هشدار: ذکر و باز نشر نوشتارهای من و هر نوشتاری که در روزنامه ها یا روی سایت شخصی و وبلاگهایم منتشر شده منحصراً با قید نام و نام خانوادگی ام و همراه با پیوند سایت و وبلاگهایم مجاز است.

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

 هشدار: پیش از شروع مطلب به اشخاصی که مطالب منتشره اینجانب در روزنامه ها یا روی سایت شخصی یا وبلاگهایم را بدون ذکر منبع و بدون لینک سایتم یا وبلاگهایم به نام خود یا دیگری به هر طریقی منتشر می کنند متذکر می شوم که در انتظار عواقب قانونی انتشار غیر مجاز و بدون اجازه مطالبم باشند.

ذکر و باز نشر مطالب اینجانب و کلیه مطالبی که در روزنامه ها یا روی سایت شخصی و وبلاگهایم منتشر شده منحصراً با قید نام و نام خانوادگی ام و توام با لینک سایت و وبلاگهایم مجاز است.

این دعوی هنگامی مطرح می شود که شخصی بر اساس یک موجب قانونی یا ارادی بصورتی الزام آور، متعهد به واگذاری و انتقال سند مالکیت قطعی مال غیر منقول خود به شخص دیگر شده باشد و از انجام داوطلبانه آن، برابر تعهدی که دارد خودداری کند و خریدار یا شخصی که تعهد به نفع او برقرار شده مجبور شود از طریق مراجع قانونی، متعهد را وادار به تنظیم سند رسمی نماید.

دعوی الزام به تنظیم سند رسمی غیر منقول در پیش از طرح و در زمانی که در جریان است و پس از پایان رسیدگی، الزمات و بایسته هایی به شرح زیر دارد که سعی می کنم بصورتی ساده، روان و کاربردی تقدیم کنم:

 

۱- به هنگام تنظیم و امضاء مبایعه نامه یا قرارداد،مالکیت و امکان قانونی فروشنده یا شخص متعهد به انتقال سند و نیز ممنوع المعامله نبودن آنان احراز گردیده باشد.

اگر شخصی غیر از مالک یا وکیل و قائم مقام قانونی مالک، ذیل مبایعه نامه یا تعهدی دال بر انتقال سند و مالکیت را امضاء نماید امکان الزام مالک برای انتقال سند حتی از طریق مراجع قانونی را نخواهید داشت چون اساساً مالک تعهدی برای انتقال مالکیت نداده است.

۲- تعهد مالک یا متعهد به انتقال سند، طی قراردادی که صحیحاً و با رعایت موازین قانونی و شرعی تنظیم شده به امضاء وی رسیده و مستند شده باشد.

طرح هر دعوایی نزد مراجع قانونی نیازمند مستندات و مدارک مثبته است. بایستی ادله و مدارکی که ادعای شما را بصورتی قطعی و شفاف تائید می کند پیوست دادخواست یا لایحه و درخواست شما باشد تا ادعا و درخواست شما مفید فایده باشد.

۳- قرارداد یا مبایعه نامه یا اسناد مربوطه،به صراحت و به صورتی قطعی و غیر مشروط، تعهد به انتقال مال غیر منقول مورد معامله را جزء تعهدات فروشنده یا متعهد، آورده باشد.

۴- تعهد صریح فروشنده یا متعهد، به اینکه در تاریخ معین در دفتر اسناد رسمی معین (مثلاً در ساعت ۱۱ تا ۱۴ تاریخ ۲۲/۷/۱۳۹۳ در دفتر اسناد رسمی شماره…. تهران) جهت امضاء سند انتقال حاضر خواهد شد در مبایعه نامه یا اسناد مربوطه قید شده باشد. (مطلوب است که وجه التزام یا به اصطلاح جریمه ی موثری برای عدم حضور فروشنده در دفتر اسناد رسمی، در مبایعه نامه یا قرارداد پیش بینی شده باشد.)

۵- عدم حضور فروشنده یا متعهد به انتقال سند در زمانی که مقرر بوده حضور پیدا کند مستند سازی شود به این ترتیب که خریدار یا ذینفع در زمان مقرر با در دست داشتن مدارک و اسنادی که تهیه آنها را عهده دار بوده و نیز به همراه داشتن باقیمانده وجهی که تعهد کرده در دفتر اسناد رسمی مورد توافق حاضر گردد (بصورت نقد یا چک بانکی) و حضور و مدارک خود را به سردفتر اطلاع دهد و در پایان وقت اداری، حضور و تکمیل بودن مدارک و آماده بودن باقیمانده وجه را به تائید سر دفتر اسناد رسمی برساند و گواهی عدم حضور فروشنده یا متعهد در دفتر اسناد رسمی معینه را از سر دفتر  اخذ نماید.

۶- اگر اظهار نامه ای برای تذکر حضور در دفتر اسناد رسمی بوسیله خریدار به فروشنده یا متعهد ابلاغ شده یا تامین دلیل مبنی بر عدم حضور او اخذ شده یا استشهادیه ای دال بر عدم حضور متعهد در دفتر اسناد رسمی به امضاء شهود رسیده تصویر برابر اصل آنها پیوست دادخواست شود.

۷- عنداللزوم تامین دلیل برای اثبات تصرف خریدار در مورد معامله انجام و سوابق آن پیوست دادخواست شود.

۸- قبل از اقامه دعوی اطمینان حاصل شود که ملک مورد معامله در رهن با بازداشت نباشد. زیرا دادگاه به انتقال ملکی که در رهن دیگری یا بازداشت است رای نخواهد داد.

۹- در صورتی که مورد معامله، ساختمان است ( اعم از مسکونی ،تجاری ،اداری ) قبل از اقامه دعوی اطمینان حاصل شود که ملک مورد معامله دارای پایان کار و گواهی عدم خلاف از شهرداری میباشد. زیرا صدور و انتقال سند در شهرها منوط به وجود پایان کار و گواهی عدم خلاف شهرداری است.

۱۰- مورد معامله باید دارای سابقه ثبتی یا در جریان ثبت باشد. برای املاکی که سابقه ثبتی ندارد یا در جریان ثبت نیست انتقال سند رسمی موضوعیت ندارد.

۱۱- دادخواست بایستی به تعداد فروشندگان بعلاوه یک نسخه و به دادگاه محلی که ملک در آنجا قرار دارد تسلیم شود.

۱۲- در متن دادخواست باید به تصریح، خواسته خریدار یا ذینفع مبنی بر الزام متعهد یا فروشنده به انتقال سند رسمی مورد درخواست قرار گیرد و اگر در مبایعه نامه یا قرارداد، برای تاخیر یا عدم حضور متعهد در دفتر اسناد رسمی جهت انتقال، وجه التزام، پیش بینی شده باشد بهتر است همرا با درخواست الزام به تنظیم سند، محکومیت متعهد به پرداخت وجه التزام موصوف نیز مورد درخواست قرار گیرد.

۱۳- اگر احتمال می رود که متعهد یا فروشنده مبادرت به انتقال ملک یا ساختمان مورد معامله به اشخاص دیگر کند و بدین طریق در صدد باشد که حق خریدار را تضییع نماید بایستی از دادگاه درخواست صدور دستور موقت مبنی بر منع نقل و انتقال ملک تا معلوم شدن نتیجه رسیدگی بعمل آید.

۱۴- پس از قطعی شدن حکم صادره از سوی مرجع رسیدگی و در صورت تمکین ننمودن فروشنده که اکنون محکوم به انتقال سند شده است بایستی از طریق اجرای احکام دادگاه برای انتقال و امضاء سند در دفتر اسناد رسمی و اداره ثبت مربوطه اقدام کرد. در این مرحله نماینده اجرای احکام به جای فروشنده یا محکوم، ذیل اسناد را امضاء خواهد نمود.

صادق رئیسی کیا

نهم دی ماه ۱۳۸۸

راه‌های تماس

اگر به مشاوره حقوقی یا وکیل در زمینه‌های مرتبط با نوشتارهای من نیاز داشتید یا به برگزاری کارگاه و دوره‌های آموزشی برای خود و مدیران و کارکنان شرکتتان در موارد یاد شده، علاقه‌مند، بودید می‌توانید درخواست خود را با شماره‌های ۸۸۳۲۱۰۸۸ و ۸۸۳۲۳۲۷۹ (گروه حقوقی برهان) در میان بگذارید.

درخواست مشاوره حضوری، تلفنی، آنلاین

54
دیدگاهتان را ثبت کنید

avatar
28 دیدگاه جدید
26 پاسخ به دیدگاه
6 دنبال‌کننده
 
فعال‌ترین دیدگاه
داغ‌ترین دیدگاه
29 نویسندگان دیدگاه
rio8عباسىرضا نوريمسعودفرشید راد جدیدترین ثبت‌کنندگان دیدگاه
  اشتراک  
اطلاع رسانی برای
رسولی
مهمان
رسولی

در صورتی که در قولنامه ذکری از دفترخانه نشده ارسال اظهار نامه ضرورت دارد؟

وحید
مهمان
وحید

باسلام اگر فروشنده فوت کرده باشد وورثه انها در دادگاه حاضر نشوند دادگاه می تواند از خود رای صادر کند.

الناز
مهمان
الناز

سلام الزام به تنظیم سند رسمی از نظر نوع مال منقول حکمی است یا غیر منقول تبعی؟چرا؟ایا الزام دین هست؟

علیرضا
مهمان
علیرضا

با سلام
منزل مسکونی خریداری نمودم فروشنده در زمان مقرر۰۱/۰۷ حاضر به تنظم سند نشد جریمه ۱۰۰ هزار تومانی برای هرروز تاخیر در تنظیم در قول نامه قید شده است البته درحال حاضر سند جهت انتقال آماده است واینجانب درخواست جریمه را دارم آیا راهی هست که ۴۰۰ روز دیرکرد تنظیم سند را بگیرم.متشکرم

امید
مهمان
امید

با سلام.پدر اینجانب فوت کرده و سه دانگ منزل پدری که مادر در آن ساکن می باشد بنام یکی از برادران بنام مجید میباشد.پدر مرحوم در زمان حیات یک وکالت کاری و یک فروشنامه دستنویس با مهر و امضا شورای محل و گواهان از ایشان گرفته بوده اند.آقا مجید پیرو جریاناتی یک تعهد با نوشته های تایپی و اسم و امضای خودش به خانواده داده مبنی بر اینکه فروشنامه مذکور مورد قبول بوده و بعد از ۱۲۰ سال مادر، این سه دانگ به نساب ارث به وراث میرسد.متاسفانه چون سه دانگ سند بنام مجید است دائم مادر را آزار داده… ادامه یادداشت »

فرهاد
مهمان
فرهاد

با سلام واحترام. روی سند ملکی ۳۰ جرعه آب چاه می باشد که تو سندمالکیت چیزی از آب نیامده است. و میراب چاه نمیزاره آب ببریم. حال چگونه می توانیم براساس قولنامه موجودچه راه حل قانونی می باشد؟؟؟؟؟؟؟؟؟

نسترن
مهمان
نسترن

با درود و مهر ؛ با پوزش از تصدیع اوقات عالی و خسته نباشید وسپاس از امداد به مردم . سئوال اینجانب این است که اگر یک ملک غیر منقول ، از طرف مالک به شخص الف واگذار شده باشد وشخص الف ، ان را به شخص ب وارگذار نموده ومدارک د اینخصوص مکفی ومستند باشد .آیا شخص الف میتواند به طرفیت مالک دعوی الزام به تنظیم سند رسمی طرح نماید ، در حالیکه مالکیت خودرا نفیاو اثباتاً به شخص ب منتقل نموده واز جانب او وکالت و… ندارد ؟!!! سبز باشید وپایا

معدلت
مهمان
معدلت

سلام اپارتمان بامبایعه نامه در۹۳/۳ازفروشنده که انهم ازفروشنده دیگرکه ازفروشنده اصلی که سازنده مشارکتی ۵۰%پیش خریدکرده بودخریده ام وهماکنون اپارتمان درتصرف ماست وساکنیم ودرمبایعه نامه ماامضاسازنده بعنوان تاییدتعهدات فروشنده مرقوم میباشدوسازنده ۳دانگ سندبنام خودداردوازاین بابت مشکلی نیست برای تنظیم سندتاریخ۹۳/۰۸/۲۸قرارداشتیم که باعدم حضور فروشنده.عدم حضور اخرین فروشنده راگرفتم پرونده ساختمان درنظام مهندسی دلیل عدم پرداخت پول ناظرومجری ومهندس برق ومیکانیک کیراست وسازنده تعهدتسویه حسابهاازهمه ادارات جهت تنظیم سندبرای همه راداردومتاسفانه سازنده واکثرمالکین اهمالکاری میکنندوتنهامن یکسره پیگیرمستمرهستم خواهشمندم منراراهنمایی کنید۱-ایابرای تنظیم ازهمه شکایت کنم۲-برای باطل کردن تمبر(مبلغ مبایعه نامه دویست وبیست میلیون)راهی است حق تمبرراندادچون ندارم۳-بدون وکیل میشودشکایت کرد۴-برای کارت ایثارسربازی… ادامه یادداشت »

معارف
مهمان
معارف

با سلام بنده یک واحد مسکن مهر خریداری کردم.هم مبایعه نامه دارم و هم وکالت بلاعزل-همونطور که می دونید مسکن مهر وام داره و تا زمان تسویه حساب سند در رهن بانک هستش و زمانی که وام تموم بشه سند به نام نفر اول صادر می شه. بنده با توجه به مشکلاتی که با نفر اول برام پیش اومده بعید می دونم زمانی که وام تموم شد راضی بشه که بیاد سند رو بنام من بزنه.می خوام بدونم الان من باید چکار کنم و چه تعهدی ازنفر اول بگیرم که خودم بتونم سند رو به نام خودم انتقال بدم.یا اینکه… ادامه یادداشت »

hasan
مهمان
hasan

با سپاس از حضرتعالی بابت نکاتی که ذکر کرده اید

بابک
مهمان
بابک

با سلام
اینجانب حدود هجده ماه قبل اپارتمانی قولنامه کرده و موعد تنظیم سند یکسال قبل بود که سند حاضر نشد و گواهی عدم حضور فروشنده را اخذ کردم . با توجه به وجود جریمه دیرکرد روزانه و با توجه به اینکه اکنون سند اماده هست چطور می توانم درخواست جریمه دیر کرد کنم؟ ایا با توجه به اطلاع فروشنده برای حضور در دفتر خانه در صورت امضا سند می توان برای دریافت جریمه دادخواست داد یا با امضا حق هر گونه مطالبه دیگر سلب می گردد؟

Azade
مهمان
Azade

سلام خسته نباشید
آپارتمانی خریدم که تحویل گرفتم و تنظیم سند چند ماه بعد از تحویل بود و ولی سازنده به علت شکایت همسایه مبنی بر جلو رفتن زیاد نتونسته سند بگیره هنوز. جریمه دیرکرد در مبایعه نامه ذکر شده و گواهی عدم حضور هم گرفتم . آیا میتونم این جریمرو هر ماه دریافت کنم؟

Azade
مهمان
Azade

در ضمن ۲۰ میلیون برای زمان تنظیم سند باید پرداخت کنم اگر سند آماده شد میشه مبلغ جریمذو کم کرد از این ۲۰ تومان؟

محمد محمدی
مهمان
محمد محمدی

سلام من یک واحد آپارتمان بصورت وکالت بلاعزل خریداری کردم که این ملک سه بار بصورت وکالتی فروخته شده بود در واقع من خریدار نهایی و خریدار سوم بودم در مبایعه نامه هم زمانی برای تنظیم سند قید شده بود ولیکن با رضایت خودم با توجه به اینکه ملک دارای وام بود قرار شد که هر زمان که خودم خواستم با توجه به داشتن وکالت بلاعزل اقدام به تنظیم سند نمایم حال که برای تنظیم سند مراجعه کردم متوجه شدم صاحب اول ملک یعنی صاحب سند فوت کرده و وراث هم گواهی حصر وراثت ندارند و به دلایلی فعلن هم… ادامه یادداشت »

سيد امير
مهمان
سيد امير

قطعه ای ملکی را که مشاع بوده بین چند نفر از قائم مقام مالکان ( خریدار اول) خریداری نموده ام.
من به عنوان خریدار دوم که قطعه ای از ان را خریداری نموده ام گواهی عدم حضور خریدار اول را هم دارم باید دادخواست الزام با چه عنوانی بدهم؟
(تو ضیح اینکه خریدار اول تمام پول را نداده و چکش وصول نشده و سند به نامش نخورده اما زمانی که من ملک را خریدم قائم مقام قانونی بوده )
دادخواست الزام به سند و افراز با هم باید بدهم؟

قادر
مهمان
قادر

با سلام. فروشنده اپارتمان به علت بازداشت سند که بعد از تنظیم مبایعه نامه اتفاق افتاده است در محضر حضور نیافته و عدم حضور اخذ کرده ام. با توجه به عدم امکان طرح دعوی الزام به تنظیم سند و اینکه ملک به خاطر پولشویی و کلاهبرداری بازداشت شده است چه اقدام قضایی باید انجام دهم؟؟

تهرانی
مهمان
تهرانی

با عرض سلام
سه دانگ از یک ملک بنده خریدام که ۱۰ واحد میباشد که برای یک واحد کد رهگیری گرفته ایم ولی چکهایی که پرداخت کرده ایم نوشته شده بابت سه دانگ از ملک پلاک ثبتی …..و ادرس …. واصل سند هم در اختیار ما قرار دادند اما برای اینکه ما متوجه نشویم به ثبت مراجه نمودند و درخواست سند المثنی کرده اند باید چه کاری انجام بدم المثنی صادر نشود ثبت
با تشکر

سیداکبر منتظری
مهمان
سیداکبر منتظری

سلام بنده ملکی را از شخصی خریداری کرده ام که از رمین های در دست واگذاری زمین شهری بوده که متاسفانه قرارداد واگذاری آن به دلیل بدهی فروشنده تنظیم نشده و زمین مذکور از طرف زمین شهری به شخص دیگری انتقال داده شده است. با پیگیریهای انجام شده میزان بدهی فروشنده به زمین شهری را اینجانب پرداخت و زمین دیگری تعیین و مشخص شده که زمین اکنون تحت تصرف اینجانب می باشد. لیکن با توجه به تخصیص زمین مذکور هنوز قراردادی بنام فروشنده صادر نشده است و می گویند باید از فروشنده وکالت داشته باشی در قرارداد عادی مبایعه نامه… ادامه یادداشت »

خدايار نصيري
مهمان
خدايار نصيري

با سلام اپارتمانی فروختم و مقرر کردید قسط دوم برداخت تا طرف مدت معین تاریخ در قولنامه سند انتقال اما ایشان بول را نداد و بس از جند روز برداخت نمود بدین حال وقت انتقال یه تاریخ دیکری که مجدد بدلیل ایراد کارشناس شهرداری امکان انتقال میسر نشد فروشنده. کواهی عدم حضور کرفته ایا این درست است .

خدايار نصيري
مهمان
خدايار نصيري

ضمن تشکر از پاسخ گویی جنابعالی.
بنده در پیام قبلی خدمت جنابعالی عرض کردم بدلیل ایراد گرفتن کارشناس شهر داری موفق به تکمیل گزارش کارشناس نشدم نهایتا روز تنظیم سند نتونستم حاضر شوم. البنه به سر دفتر موضوع را اعلام کردم اما خریدار گواهی عدم حضور گرفته است. الان که میخواهم مشکل ساختمان را حل و مجدد کارشناس بیاورم یکی از مالکین که خود خریدار است کارشکنی می کند.
من باید جه کار کنم؟
ممنون از راهنمایی حضرتعالی

نوشين شاه وردي
مهمان
نوشين شاه وردي

باسلام. آپارتمانی خریداری کرده ام که سند مادر و مبایعه نامه به نام سه شریک است اما سند تک برگی به نام یکی از شرکا صادر شده. همه مدارک هم در دفترخانه است.
اما چون من برگه عدم حضور دارم و مالک حاضر به کسر دیرکرد نیست تصمیم به الزام به سند و مطالبه دیرکرد از دادگاه دارم. شکایت باید از سه نفر باشد یا همان شریکی که در سند نامش است. گویا تقسیم نامه هم دارند.
ممنون راهنمایی فرمایید

محمد شرفی
مهمان
محمد شرفی

باسلام و تشکر بابت مطلب مفیدتون اینجانب ملکی را پیش خرید نموده ودر موعد مقرر تحویل گرفته ام لیکن فروشنده در موعد مقرر برای انتقال سند ، هنوز موفق به اخذ پایانکار و بتیع سند تفکیکی نشده بود و لذا در د۴ترخانه مندرج در مبایعه نامه حاضر نشد و اینجانب با در دست داشتن چک تضمین شده بانکی حاضر شده و گواهی عدم حضور گرفتم. اکنون پس از چند ماه فروشنده در شرف آماده شدن برای انتقال سند است (حداکثر یکماه دیگر)، با توجه به مشخص نمودن جریمه دیرکرد روزانه عدم انجام تعهدات،۱. آیا اینجانب باید در زمان دعوت فروشنده… ادامه یادداشت »

فرشید راد
مهمان
فرشید راد

با سلام و تشکر از شما من یک ملک تجاری نوساز خریداری کردم از شخصی که خود ایشان از سازنده خریده بوده . طبق مدارک مبایعه نامه ایشان ، بنگاه افدام به نوشتن مبایعه نامه ثانویه به نام بنده نموده و کد رهگیری نیز گرفته شده . ظاهرا در معامله سازنده با شخصی که من از ایشان خریدم اشکالی پیش امده و لذا سازنده اقدام به تنظیم سند نمیکند. از تاریخ حظور در دفتر خانه ۴ ماه میگذرد من عدم حظور را گرفته ام الان جهت شکایت الزام به تنظیم سند ، آیا الزامی برای سازنده میتوانم داشته باشم ؟… ادامه یادداشت »

مسعود
مهمان
مسعود

سلام .با سلام و وقت بخیر . پدر من یک زمین کشاورزی بعلاوه چهارساعت اب را در ۳۵ سال پیش با قولنامه خریداری کرده ، ،ده سال پیش که مشکلات زمینها حل شد و دولت اجازه سند داد اداره ثبت سند زد اما و بعد از این مدت اکنون کاربری زمینها تبدیل به مسکونی و تجاری و کشاورزی شده یعنی الان تبدیل به ۵ پلاک شده و ثبت ادعا میکنه که این سند فقط مال یک پلاک هست و ما از چهار پلاک دیگر سهمی نداریم ،در صورتی که در قولنامه ذکر شده که چهارساعت آب بعلاوه کلیه متعلقات .… ادامه یادداشت »

رضا نوري
مهمان
رضا نوري

با سلام. بنده سال ٩۶ یک اپارتمان پیش خرید کردم. بعد دوماه از موعد مقرر در مبایعه نامه، اپارتمان را تحویل گرفتم. اگر موقع تحویل سند متراژ بیشتر از متراژ قید شده در اپارتمان باشد، ایا قیمت روز را برای اختلاف متراژ باید پرداخت کنم و یا مبلغ موجود در مبایعه نامه به ازای هر متر مربع؟ اگر فروشنده مبلغ روز را بخواهد و بنده ندهم ایا میتواند معامله را فسخ کند؟

عباسى
مهمان
عباسى

سلام و عرض ادب
ضمن تشکر از حضرتعالى درخصوص پاسخگویى سئوالات خدمتتان یک سئوال دارم
در خرداد سال ٩۶ آپارتمانى خریده ام که مطابق روال باید دو ماه بعد از آن سند منتقل میگردید لیکن بدلیل مشکلات پایان کار سند جهت انتقال آماده نگردید و بنده هم عدم حضور نگرفتم و هنوز هم انجام نشده ، الان میخواهم براى الزام سند و همینطور عدم حضور و به جریان انداختن جریمه دیر کرد اقدام کنم، از چه طریق میتونم الان عدم حضور بگیرم؟

rio8
مهمان
rio8

سلام-آپارتمانی را خریداری کرده ام که الان موقع انتقال سند،فروشنده میگوید به خاطر آنکه اختلافی که با یکی دیگر از خریداران واحدها سر مساله پارکینگ وجود دارد و تهدید به شکایت خریدار مذکور مبنی بر جلوگیری از انتقال سند سایرواحدها ابتدا باید رضایت آن خریدار را جلب نمایم.آیا مشکلی که ایشان با خریدار دیگر دارد میتواند مانع از انتقال سند واحد اینجانب شود؟راهکارچیست؟لازم به ذکر است سند آپارتمان آماده می باشد.تشکر