خرمدشت

اگر تصمیم دارید نوروز ۱۳۸۹ به مناطق مرکزی و حاشیه ی کویر مرکزی ایران سفر کنید یا این مناطق در مسیر سفرتان قرار می گیرد پیشنهاد می کنم به روستای خرمدشت کاشان سری بزنید. امیدوارم دلایل زیر شما را در مورد پیشنهادم قانع کند.

۱- این روستا در ۲۰کیلومتری جنوب شرقی کاشان در مسیر جاده ی قدیم کاشان- نطنز و تقریبا مقابل فرودگاه کاشان ( که اکنون کاربرد دفاعی دارد) قرار گرفته است. این روستا به مسافرانی که از مسیر کاشان به مناطق مرکزی و جنوبی کشور سفر می کنند کمتر از ۲۰ دقیقه پس از خروج از کاشان محیطی سبز ، آرام ، دلنواز و تاریخی هدیه می دهد و خستگی سفر و رانندگی را از تن بدر می کند.

۲- از مسیر اتوبان کاشان- اصفهان روستای خرمدشت تقریبا چسبیده به ضلع شمالی اتوبان در ۱۴۳ کیلومتری اصفهان و در فاصله ی ۲۳ کیلومتری کاشان قرار دارد و از راه دسترسی نسبتا مناسبی نیز برخوردار است.

بنابراین می توانید پس از دیدن خرمدشت واستراحت از هر دو مسیر فوق با فاصله و زمان کوتاهی در ادامه ی مسیر خود قرار گیرید یا به کاشان بازگردید.

۳- زیارتگاه محمد بن موسی بن جعفر(علیه السلام ) در این روستا واقع است. برای استراحت بین راهی و اقامه ی نماز محیط خوبی است.

۴- آتشکده ( چهارطاقی) خرمدشت که از آثار دوران ساسانی و شبیه بنای چهار طاقی نیاسر می باشد ( با این تفاوت که فاقد سقف است و سنگهای به کار رفته در آن متفاوت از چهار طاقی نیاسر می باشند و دچار تخریب و ویرانی های بسیاری شده است) به عنوان یکی از مظاهر تمدن کهن ایران ، یکی از جاذبه های تاریخی روستای خرمدشت و بسیار دیدنی است.

۵- خرمدشت مردمانی پر تلاش و مهماندوست و محیط شادابی دارد.شاید به همین دلیل خرمدشت نامیده شده است.

۶- هوا و طبیعت خرمدشت در ایام نوروز بسیار فرح بخش و با صفاست.

۷- مسیر هر سفری بخشی از همان سفر است. خود و خانواده اتان را با شتاب در رانندگی و عجله در رسیدن به مقصد در معرض خطر قرار ندهید و از لذت و دیدنی های مسیر محروم نکنید. ایران بزرگ و همه جایش زیباست.

صادق رئیسی کیا

2 پاسخ
 1. شهريار
  شهريار says:

  باسلام.من اهل این روستا نیستم ولی تردد زیادی دارم.این روستا خیلی قشنگه و آب و هواش تو اون منظقه تکه.
  ولی متاسفانه به دلیل بی تدبیری و بی مسوولیتی مدیران و مسوولین این روستا و خود کاشان آب قناتهای این روستا کم شده و مسوولین این روستا باید احیای قناتهای این روستا رو در اولویت بزارن.

  • sadeq
   sadeq says:

   با سلام و احترام
   راجع به ضرورت احیاء و حفظ قناتها که عظیم ترین زیر ساخت تاریخی در بخش کشاورزی ایران هستند روی سایت شخصی من این هشدار داده شده و اهمیت موضوع تشریح گردیده است. امیدواریم مسئولان و مردم توجه بیشتری به این مساله مهم بنمایند.

دیدگاه ها غیر فعال است.