هشدار: ذکر و باز نشر نوشتارهای من و هر نوشتاری که در روزنامه ها یا روی سایت شخصی و وبلاگهایم منتشر شده منحصراً با قید نام و نام خانوادگی ام و همراه با پیوند سایت و وبلاگهایم مجاز است.

زمان مطالعه: 3 دقیقه

نگارش رای داوری

ذکر و بازنشر نوشتارهای من و هر نوشتاری که در روزنامه ها یا روی سایت شخصی و وبلاگهایم منتشر شده منحصراً با قید نام و نام خانوادگی ام و همراه با پیوند سایت و وبلاگهایم مجاز است.

ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی مدنی ایران بیان می دارد که داوران در رسیدگی و رای، تابع مقررات قانون آیین دادرسی مدنی نیستند ولی باید مقررات مربوط به داوری را رعایت کنند.

اشاره این ماده مبنی بر اینکه داور در رای، تابع مقررات آئین دادرسی مدنی نمی باشد بدان معنی نیست که رای داور می تواند به هر شکلی باشد و از هیچ قاعده و قانونی در نگارش و در ماهیت پیروی نمی نماید.

آئین نگارش رای داوری

نحوه تحریر رای داوری و لزوم اتخاذ یک رویکرد اجرایی از سوی داور یا داوران حرفه ای برای تدوین و پیروی از یک آئین نگارش رای داوری، مساله ای مهم و قابل توجه است.

غفلت داور یا داوران حرفه ای از این مساله مهم می تواند به شان داور و جایگاه داوری، خدشه جدی وارد آورد.

رای داور، نتیجه یک فرایند قانونی منسجم و ساختار یافته به نام داوری است.

بدیهی است این نتیجه، یعنی رای داور، به عنوان خروجی یک فرایند قانونی، باید با مقدمات خود و مستندات مضبوط در پرونده و محتوای خواسته و دفاع طرفین، هماهنگی و همنوایی داشته باشد.

ضمن آنکه رای داوری، به لحاظ شکلی نیز باید دارای ساختار و قواره درستی باشد.

البته در مورد شکل رای داوری، این نظریه حقوقی در یکی از آرای قضایی قدیمی ایران وجود دارد که شکل مخصوصی برای رای داور، ملاک نیست بلکه کافی است که رای داور، مفهم مقصود باشد.

البته اکنون که نهاد داوری و رویه های آن در سطح داخلی و جهانی، توسعه یافته است باور دارم که ما نیز باید به بهره گیری از رویه ها و مولفه های تجربه شده ای که در این زمینه بدست آمده است قائل باشیم.

نحوه تحریر رای داوری

بنا به تجارب و رویه داوری (اعم از رویه جهانی و داخلی) و نیز با اخذ وحدت ملاک از ماده ۲۹۶ قانون آیین دادرسی مدنی می توان گفت در نگارش رای داوری در داوری داخلی، باید نکات زیر را رعایت نمود:

۱- بهتر است رای داوری با نام خداوند متعال شروع شود.

۲- رای داوری باید دارای شماره و تاریخ باشد.

۳- بهتر است در رای داوری از واژه‌های فارسی استفاده شود. البته استفاده از واژه هایی که معادل فارسی ندارند ایرادی نخواهد داشت.

۴- رای داوری باید دارای نثری روان، گویا، روشن و بدون کلمات تکراری و مبهم باشد.

۵- بهتر است رای داوری، تایپ شده باشد و تا حد ممکن، از صدور و تسلیم رای داوری به صورت دست نویس، پرهیز گردد.

۶- اصل بی طرفی و استقلال داور در رای داوری نیز باید نمود پیدا کند.

بنابراین؛ در استفاده از واژه ها باید دقت گردد و از به کار بردن واژه هایی که بیانگر نقض اصل بی طرفی و استقلال داور یا بیانگر تبعیض در احترام به طرفین داوری می باشد پرهیز شود.

۷- بهتر است به آئین نگارش حقوقی و فارسی در رای داوری، توجه شود.

۸- رای داور باید کتبی باشد.

۹- تاریخ صدور رای داوری باید مشخص باشد.

۱۰- مشخصات کامل خواهان و خوانده باید در رای داوری، بیاید.

۱۱- نام وکلا یا نمایندگان طرفین داوری در رای داوری، تصریح گردد.

۱۲- نشانی دقیق طرفین داوری در رای داوری نوشته شود.

۱۳- موضوع دعوا و اختلاف طرفین داوری که باعث ارجاع دعوا به داور شده است باید در رای داور قید شود.

۱۴- خواسته طرفین داوری از داور باید در رای داوری، تصریح گردد.

۱۵- جهات و دلایل و مستندات رای داوری باید در رای داوری ذکر شود.

۱۶- بهتر است اصول و مواد قانونی که رای داوری بر اساس آنها صادر شده است (اصول و مبانی رای داور) در رای داوری، قید شود.

۱۷- رای داوری باید متضمن نام و نام خانوادگی و مشخصات کامل داور یا داوران بوده و به امضای داور یا داوران برسد.

۱۸- رای داوری باید نسبت به موضوع دعوا و خواسته طرفین صریح و روشن بوده و در حقیقت، بیانگر تعیین تکلیف، نسبت به خواسته طرفین باشد.

۱۹- رای داوری نباید متضمن حکمی بر خلاف قوانین موجد حق باشد.

در صورتی که به انتخاب وکیل یا داور یا مشاوره در زمینه های مرتبط با نوشتارهای من نیاز داشتید یا به برگزاری کارگاه و دوره های آموزشی برای خود و مدیران و کارکنان خود در موارد یاد شده، علاقه مند، بودید درخواست خود را به s.raeisikia@gmail.com ارسال یا با شماره های 88321088 و 88323279 (گروه حقوقی برهان) تماس، حاصل فرمائید.

صادق رئیسی کیا

دهم مهرماه 1396

راه‌های تماس

اگر به مشاوره حقوقی یا وکیل در زمینه‌های مرتبط با نوشتارهای من نیاز داشتید یا به برگزاری کارگاه و دوره‌های آموزشی برای خود و مدیران و کارکنان شرکتتان در موارد یاد شده، علاقه‌مند، بودید می‌توانید درخواست خود را با شماره‌های ۸۸۳۲۱۰۸۸ و ۸۸۳۲۳۲۷۹ (گروه حقوقی برهان) در میان بگذارید.

درخواست مشاوره حضوری، تلفنی، آنلاین

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
اشتراک
اطلاع رسانی برای

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments