هشدار: ذکر و باز نشر نوشتارهای من و هر نوشتاری که در روزنامه ها یا روی سایت شخصی و وبلاگهایم منتشر شده منحصراً با قید نام و نام خانوادگی ام و همراه با پیوند سایت و وبلاگهایم مجاز است.

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

الزام به تنظیم سند رسمی

این دعوی هنگامی مطرح می شود که شخصی بر اساس یک موجب قانونی یا ارادی بصورتی الزام آور، متعهد به واگذاری و انتقال سند مالکیت قطعی مال غیر منقول خود به شخص دیگر شده باشد و از انجام داوطلبانه آن، برابر تعهدی که دارد خودداری کند و خریدار یا شخصی که تعهد به نفع او برقرار شده مجبور شود از طریق مراجع قانونی، متعهد را وادار به تنظیم سند رسمی نماید.

دعوی الزام به تنظیم سند رسمی غیر منقول در پیش از طرح و در زمانی که در جریان است و پس از پایان رسیدگی، الزمات و بایسته هایی به شرح زیر دارد که سعی می کنم بصورتی ساده، روان و کاربردی تقدیم کنم:

۱- به هنگام تنظیم و امضاء مبایعه نامه یا قرارداد،مالکیت و امکان قانونی فروشنده یا شخص متعهد به انتقال سند و نیز ممنوع المعامله نبودن آنان احراز گردیده باشد.

اگر شخصی غیر از مالک یا وکیل و قائم مقام قانونی مالک، ذیل مبایعه نامه یا تعهدی دال بر انتقال سند و مالکیت را امضاء نماید امکان الزام مالک برای انتقال سند حتی از طریق مراجع قانونی را نخواهید داشت چون اساساً مالک تعهدی برای انتقال مالکیت نداده است.

۲- تعهد مالک یا متعهد به انتقال سند، طی قراردادی که صحیحاً و با رعایت موازین قانونی و شرعی تنظیم شده به امضاء وی رسیده و مستند شده باشد.

طرح هر دعوایی نزد مراجع قانونی نیازمند مستندات و مدارک مثبته است. بایستی ادله و مدارکی که ادعای شما را بصورتی قطعی و شفاف تائید می کند پیوست دادخواست یا لایحه و درخواست شما باشد تا ادعا و درخواست شما مفید فایده باشد.

۳- قرارداد یا مبایعه نامه یا اسناد مربوطه،به صراحت و به صورتی قطعی و غیر مشروط، تعهد به انتقال مال غیر منقول مورد معامله را جزء تعهدات فروشنده یا متعهد، آورده باشد.

۴- تعهد صریح فروشنده یا متعهد، به اینکه در تاریخ معین در دفتر اسناد رسمی معین (مثلاً در ساعت ۱۱ تا ۱۴ تاریخ ۲۲/۷/۱۳۹۳ در دفتر اسناد رسمی شماره…. تهران) جهت امضاء سند انتقال حاضر خواهد شد در مبایعه نامه یا اسناد مربوطه قید شده باشد. (مطلوب است که وجه التزام یا به اصطلاح جریمه ی موثری برای عدم حضور فروشنده در دفتر اسناد رسمی، در مبایعه نامه یا قرارداد پیش بینی شده باشد.)

۵- عدم حضور فروشنده یا متعهد به انتقال سند در زمانی که مقرر بوده حضور پیدا کند مستند سازی شود به این ترتیب که خریدار یا ذینفع در زمان مقرر با در دست داشتن مدارک و اسنادی که تهیه آنها را عهده دار بوده و نیز به همراه داشتن باقیمانده وجهی که تعهد کرده در دفتر اسناد رسمی مورد توافق حاضر گردد (بصورت نقد یا چک بانکی) و حضور و مدارک خود را به سردفتر اطلاع دهد و در پایان وقت اداری، حضور و تکمیل بودن مدارک و آماده بودن باقیمانده وجه را به تائید سر دفتر اسناد رسمی برساند و گواهی عدم حضور فروشنده یا متعهد در دفتر اسناد رسمی معینه را از سر دفتر  اخذ نماید.

۶- اگر اظهار نامه ای برای تذکر حضور در دفتر اسناد رسمی بوسیله خریدار به فروشنده یا متعهد ابلاغ شده یا تامین دلیل مبنی بر عدم حضور او اخذ شده یا استشهادیه ای دال بر عدم حضور متعهد در دفتر اسناد رسمی به امضاء شهود رسیده تصویر برابر اصل آنها پیوست دادخواست شود.

۷- عنداللزوم تامین دلیل برای اثبات تصرف خریدار در مورد معامله انجام و سوابق آن پیوست دادخواست شود.

۸- قبل از اقامه دعوی اطمینان حاصل شود که ملک مورد معامله در رهن با بازداشت نباشد. زیرا دادگاه به انتقال ملکی که در رهن دیگری یا بازداشت است رای نخواهد داد.

۹- در صورتی که مورد معامله، ساختمان است ( اعم از مسکونی ،تجاری ،اداری ) قبل از اقامه دعوی اطمینان حاصل شود که ملک مورد معامله دارای پایان کار و گواهی عدم خلاف از شهرداری میباشد. زیرا صدور و انتقال سند در شهرها منوط به وجود پایان کار و گواهی عدم خلاف شهرداری است.

۱۰- مورد معامله باید دارای سابقه ثبتی یا در جریان ثبت باشد. برای املاکی که سابقه ثبتی ندارد یا در جریان ثبت نیست انتقال سند رسمی موضوعیت ندارد.

۱۱- دادخواست بایستی به تعداد فروشندگان بعلاوه یک نسخه و به دادگاه محلی که ملک در آنجا قرار دارد تسلیم شود.

۱۲- در متن دادخواست باید به تصریح، خواسته خریدار یا ذینفع مبنی بر الزام متعهد یا فروشنده به انتقال سند رسمی مورد درخواست قرار گیرد و اگر در مبایعه نامه یا قرارداد، برای تاخیر یا عدم حضور متعهد در دفتر اسناد رسمی جهت انتقال، وجه التزام، پیش بینی شده باشد بهتر است همرا با درخواست الزام به تنظیم سند، محکومیت متعهد به پرداخت وجه التزام موصوف نیز مورد درخواست قرار گیرد.

۱۳- اگر احتمال می رود که متعهد یا فروشنده مبادرت به انتقال ملک یا ساختمان مورد معامله به اشخاص دیگر کند و بدین طریق در صدد باشد که حق خریدار را تضییع نماید بایستی از دادگاه درخواست صدور دستور موقت مبنی بر منع نقل و انتقال ملک تا معلوم شدن نتیجه رسیدگی بعمل آید.

۱۴- پس از قطعی شدن حکم صادره از سوی مرجع رسیدگی و در صورت تمکین ننمودن فروشنده که اکنون محکوم به انتقال سند شده است بایستی از طریق اجرای احکام دادگاه برای انتقال و امضاء سند در دفتر اسناد رسمی و اداره ثبت مربوطه اقدام کرد. در این مرحله نماینده اجرای احکام به جای فروشنده یا محکوم، ذیل اسناد را امضاء خواهد نمود.

راه‌های تماس

اگر به مشاوره حقوقی یا وکیل در زمینه‌های مرتبط با نوشتارهای من نیاز داشتید یا به برگزاری کارگاه و دوره‌های آموزشی برای خود و مدیران و کارکنان شرکتتان در موارد یاد شده، علاقه‌مند، بودید می‌توانید درخواست خود را با شماره‌های ۸۸۳۲۱۰۸۸ و ۸۸۳۲۳۲۷۹ (گروه حقوقی برهان) در میان بگذارید.

درخواست مشاوره حضوری، تلفنی، آنلاین

3 2 votes
رأی دهی به مقاله
اشتراک
اطلاع رسانی برای
guest
64 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
رسولی

در صورتی که در قولنامه ذکری از دفترخانه نشده ارسال اظهار نامه ضرورت دارد؟

وحید

باسلام اگر فروشنده فوت کرده باشد وورثه انها در دادگاه حاضر نشوند دادگاه می تواند از خود رای صادر کند.

وحید

با سلام بعد از چند بار احضاریه فرستادن دادگاه رای غیابی صادر می کند؟

الناز

سلام الزام به تنظیم سند رسمی از نظر نوع مال منقول حکمی است یا غیر منقول تبعی؟چرا؟ایا الزام دین هست؟

علیرضا

با سلام
منزل مسکونی خریداری نمودم فروشنده در زمان مقرر۰۱/۰۷ حاضر به تنظم سند نشد جریمه ۱۰۰ هزار تومانی برای هرروز تاخیر در تنظیم در قول نامه قید شده است البته درحال حاضر سند جهت انتقال آماده است واینجانب درخواست جریمه را دارم آیا راهی هست که ۴۰۰ روز دیرکرد تنظیم سند را بگیرم.متشکرم

امید

با سلام.پدر اینجانب فوت کرده و سه دانگ منزل پدری که مادر در آن ساکن می باشد بنام یکی از برادران بنام مجید میباشد.پدر مرحوم در زمان حیات یک وکالت کاری و یک فروشنامه دستنویس با مهر و امضا شورای محل و گواهان از ایشان گرفته بوده اند.آقا مجید پیرو جریاناتی یک تعهد با نوشته های تایپی و اسم و امضای خودش به خانواده داده مبنی بر اینکه فروشنامه مذکور مورد قبول بوده و بعد از ۱۲۰ سال مادر، این سه دانگ به نساب ارث به وراث میرسد.متاسفانه چون سه دانگ سند بنام مجید است دائم مادر را آزار داده و به بهانه های مختلف این پیرزن را اذیت میکند.اینجانب خواستم بپرسم با توجه به داشتن مدارک موجود این امکان وجود دارد که سه دانگ را بنام ایشان و مابقی وراث نمود ؟ با تشکر از شما

فرهاد

با سلام واحترام. روی سند ملکی ۳۰ جرعه آب چاه می باشد که تو سندمالکیت چیزی از آب نیامده است. و میراب چاه نمیزاره آب ببریم. حال چگونه می توانیم براساس قولنامه موجودچه راه حل قانونی می باشد؟؟؟؟؟؟؟؟؟

نسترن

با درود و مهر ؛ با پوزش از تصدیع اوقات عالی و خسته نباشید وسپاس از امداد به مردم . سئوال اینجانب این است که اگر یک ملک غیر منقول ، از طرف مالک به شخص الف واگذار شده باشد وشخص الف ، ان را به شخص ب وارگذار نموده ومدارک د اینخصوص مکفی ومستند باشد .آیا شخص الف میتواند به طرفیت مالک دعوی الزام به تنظیم سند رسمی طرح نماید ، در حالیکه مالکیت خودرا نفیاو اثباتاً به شخص ب منتقل نموده واز جانب او وکالت و… ندارد ؟!!! سبز باشید وپایا

معدلت

سلام اپارتمان بامبایعه نامه در۹۳/۳ازفروشنده که انهم ازفروشنده دیگرکه ازفروشنده اصلی که سازنده مشارکتی ۵۰%پیش خریدکرده بودخریده ام وهماکنون اپارتمان درتصرف ماست وساکنیم ودرمبایعه نامه ماامضاسازنده بعنوان تاییدتعهدات فروشنده مرقوم میباشدوسازنده ۳دانگ سندبنام خودداردوازاین بابت مشکلی نیست برای تنظیم سندتاریخ۹۳/۰۸/۲۸قرارداشتیم که باعدم حضور فروشنده.عدم حضور اخرین فروشنده راگرفتم پرونده ساختمان درنظام مهندسی دلیل عدم پرداخت پول ناظرومجری ومهندس برق ومیکانیک کیراست وسازنده تعهدتسویه حسابهاازهمه ادارات جهت تنظیم سندبرای همه راداردومتاسفانه سازنده واکثرمالکین اهمالکاری میکنندوتنهامن یکسره پیگیرمستمرهستم خواهشمندم منراراهنمایی کنید۱-ایابرای تنظیم ازهمه شکایت کنم۲-برای باطل کردن تمبر(مبلغ مبایعه نامه دویست وبیست میلیون)راهی است حق تمبرراندادچون ندارم۳-بدون وکیل میشودشکایت کرد۴-برای کارت ایثارسربازی دردادگاه امتیازی قایلند باتشکر

معارف

با سلام
بنده یک واحد مسکن مهر خریداری کردم.هم مبایعه نامه دارم و هم وکالت بلاعزل-همونطور که می دونید مسکن مهر وام داره و تا زمان تسویه حساب سند در رهن بانک هستش و زمانی که وام تموم بشه سند به نام نفر اول صادر می شه.
بنده با توجه به مشکلاتی که با نفر اول برام پیش اومده بعید می دونم زمانی که وام تموم شد راضی بشه که بیاد سند رو بنام من بزنه.می خوام بدونم الان من باید چکار کنم و چه تعهدی ازنفر اول بگیرم که خودم بتونم سند رو به نام خودم انتقال بدم.یا اینکه اصلا امکانش هست بانک سند رو به نام من صادر کنه؟

hasan

با سپاس از حضرتعالی بابت نکاتی که ذکر کرده اید

بابک

با سلام
اینجانب حدود هجده ماه قبل اپارتمانی قولنامه کرده و موعد تنظیم سند یکسال قبل بود که سند حاضر نشد و گواهی عدم حضور فروشنده را اخذ کردم . با توجه به وجود جریمه دیرکرد روزانه و با توجه به اینکه اکنون سند اماده هست چطور می توانم درخواست جریمه دیر کرد کنم؟ ایا با توجه به اطلاع فروشنده برای حضور در دفتر خانه در صورت امضا سند می توان برای دریافت جریمه دادخواست داد یا با امضا حق هر گونه مطالبه دیگر سلب می گردد؟

Azade

سلام خسته نباشید
آپارتمانی خریدم که تحویل گرفتم و تنظیم سند چند ماه بعد از تحویل بود و ولی سازنده به علت شکایت همسایه مبنی بر جلو رفتن زیاد نتونسته سند بگیره هنوز. جریمه دیرکرد در مبایعه نامه ذکر شده و گواهی عدم حضور هم گرفتم . آیا میتونم این جریمرو هر ماه دریافت کنم؟

Azade

در ضمن ۲۰ میلیون برای زمان تنظیم سند باید پرداخت کنم اگر سند آماده شد میشه مبلغ جریمذو کم کرد از این ۲۰ تومان؟

محمد محمدی

سلام
من یک واحد آپارتمان بصورت وکالت بلاعزل خریداری کردم که این ملک سه بار بصورت وکالتی فروخته شده بود
در واقع من خریدار نهایی و خریدار سوم بودم در مبایعه نامه هم زمانی برای تنظیم سند قید شده بود ولیکن با رضایت خودم با توجه به اینکه ملک دارای وام بود قرار شد که هر زمان که خودم خواستم با توجه به داشتن وکالت بلاعزل اقدام به تنظیم سند نمایم
حال که برای تنظیم سند مراجعه کردم متوجه شدم صاحب اول ملک یعنی صاحب سند فوت کرده و وراث هم گواهی حصر وراثت ندارند و به دلایلی فعلن هم قصد گرفتن گواهی را ندارند و در شهر دیگری می باشند

من اگر بخواهم دادخواست نمایم باید نسبت به چه کسی اقدام نمایم دو فروشنده قبلی؟ یا فرد متوفی؟ یا وراث آن یا همه افراد ؟
آیا می توان درخواست بازگشت هزینه های دادرسی را نیز نمایم؟و چه کسی محکوم به پرداخت می شود
همچنین ملک در رهن بانک بوده و بنده نامه تسویه و فک رهن هم از بانک دریافت نمودم ولیکن با توجه به فوت صاحب سند دفتر خانه فک رهن انجام نداد این موضوع هم باید در دادخواست قید شود ؟
اگر من اشاره ای به اطلاع از وراث ننمایم و متوفی را مجهول المکان معرفی کنم با توجه به اینکه آدرس متوفی نیز کاملا اشتباه در وکالتنامه اول قید شده آیا بهتر نتیجه نمی گیرم

سيد امير

قطعه ای ملکی را که مشاع بوده بین چند نفر از قائم مقام مالکان ( خریدار اول) خریداری نموده ام.
من به عنوان خریدار دوم که قطعه ای از ان را خریداری نموده ام گواهی عدم حضور خریدار اول را هم دارم باید دادخواست الزام با چه عنوانی بدهم؟
(تو ضیح اینکه خریدار اول تمام پول را نداده و چکش وصول نشده و سند به نامش نخورده اما زمانی که من ملک را خریدم قائم مقام قانونی بوده )
دادخواست الزام به سند و افراز با هم باید بدهم؟

قادر

با سلام. فروشنده اپارتمان به علت بازداشت سند که بعد از تنظیم مبایعه نامه اتفاق افتاده است در محضر حضور نیافته و عدم حضور اخذ کرده ام. با توجه به عدم امکان طرح دعوی الزام به تنظیم سند و اینکه ملک به خاطر پولشویی و کلاهبرداری بازداشت شده است چه اقدام قضایی باید انجام دهم؟؟

تهرانی

با عرض سلام
سه دانگ از یک ملک بنده خریدام که ۱۰ واحد میباشد که برای یک واحد کد رهگیری گرفته ایم ولی چکهایی که پرداخت کرده ایم نوشته شده بابت سه دانگ از ملک پلاک ثبتی …..و ادرس …. واصل سند هم در اختیار ما قرار دادند اما برای اینکه ما متوجه نشویم به ثبت مراجه نمودند و درخواست سند المثنی کرده اند باید چه کاری انجام بدم المثنی صادر نشود ثبت
با تشکر

سیداکبر منتظری

سلام
بنده ملکی را از شخصی خریداری کرده ام که از رمین های در دست واگذاری زمین شهری بوده که متاسفانه قرارداد واگذاری آن به دلیل بدهی فروشنده تنظیم نشده و زمین مذکور از طرف زمین شهری به شخص دیگری انتقال داده شده است.
با پیگیریهای انجام شده میزان بدهی فروشنده به زمین شهری را اینجانب پرداخت و زمین دیگری تعیین و مشخص شده که زمین اکنون تحت تصرف اینجانب می باشد. لیکن با توجه به تخصیص زمین مذکور هنوز قراردادی بنام فروشنده صادر نشده است و می گویند باید از فروشنده وکالت داشته باشی در قرارداد عادی مبایعه نامه فروشنده متعهد به انجام تشریفات رسمی انتقال ملک ظرف مدت ۴۰ روز بوده که به تعهد خود عمل نکرده و الان هم مجهول المکان است و در صورت پیدا شدن هم به دلیل عدم پایبندی به تعهدات ممکن است در روند انتقال معمله اخلال نماید برای الزام به انتقال سند ملک مورد خریداری باید چگونه دادخواستی و بطرفیت چه کسی بنویسم( ۱- به طرفین فروشنده مجهول المکان و سازمان زمین شهری ۲- بطرفیت فروشنده مجهول المکان ۳- به طرفیت سازمان زمین شهری؟) لطفا راهنمایی فرمایید متشکرم

ضیاء

با سلام…یکی از آشناها شوهرش فوت کرد بچه هاش بابت یک هشتم ارثش ازش اقرارنامه گرفتن و نوشتن هرموقع ورثه خاستن بیاد امضا کنه سهم الارثش رو انتقال بده…الآن زمین به نام این خانم هست و گفتن بیا امضا کن انتقال بده…نرفته اونها پرونده با موضوع انتقال سهم شرکت در دادگاه تشکیل دادن…آیا میتونن زمین رو پس بگیرن؟

خدايار نصيري

با سلام اپارتمانی فروختم و مقرر کردید قسط دوم برداخت تا طرف مدت معین تاریخ در قولنامه سند انتقال اما ایشان بول را نداد و بس از جند روز برداخت نمود بدین حال وقت انتقال یه تاریخ دیکری که مجدد بدلیل ایراد کارشناس شهرداری امکان انتقال میسر نشد فروشنده. کواهی عدم حضور کرفته ایا این درست است .

خدايار نصيري

ضمن تشکر از پاسخ گویی جنابعالی.
بنده در پیام قبلی خدمت جنابعالی عرض کردم بدلیل ایراد گرفتن کارشناس شهر داری موفق به تکمیل گزارش کارشناس نشدم نهایتا روز تنظیم سند نتونستم حاضر شوم. البنه به سر دفتر موضوع را اعلام کردم اما خریدار گواهی عدم حضور گرفته است. الان که میخواهم مشکل ساختمان را حل و مجدد کارشناس بیاورم یکی از مالکین که خود خریدار است کارشکنی می کند.
من باید جه کار کنم؟
ممنون از راهنمایی حضرتعالی

نوشين شاه وردي

باسلام. آپارتمانی خریداری کرده ام که سند مادر و مبایعه نامه به نام سه شریک است اما سند تک برگی به نام یکی از شرکا صادر شده. همه مدارک هم در دفترخانه است.
اما چون من برگه عدم حضور دارم و مالک حاضر به کسر دیرکرد نیست تصمیم به الزام به سند و مطالبه دیرکرد از دادگاه دارم. شکایت باید از سه نفر باشد یا همان شریکی که در سند نامش است. گویا تقسیم نامه هم دارند.
ممنون راهنمایی فرمایید

محمد شرفی

باسلام و تشکر بابت مطلب مفیدتون

اینجانب ملکی را پیش خرید نموده ودر موعد مقرر تحویل گرفته ام لیکن فروشنده در موعد مقرر برای انتقال سند ، هنوز موفق به اخذ پایانکار و بتیع سند تفکیکی نشده بود و لذا در د۴ترخانه مندرج در مبایعه نامه حاضر نشد و اینجانب با در دست داشتن چک تضمین شده بانکی حاضر شده و گواهی عدم حضور گرفتم. اکنون پس از چند ماه فروشنده در شرف آماده شدن برای انتقال سند است (حداکثر یکماه دیگر)، با توجه به مشخص نمودن جریمه دیرکرد روزانه عدم انجام تعهدات،۱. آیا اینجانب باید در زمان دعوت فروشنده برای انتقال سند ، با پرداخت کل طلب وی بابت الباقی ثمن معامله سند را منتقل نموده و سپس دادخواست مطالبه جریمه دیرکرد را بدهم یا باید دادخواست های بشرح مطلب فوق جنابعالی (الزام به تنظیم سند، مطالبه وجه التزام، توقیف ملک) را از همین الان ارائه کنم و به فروشنده بگویم منتظر جلسه دادگاه باشد؟ ۲. آیا در صورتیکه توقیف ملک و برگزاری جلسه دادگاه چندماه زمان ببرد ، جریمه های این مدت به عهده فروشنده است یا بنده(خریدار) ؟
پیشاپیش از رهنمود شما متشکرم

فرشید راد

با سلام و تشکر از شما

من یک ملک تجاری نوساز خریداری کردم از شخصی که خود ایشان از سازنده خریده بوده .
طبق مدارک مبایعه نامه ایشان ، بنگاه افدام به نوشتن مبایعه نامه ثانویه به نام بنده نموده و کد رهگیری نیز گرفته شده .
ظاهرا در معامله سازنده با شخصی که من از ایشان خریدم اشکالی پیش امده و لذا سازنده اقدام به تنظیم سند نمیکند.
از تاریخ حظور در دفتر خانه ۴ ماه میگذرد
من عدم حظور را گرفته ام
الان جهت شکایت الزام به تنظیم سند ، آیا الزامی برای سازنده میتوانم داشته باشم ؟
اگر نه ، چگونه خطر فرار کردن شخصی که من از او خریدم را کمتر بکنم و بعبارتی از سوخت شدن پول و سرمایه ام جلوگیری کنم ؟

با تشکر از شما

مسعود

سلام .با سلام و وقت بخیر . پدر من یک زمین کشاورزی بعلاوه چهارساعت اب را در ۳۵ سال پیش با قولنامه خریداری کرده ، ،ده سال پیش که مشکلات زمینها حل شد و دولت اجازه سند داد اداره ثبت سند زد اما و بعد از این مدت اکنون کاربری زمینها تبدیل به مسکونی و تجاری و کشاورزی شده یعنی الان تبدیل به ۵ پلاک شده و ثبت ادعا میکنه که این سند فقط مال یک پلاک هست و ما از چهار پلاک دیگر سهمی نداریم ،در صورتی که در قولنامه ذکر شده که چهارساعت آب بعلاوه کلیه متعلقات .
۱٫آیا میتوان با الزام به سند ، سند چهار پلاک دیگر را طبق قولنامه گرفت ؟
۲٫ ایا حتما بایدوکیل این پروسه رو به انجام برسونه یا توسط شخص حقیقی هم قابل انجام استیعنی خودم انجام بدم (وکالت از خانواده دارم ولی بلاعزل نیست واعتبار تمام شده ولی میتونم قوت بگیرم)
۳٫پدر من در زمان حیات از وراث فروشنده در شورای حل اختلاف ، تعهدی گرفته مبنی بر اینکه کل وراث قولنامه را تایید و تنفیذکرده اند آیا این برگه میتونه اثر گذار باشه و با مراجعه به دادگاه کار را به انجام برسانم .
سپاس فراوان از شما

رضا نوري

با سلام. بنده سال ٩۶ یک اپارتمان پیش خرید کردم. بعد دوماه از موعد مقرر در مبایعه نامه، اپارتمان را تحویل گرفتم. اگر موقع تحویل سند متراژ بیشتر از متراژ قید شده در اپارتمان باشد، ایا قیمت روز را برای اختلاف متراژ باید پرداخت کنم و یا مبلغ موجود در مبایعه نامه به ازای هر متر مربع؟ اگر فروشنده مبلغ روز را بخواهد و بنده ندهم ایا میتواند معامله را فسخ کند؟

عباسى

سلام و عرض ادب
ضمن تشکر از حضرتعالى درخصوص پاسخگویى سئوالات خدمتتان یک سئوال دارم
در خرداد سال ٩۶ آپارتمانى خریده ام که مطابق روال باید دو ماه بعد از آن سند منتقل میگردید لیکن بدلیل مشکلات پایان کار سند جهت انتقال آماده نگردید و بنده هم عدم حضور نگرفتم و هنوز هم انجام نشده ، الان میخواهم براى الزام سند و همینطور عدم حضور و به جریان انداختن جریمه دیر کرد اقدام کنم، از چه طریق میتونم الان عدم حضور بگیرم؟

rio8

سلام-آپارتمانی را خریداری کرده ام که الان موقع انتقال سند،فروشنده میگوید به خاطر آنکه اختلافی که با یکی دیگر از خریداران واحدها سر مساله پارکینگ وجود دارد و تهدید به شکایت خریدار مذکور مبنی بر جلوگیری از انتقال سند سایرواحدها ابتدا باید رضایت آن خریدار را جلب نمایم.آیا مشکلی که ایشان با خریدار دیگر دارد میتواند مانع از انتقال سند واحد اینجانب شود؟راهکارچیست؟لازم به ذکر است سند آپارتمان آماده می باشد.تشکر

سید علیرضا غمیلویی

با سلام
شخصی از من شکایت کرده به عنوان طرفیت مبنی بر مال منقول در وقت مقرر من چکار کنم

مهدی ق

سلام و عرض ادب.
چند سال پیش ملکی از یک شرکت ساختمانی بصورت مبایعه نامه خریداری کردم که بدلیل بدهکار بودن شرکت به سازمان مسکن، سند ما از جانب سازمان صادر نمیشود مادامی که شرکت تسویه حساب کند که نمیکند!
آیا اگر اقامه دعوی الزام به سند کنم به نتیجه میرسم؟ واگر دادگاه رای بر تنظیم سند بدهد، بدهی سازمان مسکن چگونه تامین میشود؟
سپاس فراوان

علی اسدی مهر

با سلام پدر بنده در سال ۷۵ سه دانگ ملکی را خرید و چون شرایط انتقال سند فراهم نبود بناچار وکیل بلاعزل فروشنده شد و سند وکالت بلاعزل تنظیم شد و بعد از بیست سال هنوز انتقال نداده بودند که نیمد دانگ از سهم خود ررا بخ شخصی فروخت سپس پدرم فوت کردند و وکالت ها باطل هستند ولی خریدار نیم دانگ به دفترخانه مراجعه و انتقال داده ولی در سند وکالت اولیه در حاشیه سند با خط سردفتر نوشته شده ” طی شماره ۱۵۸۹ ارسال گردید ” که من در خصوص این نوشته سوال کردم میگویند این متن حاشیه یعنی اون وکالتنامخ انتقال داده شده یا انتقال داده خواهد شد و معنیش یک نوع تعهد به انتقال قطعی هستش با این وجود از شمت میخوام اگر چیزی میدونید بنده راهنمایی بفرمایید .

آ احسانی

سلام . آپارتمانی خریداری کردم و در تاریخ سند فروشنده که سازنده مشارکتی ساختمان است در دفترخانه حاضر نشد و گواهی عدم حضور گرفتم .
آپارتمان را با اطلاع سازنده که به عنوان شاهد قولنامه را امضا نموده به شخص دیگری فروختم و تاریخ تنظیم سند را برای تاریخ جدید تنظیم کردیم که برای بار دوم سازنده قادر به تنظیم سند نشد . خریدار از من شکایت و مطابق قولنامه خسارت طلب کرده .
آیا با توجه به اینکه قصور از طرف سازنده است بنده باید چکار کنم؟
اگر سازنده نتواند سند را تنظیم کند من تا کی باید خسارت بدهم ؟
ایا اگر حاضر به پرداخت جریمه فسخ باشم میتوانم معامله را فسخ کنم ؟
ممنون

امین کلیشادی

با سلام و سپاس پیشاپیش.۶ خواهر و برادر اینگونه با هم توافق میکنند که خوهران سهم الارث خود از زمین متعلق به مادرشان(که بزرگتر است) به براداران منتقل کنند و برادران نیز سهم خود از زمین پدرشان را به خواهران منتقل نمایند.خواهران به تعهد خود عمل نموده اند(به صورت وکالتی) ولی یکی از برادران به توافق عمل نمیکند.با عنایت به اینکه زمینی که برادر میبایست منتقل نماید فاقد سابقه ثبت میباشد،چه دادخواستی باید داد؟