال است که برابر قانون تقسیمات کشوری ، نیاسر شهر شناخته می شود.

 در سال 1386 و در جریان بیست و نهمین سفر استانی هیات وزیران در استان اصفهان ، نیاسر به همراه مشهد اردهال و جوشقان کامو و قمصر به عنوان مناطق نمونه گردشگری کاشان مصوب و معرفی شدند. ضمن آنکه روستای نشلج نیز به عنوان روستای گردشگری نشلج  مصوب و معرفی شده که این روستا در بخش نیاسر قرار دارد.

بنابراین نیاسر علاوه بر اینکه خود منطقه ی نمونه گردشگری است منطقه ی  گردشگری مشهد اردهال و روستای گردشگری نشلج را نیز در بر دارد و این مزیتی بی نظیر در میان مناطق نمونه گردشگری ایران تلقی می شود. جاذبه های نیاسر متنوع هستند. در تلاقی طبیعت ، تاریخ و آیین انواعی از جاذبه های طبیعی ، آب و هوای معتدل ، پوشش گیاهی مشتمل بر باغ و بوستان و گلستان و مرتع ، چشمه ی  تالار ، آبشار زیبای نیاسر ، درختان سرو و چنار کهنسال ، کوهستان و جاذبه های تاریخی ( آتشکده ی ساسانی موسوم به چار طاقی نیاسر، غار رئیس مربوط به دوره اشکانی ، حمام صفویه ، برج چالقاب و … ) و جاذبه های آیینی ( بارگاه حضرت سلطان علی ابن محمد باقر علیه السلام و مراسم قالیشویان که در دومین جمعه ی پاییز هر سال برگزار می شود، مراسم عاشورا و تاسوعا که با حرکت هیاتهای مذهبی و حمل نخل و ترتیبات خاصی برگزار می گردد.) را شامل می شود و زمینه ی تبدیل نیاسر به منطقه ی نمونه ی سرمایه گذاری را فراهم کرده است.

 در حال حاضر جمعیت نیاسر از 5 تا 10 هزار نفر به ترتیب در نیمه ی دوم و اول سال نوسان دارد. بدین ترتیب که نیاسری های ساکن کاشان یا شهر های دیگر در فصلهای بهار و تابستان برای بهره مندی از طبیعت ، برداشت محصولات کشاورزی و به ویژه گل محمدی ، بهره مندی از آب و هوای معتدل و پاک ، تفرج و تفریح به منازل و ویلا های خود باز می گردند. البته طی ده سال گذشته توسعه ی گردشگری و برگزاری جشنواره ی گل و گلاب و بازدید گردشگران از نیاسر و وجود امکاناتی از قبیل گاز شهری ، تلفن ، راه دسترسی مناسب ،خدمات و فعالیتهای شهرداری نیاسر ، اختصاص وام مسکن روستایی و توسعه ی درآمد های ناشی از گردشگری و ایجاد برخی زیرساختهای دیگر سبب شده است که جمعیت ثابت نیاسر رو به فزونی گذارد.

توسعه ی شهر نیاسر اگر بدون توجه به حفظ ویژگیها و جاذبه های آن و همراه با نابودی فضای سبز و بوستانها و گلستانها به بهانه ی توسعه ی معابر و ساختمان سازی و بدون آموزش و ترغیب ساکنین به حفاظت محیط و طییعت اتفاق بیفتد ارزش های گردشگری منطقه را از بین خواهد برد.

مردم نیاسر به زبان فارسی و تقریبا بدون لهجه صحبت می کنند و در سالیان اخیر به تحصیل اهمیت بیشتری می دهند.

توجه زیاد گردشگران و طرح جاذبه های نیاسر در رسانه ها و هجوم عده ای برای خرید ملک و تلاش عده ی دیگر برای توسعه ی غیر قانونی حدود مالکیت و تعرض به اراضی موات و منابع طبیعی و تملک آن در سالیان اخیر قیمت املاک و در نتیجه اختلافات راجع به مالکیت اراضی را توسعه داده که این مساله می تواند به خرد شدن مالکیت و نابودی باغها و گلستانها بیانجامد.

بعضی سوداگران نیز با عرضه ی گلاب غیر ناب (گلاب با غلظت پایین تر از حد طبیعی ) به جای گلاب ناب و نیز عرضه ی عرقیات گیاهی با کیفیت پایین می توانند توسعه ی صنعت عرقیات و اسانس در کاشان را تهدید کرده و به اعتبار آن صدمه ی جدی وارد کنند.

امید می رود دستگاهها و مقامات ذیربط و نیز مردم پرتلاش و با هوش نیاسر به حفظ اقلیم ارزشمند ،تاریخی و خدادادی نیاسر اهتمام بیشتری داشته باشند و به گونه ای عمل نمایند که حداقل ، جاذبه های نیاسر برای آیندگان کمتر از آنچه که برای ما هست نباشد.

صادق رئیسی کیا

راه‌های تماس

اگر به مشاوره حقوقی یا وکیل در زمینه‌های مرتبط با نوشتارهای من نیاز داشتید یا به برگزاری کارگاه و دوره‌های آموزشی برای خود و مدیران و کارکنان شرکتتان در موارد یاد شده، علاقه‌مند، بودید می‌توانید درخواست خود را با شماره‌های ۸۸۳۲۱۰۸۸ و ۸۸۳۲۳۲۷۹ (گروه حقوقی برهان) در میان بگذارید.

درخواست مشاوره حضوری، تلفنی، آنلاین

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
اشتراک
اطلاع رسانی برای

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments