هشدار: ذکر و باز نشر نوشتارهای من و هر نوشتاری که در روزنامه ها یا روی سایت شخصی و وبلاگهایم منتشر شده منحصراً با قید نام و نام خانوادگی ام و همراه با پیوند سایت و وبلاگهایم مجاز است.

زمان مطالعه: 4 دقیقه

روشهاي ثبت نام در قانون ماليات‌برارزش افزوده

ماليات‌برارزش افزوده

الف) از طريق سايت اينترنتي

ب) از طريق مراجعه حضوري به سازمان امور مالياتي كشور و ادارات كل امور مالياتي .

اعتبار مالياتي مودي در قانون ماليات برارزش افزوده در واقع همان مطالبات مودي بابت مابه التفاوت ماليات برارزش افزوده خريد و ماليات برارزش افزوده ی فروش است .

همچنین توصیه می‌شود:

آشنایی با حسابداری مالیات بر ارزش افزوده (V.A.T) و طرز استفاده از معافیتهای آن

مودي مي تواند تقاضاي پايدار ماندن اعتبار مالياتي را بكند و در دوره ی  زماني بعد از آن استفاده كند. يا اينكه تقاضاي استرداد طلب خود را بكند كه در اين صورت سازمان امور مالياتي 3 ماه وقت دارد بدهي را بپردازد وگرنه ماهانه 2% جريمه به سازمان امور مالياتي تعلق مي گيرد. موديان مالياتي بايد توجه كنند كه در مورد معاملاتي كه مطالبات آن سوخت مي شود تاثير در ماليات برارزش افزوده ندارد. در مورد معاملات نسيه هم همين گونه است. در هر صورت بايستي 3% ماليات برارزش افزده پرداخت شود. صرفاً در معامله اي كه براساس حكم دادگاه فسخ مي شود مبتني بر رأي دادگاه كه اعاده ی  كالا و ثمن را به موجب حق فسخ مورد حكم قرار داده است استرداد 3% ماليات برارزش افزوده ممكن مي شود .

حل اختلاف با مودي

ماليات‌برارزش افزوده

سازمان امور مالياتي برگ تشخيص ماليات را صادر و به مودي ابلاغ مي كند. سازمان امور مالیاتی ابلاغ برگ تشخيص ماليات شخص حقيقي  به خودش و ابلاغ برگ تشخيص ماليات شخص حقوقي  را به هر كارمندي كه از شخص حقوقي انجام شود ابلاغ به اصیل تلقي مي نمايد.

در قانون ماليات برارزش افزوده مهلت اعتراض از تاريخ ابلاغ يا استنكاف و عدم حضور 20 روز است و در قانون مالياتهاي مستقيم 30 روز مي باشد.

مميز كل (رئيس كل امور مالياتي) مي تواند اعتراض مودي به برگ تشخيص را با مودي توافق كند و تعديل نمايد. در اين صورت 80% جرايم در اين مرحله بصورت خود كار بخشوده است. در صورت عدم توافق پرونده به هيأت حل اختلاف مالياتي مي رود. در اينجا بهتر است لايحه ی  كتبي داده شود و آنرا ثبت نمايند و شماره ی ثبت هم اخذ گردد. رأي هيأت حل اختلاف قطعي تلقي مي شود. از اين جهت كه حتي در صورت اعتراض بايستي ماليات را بدهد.

نكته : توصيه مي شود برگهاي مالياتي فوراً دريافت  و رؤيت و مورد اقدام واقع گردد.

در هيأت حل اختلاف مالياتي در صورت توافق 40% جرايم بخشوده مي شود و اگر اعتراض شود پرونده به شوراي عالي مالياتي مي رود ودر شوراي عالي مالياتي پرونده بصورت شكلي رسيدگي مي شود و نه ماهيتي.

مثلاً اگر قانون رعايت نشده باشد يا توجه به دفاعيات و اعتراضات نشده باشد رسيدگي مي شود. بايد توجه داشت كه دفاعيات مالياتي بايد مستدل و كوتاه باشد .

اصلح است همه موارد دفاع درلایحه ی تقدیمی به هيأت حل اختلاف آورده شود.

شوراي عالي مالياتي معمولاً حكم هيأت حل اختلاف را تاييد مي كند و بعضاً در مواردي خاص اقدام به نقض مي كند. مثلاً بدليل عدم توجه به دفاعيات و در نتيجه پرونده به هيأت حل اختلاف هم عرض مي رود .

اعتراض به رأي شوراي عالي مالياتي بصورت شكلي در ديوان عدالت اداري رسيدگي مي شود و درصورت نقض پرونده به هيأت حل اختلاف هم عرض مي رود .

مرجع رسيدگي ماده 251 مكررقانون مالیاتهای مستقیم: به موجب درخواست مودي و در صورت صدور دستور وزير اقتصاد و امور دارايي، كميسيون موضوع اين ماده به اعتراض رسيدگي مي كند و رأي مي دهد.

در نهايت عمليات اجرايي براي وصول ماليات آغاز مي شود و درصورتي كه مبلغ  ماليات متعلقه بالاتر از يك ميليون تومان شود سازمان امور مالياتي مي تواند این دسته  بدهكار مالیاتی  را ممنوع الخروج كند.

نكته: در قانون ماليات برارزش افزوده اولاً اعتراض قابل طرح در شوراي عالي مالياتي نداريم و ثانياً مهلت اعتراض در سایر موارد  20 روز است .

ماده 242 و 243 قانون مالياتهاي مستقيم مربوط به اشتباهات محاسباتي و عدد و رقم است. ماده 181 قانون مذكور هم كميسيونهايي دارد كه مي تواند از همه اسناد ومدارك شركت تصوير برداري كند كه بسيار حساس و در صورت عدم تئجه و همکاری مودی  تنش زا مي باشد.

نكته1: ماليات برارزش افزوده به صورت قسطي قابل پرداخت است و مشمول ماده ی  167 قانون مالياتهاي مستقيم است.

نكته 2: درمورد ماليات برارزش افزوده دونوع برگ ماليات صادر مي شود. الف: برگ مطالبه ماليات  ب: برگ استرداد ماليات

در مالياتهای  مستقيم فقط برگ مطالبه ی  ماليات داريم.

در مورد مواعد دقت شود كه اعتراض به ماليات و آراء مالياتي بايستي همراه  با ثبت اعتراض و اخذ شماره ی ثبت باشد. شماره ی  ثبت حتماً بایستی اخذ شود و روي ارقام و شماره ها و حتي اظهار نامه ها ترجيحاً چسب زده شود تا در جابجايي ها يا رسيدگي ها مخدوش نشوند.

هنگامي كه مودي اعتراض مي كند تا پرونده نزد مميز و از آن طريق به كميسيون رسيدگي برود مودي مي تواند تقاضا كند كه يك عضو كميسيون از اتحاديه مربوطه باشد يا جامعه حسابداران رسمي باشد.( بند 3 ماده 244 قانون مالياتهاي مستقيم مستند اين مبحث است)  توصيه مي شود مودي حتماً از اين امتياز خود استفاده كند.

در اعتراض به ديوان عدالت اداري و اعمال مادة 251 مكرر قانون مالیاتهای مستقیم  توصيه مي شود كه ابتدا درخواست اعمال ماده 251 مكرر تقاضا شود سپس و در نهايت اقدام از طريق ديوان عدالت اداري صورت پذيرد .

در تحويل كالا از شركت به شعبه ی همان آن توصيه مي شود سند اماني صادر شود تا ماليات مضاعف گرفته نشود.

اشخاصي كه كالا وارد مي كنند و خدمات پس از فروش هم مي دهند يا سرويس و تعميرات هم مي دهند بابت واردات كالا 3% و بابت ارائه خدمات هم بايستي 3% ماليات برارزش افزوده بدهند. يعني جمعاً 6% ماليات پرداخت خواهند كرد.

تبصره 2ی  ماده 17 قانون مالیات بر ارزش افزوده تصريح دارد مصرف كننده اي كه كالاهايش معاف از مالیات بر ارزش افزوده است ماليات برارزش افزوده ی مواد اوليه ی آن بايستي جزء هزينه هاي تمام شده محسوب گردد. بنابراین قانون مالیات بر ارزش افزوده باعث 3% گراني كالا مي شود.

قانون ماليات برارزش افزوده تصريح كرده كه اظهارنامه بايستي در مواعد مقرر داده شود ولي اين كه مأمور مالياتي ظرف چه مدتي به اظهارنامه رسيدگي كند قيد نشده كه از نقاط ضعف اين قانون مي باشد. ماده 157 قانون مالياتهاي مستقيم در اين خصوص وضع بهتري دارد.

اصولاً ماليات بايد در يك دوره ی  مشخص اظهار و رسيدگي شود وبايستي بنابراين گذاشته شود كه اگر در موعد رسيدگي نشود اظهار نامه مالياتي تقديمي بوسيله مودي قطعي گردد

ماليات‌برارزش افزوده

همچنین بخوانید:

مالیات خودروهای لوکس در سال آینده تعیین شد

 

راه‌های تماس

اگر به مشاوره حقوقی یا وکیل در زمینه‌های مرتبط با نوشتارهای من نیاز داشتید یا به برگزاری کارگاه و دوره‌های آموزشی برای خود و مدیران و کارکنان شرکتتان در موارد یاد شده، علاقه‌مند، بودید می‌توانید درخواست خود را با شماره‌های ۸۸۳۲۱۰۸۸ و ۸۸۳۲۳۲۷۹ (گروه حقوقی برهان) در میان بگذارید.

درخواست مشاوره حضوری، تلفنی، آنلاین