پایان کار ساختمان چیست و چه ارتباطی به سند مالکیت و معاملات ساختمان دارد؟

هشدار: پیش از آغاز نوشتار،  به اشخاصی که نوشتارهای من در روزنامه ها یا روی سایت شخصی یا وبلاگهایم را بدون ذکر منبع و بدون پیوند سایتم یا وبلاگهایم به نام خود یا دیگری به هر گونه ای منتشر می کنند متذکر می شوم که چشم به راه عواقب قانونی انتشار غیر مجاز و بدون اجازه نوشتارهایم باشند.

ذکر و باز نشر نوشتارهای من و هر نوشتاری که در روزنامه ها یا روی سایت شخصی و وبلاگهایم منتشر شده منحصراً با قید نام و نام خانوادگی ام و همراه با پیوند سایت و وبلاگهایم مجاز است.

در شهرها، مناطق و محدوده هائی که شهرداری ها مستقر شده اند پس از آنکه احداث ساختمان به پایان رسید مالک، باید از همان مرجعی که پروانه احداث بنا را صادر کرده یعنی از شهرداری، درخواست صدور گواهی پایان کار نماید تا پس از بازدید مامور و کارشناس فنی شهرداری، مشخص شود که ساختمان مورد نظر، برابر نقشه تصویب شده، احداث گردیده است یا خیر و مشخص شود که در ساخت آن، مقررات قانونی و فنی مربوط به ساختمان سازی، رعایت شده است یا خیر؟

پس از احراز مطابقت بنا با پروانه و نقشه صادره و پس از احراز رعایت مقررات قانونی و فنی مربوطه، شهرداری با طی یک فرایند اداری و فنی، اقدام به صدور پروانه پایان ساختمان که در اصطلاح به آن، گواهی پایان کار گفته می شود می نماید.

صدور گواهی پایان کار ساختمان بدین معنی است که از لحاظ مقررات فنی و شهرسازی و از نظر شهرداری و سازمان های ذیربط قانونی، ساختمان احداث شده، مورد تائید می باشد.

ادارات ثبت اسناد و املاک، برای تنظیم و صدور صورتمجلس تفکیکی، بیش از هر چیز به گواهی پایان کار ساختمان، توجه دارند و اصولاً تا زمانی که گواهی پایان کار ساختمان، از سوی شهرداری، صادر نگردد امکان تنظیم صورتمجلس تفکیکی، بوسیله اداره ثبت اسناد و املاک، وجود ندارد و تا زمانی که صورتمجلس تفکیکی، وجود نداشته باشد امکان صدور سند مالکیت مجزی برای هر یک از واحدهای احداث شده در ساختمان وجود ندارد.

به هنگام معاملات و نقل و انتقال ساختمان های دارای سند مالکیت، دفاتر اسناد رسمی، قانوناً مکلف هستند اولاً از ممنوع المعامله نبودن طرفین معامله و ثانیاً از بازداشت نبودن ملک (ساختمان) و ثالثاً از فقدان تخلفات ساختمانی و رابعاً از وصول مالیات نسبت به معامله مورد نظر، اطمینان حاصل کنند و در این راستا استعلامات لازم را از ادارات و سازمان های ذیربط، بعمل می آورند بنایراین باید در نظر داشته باشیم که اصولاً دفاتر اسناد رسمی، نسبت به ساختمان ها و املاکی که دارای سند رسمی مالکیت، نیستند امکان ثبت سند و نقل و انتقال آن را ندارند و از سوی دیگر در مورد ساختمان ها و املاک دارای سند نیز، دفاتر اسناد رسمی، مکلف هستند با استعلام از شهرداری، از اینکه ساختمان مورد معامله، دارای گواهی پایان کار و فاقد تخلفات ساختمانی باشد اطمینان حاصل نمایند.

بنا به مراتب بالا می توان گفت، گواهی پایان کار، پیش نیاز صدور سند برای ساختمان است و وجود سند، پیش نیاز انجام معامله ساختمان در دفاتر اسناد رسمی است.

اخذ گواهی پایان کار ساختمان، وظیفه مالکین ساختمان یا قائم مقام قانونی یا وکیل قانونی آنان می باشد.

اگر مالک یا مالکین ساختمان، علیرغم تعهدات قراردادی خود از اقدام برای دریافت گواهی پایان کار، در قبال اشخاصی که ساختمان را پیش خرید، کرده اند خودداری نمایند خریداران می توانند الزام آنها را به ایفای تعهدات قراردادی از جمله الزام به اخذ پایان کار از شهرداری، از طریق مراجع قضائی، مطالبه کنند.

چند نکته زیر، را هم در نظر داشته باشید:

۱- برابر قانون پیش فروش ساختمان، قراردادهای پیش فروش ساختمان باید در دفاتر اسناد رسمی، تنظیم گردد.

۲- در صورت وجود تخلفات ساختمانی، پرونده به کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری ها ارجاع می شود و صدور گواهی پایان کار ساختمان، منوط به اجرای رای کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری ها می باشد.

۳- اگر رای قطعی کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری ها دایر بر تخریب بنا باشد قابل اعتراض در دیوان عدالت اداری خواهد بود.

۴- در مناطقی که شهرداری ها مستقر نیستند یا در خارج از محدوده و حریم قانونی شهرها می باشد صدور پروانه احداث ساختمان و گواهی پایان کار ساختمان، به طور کلی زیر نظر وزارت کشور (دهیاری ها، بخشداری ها، فرمانداری ها، استانداری ها) می باشد.

۵- تعهد فروشنده به اخذ پایان کار یا گواهی عدم خلاف ساختمان، باید به روشنی و با ذکر تاریخ دقیق سررسید و ضمانت اجرای دقیق، در قرارداد بین فروشنده و خریدار، درج شده باشد تا اقدامات قضائی احتمالی را با قوت و استحکام بیشتری همراه نماید. همچنین باید در قرارداد منعقده، تاریخ دقیقی را برای حضور در دفتر اسناد رسمی جهت انتقال سند (پس از اخذ پایان کار) تعیین و حتی دفترخانه اسناد رسمی را هم مشخص کنید و در صورتی که فروشنده در تاریخ مقرر در دفتر اسناد رسمی تعیین شده حاضر نشد از دفترخانه معین شده، گواهی عدم حضور فروشنده را دریافت کنید. این بدان معنی است که در آن تاریخ، خودتان باید از ابتدای ساعت اداری تا پایان وقت اداری، در دفتر اسناد رسمی معین شده با همراه داشتن مدارک و باقیمانده ثمن و…حضور یافته باشید و گواهی حضور خود را نیز دریافت کنید.

۶- اگر فروشنده ساختمان، از حضور در دفتر اسناد رسمی برای انتقال سند ساختمان یا سند ملک، سر باز زد الزام فروشنده به تنظیم سند رسمی، هنگامی مثمر ثمر و قابل انجام خواهد بود که گواهی پایان کار ساختمان، صادر شده باشد بنابراین اگر مطمئن شده اید که فروشنده، اقدامی برای اخذ پایان کار ساختمان، ننموده است در اقدامات قضائی و خواسته دعوی خود باید الزام فروشنده به اخذ پایان کار، از شهرداری را همراه با الزام وی به تنظیم سند رسمی، مد نظر داشته باشید.

به یادداشت های مرتبط با این موضوع در سایت شخصی صادق رئیسی کیا که در زیر این یادداشت آمده رجوع و آنها را مطالعه فرمائید. یقیناً به دانش و مهارت های کاربردی شما خواهد افزود.

در صورتی که به مشاوره در زمینه ی یادداشت ها و نوشتارهای من نیاز داشتید یا به برگزاری کارگاه و دوره های آموزشی برای خود و مدیران و کارکنان شرکتتان در موارد یاد شده علاقه مند بودید درخواست خود را به raeisikia@yahoo.com ارسال یا با شماره های ۸۸۳۲۱۰۸۸ و ۸۸۳۲۳۲۷۹ تماس حاصل فرمائید.

