ادعای مفقودی چک، اگر برخلاف واقع باشد جرم و قابل پیگرد قانونی است

هشدار: پیش از آغاز نوشتار،  به اشخاصی که نوشتارهای من در روزنامه ها یا روی سایت شخصی یا وبلاگهایم را بدون ذکر منبع و بدون پیوند سایتم یا وبلاگهایم به نام خود یا دیگری به هر گونه ای منتشر می کنند متذکر می شوم که چشم به راه عواقب قانونی انتشار غیر مجاز و بدون اجازه نوشتارهایم باشند.

ذکر و باز نشر نوشتارهای من و هر نوشتاری که در روزنامه ها یا روی سایت شخصی و وبلاگهایم منتشر شده منحصراً با قید نام و نام خانوادگی ام و همراه با پیوند سایت و وبلاگهایم مجاز است.

در ادامه نوشتارهائی که پیرامون بایسته های صدور و دریافت چک، تقدیم فعالان اقتصادی و بازدیدکنندگان گرانقدر سایت شخصی صادق رئیسی کیا نموده ام در این نوشتار شما را با یکی از سوء استفاده های بزرگی که نسبت به قانون صدور چک می شود آشنا و البته یادآوری می کنم این سوء استفاده، جرم است و پیامدهای سنگینی برای سوء استفاده کننده، بدنبال خواهد داشت.

ماده ۱۴ قانون صدور چک، این حق را به ذینفع و متعهد چک، داده است که در صورت مفقود شدن چک صادره، به بانک، مراجعه نماید و ضمن اعلام کتبی مفقودی چک، دستور عدم پرداخت وجه چک را به بانک بدهد و ظرف یک هفته، اقدام به طرح موضوع در دادسرا نموده و گواهی طرح شکایت خود در دادسرا را به بانک، ارائه نمایند تا خودداری بانک از پرداخت وجه آن چک، علاوه بر مبانی اداری، مبنای قضائی نیز داشته باشد.

اگر ذینفع و متعهد پرداخت وجه چک، اقدام به سوء استفاده از این امکان قانونی نماید و به صورت متقلبانه و به دروغ، ادعای مفقودی چک را بنماید و مانع پرداخت وجه آن شود این کار، جرم است و علیه کسانی که بر خلاف واقع، ادعای مفقودی چک می کنند می توان شکایت نمود.

بنابراین، اعلام مفقودی چک برخلاف واقع و انسداد حساب بانک با توسل به ادعای دروغ مفقودی چک، برابر ماده ۱۴ قانون صدور چک، جرم است.

نشانه ها و دلایل زیر می تواند به اثبات خلاف واقع بودن ادعای مفقودی چک، کمک کند:

۱- وجود چک های صادره در نزد شما، خود بهترین نشانه برای مفقود نبودن آنهاست.

۲- تصویر گواهی عدم پرداخت (گواهینامه عدم پرداخت) صادره از بانک مربوطه که نشان می دهد در مورد چک، اعلام مفقودی شده و علت نقد نشدن آن، ادعای دروغ مفقودی چک است.

۳- تصویر نامه‌ یا شکواییه اعلام مفقودی چک که توسط صادرکننده چک، به بانک یا به دادسرا داده شده است و ثابت می کند که صادرکننده چک، اعلام مفقودی کرده است. این مدارک، را از طریق تقدیم درخواست به قاضی پرونده می توانید بدست آورید.

۴- شهادت افرادی که شاهد صدور چک و تحویل آن به شما بوده اند نیز می تواند دلیل خوبی باشد. (شهادت شهود)

۵- اقرار صادر کننده چک، مبنی بر اعلام مفقودی برخلاف واقع نزد قاضی پرونده هم‌ می تواند مورد استناد قرار گیرد.

۶- می توانید برای جلوگیری از این شگرد، به ویژه در مورد چک های با مبلغ زیاد، در هنگام دریافت چک از افراد، طی یک نوشته ساده از آنها بخواهید تا تایید کنند که چک تحویل شده به شما مفقودی نیست و تایید کنند که چک تحویلی، طی فرایند صحیحی صادر و بدون هیچگونه اشکال و ادعایی، به شما منتقل شده است.

به یادداشت های مرتبط با این موضوع، در سایت شخصی صادق رئیسی کیا که در زیر این یادداشت، آمده است رجوع و آنها را مطالعه فرمائید. یقیناً به دانش و مهارت های کاربردی شما خواهد افزود.

در صورتی که به مشاوره در زمینه ی یادداشت ها و نوشتارهای من نیاز داشتید یا به برگزاری کارگاه و دوره های آموزشی برای خود و مدیران و کارکنان شرکتتان در موارد یاد شده، علاقه مند، بودید درخواست خود را به s.raeisikia@gmail.com ارسال یا با شماره های ۸۸۳۲۱۰۸۸ و ۸۸۳۲۳۲۷۹ (گروه حقوقی برهان) تماس، حاصل فرمائید.

صادق رئیسی کیا

دوم آذرماه ۱۳۹۵

4 پاسخ
 1. سعید
  سعید says:

  سلام
  شخصی یک فقره چک به اینجانب داده و ۲۰ روز قبل موعد چک آن را اعلام مفقودی کرده است.
  و من در موعد چک آن را برگشت داده اما با خواهش فامیل و فرصت گرفتن از بنده برای پرداخت آن مهلت خواستند
  یک سال گذشته و کسی نیامده الأن شکایت کردم
  و دوباره فامیل برای گرفتن چک مبلغ ۸ میلیون به بنده پیشنهاد داده اند
  درصورتی که وکیل گرفته اند و خودشان به دادگاه رفته و گفتند چک را دزدیده اند
  راهنمایی کنید ممنون می شوم

  پاسخ
  • صادق رئیسی کیا
   صادق رئیسی کیا says:

   درود و سپاس
   مجموع رهنمودهای مورد نظر شما مستلزم دریافت توضیحات تکمیلی و ملاحظه و مطالعه مدارک و مستندات و پرداخت حق المشاوره است.
   در صورت تمایل برای تعیین وقت مشاوره تلفنی یا حضوری و هماهنگی برای پرداخت حق المشاوره با دفترم به شماره ۰۲۱۸۸۳۲۳۲۷۹ و ۰۲۱۸۸۳۲۱۰۸۸ تماس حاصل فرمایید.
   سرافراز باشید.

   پاسخ
 2. غلامعلی مودب
  غلامعلی مودب says:

  سلام
  یک فقره چک سال ۱۳۸۹ به مبلغ ده میلیارد ریال به شخصی دادم بعد از گذشت چند روز آمد چک را اعلام مفقودی کرد و چک معاوضه هم نگرفت بعد از گذشت ۸ سال الان ادعای دریافت دارد چک نیز بابت ضمانت بود
  ممنون میشم

  پاسخ
  • صادق رئیسی کیا
   صادق رئیسی کیا says:

   با درود سپاس.
   رهنمود مورد نظر شما مستلزم ارائه توضیحات تکمیلی و ملاحظه مدارک و نیز مستلزم پرداخت حق المشاوره است.
   در صورت تمایل برای تعیین وقت مشاوره و هماهنگی جهت پرداخت حق المشاوره با دفترم به شماره های ۰۲۱۸۸۳۲۳۲۷۹ و ۰۲۱۸۸۳۲۱۰۸۸ تماس حاصل فرمائید.
   سرافراز باشید.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *