هشدار: ذکر و باز نشر نوشتارهای من و هر نوشتاری که در روزنامه ها یا روی سایت شخصی و وبلاگهایم منتشر شده منحصراً با قید نام و نام خانوادگی ام و همراه با پیوند سایت و وبلاگهایم مجاز است.

زمان مطالعه: 3 دقیقه

هشدار: پیش از شروع مطلب به اشخاصی که مطالب منتشره اینجانب در روزنامه ها یا روی سایت شخصی یا وبلاگهایم را بدون ذکر منبع و بدون لینک سایتم یا وبلاگهایم به نام خود یا دیگری به هر طریقی منتشر می کنند متذکر می شوم که در انتظار عواقب قانونی انتشار غیر مجاز و بدون اجازه مطالبم باشند.

ذکر و باز نشر مطالب اینجانب و کلیه مطالبی که در روزنامه ها یا روی سایت شخصی و وبلاگهایم منتشر شده منحصراً با قید نام و نام خانوادگی ام و توام با لینک سایت و وبلاگهایم مجاز است.

کاشان با جمعیتی در حدود 300 هزار نفر و وسعتی در حدود 9600 کیلومتر مربع ، جزء 30 شهر بزرگ و پر جمعیت ایران و با جایگاه تک رقمی در میان مناطق گردشگری، صنعتی، اقتصادی، علمی و دانشگاهی ایران در 240 کیلومتری تهران و در همسایگی شهرستانهای قم ، اردستان ، نطنز ، گلپایگان ، دلیجان و در مجاورت کویر مرکزی ایران واقع است و زمستانهای نسبتا سرد و تابستانهایی کاملا گرم و خشک دارد.

در عین حال شهرها و مناطق کوهستانی کاشان از جمله نیاسر ، برزک و قمصر آب و هوایی معتدل و فرح بخش دارند.

در حالی که در تابستان دمای هوا در شهر کاشان و مناطق حاشیه ی کویر بعضا از مرز 45 درجه ی سانتی گراد می گذرد در مناطق کوهستانی مانند قهرود دمای هوا حدود 20 درجه ی سانتی گراد است.

کاشان هیچ رودخانه دائمی ندارد. رودخانه های مهم فصلی آن عبارتند از: چم رود ، قهرود ، هنجن و لتحر. آب شرب و کشاورزی کاشان از چاههای عمیق و نیمه عمیق و قنوات و چشمه سارها تامین می گردد. بالغ بر 40 رشته قنات فعال و چشمه سارهای معروفی مانند چشمه ی فین و چشمه ی نیاسر تامین کننده ی بخش عمده ی آب کشاورزی مورد نیاز کشاورزی کاشان هستند.

پنبه ، پیاز ، انار ، انجیر ، انگور ، زردآلو ، قیسی ، آلو ، آلوچه ، طالبی ، هندوانه ، لوبیا ، نخود ، بادام ، گردو ، فندق ، گیاهان دارویی ، عرقیات گیاهی از جمله گلاب محصولات کشاورزی کاشان می باشند.

فرش دستباف و ماشینی ، چینی و سرامیک و کاشی ، سنگهای ساختمانی ، مواد معدنی مانند پودرهای میکرونیزه و معادن سنگ آهن و مس ، مسگری ، ریسندگی ، خودرو سازی ، ابزار آلات صنعتی و اخیرا غنی سازی اورانیوم از جمله فعالیتها و محصولات صنعتی کاشان هستند.

گمانه هایی نیز از وجود منابع و ذخایر نفتی در نوار حاشیه ی کویر کاشان مطرح می شود.

کاشان مردمانی خونگرم ، شوخ طبع ، مهمان نواز ، پرتلاش ، ادیب، شاعر و سخنور و دوستدار دانش دارد.

کاشانی ها به اصالت، خوش صحبتی و بعضا زیاده روی در سخن ، همسر دوستی و علاقه ی وافر به خانواده ، کار و تلاش بسیار ، مومن و ملتزم بودن به اعتقاد ، ساده زیستی ، مصرف بسیار میوه و تره بار از جمله هندوانه و طالبی ، شیرینی به ویژه کلوچه و پشمک ، تنقلات و خشکبار ، انواع آش ، آبگوشت و دیزی (خانگی) شهرت دارند.

دانشگاههای متعدد با دانشجویانی بسیار در کاشان فعال هستند. کاشان یکی از مراکز مهم دانشگاهی کشور می باشد.

کار دوستی مردمان کاشان و فراوانی نیروهای کار مجرب و آموزش دیده و نزدیکی کاشان به تهران و اصفهان و دسترسی سریع و ساده به مرکز کشور و قطبهای جمعیتی ایران سبب شده شرکتهای بزرگ صنعتی از جمله خودرو سازی سایپا در سالیان اخیر در کاشان مستقر شوند و اکنون کاشان به یکی از قطب های صنعت خودرو سازی در کشور تبدیل شده است و علاوه بر آن در زمینه تولید فرش دستباف و ماشینی و گلاب و عرقیات گیاهی و اسانس نیز مرکزیت دارد.

به تدریج از کاشان و کاشانی ها بیشتر برایتان خواهم نوشت.

صادق رئیسی کیا

بیست و نهم بهمن 1388

راه‌های تماس

اگر به مشاوره حقوقی یا وکیل در زمینه‌های مرتبط با نوشتارهای من نیاز داشتید یا به برگزاری کارگاه و دوره‌های آموزشی برای خود و مدیران و کارکنان شرکتتان در موارد یاد شده، علاقه‌مند، بودید می‌توانید درخواست خود را با شماره‌های ۸۸۳۲۱۰۸۸ و ۸۸۳۲۳۲۷۹ (گروه حقوقی برهان) در میان بگذارید.

درخواست مشاوره حضوری، تلفنی، آنلاین