نمونه شکایت از ماموران اداره ثبت اسناد و املاک، بدلیل عدم رعایت الزامات قانونی در صدور سند مالکیت

سند رسمی مالکیت، از این جهت که عالی ترین سند و دلیل اثبات مالکیت و میزان و تاریخ آن نزد کلیه مراجع قانونی به شمار می رود باید در فرایند صدور خود از فیلتر مستحکم ترین کارشناسی ها و مطمئن ترین اقدامات، گذر کند. در نوشتارهای پیشین خود از جمله در سند و امضاء به تعریف سند و بیان انواع آن و تمایز آنها اشاره کرده ام.

در این نوشتار، ضمن بیان مقدمه ای کوتاه برای آشنایی هر چه بیشتر مردم با حقوق ثبتی خود در قبال ماموران دولت، یک نمونه از شکایات قابل طرح علیه ماموران ثبت اسناد و املاک را تقدیم بازدیدکنندگان محترم سایت شخصی صادق رئیسی کیا می نمایم:

ماموران اداره ثبت اسناد و املاک باید پس از دریافت درخواست متقاضی ثبت، کنترل کنند که درخواست وارده دقیقاً برابر شکل و شیوه قانونی، تنظیم و تقدیم شده گردیده و مدارک و مستندات و ادله لازم پیوست آن شده باشد. سپس باید برابر فرایندی که در مقررات ثبتی آمده است نسبت به احراز صحت ادعای تصرف و مالکیت متقاضی ثبت و همچنین میزان و حدود و ابعاد مالکیت و تصرف او بر زمین مورد تقاضای ثبت، اقدام نمایند.

برابر قانون ثبت اسناد و املاک در ایران، مامورین و کارکنان اداره ثبت اسناد و املاک که وظیفه دریافت و رسیدگی به درخواست اشخاص برای صدور سند و نظارت بر فرایند قانونی صدور سند را دارند در جریان صدور سند، از وظایفی که دارند عدول یا تخطی نمایند و باعث شوند که سندی بر خلاف قانون، صادر گردد علاوه بر مسئولیت های مدنی در مواردی دارای مسئولیت کیفری نیز هستند.

با مقدمه بالا، یک نمونه از شکایات قابل طرح علیه کارکنان اداره ثبت اسناد و املاک که از وظایف خود تخطی کرده باشند را تقدیم می دارم.

دادستان محترم عمومی و انقلاب شهرستان…
با سلام و احترام

به استحضار می رساند:
آقای ……..با ارائه یک برگ مبایعه نامه که شیوه نگارش و واژه ها و اصطلاحات آن امروزی است و البته تاریخ آن به حدود ۶۰ سال پیش باز می گردد از اداره ثبت شهرستان …..برابر قانون تعیین تکلیف وضعیت ثبتی اراضی و ساختمانهای فاقد سند رسمی، برای ملکی با پلاک ثبتی ….. اصلی در بخش …. ثبتی شهرستان…..تقاضای صدور سند مالکیت می نماید که البته اراضی مورد ادعا به موجب سند رسمی و گزارش کارشناسی پیوست، داخل در اراضی اینجانب می باشد.

اداره ثبت شهرستان ….. آقایان ….. و ….. را به عنوان نماینده ثبت شهرستان ……و نقشه بردار و ارزیاب اداره ثبت شهرستان…..، تعیین و ایشان را مکلف نموده با توجه به پرونده ثبتی و با حضور در محل وقوع ملک، نسبت به تحدید حدود ملک، تهیه صورتمجلس تفکیکی و کروکی و ارزیابی ملک موصوف اقدام نمایند.
نامبردگان فوق، برابر مقررات و ضوابط ثبتی باید اقدامات و فرایندهای الزامی زیر را رعایت و اجرا می نمودند و با توجه به اینکه الزامات قانونی و ثبتی مربوطه را رعایت ننموده و به وظایف قانونی خود، عمل نکرده اند و با توجه به اینکه عدم رعایت الزامات و ضوابط ثبتی از سوی ایشان، برابر مقررات باب ششم قانون ثبت، جرم محسوب می شود علیه آقایان ….. و …… اعلام شکایت نموده و تقاضای رسیدگی دارم.

از جمله الزامات قانونی و ثبتی که مشتکی عنهم، رعایت ننموده اند به موارد زیر می توان اشاره کرد:

۱- احراز مالکیت و تصرفات قانونی متقاضی ثبت (آقای………) بر ملک مورد ادعا و میزان آن.
در حالیکه برابر وضعیت عینی محل و سوابق ثبتی موجود، محل مورد ثبت داخل در اراضی تحت تصرف و مالکیت اینجانب بوده است نامبردگان بر خلاف حقیقت، تصرفات متقاضی ثبت را محرز دانسته و آن را صورتجلسه کرده و به مقامات مافوق ثبتی، گزارش کرده اند و باعث، صدور اسناد مشکل دار و غیر قانونی شده اند.

۲- احراز حدود اربعه ملک مورد ادعا و نوع حد فاصل و پلاک های مجاور.
گزارش کارشناسی پیوست و سوابق چند ده ساله ثبتی به وضوح حاکی از تعرض به حدود ملک اینجانب حداقل به میزانی بالغ بر ….. هزار متر مربع می باشد که علت اصلی آن، اقدامات و صورتجلسات و گزارشات ناصحیح و غیر قانونی مشتکی عنهم می باشد.

در صورتی که به انتخاب وکیل یا مشاوره در زمینه های مرتبط با نوشتارهای من نیاز داشتید یا به برگزاری کارگاه و دوره های آموزشی برای خود و مدیران و کارکنان شرکتتان در موارد یاد شده، علاقه مند، بودید درخواست خود را به s.raeisikia@gmail.com ارسال یا با شماره های ۸۸۳۲۱۰۸۸ و ۸۸۳۲۳۲۷۹ (گروه حقوقی برهان) تماس، حاصل فرمائید.

صادق رئیسی کیا

هشتم شهریورماه ۱۳۹۶

8 پاسخ
 1. رزاق بلعم مرادی
  رزاق بلعم مرادی says:

  سلام خدمت شمامن چندین سال برای گرفتن سندخانه ام اقدام میکنم به بنیادمسکن ابادان مراجعه میکنم وبایک جواب نه نمیشه مایوس میشوم بااینکه خانه متلق به بنده است ومدارکی که دارم قولنامه بنگاه خرید زمین وپروانه ساختمان وغیره وبهانه انهااین است که شمابایدوکالتنامه تفکیک زمین ازسنداصلی داشته باشید درحالی که هیچ ادرسی ازفروشنده چندین ساله زمین ندارم

  پاسخ
  • صادق رئیسی کیا
   صادق رئیسی کیا says:

   با درود و سپاس
   اگر به جز شما متقاضیان دیگری روی همین زمین درخواست تفکیک داده باشند یا حتی یکی از آنها برای انجام تفکیک از سوی مالک، اختیار داشته باشد مراجع ذیربط امکان پیشبرد کار را دارند.
   سرافراز باشید

   پاسخ
 2. مهدی
  مهدی says:

  سلام قربان. برای یک سند وکالتنامه مربوط به خودرو و زمین بین دو نفر، پیامک ثبت در اسناد یک شهرستان به همراه شماره پیگیری و تاریخ ثبت آمده است که قبلا یکی از طرفین به بنده نشان داده اند.
  اما پس از طرح دعوی علیه نفر دیگر مبنی بر دارا بودن ملک به صورت وکالتی و استعلام از ثبت، شعبه مربوطه با تبانی با شخص یاد شده، منکر چنین سندی شده است. چطور می شود آن را از طریق شماره پیگیری و تاریخ اثبات کرد و آیا می توان بدون سند از شعبه مربوطه شکایت نمود؟ سپاسگزارم

  پاسخ
 3. حسن پرنا
  حسن پرنا says:

  بسمی تعالی
  باسلام و عرض ادب خدمت شما
  اینجانب یکسال پیش با شراکت دو نفر اقدام به اجاره یک سالن ورزشی کردیم و قرارداد سالن ورزشی را به اسم خانم بنده بعنوان مستاجر با موجر بسته شد. لذا متاسفانه بعد از گذشت چند ماه خانم بنده اقدام به طلاق غیابی کرده و از اداره ثبت درخواست داده ک پول ودیعه سالن ورزشی متعلق به بنده میباشد که بجای مهریه توقیف کنه.و با مراجعه بنده ب اداره ثبت و ارائه مستندات خویش ثابت شده که پول ودیعه متعلق به دو نفر شخص ثالث میباشد اما بعد از گذشت ۴ ماه هنوز اداره ثبت و اسناد بنده و دو نفر شخص ثالث شریکم را بسر میچرخونه و متاسفانه علنا داره ب نفع طرف دعوا کارشکنی میکنه. و بهمین علت زندگی بنده و دو خانواده دیگه در مشقت و گرفتاری قرار گرفتیم. لطفا راهنمایی کنید که آیا اداره ثبت و اسناد از اوضاع اقتصادی مردم خبر داره که ۴۰ میلیون تومان پول ودیعه ۳ خانواده رو ۴ ماه در حساب ثبت و اسناد بلوکه کرده و هیچ اقدامی صورت نمیگیرد

  پاسخ
  • صادق رئیسی کیا
   صادق رئیسی کیا says:

   با درود و سپاس

   ارائه رهنمود درباره مساله ای که مطرح کردید نیازمند مشاوره تلفنی و پرداخت حق المشاوره است. در صورتی که به راهنمایی برای انجام این اقدامات نیاز دارید می توانید باد دفترم برای تنظیم وقت مشاوره تلفنی یا حضوری و هماهنگی در پرداخت حق المشاوره تماس حاصل فرمائید.

   روزهای غیرتعطیل شنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۰ تا ۱۷

   ۰۲۱۸۸۳۲۳۲۷۹

   پاسخ
 4. اسلامي
  اسلامي says:

  با سلام
  اینجانب ملکی را در مجتمع تجاری را چند سال پیش فروخته ام متاسفانه اداره ثبت قشم طبق ماده ١٠ به علت شارژ اپارتمان دستور برداشت حساب اینجانب را گرفته ،،بدون استعلام احراز سند و اینکه این ملک به اینجانب تعلق ندارد لطفا رسیدگی کنید

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *