هشدار: ذکر و باز نشر نوشتارهای من و هر نوشتاری که در روزنامه ها یا روی سایت شخصی و وبلاگهایم منتشر شده منحصراً با قید نام و نام خانوادگی ام و همراه با پیوند سایت و وبلاگهایم مجاز است.

زمان مطالعه: 3 دقیقه

هشدار: پیش از آغاز نوشتار،  به اشخاصی که نوشتارهای من در روزنامه ها یا روی سایت شخصی یا وبلاگهایم را بدون ذکر منبع و بدون پیوند سایتم یا وبلاگهایم به نام خود یا دیگری به هر گونه ای منتشر می کنند متذکر می شوم که چشم به راه عواقب قانونی انتشار غیر مجاز و بدون اجازه نوشتارهایم باشند.

ذکر و باز نشر نوشتارهای من و هر نوشتاری که در روزنامه ها یا روی سایت شخصی و وبلاگهایم منتشر شده منحصراً با قید نام و نام خانوادگی ام و همراه با پیوند سایت و وبلاگهایم مجاز است.

در ادامه نوشتارهائی که پیرامون بایسته های صدور و دریافت چک، تقدیم فعالان اقتصادی و بازدیدکنندگان گرانقدر سایت شخصی صادق رئیسی کیا نموده ام در این نوشتار شما را با یکی از سوء استفاده های بزرگی که نسبت به قانون صدور چک می شود آشنا و البته یادآوری می کنم این سوء استفاده، جرم است و پیامدهای سنگینی برای سوء استفاده کننده، بدنبال خواهد داشت.

ماده 14 قانون صدور چک، این حق را به ذینفع و متعهد چک، داده است که در صورت مفقود شدن چک صادره، به بانک، مراجعه نماید و ضمن اعلام کتبی مفقودی چک، دستور عدم پرداخت وجه چک را به بانک بدهد و ظرف یک هفته، اقدام به طرح موضوع در دادسرا نموده و گواهی طرح شکایت خود در دادسرا را به بانک، ارائه نمایند تا خودداری بانک از پرداخت وجه آن چک، علاوه بر مبانی اداری، مبنای قضائی نیز داشته باشد.

اگر ذینفع و متعهد پرداخت وجه چک، اقدام به سوء استفاده از این امکان قانونی نماید و به صورت متقلبانه و به دروغ، ادعای مفقودی چک را بنماید و مانع پرداخت وجه آن شود این کار، جرم است و علیه کسانی که بر خلاف واقع، ادعای مفقودی چک می کنند می توان شکایت نمود.

بنابراین، اعلام مفقودی چک برخلاف واقع و انسداد حساب بانک با توسل به ادعای دروغ مفقودی چک، برابر ماده ۱۴ قانون صدور چک، جرم است.

نشانه ها و دلایل زیر می تواند به اثبات خلاف واقع بودن ادعای مفقودی چک، کمک کند:

1- وجود چک های صادره در نزد شما، خود بهترین نشانه برای مفقود نبودن آنهاست.

2- تصویر گواهی عدم پرداخت (گواهینامه عدم پرداخت) صادره از بانک مربوطه که نشان می دهد در مورد چک، اعلام مفقودی شده و علت نقد نشدن آن، ادعای دروغ مفقودی چک است.

3- تصویر نامه‌ یا شکواییه اعلام مفقودی چک که توسط صادرکننده چک، به بانک یا به دادسرا داده شده است و ثابت می کند که صادرکننده چک، اعلام مفقودی کرده است. این مدارک، را از طریق تقدیم درخواست به قاضی پرونده می توانید بدست آورید.

4- شهادت افرادی که شاهد صدور چک و تحویل آن به شما بوده اند نیز می تواند دلیل خوبی باشد. (شهادت شهود)

5- اقرار صادر کننده چک، مبنی بر اعلام مفقودی برخلاف واقع نزد قاضی پرونده هم‌ می تواند مورد استناد قرار گیرد.

6- می توانید برای جلوگیری از این شگرد، به ویژه در مورد چک های با مبلغ زیاد، در هنگام دریافت چک از افراد، طی یک نوشته ساده از آنها بخواهید تا تایید کنند که چک تحویل شده به شما مفقودی نیست و تایید کنند که چک تحویلی، طی فرایند صحیحی صادر و بدون هیچگونه اشکال و ادعایی، به شما منتقل شده است.

به یادداشت های مرتبط با این موضوع، در سایت شخصی صادق رئیسی کیا که در زیر این یادداشت، آمده است رجوع و آنها را مطالعه فرمائید. یقیناً به دانش و مهارت های کاربردی شما خواهد افزود.

در صورتی که به مشاوره در زمینه ی یادداشت ها و نوشتارهای من نیاز داشتید یا به برگزاری کارگاه و دوره های آموزشی برای خود و مدیران و کارکنان شرکتتان در موارد یاد شده، علاقه مند، بودید درخواست خود را به s.raeisikia@gmail.com ارسال یا با شماره های 88321088 و 88323279 (گروه حقوقی برهان) تماس، حاصل فرمائید.

صادق رئیسی کیا

دوم آذرماه 1395

راه‌های تماس

اگر به مشاوره حقوقی یا وکیل در زمینه‌های مرتبط با نوشتارهای من نیاز داشتید یا به برگزاری کارگاه و دوره‌های آموزشی برای خود و مدیران و کارکنان شرکتتان در موارد یاد شده، علاقه‌مند، بودید می‌توانید درخواست خود را با شماره‌های ۸۸۳۲۱۰۸۸ و ۸۸۳۲۳۲۷۹ (گروه حقوقی برهان) در میان بگذارید.

درخواست مشاوره حضوری، تلفنی، آنلاین

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
اشتراک
اطلاع رسانی برای

4 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments

سلام
شخصی یک فقره چک به اینجانب داده و 20 روز قبل موعد چک آن را اعلام مفقودی کرده است.
و من در موعد چک آن را برگشت داده اما با خواهش فامیل و فرصت گرفتن از بنده برای پرداخت آن مهلت خواستند
یک سال گذشته و کسی نیامده الأن شکایت کردم
و دوباره فامیل برای گرفتن چک مبلغ 8 میلیون به بنده پیشنهاد داده اند
درصورتی که وکیل گرفته اند و خودشان به دادگاه رفته و گفتند چک را دزدیده اند
راهنمایی کنید ممنون می شوم

سلام
یک فقره چک سال ۱۳۸۹ به مبلغ ده میلیارد ریال به شخصی دادم بعد از گذشت چند روز آمد چک را اعلام مفقودی کرد و چک معاوضه هم نگرفت بعد از گذشت ۸ سال الان ادعای دریافت دارد چک نیز بابت ضمانت بود
ممنون میشم