هشدار: ذکر و باز نشر نوشتارهای من و هر نوشتاری که در روزنامه ها یا روی سایت شخصی و وبلاگهایم منتشر شده منحصراً با قید نام و نام خانوادگی ام و همراه با پیوند سایت و وبلاگهایم مجاز است.

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

 هشدار: پیش از شروع مطلب به اشخاصی که مطالب منتشره اینجانب در روزنامه ها یا روی سایت شخصی یا وبلاگهایم را بدون ذکر منبع و بدون لینک سایتم یا وبلاگهایم به نام خود یا دیگری به هر طریقی منتشر می کنند متذکر می شوم که در انتظار عواقب قانونی انتشار غیر مجاز و بدون اجازه مطالبم باشند.

ذکر و باز نشر مطالب اینجانب و کلیه مطالبی که در روزنامه ها یا روی سایت شخصی و وبلاگهایم منتشر شده منحصراً با قید نام و نام خانوادگی ام و توام با لینک سایت و وبلاگهایم مجاز است.

این دعوی هنگامی مطرح می شود که شخصی بر اساس یک موجب قانونی یا ارادی بصورتی الزام آور، متعهد به واگذاری و انتقال سند مالکیت قطعی مال غیر منقول خود به شخص دیگر شده باشد و از انجام داوطلبانه آن، برابر تعهدی که دارد خودداری کند و خریدار یا شخصی که تعهد به نفع او برقرار شده مجبور شود از طریق مراجع قانونی، متعهد را وادار به تنظیم سند رسمی نماید.

دعوی الزام به تنظیم سند رسمی غیر منقول در پیش از طرح و در زمانی که در جریان است و پس از پایان رسیدگی، الزمات و بایسته هایی به شرح زیر دارد که سعی می کنم بصورتی ساده، روان و کاربردی تقدیم کنم:

 

۱- به هنگام تنظیم و امضاء مبایعه نامه یا قرارداد،مالکیت و امکان قانونی فروشنده یا شخص متعهد به انتقال سند و نیز ممنوع المعامله نبودن آنان احراز گردیده باشد.

اگر شخصی غیر از مالک یا وکیل و قائم مقام قانونی مالک، ذیل مبایعه نامه یا تعهدی دال بر انتقال سند و مالکیت را امضاء نماید امکان الزام مالک برای انتقال سند حتی از طریق مراجع قانونی را نخواهید داشت چون اساساً مالک تعهدی برای انتقال مالکیت نداده است.

۲- تعهد مالک یا متعهد به انتقال سند، طی قراردادی که صحیحاً و با رعایت موازین قانونی و شرعی تنظیم شده به امضاء وی رسیده و مستند شده باشد.

طرح هر دعوایی نزد مراجع قانونی نیازمند مستندات و مدارک مثبته است. بایستی ادله و مدارکی که ادعای شما را بصورتی قطعی و شفاف تائید می کند پیوست دادخواست یا لایحه و درخواست شما باشد تا ادعا و درخواست شما مفید فایده باشد.

۳- قرارداد یا مبایعه نامه یا اسناد مربوطه،به صراحت و به صورتی قطعی و غیر مشروط، تعهد به انتقال مال غیر منقول مورد معامله را جزء تعهدات فروشنده یا متعهد، آورده باشد.

۴- تعهد صریح فروشنده یا متعهد، به اینکه در تاریخ معین در دفتر اسناد رسمی معین (مثلاً در ساعت ۱۱ تا ۱۴ تاریخ ۲۲/۷/۱۳۹۳ در دفتر اسناد رسمی شماره…. تهران) جهت امضاء سند انتقال حاضر خواهد شد در مبایعه نامه یا اسناد مربوطه قید شده باشد. (مطلوب است که وجه التزام یا به اصطلاح جریمه ی موثری برای عدم حضور فروشنده در دفتر اسناد رسمی، در مبایعه نامه یا قرارداد پیش بینی شده باشد.)

۵- عدم حضور فروشنده یا متعهد به انتقال سند در زمانی که مقرر بوده حضور پیدا کند مستند سازی شود به این ترتیب که خریدار یا ذینفع در زمان مقرر با در دست داشتن مدارک و اسنادی که تهیه آنها را عهده دار بوده و نیز به همراه داشتن باقیمانده وجهی که تعهد کرده در دفتر اسناد رسمی مورد توافق حاضر گردد (بصورت نقد یا چک بانکی) و حضور و مدارک خود را به سردفتر اطلاع دهد و در پایان وقت اداری، حضور و تکمیل بودن مدارک و آماده بودن باقیمانده وجه را به تائید سر دفتر اسناد رسمی برساند و گواهی عدم حضور فروشنده یا متعهد در دفتر اسناد رسمی معینه را از سر دفتر  اخذ نماید.

۶- اگر اظهار نامه ای برای تذکر حضور در دفتر اسناد رسمی بوسیله خریدار به فروشنده یا متعهد ابلاغ شده یا تامین دلیل مبنی بر عدم حضور او اخذ شده یا استشهادیه ای دال بر عدم حضور متعهد در دفتر اسناد رسمی به امضاء شهود رسیده تصویر برابر اصل آنها پیوست دادخواست شود.

۷- عنداللزوم تامین دلیل برای اثبات تصرف خریدار در مورد معامله انجام و سوابق آن پیوست دادخواست شود.

۸- قبل از اقامه دعوی اطمینان حاصل شود که ملک مورد معامله در رهن با بازداشت نباشد. زیرا دادگاه به انتقال ملکی که در رهن دیگری یا بازداشت است رای نخواهد داد.

۹- در صورتی که مورد معامله، ساختمان است ( اعم از مسکونی ،تجاری ،اداری ) قبل از اقامه دعوی اطمینان حاصل شود که ملک مورد معامله دارای پایان کار و گواهی عدم خلاف از شهرداری میباشد. زیرا صدور و انتقال سند در شهرها منوط به وجود پایان کار و گواهی عدم خلاف شهرداری است.

۱۰- مورد معامله باید دارای سابقه ثبتی یا در جریان ثبت باشد. برای املاکی که سابقه ثبتی ندارد یا در جریان ثبت نیست انتقال سند رسمی موضوعیت ندارد.

۱۱- دادخواست بایستی به تعداد فروشندگان بعلاوه یک نسخه و به دادگاه محلی که ملک در آنجا قرار دارد تسلیم شود.

۱۲- در متن دادخواست باید به تصریح، خواسته خریدار یا ذینفع مبنی بر الزام متعهد یا فروشنده به انتقال سند رسمی مورد درخواست قرار گیرد و اگر در مبایعه نامه یا قرارداد، برای تاخیر یا عدم حضور متعهد در دفتر اسناد رسمی جهت انتقال، وجه التزام، پیش بینی شده باشد بهتر است همرا با درخواست الزام به تنظیم سند، محکومیت متعهد به پرداخت وجه التزام موصوف نیز مورد درخواست قرار گیرد.

۱۳- اگر احتمال می رود که متعهد یا فروشنده مبادرت به انتقال ملک یا ساختمان مورد معامله به اشخاص دیگر کند و بدین طریق در صدد باشد که حق خریدار را تضییع نماید بایستی از دادگاه درخواست صدور دستور موقت مبنی بر منع نقل و انتقال ملک تا معلوم شدن نتیجه رسیدگی بعمل آید.

۱۴- پس از قطعی شدن حکم صادره از سوی مرجع رسیدگی و در صورت تمکین ننمودن فروشنده که اکنون محکوم به انتقال سند شده است بایستی از طریق اجرای احکام دادگاه برای انتقال و امضاء سند در دفتر اسناد رسمی و اداره ثبت مربوطه اقدام کرد. در این مرحله نماینده اجرای احکام به جای فروشنده یا محکوم، ذیل اسناد را امضاء خواهد نمود.

صادق رئیسی کیا

نهم دی ماه ۱۳۸۸

راه‌های تماس

اگر به مشاوره حقوقی یا وکیل در زمینه‌های مرتبط با نوشتارهای من نیاز داشتید یا به برگزاری کارگاه و دوره‌های آموزشی برای خود و مدیران و کارکنان شرکتتان در موارد یاد شده، علاقه‌مند، بودید می‌توانید درخواست خود را با شماره‌های ۸۸۳۲۱۰۸۸ و ۸۸۳۲۳۲۷۹ (گروه حقوقی برهان) در میان بگذارید.

درخواست مشاوره حضوری، تلفنی، آنلاین

44 پاسخ
 1. sadeq
  sadeq گفته:

  با سلام و احترام
  بله اگر در مبایعه نامه ذکری از شماره و محل دفتر اسناد رسمی و زمان حضور در آن نشده باشد ابلاغ اظهارنامه با وجود سایر شرایط و با تصریح به زمان و محل حضور ضرورت دارد.

