هشدار: ذکر و باز نشر نوشتارهای من و هر نوشتاری که در روزنامه ها یا روی سایت شخصی و وبلاگهایم منتشر شده منحصراً با قید نام و نام خانوادگی ام و همراه با پیوند سایت و وبلاگهایم مجاز است.

زمان مطالعه: 3 دقیقه

داور مرضی الطرفین

ذکر و بازنشر نوشتارهای من و هر نوشتاری که در روزنامه ها یا روی سایت شخصی و وبلاگهایم منتشر شده منحصراً با قید نام و نام خانوادگی ام و همراه با پیوند سایت و وبلاگهایم مجاز است.

یکی از اهداف مهم از ارجاع اختلافات و دعاوی به داوری، حل سریع، تخصصی و کم هزینه ی اختلافات و دعاوی در چهار چوب اراده طرفین است. این مهمترین نکته ای است که داور مرضی الطرفین باید به آن توجه داشته باشد.

در عین حال، طرفین داوری برای تحقق یک داوری خوب، باید داور متخصص، کارآمد و بی طرفی را انتخاب نمایند تا از عهده یک رسیدگی صحیح و در نهایت از عهده صدور رأی قانونی برآید.

الف) شرایط الزامی قانونی داور مرضی الطرفین

۱- دارای اهلیت قانونی باشد.

۲- به موجب حکم قطعی دادگاه از داوری، ممنوع نشده باشد. (ممنوعیت از داوری)

به عنوان نمونه می توان به ماده ی ۴۷۳ قانون آیین دادرسی مدنی و ماده ۵۸۸ قانون مجازات اسلامی اشاره کرد.

در ماده ۴۷۳ قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور مدنی، پیش بینی شده که اگر داور پس از قبول داوری بدون عذر موجه در جلسات داوری حاضر نشود یا استعفا دهد یا از دادن رأی امتناع کند، دادگاه می تواند او را تا ۵ سال از داوری، محروم نماید.

۳- در اثر محکومیت قضائی از داوری، محروم نگردیده باشد. (محرومیت از داوری)

در توضیح این بند و تفاوت آن با بند دوم می توان گفت داوری به عنوان یکی از حقوق اجتماعی از سوی مقام قضائی، قابل اعمال محدودیت می باشد.

بدین ترتیب که اگر کسی مرتکب جرم شود قاضی می تواند علاوه بر مجکومیت وی به مجازات های قانونی در تکمیل آن مجازات او را از بعضی از حقوق اجتماعی، از جمله داوری، محروم نماید.

در حالی که ممنوعیت از داوری به موجب حکم مستقیم دادگاه و نه ناشی از حکم دادگاه می باشد.

در ماده ی ۵۸۸ قانون مجازات اسلامی نیز پیش بینی شده است که اگر داور برای اظهار نظر یا اتخاذ تصمیم به نفع یکی از طرفین اقدام به اخذ وجه یا مال از طرف دیگر نماید مرتکب جرم شده است و به حبس از ۶ ماه تا ۲ سال، محکوم می گردد.

طبق بند ششم ماده ۱۹ قانون مجازات اسلامی حبس از ۶ ماه تا ۲ سال جزء مجازات های تعزیری درجه شش می باشد و قاضی می تواند علاوه بر مجازات تعزیری، تحت عنوان مجازات تکمیلی، داور را به مدت ۶ ماه تا ۵ سال از داوری، محروم نماید.

۴- از قضات شاغل در دادگاه ها نباشد.

۵- از کارمندان اداری شاغل در دادگاه ها نباشد.

۶- یکی از طرفین نمی تواند به عنوان داور در اختلاف بین خودش با طرف دیگر، انتخاب شود.

زیرا در اختلاف بین دو شخص، شخص سومی باید به عنوان داور، ایفای نقش کند و اساساً داوری، مبتنی بر حداقل، سه عنصر است که دو عنصر آن طرفین داوری هستند و عنصر سوم؛ شخص داور است.

۷- در دعاوی بین دولت و دستگاه های عمومی که راجع به اموال عمومی و دولتی باشد، کارمندان دولت نمی توانند به عنوان داور مرضی الطرفین انتخاب شوند.

۸- در قرارداد بین یک ایرانی و یک بیگانه، طرف ایرانی نمی تواند تا زمانی که اختلافی بروز نکرده به داوری اشخاصی رضایت دهد که هم میهن طرف بیگانه باشند.

ب) شرایط اختیاری داور مرضی الطرفین (شرایط پیشنهادی ایران داوری)

۱- بهتر است داور مرضی الطرفین دارای سابقه ی اختلالات ذهنی و روانی نباشد.

۲- بهتر است داور مرضی الطرفین نسبت خویشاوندی با طرفین و بستگان آنان نداشته باشد.

۳- بهتر است داور مرضی الطرفین به طور خاص در موضوع دعوا و اختلاف، ذینفع نباشد.

۴- بهتر است داور مرضی الطرفین دارای سابقه ی دعوی حقوقی یا کیفری با طرفین یا بستگان آنها نباشد.

۵- بهتر است داور مرضی الطرفین با وکیل طرفین، رابطه خویشاندی یا استخدامی نداشته باشد.

۶- بهتر است داور مرضی الطرفین با طرفین داوری رابطه کارفرمایی و کارمندی یا وکالت یا رابطه مشاورتی نداشته باشد.

۷- بهتر است داور مرضی الطرفین از ورثه طرفین داوری یا همسران و خانواده آنان نباشد.

۸- بهتر است طرفین داوری، افرادی که کهولت سنی یا بیماری مزمن دارند را به عنوان داور مرضی الطرفین انتخاب نکنند.

۹- بهتر است طرفین داوری، افرادی که کثیر السفر یا اغلب اوقات از دسترس، خارج هستند را به عنوان داور مرضی الطرفین انتخاب ننمایند.

۱۰- بهتر است داور مرضی الطرفین، فردی متخصص، منظم، فاقد تعصبات قومی و دارای شخصیتی استوار و نفوذ ناپذیر باشد.

در صورتی که به انتخاب داور یا وکیل برای دعاوی داوری یا مشاوره در زمینه داوری نیاز داشتید یا به برگزاری کارگاه و دوره های آموزشی برای خود و مدیران و کارکنانتان در موارد یاد شده، علاقه مند، بودید درخواست خود را به s.raeisikia@gmail.com ارسال یا با شماره های 88321088 و 88323279 (گروه حقوقی برهان) تماس، حاصل فرمائید.

صادق رئیسی کیا

بیست و چهارم مهرماه 1396

راه‌های تماس

اگر به مشاوره حقوقی یا وکیل در زمینه‌های مرتبط با نوشتارهای من نیاز داشتید یا به برگزاری کارگاه و دوره‌های آموزشی برای خود و مدیران و کارکنان شرکتتان در موارد یاد شده، علاقه‌مند، بودید می‌توانید درخواست خود را با شماره‌های ۸۸۳۲۱۰۸۸ و ۸۸۳۲۳۲۷۹ (گروه حقوقی برهان) در میان بگذارید.

درخواست مشاوره حضوری، تلفنی، آنلاین

1 1 vote
امتیازدهی به مقاله
اشتراک
اطلاع رسانی برای

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments