هشدار: ذکر و باز نشر نوشتارهای من و هر نوشتاری که در روزنامه ها یا روی سایت شخصی و وبلاگهایم منتشر شده منحصراً با قید نام و نام خانوادگی ام و همراه با پیوند سایت و وبلاگهایم مجاز است.

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

سند رسمی مالکیت، از این جهت که عالی ترین سند و دلیل اثبات مالکیت و میزان و تاریخ آن نزد کلیه مراجع قانونی به شمار می رود باید در فرایند صدور خود از فیلتر مستحکم ترین کارشناسی ها و مطمئن ترین اقدامات، گذر کند. در نوشتارهای پیشین خود از جمله در سند و امضاء به تعریف سند و بیان انواع آن و تمایز آنها اشاره کرده ام.

در این نوشتار، ضمن بیان مقدمه ای کوتاه برای آشنایی هر چه بیشتر مردم با حقوق ثبتی خود در قبال ماموران دولت، یک نمونه از شکایات قابل طرح علیه ماموران ثبت اسناد و املاک را تقدیم بازدیدکنندگان محترم سایت شخصی صادق رئیسی کیا می نمایم:

ماموران اداره ثبت اسناد و املاک باید پس از دریافت درخواست متقاضی ثبت، کنترل کنند که درخواست وارده دقیقاً برابر شکل و شیوه قانونی، تنظیم و تقدیم شده گردیده و مدارک و مستندات و ادله لازم پیوست آن شده باشد. سپس باید برابر فرایندی که در مقررات ثبتی آمده است نسبت به احراز صحت ادعای تصرف و مالکیت متقاضی ثبت و همچنین میزان و حدود و ابعاد مالکیت و تصرف او بر زمین مورد تقاضای ثبت، اقدام نمایند.

برابر قانون ثبت اسناد و املاک در ایران، مامورین و کارکنان اداره ثبت اسناد و املاک که وظیفه دریافت و رسیدگی به درخواست اشخاص برای صدور سند و نظارت بر فرایند قانونی صدور سند را دارند در جریان صدور سند، از وظایفی که دارند عدول یا تخطی نمایند و باعث شوند که سندی بر خلاف قانون، صادر گردد علاوه بر مسئولیت های مدنی در مواردی دارای مسئولیت کیفری نیز هستند.

با مقدمه بالا، یک نمونه از شکایات قابل طرح علیه کارکنان اداره ثبت اسناد و املاک که از وظایف خود تخطی کرده باشند را تقدیم می دارم.

دادستان محترم عمومی و انقلاب شهرستان…
با سلام و احترام

به استحضار می رساند:
آقای ……..با ارائه یک برگ مبایعه نامه که شیوه نگارش و واژه ها و اصطلاحات آن امروزی است و البته تاریخ آن به حدود ۶۰ سال پیش باز می گردد از اداره ثبت شهرستان …..برابر قانون تعیین تکلیف وضعیت ثبتی اراضی و ساختمانهای فاقد سند رسمی، برای ملکی با پلاک ثبتی ….. اصلی در بخش …. ثبتی شهرستان…..تقاضای صدور سند مالکیت می نماید که البته اراضی مورد ادعا به موجب سند رسمی و گزارش کارشناسی پیوست، داخل در اراضی اینجانب می باشد.

اداره ثبت شهرستان ….. آقایان ….. و ….. را به عنوان نماینده ثبت شهرستان ……و نقشه بردار و ارزیاب اداره ثبت شهرستان…..، تعیین و ایشان را مکلف نموده با توجه به پرونده ثبتی و با حضور در محل وقوع ملک، نسبت به تحدید حدود ملک، تهیه صورتمجلس تفکیکی و کروکی و ارزیابی ملک موصوف اقدام نمایند.
نامبردگان فوق، برابر مقررات و ضوابط ثبتی باید اقدامات و فرایندهای الزامی زیر را رعایت و اجرا می نمودند و با توجه به اینکه الزامات قانونی و ثبتی مربوطه را رعایت ننموده و به وظایف قانونی خود، عمل نکرده اند و با توجه به اینکه عدم رعایت الزامات و ضوابط ثبتی از سوی ایشان، برابر مقررات باب ششم قانون ثبت، جرم محسوب می شود علیه آقایان ….. و …… اعلام شکایت نموده و تقاضای رسیدگی دارم.

از جمله الزامات قانونی و ثبتی که مشتکی عنهم، رعایت ننموده اند به موارد زیر می توان اشاره کرد:

۱- احراز مالکیت و تصرفات قانونی متقاضی ثبت (آقای………) بر ملک مورد ادعا و میزان آن.
در حالیکه برابر وضعیت عینی محل و سوابق ثبتی موجود، محل مورد ثبت داخل در اراضی تحت تصرف و مالکیت اینجانب بوده است نامبردگان بر خلاف حقیقت، تصرفات متقاضی ثبت را محرز دانسته و آن را صورتجلسه کرده و به مقامات مافوق ثبتی، گزارش کرده اند و باعث، صدور اسناد مشکل دار و غیر قانونی شده اند.

۲- احراز حدود اربعه ملک مورد ادعا و نوع حد فاصل و پلاک های مجاور.
گزارش کارشناسی پیوست و سوابق چند ده ساله ثبتی به وضوح حاکی از تعرض به حدود ملک اینجانب حداقل به میزانی بالغ بر ….. هزار متر مربع می باشد که علت اصلی آن، اقدامات و صورتجلسات و گزارشات ناصحیح و غیر قانونی مشتکی عنهم می باشد.

در صورتی که به انتخاب وکیل یا مشاوره در زمینه های مرتبط با نوشتارهای من نیاز داشتید یا به برگزاری کارگاه و دوره های آموزشی برای خود و مدیران و کارکنان شرکتتان در موارد یاد شده، علاقه مند، بودید درخواست خود را به s.raeisikia@gmail.com ارسال یا با شماره های ۸۸۳۲۱۰۸۸ و ۸۸۳۲۳۲۷۹ (گروه حقوقی برهان) تماس، حاصل فرمائید.

صادق رئیسی کیا

هشتم شهریورماه ۱۳۹۶

راه‌های تماس

اگر به مشاوره حقوقی یا وکیل در زمینه‌های مرتبط با نوشتارهای من نیاز داشتید یا به برگزاری کارگاه و دوره‌های آموزشی برای خود و مدیران و کارکنان شرکتتان در موارد یاد شده، علاقه‌مند، بودید می‌توانید درخواست خود را با شماره‌های ۸۸۳۲۱۰۸۸ و ۸۸۳۲۳۲۷۹ (گروه حقوقی برهان) در میان بگذارید.

درخواست مشاوره حضوری، تلفنی، آنلاین

36
دیدگاهتان را ثبت کنید

avatar
18 دیدگاه جدید
18 پاسخ به دیدگاه
17 دنبال‌کننده
 
فعال‌ترین دیدگاه
داغ‌ترین دیدگاه
20 نویسندگان دیدگاه
احمد بابریمحسن حبیبیانح حسینیمجید یزدانیفرزين ستوده جدیدترین ثبت‌کنندگان دیدگاه
  اشتراک  
اطلاع رسانی برای
رزاق بلعم مرادی
مهمان
رزاق بلعم مرادی

سلام خدمت شمامن چندین سال برای گرفتن سندخانه ام اقدام میکنم به بنیادمسکن ابادان مراجعه میکنم وبایک جواب نه نمیشه مایوس میشوم بااینکه خانه متلق به بنده است ومدارکی که دارم قولنامه بنگاه خرید زمین وپروانه ساختمان وغیره وبهانه انهااین است که شمابایدوکالتنامه تفکیک زمین ازسنداصلی داشته باشید درحالی که هیچ ادرسی ازفروشنده چندین ساله زمین ندارم

مهدی
مهمان
مهدی

سلام قربان. برای یک سند وکالتنامه مربوط به خودرو و زمین بین دو نفر، پیامک ثبت در اسناد یک شهرستان به همراه شماره پیگیری و تاریخ ثبت آمده است که قبلا یکی از طرفین به بنده نشان داده اند.
اما پس از طرح دعوی علیه نفر دیگر مبنی بر دارا بودن ملک به صورت وکالتی و استعلام از ثبت، شعبه مربوطه با تبانی با شخص یاد شده، منکر چنین سندی شده است. چطور می شود آن را از طریق شماره پیگیری و تاریخ اثبات کرد و آیا می توان بدون سند از شعبه مربوطه شکایت نمود؟ سپاسگزارم

حسن پرنا
مهمان
حسن پرنا

بسمی تعالی باسلام و عرض ادب خدمت شما اینجانب یکسال پیش با شراکت دو نفر اقدام به اجاره یک سالن ورزشی کردیم و قرارداد سالن ورزشی را به اسم خانم بنده بعنوان مستاجر با موجر بسته شد. لذا متاسفانه بعد از گذشت چند ماه خانم بنده اقدام به طلاق غیابی کرده و از اداره ثبت درخواست داده ک پول ودیعه سالن ورزشی متعلق به بنده میباشد که بجای مهریه توقیف کنه.و با مراجعه بنده ب اداره ثبت و ارائه مستندات خویش ثابت شده که پول ودیعه متعلق به دو نفر شخص ثالث میباشد اما بعد از گذشت ۴ ماه هنوز… ادامه یادداشت »

اسلامي
مهمان
اسلامي

با سلام
اینجانب ملکی را در مجتمع تجاری را چند سال پیش فروخته ام متاسفانه اداره ثبت قشم طبق ماده ١٠ به علت شارژ اپارتمان دستور برداشت حساب اینجانب را گرفته ،،بدون استعلام احراز سند و اینکه این ملک به اینجانب تعلق ندارد لطفا رسیدگی کنید

محمد1397
مهمان
محمد1397

سلام برای اینجانب یک سند تک برگ صادر شده است ولی کارشناس نقشه بر دار کروکی آن را به جای قطعه سوم دوم ثبت کرده است با اینکه هزینه های صدور سندقبلی را همه را پرداخت کرده ام آیا برای بازدید دوباره برای اصلاح جا نمایی باید هزینه ای پرداخت نمایم؟

بابایی
مهمان
بابایی

با سلام
در اداره ثبت پرونده ای جهت صدور سند و تفکیک سند تشکیل شده که متصدی شعبه مربوطه با تبانی با یکی از صاحبان سند که مخالف تفکیک ملک است و به دلایل نامعلوم مدارک موجود در پرونده را تعمدا برداشته است و اعلام میدارد که مدارک را دارم اما نمیتوانم به شما نشان بدهم…چگونه می توان پیگیری کرد…؟

جلالي
مهمان
جلالي

مشابه موضوع شما در اداره ثبت اسناد برای من پیش آماده . نه اداره کل ثبت اسناد و نه بازرسی هیچ اقدامی انجام نمی دهند.

محمد گل کا شی فـرد
مهمان
محمد گل کا شی فـرد

آ قای صادق رئیسی سلا م بنده متولد ۱/۲/۱۳۲۴ باکدملی۲۵۹۴۰۳۳۰۳۰ وکدپستی ۱۶۷۸۶۵۷۱۴۴ هستم مدت ۳۵ سا ل از عمرم را ازسا ل۶۵ با تشکیل پرونده ۱۴۷ -۱۴۸ و در سا ل ۹۲ با مصوبه مجلس جهت دریافت سند از۶ برگ کارشناسی مهند سین ثبت تهران پارس گرفته تا سه برگ گزارش نقشه برداری کشور (یو- تی – ام) و حکم عدم مالکیت افراد ارگانهای تحت حکم ۱۱۲۴ دادگاه اصل ۴۹ در شعبه ۱۶ باحکم قطعی با حضور نماینده بنیاد مستضعفان و جانبازان و گواهی جاری قطعه ۲۹ فرعی از۸۱ اصلی با عدم موافقت مسئولین اداره ثبت اسناد و املا ک… ادامه یادداشت »

سید مجتبی علم الهدی
مهمان
سید مجتبی علم الهدی

سلام ، من بر اساس پرونده ثبتی شماره … مورخ ۱۰/۱۰/۷۴ به اداره ثبت رشت ، تقاضای صدور سند برای قطعه زمینی بر اساس ماده ۱۴۷ کردم ، که پس از گذشت چند سال و گذراندن کلیه مراحل مربوطه در تاریخ ۲۳/۰۷/۹۰ که برای دریافت پیش نویس آگهی روزنامه رسمی برای درج به ثبت رفتم اظهار کردند که پرونده را پیدا نکرده اند و هفته بعد مراجعه کنم ؛ این موضوع سه یا چهار بار تکرار شد و چون من در تهران ساکن و شاغل بودم مدتی وقفه در مراجعات من ایجاد شد و بعدا اظهار کردند که پرونده ها… ادامه یادداشت »

محسن شهابی
مهمان
محسن شهابی

سلام.من مشکل با ثبت اسنادشهرستان دارم خیلی از مدارک که بنچاق بوده مفقود شده ومن دوباره بامراجعه به یک سری جاها مدارک جمع کردم دهه ۸۰همه مالکان درخواست افراز دادند وهمچنین سال ۹۴ ثبت جوابگو نیست وکیل میخوام رییس ثبت استان که قبلا رییس ثبت شهرستان بوده رو تادیب وتمام کارهای زمین منجمله افراز رو تموم کنم.هزینه مهم نیست

خلیل جمشیدی
مهمان
خلیل جمشیدی

با سلام یک واحداپارتمان را در املاک قول نامه کردم وقراد شد مالک وسازنده طی تاریخی مشخص برای ایجانب سند بزند ،ایشان با گذشت چند سال سند نزد وزدن سند را مشروط به مبلغی خارج ازقرار داد میخواهد بنده هم قبول نکردم وپس از شکایت موفق به گرفتن الزام به سند از دادگاه شدم درضمن ابشان در هیچکدام از زمان های دادگاه شرکت نکردن و درنهایت بنده به صورت غیابی ری راگرفتم ودر نهایت اجرای احکام بنده رابه دفتر خانه معرفی کرد ،درضمن کلیه مدارک ساختمان تکمیل است،پایان کار صورت مجلس تفکیکی و….ودر ضمن برای تعدای از واحدها که با… ادامه یادداشت »

محسن رفیعی
مهمان
محسن رفیعی

باعرض سلام وخسته نباشید،بنده دوسال پیش جهت اخذسندمنزل پدری به نام مادرم درخواست دادم وپس ازچندماه جواب هیئت مبنی برعدم مالکیت مالک معرفی شده در مادرسندوارایه مادرسندجدید است واینجانب دردوسال گذشته هرچه کردم نتوانستم مادرسندجدیدارایه کنم ،ازشما تقاضای راهنمایی دارم،با تشکر،ممنون.

سید علی
مهمان
سید علی

بسمه تعالی با سلام و احترام سال ۱۳۵۰ زمینی در شهرک کاروان منطقه ۱۵ فعلی تهران با سند رسمی دادگستری(تاریخ صدورسند سال ۱۳۴۷) منگوله دار به پلاک ثبتی ۱۳۸/۱۵۹۳۲ خریدیم که اون زمان قرار بر این بود که ۲۵ سال اینده یعنی سال ۱۳۷۰ وارد طرح شهری شود و در موقعیت زمین ما همه با فاصله ۱ کوچه داخل محدوده شهری اند و همه امکاناتی موجوده ولی زمین ما ۵۰ ساله که بیرون از محدوده شهری با سند منگوله دار میباشد غریب به ۵۰سال است که کلا ملک ما بیرون از محدوده با فاصله ۱ کوچه قرار دارد و شهرداری… ادامه یادداشت »

اسماعیل زاد
مهمان
اسماعیل زاد

باسلام.بنده واحداپارتمان در سال ۹۳خریداری کردم. طبق توافق در قولنامه فروشنده نهایت همکاری برا گرفتن وام بامن داشته باشد و درتاریخ ۲۷خرداد نودسه .۲۰خرداد بانک درخواست رفتن به دفترخانه ای کرد که تو قولنامه ما دفترخانه دیگه ای توافق کرده بودیم.فروشنده وسردفتر رفاقت قدیمی داشتن و تا ۲۶خرداد تماس گرفتن تافردا یعنی ۲۷خرداد بروم و مدارک را به دفترخانه جدید ببرم.متاسفانه اون روز تااخروقت موندم و گفت پرونده را خودمان به دفترخانه جدیدتحویل میدهیم.تشکرکردم.دوروز بعد دفترخانه جدیدتماس گرفت که استعلام ثبت اماده است.به فروشنده خبردادم.گفتن بجز وام ماباقی رو پرداخت کن.من هم انجام دادم.متاسفانه بعدوصول ۵۰ملیون باقیمانده هیچ حرکتی نکردند.بعد… ادامه یادداشت »

فرزين ستوده
مهمان
فرزين ستوده

درود سال ٩٢ بدلیل مفقود شدن سند مالکیت عرصه و اعیانی یک سهم از ١۶ سهم مشاع از ثبت تنکابن درخواست سند المثنی کردم پس از گذشت و انجام کلیه مراحل چند روز پیش قبض صدور المثنی را در یافت و پرداخت کردم پس از مراجعه برای دریافت سند عنوان نمودند کد اشتباه است مجددا مراجعه کردم گفتند متراژ و ابعاد با وضع موجود و نقشه ثبتی همهوانی ندارد باید بروی اقرار کنی که سندت اصلاح شود با همسایه میخواهم بدانم ! ایا صدور سند المثنی پس از ۵ سال انهم یک سهم از ١۶ سهم مشاع واقعا باید وضع… ادامه یادداشت »

مجید یزدانی
مهمان
مجید یزدانی

با سلام. ببخشید سوالی داشتم پدر بزرگ بنده حدود سال ۴۸ غارسی یک درب باغ از شخصی به نام محمد .. با نام پدر علیخان را خریداری کرده و الان که برای ثبت غارسی اقدام کردیم به علت اینکه مالک قدیم فوت شدن و مالکان جدید اومدن، ادعا دارن غارسی از آن ما نیست در ضمن به علت اینکه مالک آب نداشته و در تامین آب به کشاورز کمک نکرده کشاورزان حدود ۴۰ ساله که با هزینه خودشون چاه زدن و در جهت حفظ و نگهداری درختان اقدام کردن. البته در دفتر اظهار در اداره ثبت در سال ۱۳۱۴ نوشته… ادامه یادداشت »

ح حسینی
مهمان
ح حسینی

با سلام و عرض ادب احتراما به استحضار عالی میرساند، پدرم دارای یک سند ملک منگوله دار قدیمی (قبل از انقلاب) میباشد که متعلق به یک زمینی است که گویا در طرح اراضی ملی قرار گرفته است و پدرم به تازگی خریداری کرده و در یکی از محضرهای تهران فروشنده بهش وکالتنامه فروش میده و پس از چند روز پدرم به یکی از دفاتر اسناد رسمی مراجعه کرد و درخواست صدور سند تک برگ کاداستری کرد و نهایتا با گذشت چند روز پیامک دریافت کردیم که صدور سند کاداستری دارای نقض میباشد و پس از مراجعه به ا اره ثبت… ادامه یادداشت »

محسن حبیبیان
مهمان
محسن حبیبیان

سلام .من به عنوان معتمد موکل بسوادی اثر انگشت الکترونیکی اخذ شد از من چطور بفهم دراون تاریخ این انگشتم به همین منظور بوده راهنمایی کنید ۱۳۹۸/۰۸

احمد بابری
مهمان
احمد بابری

سلام طبق سند صلح سال ۵۵شخصی سه دانگ از ششدانگ تعداد۹۰ قطعه زمین رو به شماره های پلاک متفاوت به بنده بصورت صلح واگذار کرده بدلیل تعداد زیاد پلاکها به ذکر شماره سند صلح خرید متصالح اکتفا کرده .اداره ثبت می‌تونه به این دلیل سند صادر نکنه چون شماره پلاکها قید نشده