  پاسخ
 2. وحید
  وحید گفته:

  باسلام اگر فروشنده فوت کرده باشد وورثه انها در دادگاه حاضر نشوند دادگاه می تواند از خود رای صادر کند.

  پاسخ
  • sadeq
   sadeq گفته:

   با سلام و احترام
   اگر فروشنده فوت کرده باشد دعوی باید به طرفیت ورثه قانونی او صورت گیرد. ورثه اگر به جلسه رسیدگی دادگاه دعوت شوند و حاضر نگردند دادگاه می تواند با رعایت تشریفات قانونی رای غیابی صادر کند.

   پاسخ
    • sadeq
     sadeq گفته:

     با سلام و احترام
     با یک نوبت ابلاغ وقت رسیدگی و در صورت عدم حضور خوانده یا وکیل او و در صورت عدم ارائه دفاع کتبی از سوی خوانده هم ممکن است دادگاه حکم غیابی صادر کند.
     در این موارد چون بسته به شرایط پرونده و موضوع ممکن است انواع مختلفی از ابلاغها در موارد و موضوعات متعدد صادر شود بهتر است طبق مشورت با وکیل یا مشاور حقوقی خود عمل کنید و پرونده را با صلاحدید او جلو ببرید و اگر نیاز به معرفی وکیل یا مشاور از سوی بنده را دارید اعلام بفرمائید تا بررسی کنم.

     پاسخ
 3. الناز
  الناز گفته:

  سلام الزام به تنظیم سند رسمی از نظر نوع مال منقول حکمی است یا غیر منقول تبعی؟چرا؟ایا الزام دین هست؟

  پاسخ
 4. علیرضا
  علیرضا گفته:

  با سلام
  منزل مسکونی خریداری نمودم فروشنده در زمان مقرر۰۱/۰۷ حاضر به تنظم سند نشد جریمه ۱۰۰ هزار تومانی برای هرروز تاخیر در تنظیم در قول نامه قید شده است البته درحال حاضر سند جهت انتقال آماده است واینجانب درخواست جریمه را دارم آیا راهی هست که ۴۰۰ روز دیرکرد تنظیم سند را بگیرم.متشکرم

  پاسخ
  • sadeq
   sadeq گفته:

   با درود و سپاس.
   برای مطالبه وجه التزلم تخلف از تعهد بایستی:
   ۱- در قرارداد یا مبایعه نامه به صراحت پیش بینی وجه التزام برای تاخیر در انتقال سند شده باشد.
   ۲- در موعد مقرر شما در دفتر اسناد رسمی حاضر شده و گواهی عدم حضور طرف مقابل را اخذ نموده باشید.
   ۳- تاخیر در انتقال سند بدلیل اشکال یا کمبود در مدارک از سوی شما نباشد.
   ۴- با رعایت سه مرحله بالا و در محدوده شرایط قراردادی شما با طرف مقابل ۴۰۰ روز یا ۴ یا ۴۰ روز تفاوتی نخواهد داشت. از طریق مرجع قضایی حق مطالبه وجه التزام را به شرحی که برایتان توضیح دادم و در محدوده قرارداد خود با طرف مقابل دارید.
   سرافراز باشید.

   پاسخ
 5. امید
  امید گفته:

  با سلام.پدر اینجانب فوت کرده و سه دانگ منزل پدری که مادر در آن ساکن می باشد بنام یکی از برادران بنام مجید میباشد.پدر مرحوم در زمان حیات یک وکالت کاری و یک فروشنامه دستنویس با مهر و امضا شورای محل و گواهان از ایشان گرفته بوده اند.آقا مجید پیرو جریاناتی یک تعهد با نوشته های تایپی و اسم و امضای خودش به خانواده داده مبنی بر اینکه فروشنامه مذکور مورد قبول بوده و بعد از ۱۲۰ سال مادر، این سه دانگ به نساب ارث به وراث میرسد.متاسفانه چون سه دانگ سند بنام مجید است دائم مادر را آزار داده و به بهانه های مختلف این پیرزن را اذیت میکند.اینجانب خواستم بپرسم با توجه به داشتن مدارک موجود این امکان وجود دارد که سه دانگ را بنام ایشان و مابقی وراث نمود ؟ با تشکر از شما

  پاسخ
 6. فرهاد
  فرهاد گفته:

  با سلام واحترام. روی سند ملکی ۳۰ جرعه آب چاه می باشد که تو سندمالکیت چیزی از آب نیامده است. و میراب چاه نمیزاره آب ببریم. حال چگونه می توانیم براساس قولنامه موجودچه راه حل قانونی می باشد؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  پاسخ
 7. نسترن
  نسترن گفته:

  با درود و مهر ؛ با پوزش از تصدیع اوقات عالی و خسته نباشید وسپاس از امداد به مردم . سئوال اینجانب این است که اگر یک ملک غیر منقول ، از طرف مالک به شخص الف واگذار شده باشد وشخص الف ، ان را به شخص ب وارگذار نموده ومدارک د اینخصوص مکفی ومستند باشد .آیا شخص الف میتواند به طرفیت مالک دعوی الزام به تنظیم سند رسمی طرح نماید ، در حالیکه مالکیت خودرا نفیاو اثباتاً به شخص ب منتقل نموده واز جانب او وکالت و… ندارد ؟!!! سبز باشید وپایا

  پاسخ
 8. معدلت
  معدلت گفته:

  سلام اپارتمان بامبایعه نامه در۹۳/۳ازفروشنده که انهم ازفروشنده دیگرکه ازفروشنده اصلی که سازنده مشارکتی ۵۰%پیش خریدکرده بودخریده ام وهماکنون اپارتمان درتصرف ماست وساکنیم ودرمبایعه نامه ماامضاسازنده بعنوان تاییدتعهدات فروشنده مرقوم میباشدوسازنده ۳دانگ سندبنام خودداردوازاین بابت مشکلی نیست برای تنظیم سندتاریخ۹۳/۰۸/۲۸قرارداشتیم که باعدم حضور فروشنده.عدم حضور اخرین فروشنده راگرفتم پرونده ساختمان درنظام مهندسی دلیل عدم پرداخت پول ناظرومجری ومهندس برق ومیکانیک کیراست وسازنده تعهدتسویه حسابهاازهمه ادارات جهت تنظیم سندبرای همه راداردومتاسفانه سازنده واکثرمالکین اهمالکاری میکنندوتنهامن یکسره پیگیرمستمرهستم خواهشمندم منراراهنمایی کنید۱-ایابرای تنظیم ازهمه شکایت کنم۲-برای باطل کردن تمبر(مبلغ مبایعه نامه دویست وبیست میلیون)راهی است حق تمبرراندادچون ندارم۳-بدون وکیل میشودشکایت کرد۴-برای کارت ایثارسربازی دردادگاه امتیازی قایلند باتشکر

  پاسخ
 9. معارف
  معارف گفته:

  با سلام
  بنده یک واحد مسکن مهر خریداری کردم.هم مبایعه نامه دارم و هم وکالت بلاعزل-همونطور که می دونید مسکن مهر وام داره و تا زمان تسویه حساب سند در رهن بانک هستش و زمانی که وام تموم بشه سند به نام نفر اول صادر می شه.
  بنده با توجه به مشکلاتی که با نفر اول برام پیش اومده بعید می دونم زمانی که وام تموم شد راضی بشه که بیاد سند رو بنام من بزنه.می خوام بدونم الان من باید چکار کنم و چه تعهدی ازنفر اول بگیرم که خودم بتونم سند رو به نام خودم انتقال بدم.یا اینکه اصلا امکانش هست بانک سند رو به نام من صادر کنه؟

  پاسخ
  • صادق رئیسی کیا
   صادق رئیسی کیا گفته:

   با درود و سپاس.
   اصولاً اگر در وکالتنامه بلاعزل دریافتی از طرف مقابل اختیار رجوع به بانک و تسویه اقساط و انتقال سند به خود و امضاء ذیل اسناد و بطور کلی اختیارات ثبتی و بانکی و قانونی لازم را داشته باشید و طرف مقابل حق انجام موضوع وکالت از طریق وکیل دیگر یا مباشرتاً را از خود ساقط کرده باشد با مشکلی برای انجام خواسته ای که مطرح کردید مواجه نخواهید شد.
   فقط توجه داشته باشید که سند وکالت مذکور با فوت یا محجوریت طرف مقابل از اعتبار ساقط خواهد شد.
   سرافراز باشید.

   پاسخ
 10. بابک
  بابک گفته:

  با سلام
  اینجانب حدود هجده ماه قبل اپارتمانی قولنامه کرده و موعد تنظیم سند یکسال قبل بود که سند حاضر نشد و گواهی عدم حضور فروشنده را اخذ کردم . با توجه به وجود جریمه دیرکرد روزانه و با توجه به اینکه اکنون سند اماده هست چطور می توانم درخواست جریمه دیر کرد کنم؟ ایا با توجه به اطلاع فروشنده برای حضور در دفتر خانه در صورت امضا سند می توان برای دریافت جریمه دادخواست داد یا با امضا حق هر گونه مطالبه دیگر سلب می گردد؟

  پاسخ
  • صادق رئیسی کیا
   صادق رئیسی کیا گفته:

   با درود و سپاس
   مطالبه وجه التزام به میزان و با شرایطی که در قرارداد شما با فروشنده آمده است ممکن می باشد. اصولاً انتقال سند مانع از مطالبه وجه التزام مقرر در قرارداد نیست.
   سرافراز باشید.

   پاسخ
 11. Azade
  Azade گفته:

  سلام خسته نباشید
  آپارتمانی خریدم که تحویل گرفتم و تنظیم سند چند ماه بعد از تحویل بود و ولی سازنده به علت شکایت همسایه مبنی بر جلو رفتن زیاد نتونسته سند بگیره هنوز. جریمه دیرکرد در مبایعه نامه ذکر شده و گواهی عدم حضور هم گرفتم . آیا میتونم این جریمرو هر ماه دریافت کنم؟

  پاسخ
  • Azade
   Azade گفته:

   در ضمن ۲۰ میلیون برای زمان تنظیم سند باید پرداخت کنم اگر سند آماده شد میشه مبلغ جریمذو کم کرد از این ۲۰ تومان؟

   پاسخ
   • صادق رئیسی کیا
    صادق رئیسی کیا گفته:

    اگر طرف مقابل شما با مبلغ مورد مطالبه شما مخالفتی نداشته باشد و اصل و میزان بدهی خود را بپذیرد و با تهاتر آن مخالفتی ننماید خواسته شما امکان پذیر است.
    سرافراز باشید.

    پاسخ
  • صادق رئیسی کیا
   صادق رئیسی کیا گفته:

   درود و سپاس.
   مطالبه وجه التزام تخلف از شرط به ترتیب مندرج در قرارداد، به صورت ماهانه منع قانونی ندارد ولی به لحاظ اجرائی، منطقی نیست زیرا در هر نوبت،مستلزم طرح یک دعوی و سیر فرایند قانونی ابلاغ و تعیین وقت و رسیدگی و صدور حکم و اجرائیه و…می باشد.
   سرافراز باشید.

   پاسخ
 12. محمد محمدی
  محمد محمدی گفته:

  سلام
  من یک واحد آپارتمان بصورت وکالت بلاعزل خریداری کردم که این ملک سه بار بصورت وکالتی فروخته شده بود
  در واقع من خریدار نهایی و خریدار سوم بودم در مبایعه نامه هم زمانی برای تنظیم سند قید شده بود ولیکن با رضایت خودم با توجه به اینکه ملک دارای وام بود قرار شد که هر زمان که خودم خواستم با توجه به داشتن وکالت بلاعزل اقدام به تنظیم سند نمایم
  حال که برای تنظیم سند مراجعه کردم متوجه شدم صاحب اول ملک یعنی صاحب سند فوت کرده و وراث هم گواهی حصر وراثت ندارند و به دلایلی فعلن هم قصد گرفتن گواهی را ندارند و در شهر دیگری می باشند

  من اگر بخواهم دادخواست نمایم باید نسبت به چه کسی اقدام نمایم دو فروشنده قبلی؟ یا فرد متوفی؟ یا وراث آن یا همه افراد ؟
  آیا می توان درخواست بازگشت هزینه های دادرسی را نیز نمایم؟و چه کسی محکوم به پرداخت می شود
  همچنین ملک در رهن بانک بوده و بنده نامه تسویه و فک رهن هم از بانک دریافت نمودم ولیکن با توجه به فوت صاحب سند دفتر خانه فک رهن انجام نداد این موضوع هم باید در دادخواست قید شود ؟
  اگر من اشاره ای به اطلاع از وراث ننمایم و متوفی را مجهول المکان معرفی کنم با توجه به اینکه آدرس متوفی نیز کاملا اشتباه در وکالتنامه اول قید شده آیا بهتر نتیجه نمی گیرم

  پاسخ
  • صادق رئیسی کیا
   صادق رئیسی کیا گفته:

   با درود و سپاس.
   ۱- دادخواست را باید به طرفیت همه فروشنده های پیشین و وراث صاحب سند (که فوت شده) بدهید.
   ۲- بله. هزینه های دادرسی را تا حدی که تعرفه های قانونی اجازه می دهد می توانید مطالبه کنید و کسانی که در اصل موضوع محکوم شوند به خسارت دادرسی هم محکوم خواهند شد به شرطی که شما در دادخواست خود، این هزینه ها را مطالبه کرده باشید.
   ۳- بله. الزام به فک رهن، هم لازم است که مطرح شود.
   ۴- صدور حکم غیابی، در زمان اجرا برای شما هزینه و اتلاف وقت بوجود خواهد آورد.
   سرافراز باشید.

   پاسخ
 13. سيد امير
  سيد امير گفته:

  قطعه ای ملکی را که مشاع بوده بین چند نفر از قائم مقام مالکان ( خریدار اول) خریداری نموده ام.
  من به عنوان خریدار دوم که قطعه ای از ان را خریداری نموده ام گواهی عدم حضور خریدار اول را هم دارم باید دادخواست الزام با چه عنوانی بدهم؟
  (تو ضیح اینکه خریدار اول تمام پول را نداده و چکش وصول نشده و سند به نامش نخورده اما زمانی که من ملک را خریدم قائم مقام قانونی بوده )
  دادخواست الزام به سند و افراز با هم باید بدهم؟

  پاسخ
  • صادق رئیسی کیا
   صادق رئیسی کیا گفته:

   با درود و سپاس.
   مشاوره در این خصوص، مستلزم مطالعه مدارک و مستندات مربوطه و پرداخت هزینه مشاوره از سوی شماست.
   در صورت تمایل برای تعیین وقت مشاوره با دفترم به شماره ۸۸۳۲۱۰۸۸ تماس حاصل فرمائید.
   سرافراز باشید.

   پاسخ
 14. قادر
  قادر گفته:

  با سلام. فروشنده اپارتمان به علت بازداشت سند که بعد از تنظیم مبایعه نامه اتفاق افتاده است در محضر حضور نیافته و عدم حضور اخذ کرده ام. با توجه به عدم امکان طرح دعوی الزام به تنظیم سند و اینکه ملک به خاطر پولشویی و کلاهبرداری بازداشت شده است چه اقدام قضایی باید انجام دهم؟؟

  پاسخ
  • صادق رئیسی کیا
   صادق رئیسی کیا گفته:

   با درود و سپاس
   ۱- دریافت گواهی عدم حضور، کار درست و بجائی بوده است.
   ۲- نوع اقدام دقیق و موثر قانونی علیه فروشنده با توجه به مفاد قرارداد و در نهایت الزامات قانونی و علل عدم انتقال سند باید مورد ارزیابی و شناسائی قرار گیرد که این امر مستلزم مشاوره حضوری و مشاهده مدارک (از جمله قرارداد) و مستلزم پرداخت هزینه از سوی شماست.
   در صورت تمایل می توانید برای تنظیم وقت مشاوره حضوری یا تلفنی با دفترم به شماره ۰۲۱۸۸۳۲۳۲۷۹ تماس حاصل فرمائید.
   سرافراز باشید.

   پاسخ
 15. تهرانی
  تهرانی گفته:

  با عرض سلام
  سه دانگ از یک ملک بنده خریدام که ۱۰ واحد میباشد که برای یک واحد کد رهگیری گرفته ایم ولی چکهایی که پرداخت کرده ایم نوشته شده بابت سه دانگ از ملک پلاک ثبتی …..و ادرس …. واصل سند هم در اختیار ما قرار دادند اما برای اینکه ما متوجه نشویم به ثبت مراجه نمودند و درخواست سند المثنی کرده اند باید چه کاری انجام بدم المثنی صادر نشود ثبت
  با تشکر

  پاسخ
  • صادق رئیسی کیا
   صادق رئیسی کیا گفته:

   با درود و سپاس.
   به اداره ثبت مربوطه مراجعه و با تسلیم یک کپی از سند، طی اعلام کتبی، آنها را مطلع کنید که اصل سند، نزد شماست و متذکر شوید که المثنی نباید صادر شود. زیرا سند مفقود نشده است.
   سرافراز باشید.

   پاسخ
 16. سیداکبر منتظری
  سیداکبر منتظری گفته:

  سلام
  بنده ملکی را از شخصی خریداری کرده ام که از رمین های در دست واگذاری زمین شهری بوده که متاسفانه قرارداد واگذاری آن به دلیل بدهی فروشنده تنظیم نشده و زمین مذکور از طرف زمین شهری به شخص دیگری انتقال داده شده است.
  با پیگیریهای انجام شده میزان بدهی فروشنده به زمین شهری را اینجانب پرداخت و زمین دیگری تعیین و مشخص شده که زمین اکنون تحت تصرف اینجانب می باشد. لیکن با توجه به تخصیص زمین مذکور هنوز قراردادی بنام فروشنده صادر نشده است و می گویند باید از فروشنده وکالت داشته باشی در قرارداد عادی مبایعه نامه فروشنده متعهد به انجام تشریفات رسمی انتقال ملک ظرف مدت ۴۰ روز بوده که به تعهد خود عمل نکرده و الان هم مجهول المکان است و در صورت پیدا شدن هم به دلیل عدم پایبندی به تعهدات ممکن است در روند انتقال معمله اخلال نماید برای الزام به انتقال سند ملک مورد خریداری باید چگونه دادخواستی و بطرفیت چه کسی بنویسم( ۱- به طرفین فروشنده مجهول المکان و سازمان زمین شهری ۲- بطرفیت فروشنده مجهول المکان ۳- به طرفیت سازمان زمین شهری؟) لطفا راهنمایی فرمایید متشکرم

  پاسخ
  • صادق رئیسی کیا
   صادق رئیسی کیا گفته:

   با درود و سپاس.
   ارائه رهنمود مورد نظر شما مستلزم ملاحظه مدارک و قراردادهای واگذاری زمین و دریافت توضیحات تکمیلی و پرداخت هزینه از سوی شماست. در صورت تمایل برای تعیین وقت مشاوره با دفترم به شماره ۸۸۳۲۱۰۸۸ و ۸۸۳۲۳۲۷۹ تماس حاصل بفرمایید.
   سرافراز باشید.

   پاسخ
 17. صادق رئیسی کیا
  صادق رئیسی کیا گفته:

  با درود و سپاس.
  به صرف اقرار نامه نمی توانید برای انتقال سند اقدام بفرمایید. ترتیبات کاملتری لازم است. در صورت تمایل به دریافت مشاوره تکمیلی با دفترم به شماره ۰۲۱۸۸۳۲۱۰۸۸ تماس حاصل فرمایید.
  سرافراز باشید.

  پاسخ
  • ضیاء
   ضیاء گفته:

   با سلام…یکی از آشناها شوهرش فوت کرد بچه هاش بابت یک هشتم ارثش ازش اقرارنامه گرفتن و نوشتن هرموقع ورثه خاستن بیاد امضا کنه سهم الارثش رو انتقال بده…الآن زمین به نام این خانم هست و گفتن بیا امضا کن انتقال بده…نرفته اونها پرونده با موضوع انتقال سهم شرکت در دادگاه تشکیل دادن…آیا میتونن زمین رو پس بگیرن؟

   پاسخ
   • صادق رئیسی کیا
    صادق رئیسی کیا گفته:

    با درود و سپاس.
    چون موضوع در دادگاه مطرح است ارائه رهنمود دقیق و صحیح مستلزم مطالعه مدارک و دریافت توضیحات کامل و نیز پرداخت حق المشاوره است. در صورت تمایل می توانید مدارک را برای من s.raeisikia@gmail.com ارسال یا در تلگرام ارائه فرمایید و از دفترم نیز وقت مشاوره تلفنی یا مشاوره حضوری بگیرید. پس از پرداخت حق المشاوره، مطالعه مدارک و ارائه رهنمود انجام خواهد شد.
    سرافراز باشید.

    پاسخ
 18. خدايار نصيري
  خدايار نصيري گفته:

  با سلام اپارتمانی فروختم و مقرر کردید قسط دوم برداخت تا طرف مدت معین تاریخ در قولنامه سند انتقال اما ایشان بول را نداد و بس از جند روز برداخت نمود بدین حال وقت انتقال یه تاریخ دیکری که مجدد بدلیل ایراد کارشناس شهرداری امکان انتقال میسر نشد فروشنده. کواهی عدم حضور کرفته ایا این درست است .

  پاسخ
  • صادق رئیسی کیا
   صادق رئیسی کیا گفته:

   با درود و سپاس.
   اگر تاریخ معینی را مورد توافق قرار داده اید و در تاریخ مقرر، شما حاضر نشده باشید دریافت گواهی عدم حضور بوسیله طرف مقابل، صحیح خواهد بود.
   سرافراز باشید.

   پاسخ
 19. خدايار نصيري
  خدايار نصيري گفته:

  ضمن تشکر از پاسخ گویی جنابعالی.
  بنده در پیام قبلی خدمت جنابعالی عرض کردم بدلیل ایراد گرفتن کارشناس شهر داری موفق به تکمیل گزارش کارشناس نشدم نهایتا روز تنظیم سند نتونستم حاضر شوم. البنه به سر دفتر موضوع را اعلام کردم اما خریدار گواهی عدم حضور گرفته است. الان که میخواهم مشکل ساختمان را حل و مجدد کارشناس بیاورم یکی از مالکین که خود خریدار است کارشکنی می کند.
  من باید جه کار کنم؟
  ممنون از راهنمایی حضرتعالی

  پاسخ
  • صادق رئیسی کیا
   صادق رئیسی کیا گفته:

   با درود و سپاس.
   ارائه رهنمود مورد نظر شما مستلزم ملاحظه مدارک و قرارداد و الحاقیه های و اظهارنامه های احتمالی مبادله شده و دریافت توضیحات تکمیلی و نیز پرداخت هزینه از سوی شماست. در صورت تمایل برای تعیین وقت مشاوره تلفنی یا حضوری با دفترم به شماره ۸۸۳۲۱۰۸۸ و ۸۸۳۲۳۲۷۹ تماس حاصل بفرمایید.
   سرافراز باشید.

   پاسخ
 20. نوشين شاه وردي
  نوشين شاه وردي گفته:

  باسلام. آپارتمانی خریداری کرده ام که سند مادر و مبایعه نامه به نام سه شریک است اما سند تک برگی به نام یکی از شرکا صادر شده. همه مدارک هم در دفترخانه است.
  اما چون من برگه عدم حضور دارم و مالک حاضر به کسر دیرکرد نیست تصمیم به الزام به سند و مطالبه دیرکرد از دادگاه دارم. شکایت باید از سه نفر باشد یا همان شریکی که در سند نامش است. گویا تقسیم نامه هم دارند.
  ممنون راهنمایی فرمایید

  پاسخ
  • صادق رئیسی کیا
   صادق رئیسی کیا گفته:

   با درود و سپاس
   رهنمودهای مورد نظر شما مستلزم ملاحظه و مطالعه دقیق مدارک و مستندات شما و پرداخت حق المشاوره و مشاوره تلفنی یا حضوری است. در صورت تمایل با دفترم به شماره ۰۲۱۸۸۳۲۳۲۷۹ تماس حاصل فرمایید.
   سرافراز باشید.

   پاسخ
 21. محمد شرفی
  محمد شرفی گفته:

  باسلام و تشکر بابت مطلب مفیدتون

  اینجانب ملکی را پیش خرید نموده ودر موعد مقرر تحویل گرفته ام لیکن فروشنده در موعد مقرر برای انتقال سند ، هنوز موفق به اخذ پایانکار و بتیع سند تفکیکی نشده بود و لذا در د۴ترخانه مندرج در مبایعه نامه حاضر نشد و اینجانب با در دست داشتن چک تضمین شده بانکی حاضر شده و گواهی عدم حضور گرفتم. اکنون پس از چند ماه فروشنده در شرف آماده شدن برای انتقال سند است (حداکثر یکماه دیگر)، با توجه به مشخص نمودن جریمه دیرکرد روزانه عدم انجام تعهدات،۱. آیا اینجانب باید در زمان دعوت فروشنده برای انتقال سند ، با پرداخت کل طلب وی بابت الباقی ثمن معامله سند را منتقل نموده و سپس دادخواست مطالبه جریمه دیرکرد را بدهم یا باید دادخواست های بشرح مطلب فوق جنابعالی (الزام به تنظیم سند، مطالبه وجه التزام، توقیف ملک) را از همین الان ارائه کنم و به فروشنده بگویم منتظر جلسه دادگاه باشد؟ ۲. آیا در صورتیکه توقیف ملک و برگزاری جلسه دادگاه چندماه زمان ببرد ، جریمه های این مدت به عهده فروشنده است یا بنده(خریدار) ؟
  پیشاپیش از رهنمود شما متشکرم

  پاسخ
  • صادق رئیسی کیا
   صادق رئیسی کیا گفته:

   با درود سپاس.
   رهنمود مورد نظر شما مستلزم ارائه توضیحات تکمیلی و ملاحظه مدارک و نیز مستلزم پرداخت حق المشاوره است.
   در صورت تمایل برای تعیین وقت مشاوره و هماهنگی جهت پرداخت حق المشاوره با دفترم به شماره های ۰۲۱۸۸۳۲۳۲۷۹ و ۰۲۱۸۸۳۲۱۰۸۸ تماس حاصل فرمائید.
   سرافراز باشید.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *