آشنايي با حسابداري ماليات برارزش افزوده (V.A.T) و طرز استفاده از معافيتهاي آن

هشدار: ذکر و باز نشر نوشتارهای من و هر نوشتاری که در روزنامه ها یا روی سایت شخصی و وبلاگهایم منتشر شده منحصراً با قید نام و نام خانوادگی ام و همراه با پیوند سایت و وبلاگهایم مجاز است.

زمان مطالعه: 3 دقیقه

بخش اول

*تعريف ماليات

* عمر ماليات

*انواع ماليات

*شاخص هاي ماليات

*عمر ماليات برارزش افزوده در دنيا

*عمر ماليات برارزش افزوده در ايران

همچنین توصیه می‌شود:

دستورالعمل بخشودگی جرایم قابل بخشش موضوع قانون مالیات های مستقیم و قانون مالیات بر ارزش افزوده

تعريف ماليات

ماليات تعاريف متعدد دارد. تعريف مورد قبول خبرگان مالياتي اين است كه ماليات قسمتي از دارايي و در آمد اشخاص حقيقي و حقوقي تبعه يا مقيم يا داراي در آمد و ثروت در يك جامعه معين سياسي (كشور) است كه اشخاص مذكور به موجب قوانين مالياتي آن جامعه مكلف به پرداخت مي شوند و در صورت عدم پرداخت اجبار خواهند شد. به عبارت ديگر ماليات بر حسب تعريف سازمان همكاري و توسعه اقتصادي (OECD) پرداختي است الزامي و بلاعوض كه به اين نوع مالياتها، مالياتهاي مستقيم مي گويند.

از تعريف بالا اين نتايج حاصل مي شود:

نتيجه اول : ماليات هم به دارايي تعلق مي گيرد هم به درآمد.

نتيجه دوم: اشخاص حقيقي و حقوقي هر دو بايد ماليات بدهند.

نتيجه سوم : در هر كشوري تبعه و غير تبعه بايستي ماليات بدهند.

نتيجه چهارم : اصل قانوني بودن ماليات كه در تمام دنيا حاكم است .در ايران اصل 51 قانون اساسي مبناي قانوني وصول ماليات است.

نتيجه پنجم : اجباري بودن پرداخت ماليات است . چون ماليات مربوط به حقوق عمومي است و قواعد حقوق عمومي آمره هستند و عدم اجراي آنها جريمه و ممنوع الخروج شدن بدنبال دارد در مقابل قوانين مالي شرعي مانند حج، خمس، زكات و.. ضمانت اجراي دنيوي ندارند.

قوانين مالياتي، دولت را با درآمد اشخاص شريك مي كند. ميزان مشاركت دولت، نرخ ماليات است. آورده ی  دولت امنيت و آموزش و دادگستري و..است.

عمر ماليات

ماليات عمري به اندازه تشكيل دولت در دنيا دارد و دولتها براي تامين مخارج و انجام وظايف خود ماليات برقرار مي كردندو به قول عده ای ماليات بهاي تمدن است.

ماليات به دو نوع تقسيم مي گردد: ماليات ملّي كه در قانون مالياتهاي مستقيم مصاديق آن ذكر گرديده است و ماليات محلي كه محدودبوده و مختص يك منطقه مي باشد مثل عوارضي كه به شهرداري ها مي پردازيم اين عوارض نيز نوعي ماليات است كه به آن ماليات محلي مي گويند . بيمه هاي اجتماعي نيز در بعضي نظامها، ماليات تلقي مي شوند. مالياتي كه مصرف آن از قبل (براي درمان و بازنشستگي) تعيين شده است .

انواع ماليات

بطور كلي در دنيا مالياتها به دو دسته تقسيم مي شوند: ماليات مستقيم و مالیات غير مستقيم

ماليات مستقيم به دارايي و در آمد تعلق مي گيرند.

ماليات غير مستقيم به كالا و خدمات تعلق مي گيرد. در بخش ماليات غير مستقيم، دستگاه مالياتي هويت پرداخت كننده ماليات را نمي شناسد. زيرا شخص ثالثي مكلف شده ماليات را براي دولت اخذ كند. مثلاً كارخانه نوشابه سازي مكلف مي شود. ماليات برمصرف را از خريدار اخذ كند و به دولت بدهد و مهم نيست كه هويت ماليات دهنده احراز مي شود يا خير.

در حقيقت ماليات بر ارزش افزوده از انواع مالياتهاي غير مستقيم مي باشد. چون از توليد كننده دريافت مي‌شود. از اين جهت كه توليد كننده مأمور شده آنرا از خريدار محصول و مصرف كننده اخذ كند و به دولت بدهد. پس ارتباطي بين دولت و مصرف كننده به صورت مستقيم مشاهده نمي گردد.

در ماليات مستقيم هويت ماليات دهنده دقيقاً مشخص است زيرا داراي پرونده و سوابق مالياتي است.

شاخص مالياتي

هر ماليات حداقل دو شاخص دارد:

1- پايه يا مأخذ يا مبناي ماليات

2- نرخ ماليات

پايه ی  ماليات: يعني آن چيزي كه ماليات به آن تعلق مي گيردمانند قراردادهاي پيمانكاري (البته ماليات به همه ی  قراردادها تعلق نمي گيرد. مثل قراردادهاي خريد و همچنين در صورت انجام كار توسط خود شخص)

نرخ ماليات : تعيين مي كند كه چقدر از ماليات متعلق به دولت است

مثلاً در معاملات املاك، پايه ی  ماليات ارزش معاملاتي ملك و نرخ آن 5% ارزش كل ملك است. خلاف آنچه كه بعضي دوستان بيان مي كنند. در ايران ماليات بر سرمايه هم داريم. زير 2 در هزار سرمايه ثبت شده يك شركت بايستي به عنوان تمبر مالياتي پرداخت شود و..

سابقه ماليات برارزش افزوده در دنيا

اين نوع ماليات داراي قدمتي 61 ساله است. در سال 1918 يكي از بازندگان جنگ جهاني اول دولت آلمان بود و نياز به منابع مالي داشت. چون ماليات مستقيم از لحاظ طبقه بندي وصول ماليات، كُند محسوب مي شود و چون و چرا دارد. آقاي زيمنس كه و طن دوست بود ومنابع سريع الوصول براي دولت آلمان مي خواست ماليات را از روي توليد كه ماليات مستقيم است برداشت و به ماليات بر مصرف كه غير مستقيم و سريع است و چانه زني هم ندارد و به سود و زيان توليد كننده هم ارتباطي ندارد (چون مصرف كننده مي پردازد) منتقل كرد و منابع درآمدي سريع براي دولت آلمان بوجود آورد. فرانسوي ها پس از جنگ جهاني دوم از اين قاعده پيروي كردند و اكنون61 سال است كه ماليات برارزش افزوده وصول مي گردد و درحال حاضر در 140 كشور اجرا مي‌شود.

 

همچنین بخوانید:

قانون مالیات بر ارزش افزوده

راه‌های تماس

اگر به مشاوره حقوقی یا وکیل در زمینه‌های مرتبط با نوشتارهای من نیاز داشتید یا به برگزاری کارگاه و دوره‌های آموزشی برای خود و مدیران و کارکنان شرکتتان در موارد یاد شده، علاقه‌مند، بودید می‌توانید درخواست خود را با شماره‌های ۸۸۳۲۱۰۸۸ و ۸۸۳۲۳۲۷۹ (گروه حقوقی برهان) در میان بگذارید.

درخواست مشاوره حضوری، تلفنی، آنلاین