هشدار: ذکر و باز نشر نوشتارهای من و هر نوشتاری که در روزنامه ها یا روی سایت شخصی و وبلاگهایم منتشر شده منحصراً با قید نام و نام خانوادگی ام و همراه با پیوند سایت و وبلاگهایم مجاز است.

زمان مطالعه: ۲ دقیقه

ممنوعیت های قانونی ناظر بر مدیرعاملی یا عضویت در هیات مدیره شرکت های بخش خصوصی

مقررات ایران در موارد و قوانین پراکنده ای، ممنوعیت اشخاص از قبول مدیرعاملی یا عضویت در هیات مدیره شرکت‌های بخش خصوصی را مورد حکم، قرار داده است.

از آنجا که مجموعه این ممنوعیت‌ها در یکجا گردآوری نشده و در قوانین پراکنده و مختلف، مورد اشاره قرار گرفته اند تصمیم گرفتم برای آشنایی و آگاهی مدیران شرکت ها و فعالان بخش اقتصادی کشور با محموعه این ممنوعیت ها و محدودیت ها فهرست ممنوعیت های قانونی افراد از تصدی مدیریت شرکت‌های بخش خصوصی را در این نوشتار، بیان نمایم.

الف) اصل ۱۴۱ قانون اساسی

ممنوعیت از مدیرعاملی و ممنوعیت از عضویت در هیات مدیره

در اصل ۱۴۱ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، افراد ذیل از مدیرعاملی و نیز عضویت در هیات مدیره شرکت های خصوصی ممنوع شده اند:

۱- رئیس جمهور و معاونان رئیس جمهور
۲- وزیران
۳- کارمندان دولت

ب) قانون ممنوعیت تصدی بیش از یک شغل

در این قانون نیز که در اجرای اصل ۱۴۱ قانون اساسی و در سال ۱۳۷۳ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده تاکید شده است که کارکنان دولت و دستگاه نهادهای عمومی از تصدی مدیرعاملی و عضویت هیئت مدیره شرکت های بخش خصوصی ممنوع می باشند.

ج) لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت

ماده ۱۱۱ لایحه قانونی اصلاح قسمتی ازقانون تجارت و همچنین ماده ۱۲۶ قانون مذکور اشخاص زیر را از تصدی مدیرعاملی و نیز عضویت در هیئت مدیره شرکت‌های بخش خصوصی ممنوع نموده است:
۱- محجورین
۲- کسانی که حکم ورشکستگی آنها صادر شده است.
۳- کسانی که به علت ارتکاب سرقت، خیانت در امانت، کلاهبرداری، جرایم در حکم خیانت در امانت، جرایم در حکم کلاهبرداری، اختلاس، تدلیس، تصرف غیرقانونی در اموال عمومی از حقوق اجتماعی کلا یا بعضا محروم شده باشد در مدت محرومیت.

۴- برابر ماده ۱۲۶ لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت، کسی نمی تواند در بیش از یک شرکت، سمت مدیرعاملی داشته باشد. (ممنوعیت از مدیرعاملی در بیش از یک شرکت)

د) قانون مالیاتهای مستقیم

تبصره ۳ ماده ۱۸۶ قانون مالیاتهای مستقیم تصریح دارد بدهکاران مالیاتی، امکان عضویت در هیئت مدیره شرکت ها و‌ موسسات و یا تاسیس شرکت ها و موسسات را پیش از اخذ مفاصا حساب مالیاتی ندارند. (محدودیت های مالیاتی برای قبول مدیریت شرکت)

ه) قانون مجازات اسلامی

محرومیت از حقوق اجتماعی، برابر بند «ر» ماده ۲۶ قانون مجازات اسلامی اعم از آنکه به موجب حکم یا ناشی از حکم صادره از سوی دادگاه باشد می‌تواند به ممنوعیت از مدیرعاملی یا ممنوعیت از عضویت در هیئت مدیره شرکت های بخش خصوصی، منجر گردد.

و) قانون دفاتر اسناد رسمی و کانون سردفتران و دفتریاران

برابر ماده ۱۵ قانون یادشده، سردفتران اسناد رسمی و دفتریاران، اشتغال به تجارت و مدیریت شرکتهای بخش خصوصی برای سردفتران اسناد رسمی و دفتریاران، منافی شغل سردفتری و دفتریاری شناخته می‌شود بنابراین، سردفتران اسناد رسمی و دفتریاران از قبول مدیرعاملی و عضویت در هیئت مدیره شرکت های بخش خصوصی، به نوعی، ممنوع می باشند.

ز) قانون ارتقای سلامت نظام اداری

برابر بند ۳ قسمت الف ماده ۵ قانون یاد شده، تاسیس شرکت و عضویت در هیئت مدیره هرگونه شرکت و موسسه برای افرادی که مشمول قانون مزبور شوند ممنوع می باشد.

ح) قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز

ماده ۶۹ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مصوب ۱۳۹۲ به امکان محرومیت از تاسیس شرکت یا محرومیت از عضویت در هیئت مدیره و مدیرعاملی اشخاص حقوقی به عنوان مجازات تکمیلی برای مرتکبین جرایم موضوع قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، اشاره نموده است.

راه‌های تماس

اگر به مشاوره حقوقی یا وکیل در زمینه‌های مرتبط با نوشتارهای من نیاز داشتید یا به برگزاری کارگاه و دوره‌های آموزشی برای خود و مدیران و کارکنان شرکتتان در موارد یاد شده، علاقه‌مند، بودید می‌توانید درخواست خود را با شماره‌های ۸۸۳۲۱۰۸۸ و ۸۸۳۲۳۲۷۹ (گروه حقوقی برهان) در میان بگذارید.

درخواست مشاوره حضوری، تلفنی، آنلاین

19
دیدگاهتان را ثبت کنید

avatar
7 دیدگاه جدید
12 پاسخ به دیدگاه
9 دنبال‌کننده
 
فعال‌ترین دیدگاه
داغ‌ترین دیدگاه
10 نویسندگان دیدگاه
محمد زارعابراهیمیحسن طالعمحمود مظلومیحسن بیگلری نیا جدیدترین ثبت‌کنندگان دیدگاه
  اشتراک  
اطلاع رسانی برای
حسینی
مهمان
حسینی

سلام و خسته نباشید
من حدود ۳ سال از سال ۹۱ تا ۹۳ مدیر عامل خارج از شرکا یک شرکت با مسئولیت محدود بودم و کارمند رسمی دولت بودم آیا مدیر عامل بودن من جرم بوده یا تخلف است

وحید
مهمان
وحید

با سلام و خدا قوت
من کارمند رسمی شرکت گاز هستم آیا امکان داره به عنوان مشاور یا نماینده در شرکت خصوصی خدماتی تاسیساتی فعالیت داشته باشم یا منع قانونی داره .تشکر

عبدالحمید کردبچه
مهمان
عبدالحمید کردبچه

با سلام
آیا معلمان جهت عضویت در هیئت مدیره شرکت تعاونی مصرف فرهنگیان مشمول قانون ممنوعیت تصدی بیش از یک شغل می شوند؟
سامانه ثبت اخیرا صورت جلسه تغییرات هیئت مدیره شرکت تعاونی فرهنگیان را با استناد به همین قانون رد کرده در تایید نهایی پیام خطای ” طبق بررسی های به عمل آمده شما مشمول قانون ممنوعیت تصدی بیش از یک شغل هستی” را می دهد در صورتی که طبق تبصره ۴ قاون فوق عضویت در هیئت مدیره و مدیر عاملی شرکت های تعاونی ادارات و موسسات از این قانون مستثنی شده اند.
لطفا راهنمایی بفرمایید.

سجاد بهرامیان پور
مهمان
سجاد بهرامیان پور

باسلام حدود۸۰نفر هستیم وخواهان تأسیس شرکت تعاونی فراگیر یا چندمنظوره هستیم ومدیر عامل واکثر اعضای هیئت مدیره کارمند ومعلم هستند ایا این افرادممنوعیت قانونی دارنند یانه

عبدالحمید کردبچه
مهمان
عبدالحمید کردبچه

دوست گرامی با سلام و احترام
متاسفانه هنوز مشکل حل نشده و همچنان سیستم پیام خطا مبنی بر شمولیت قانون ممنوعیت تصدی بیش از دو شغل جهت ثبت تغییرات اعضاء هیئت مدیره شرکت های تعاونی را می دهد. کاری کاملا خلاف قانون که شرکت های تعاونی کارمندی را گرفتار کرده و کسی هم پاسخگو نیست.
البته اگر اعضاء هیئت مدیره شما غیر کارمند انتخاب شوند مشکلی در ثبت نخواهید داشت.

حسن بیگلری نیا
مهمان
حسن بیگلری نیا

با سلام و خسته نباشید
بنده از سال ۹۳ عضو هیات مدیره یک موسسه غیر تجاری هستم ولی هیچگونه حقوق و مزایایی دریافت نکردم و همزمان کارمند رسمی دولت می باشم آیا صرفا عضویت در هیات مدیره بدون سمت مدیرعاملی یا ریاست هیات مدیره جرم و تخلف است ؟ در صورت جرم بودن حکم آن چیست ؟ با تشکر

حسن طالع
مهمان
حسن طالع

سلام و عرض ادب
الان بیمه ایران کارمنداشو یا وزارت دارایی کارمنداشو به عنوان مدیر عامل میفرسته شرکتهای بیمه خصوصی
آیا مشکلی نیست؟

ابراهیمی
مهمان
ابراهیمی

با سلام.
من کارمند دولت هستم. آیا میتوانم در یک شرکت سهامی خاص عضو هیئت مدیره “غیرموظف” باشم؟

محمد زارع
مهمان
محمد زارع

سلام آیا این قانون مختص کارمندان قراردادی است یا رسمی و پیمانی