صادق رئیسی کیا

۲۶ شهریورماه ۱۳۹۵

57 پاسخ
 1. احمد قصری
  احمد قصری says:

  سلام
  بس از ۱۴ سال ساخت میخواهم خانه را بفروش برسانم بروانه ساخت دارم اما بایان ساخت ندارم وخانه کلنگی شده نمای بیرون نشده برای سند زدن چه کاری باید بکنم

  پاسخ
 2. فرزاد
  فرزاد says:

  سلام
  من یک مغازه دارم که در زیر ۴ طبقه خانه قرار دارد
  زیر مغازه یک زیر زمین موجود است که مازاد برتراکم بود اما به تازگی بعد از دریافت رای کمیسیون ماده ۱۰۰ و پرداخت جریمه ، موفق به دریافت گواهی عدم تخلف شده ام
  حالا چگونه باید این زیر زمین را به صورت انبار تجاری به سند مغازه اضافه کنم؟
  بسیار سپاسگزارم

  پاسخ
  • صادق رئیسی کیا
   صادق رئیسی کیا says:

   با درود و سپاس.
   کاربری انبار تجاری اگر در پروانه احداث بنا یا در نهایتاً در پروانه پایان کار آمده باشد قابل اعمال در سند هم می باشد. سند در این مورد نمی تواند خلاف پروانه احداث بنا یا پایان کار باشد. باید از شهرداری پیگیری بفرمایید.
   سرافراز باشید.

   پاسخ
 3. جلیل
  جلیل says:

  سلام. خیلی ممنون از کمک شما. من یک مشکل بزرگ برخوردم و خیلی درگیری ذهنی پیدا کردم سر این موضوع.
  ملکی رو مبایعه نامه کردم آپارتمانه . مالک عدم خلافی گرفته بعد رفته زیر زمین رو چند متر پیشروی کرده بصورت مسکونی داره استفاده میکنه.
  الان بهش میگم پولمو بده میگه ندارم بفروشم بهت میدم. میگم پس خلاف نکن میگه هزینه کردم نمیتونم خراب کنم
  ظاهرا بعد از پایان کار این تخلف رو انجام داده… رفتیم بنگاه یک مدت وقت گرفتیم توافقی و پشت نویسی کردیم طی یک ماه پولمونو بده . ولی میدونیم نداره که بده.. چی کنیییم؟ متشکرم

  پاسخ
  • صادق رئیسی کیا
   صادق رئیسی کیا says:

   با درود و سپاس.
   رهنمود مورد نظر شما مستلزم ملاحظه مدارک و دریافت توضیحات تکمیلی و پرداخت هزینه از سوی شماست. در صورت تمایل برای تعیین وقت مشاوره با دفترم به شماره ۸۸۳۲۱۰۸۸ و ۸۸۳۲۳۲۷۹ تماس حاصل بفرمایید.
   سرافراز باشید.

   پاسخ
 4. علی
  علی says:

  سلام و وقت بخیر . عوارض مسکن مهر چه جوری حساب میشه ؟؟ منظورم اینه الان من از کجا بدونم تاریخ پایان کار کی هست ؟؟ و سالی چقدر عوارض حساب میشه با توجه به اینکه سند نداره و فقط تعاونی هست ؟؟ ۷۵ متر اقساط هم از برج چهار ۹۴ شروع شده

  پاسخ
 5. نوروزی
  نوروزی says:

  سلام و وقتتون بخیر
  یه واحد از آپارتمان ۷ واحده رو سال ۹۰ از طریق دفتر مشاورین املاک خریداری کردیم . متأسفانه صاحب ملک تخلف زیادی داشته و موفق به اخذ پایان کار نیست و احتمالاً باید ۴۰۰ میلیون جریمه به شهرداری پرداخت کنه . اگر ما الزام به تنظیم سند و پایان کار هم بگیریم . ضمانت اجرایی این احکام به چه صورته . چون صاحب ملک شاید نتونه یا نخواد جریمه رو پرداخت کنه. در ضمن در مورد جریمه دیرکرد تنظیم سند هم در قولنامه مبلغ تعیین شده آیا ما می تونیم در این خصوص هم خسارت بگیریم . فقط موعد شش ماهه تعیین کرده بوده برای ارائه سند و ما دفترخانه هم نرفتیم تا گواهی عدم حضور بگیریم .چون تاریخ مشخصی نبود و می دونستیم که فعلا پایان کار نگرفته.

  پاسخ
  • صادق رئیسی کیا
   صادق رئیسی کیا says:

   با درود و سپاس.
   ارائه رهنمودهای تکمیلی مورد نظر شما مستلزم دریافت توضیحات تکمیلی و پرداخت هزینه از سوی شماست.
   در صورت تمایل برای تعیین وقت مشاوره تلفنی یا حضوری با دفترم به شماره ۸۸۳۲۱۰۸۸ و ۸۸۳۲۳۲۷۹ تماس حاصل فرمایید.
   سرافراز باشید.

   پاسخ
 6. فتح اله رهنورد
  فتح اله رهنورد says:

  Ra:
  با سلام بنده ملکی را در سال ۷۳ چون در بافت روستایی بود با مجوز دهداری احداث نمودم اما در زمانی که بنده ساخت بنا ملکم بوده دهداری جمع شد و ملک بنده جز محدوده شهر داری درسال ۷۴ قرار گرفت وبنده نتوانستم از دهداری پایان کار وعدم خلافی ملکم را که مقداری خلافی داشت جریمه اش را بپردازم وبرگه عدم خلاف بگیرم حالا پس از ۲۳ سال ملکم را فروخته ام برای استعلام وپرداخت خلافی به شهر داری رفته ام وبه بنده میگویند ملک شما در طرح تفضیلی شهر داری قسمت کمی از ان در طرح احداث جاده قرار دارد وبرای بنده برگه خلافی صادر نمیکنند در صورتی که در این ۲۳ سال که بنده در این ملک خودم زندگی میکردم اصلا شهر داری به ما ابلاغ نکرده وحتی ملکی که در مجاورت ملک بنده بود والان طبق طرح تفضیلی به طور کامل در طرح جاده قرار میگیرد با جواز صادره شهرداری در سال ۷۵ ساخته شده و هیچ تعهدی هم به شهرداری نداده و به مالک ان هم ابلاغ نشده که ملش در طرح قرار گرفته وخریدار ملک بنده هم یک چهارم ثمن معامله را نمیدهد و میگوید سند قطعی بزن وشهرداری هم پاسخ استعلام را نمی دهد میگوید ملک شما قسمتی در طرح احداث خیابان قرار میگیرد حال باتوجه به اینکه شهرداری برگه عدم خلافی برایم صادر نمیکند وبنده باید برای خریدار سند قطعی بزنم تا مابقی ثمن معامله را دریافت کنم واز وجود اینکه ملکم در طرح خیابان قرار دارد بی اطلاع بودم وخریدار هم طبق قرار داد با پرداخت سه چهارم ثمن معامله ملک را تحویل گرفته چگونه میتونم پول خودم را بگیرم ویا اینکه از شهرداری عدم خلاف بگیرم تا بتوانم برای خریدار سند قطعی بزنم ویا با توجه به اینکه حق فسخ ان ده درصد معامله میباشد را فسخ نمایم خواهشمند است راهنمایی کنید با تشکر رهنورد

  پاسخ
  • صادق رئیسی کیا
   صادق رئیسی کیا says:

   با درود و سپاس
   ارائه رهنمودهای تکمیلی مورد نظر شما مستلزم دریافت توضیحات تکمیلی و ملاحظه مدارک و پرداخت هزینه از سوی شماست.
   در صورت تمایل برای تعیین وقت مشاوره تلفنی یا حضوری با دفترم به شماره ۸۸۳۲۱۰۸۸ و ۸۸۳۲۳۲۷۹ تماس حاصل فرمایید.
   سرافراز باشید.

   پاسخ
 7. فرهاد
  فرهاد says:

  با سلام خواهشا منو راهنمایی کنید ما در سال ۹۲ ملکی خریدیم که اونموقع باستناد پایان کار شماره فلان دفتر خانه برای ما سند زد و ما الان سند شش دانگ قطعی داریم اما بعد ها فهمیمیدیم سازنده با دادن رشوه پایان کار رو گرفته بود با عوض شدن شهردار همه چی برملا شد و شهرداری جدید ملک ما رو فاقد پایان کار قانونی میدونه و پایان کار ما رو ابطال کرده و ما بلا تکلیفیم سوال اینکه آیا من میتونم از مالک قبلی طرح شکایت کنم؟و اینکه تکلیف ما چی میشه؟

  پاسخ
  • صادق رئیسی کیا
   صادق رئیسی کیا says:

   با درود و سپاس.
   بله. امکان طرح دعوی را دارید. رهنمود دقیق تر، مستلزم ملاحظه مدارک و دریافت توضیحات تکمیلی و پرداخت حق المشاوره است. در صورت تمایل با دفترم به شماره ۸۸۳۲۱۰۸۸ تماس حاصل فرمایید.
   سرافراز باشید.

   پاسخ
 8. gharaeezohre@yahoo.com
  gharaeezohre@yahoo.com says:

  باسلام ٬ اصل گواهی پایان کار موقع زدن سند در دفتر اسناد به اداره ثبت یا شهرداری فرستاده مشود یا کپی آن فرستاده می شود واصل آن نزد مالک می ماند؟.سپاس

  پاسخ
 9. ص.ص
  ص.ص says:

  با سلام و خسته نباشید
  ساختمانی رو در حال فروش هستم ، بعد از گرفتن نصف پول و در حین انتقال سند خریدار از من تقاضای پایان کرده ، اما میخواهیم که توافق کنیم پایان کار به عهده خریدار باشد و در بنگاه پشت قول نامه توافق رو بنویسم ، آیا بعد از انتقال سند خریدار میتونه دوباره ادعا کنه که من باید پایان کارو تحویلش بدم؟یا بعداز انتقال سند دیگه تمام حقوقش به خریدار منتقل میشه؟

  پاسخ
  • صادق رئیسی کیا
   صادق رئیسی کیا says:

   با درود و سپاس.
   اگر در متن قرارداد، تعهد و تایید خریدار مبنی بر اینکه دریافت پایان کار را همراه با همه هزینه های مربوطه بر عهده گرفته است به درستی و بدون عیب و نقص بیاورید و حق هر گونه ادعا را از ایشان، سلب نمایید نخواهد توانست پس از دریافت پایان کار، مدعی شما برای هزینه ها و.. شود.
   سرافراز باشید.

   پاسخ
 10. سام
  سام says:

  سلام وقت بخیر.
  من ساختمانی با شش واحد بنا احداث کردم و تازگی پایان کار ان را گرفتم ، خواستم بدونم پروسه اداره ثبت به چه شکل است ؟. در واقع ابتدا از کدام بخش از اداره ثبت باید آغاز کنم و چه مراحلی دارد .. با تشکر

  پاسخ
 11. بهرام
  بهرام says:

  سلام
  بنده یه خونه میخوام بخرم که زمین سند شش دانگ داره ولی پروانه ساخت و پایان کار نداره. یه برگه از طرف فروشنده به بنده ارائه شده بابت میزان جریمه شهرداری. سوال بنده اینه آیا بغیر از این جریمه های که در این برگه ذکر شده هزینه دیگه هم باید به شهرداری پرداخت؟ و آیا با پرداخت این جریمه پایان کار صادر میشه؟ چون شهرداری میگه یه مبلغ دیگه بغیر از این جریمه هم باید پرداخت بشه.

  پاسخ
  • صادق رئیسی کیا
   صادق رئیسی کیا says:

   با درود و سپاس
   بله. ممکن است بدهی و تعهدات دیگری هم در شهرداری درباره این ساختمان، وجود داشته باشد.
   بهتر است با مراجعه به شهرداری و استعلام از مسئولین و واحدهای ذیربط در شهرداری، از وضعیت مجوزها، جرایم و بدهی های ملک مورد نظر، اطمینان حاصل کنید.
   سرافراز باشید.

   پاسخ
 12. سعید
  سعید says:

  سلام بنده ده سال پیش طبقه بالای خانه ام را بدون اخذ پروانه و پایان کار ساخته ام حال قصد فروش خانه ام دوطبقه را دارم آیا برای انتقال سند دفترخانه پروانه و‌پایان کار میخواهد؟ خریدار مشکلی ندارد

  پاسخ
 13. س
  س says:

  باسلام.
  برای آپارتمانی که کمتر از متراژ پروانه ساخته شده میتوان پایانکار اخذ نمود و بعدا بقیه را ساخت و پایان کار قبلی را اصلاح نمود؟

  پاسخ
 14. منصور
  منصور says:

  با عرض سلام و خسته نباشید .
  من یه واحد آپارتمان دارم در یه ساختمان پنج واحدی که الان میخوام بفروشم . میخواستم بدونم پایانکار ساختمان فقط یکی برای کل ساختمان هست پس نزد مالک اصلی میمونه . آیا برای فروش آپارتمان کپی پایانکار کافی هست؟

  پاسخ
  • صادق رئیسی کیا
   صادق رئیسی کیا says:

   با درود و سپاس
   بله. در هنگام نقل و انتقال سند آپارتمان، دفتر اسناد رسمی طی استعلام از شهرداری از وضعیت بنا به لحاظ مقررات شهرداری، آگاه می شود.
   اگر از وجود پایان کار برای ساختمان، اطمینان دارید نداشتن اصل پایان کار مشکل جدی برای شما نخواهد بود.
   سرافراز باشید.

   پاسخ
 15. حمید رضا کشت کار
  حمید رضا کشت کار says:

  با سلام.بنده ملکی مسکونی را خریداری کرده ام که مقداری از مبلغ ملک را به هنگام قولنامه به عنوان پیش پرداخت به فروشنده پردااخت نموده ام و به جهت اینکه ملک مورد نظر میباسیت پس از پرداخت جریمه نقدی با مقدار کمی از فضای شهرداری تجمیع میشد بقیه مبلغ را به فروشنده نپرداخته ام .فروشنده مراحل قانونی تجمیع ملک را طی نموده است و اکنون در جواب استعلام شهرداری جهت پایانکار اعلام گردیده است که میزان یک متر از فضای جلو ملک مورد مسیر میباشد.سوالی که برای اینجانب مطرح گردیده است آیا بنده مستلزم پرداخت هزینه این قسمت که مورد مسیر اعلام شده میباشم یا خیر؟البته بر طبق اعلام فروشنده این قسمت به هنگام تجدید بنا مورد عقب نشینی واقع خواهد شد و بنده در حالت کلی قصد تجدید بنا را ندارم.اکنون فروشنده مطالبه کل مبلغ مورد معامله را مینماید وبنده چگونه میتوانم از مورد مسیر بودن ملک بر اساس تجدید بنا طبق گفته فروشنده آگاهی کامل کسب کنم؟ایا احتمال دارد ملک از منظر دیگری مورد مسیر قرار داشته باشد که در گواهی پایانکار شهرداری به صراحت اعلام نگردیده باشد؟
  از راهنمایی شما متشکرم.

  پاسخ
  • صادق رئیسی کیا
   صادق رئیسی کیا says:

   با درود و سپاس
   اصولاً شهرداری در گواهی پایان کار و در پاسخ استعلام دفتر اسناد رسمی و بدنبال صدور گواهی عدم خلاف، آخرین وضعیت بنا و نظرات خود راجع به آن را اعلام می دارد. به این مدارک و استعلامات و به ویژه به گواهی عدم خلاف، دقت بفرمایید.
   سرافراز باشید.

   پاسخ
 16. علی
  علی says:

  سلام وقت به خیر
  اینجانب علی اصغری ملکی قدیمی را به خریدار فروختم ملک از اول در دو طبقه بوده ومن هم به همان گونه فروختم ملک پایان کار نامحدود دارد ومالک مورد نظر ازسمت کوچه نیم متر اصلاحی دارد (در کل ۳متر اصلاحی دارد) درخدمات الکترونیک به اینجانب مفاسا حساب نمی دهند ودر سیستم پیغام ( بنای موجود با بنای مجاز در ساختمان اختلاف دارد ) را می دهد . برای همین مرا به اداره ثبت فرستادنند وتقاضای نقشه وتویض سند را داد ه اند که پروسه زما نبری را دارد .خواهشم این که من به ثبت مراجعه می کنم میگن مشکل پایان کار به ما ربطی نداره ولی دولت الکترونیک میگه گه باید اداره ثبت با ید cd نقشه را برای ما آبلود کند من باید چه کاری انجام دهم کمکم کنید با تشکر از شما

  پاسخ
  • صادق رئیسی کیا
   صادق رئیسی کیا says:

   با درود و سپاس.
   اگر تخلف ساختمانی ناشی از مغایرت وضع موجود بنا با پایان کار باشد و وضع موجود بنا مورد تایید شهرداری نباشد (از جهت انطباق با پایان کار) فروشنده باید از بنا رفع خلاف نماید.
   سرافراز باشید.

   پاسخ
 17. مهسا عظیم آبادی
  مهسا عظیم آبادی says:

  باسلام پسرم یه واحد آپارتمان دبلکس خریده که طبقه ۴ آن دارای مجوز و طبقه ۵ آن بدون مجوز ساخته شده و این أپارتمان پایان کار نداشته و متاسفانه پسرم به علت ارت نداشتن ساختمان دچار برق گرفتگی شد و فوت کرد از شما عاجزانه تقاضا دارم مقصر اصلی کیست و اینکه پسرم دانشجوی برق بود آیا مقصر هست یا قربانی ندانم کاری مالک ساختان شده است
  با تشکر

  پاسخ
  • صادق رئیسی کیا
   صادق رئیسی کیا says:

   با درود و سپاس
   می توانید با طرح شکایت علیه سازنده ساختمان (مجری) و مهندس ناظر، پیگیری را آغاز و برای محکومیت آنان به پرداخت دیه و مجازات های قانونی، پرونده را به جریان بیندازید.
   سرافراز باشید

   پاسخ
 18. رسول
  رسول says:

  درود و خسته نباشید
  من یه ملک مسکونی که حدود چهارصد متر هست رو خریداری کردم ملک سند و پروانه ساختمانی داره اما متاسفانه پایان کار نگرفته در ضمن این دوستمون طبقه ی دوم رو بدون مراحل قانونی ساخته حالا خواستم بدونم باید چه مراحلی رو برای پایان کار طی کنم تا سند قطعی به نامم بخوره ؟

  پاسخ
  • صادق رئیسی کیا
   صادق رئیسی کیا says:

   با درود و سپاس
   پاسخ به سوال شما مستلزم دریافت توضیحات تکمیلی از شما و ملاحظه مدارک و نیز مشاوره حضوری یا تلفنی و ارائه توضیحات کامل و پرداخت حق المشاوره است.

   در صورت تمایل می توانید برای رزرو وقت مشاوره حضوری یا تلفنی با دفترم به شماره ۸۸۳۲۱۰۸۸ و ۸۸۳۲۳۲۷۹ در روزهای غیرتعطیل شنبه تا چهارشنبه بین ساعات ۱۰ تا ۱۸ تماس حاصل فرمایید.
   سرافراز باشید

   پاسخ
 19. محسن
  محسن says:

  با عرض سلام.
  یک واحد از آپارتمانی را میخواهم بخرم، گواهی عدم خلافی دارد اما پایان کار ندارد. از زمان گرفتن گواهی عدم خلاف، دو سال و هفت ماه گذشته ولی هنوز پایان کار را نگرفته است. آیا خرید این واحد مشکلی دارد؟ با تشکر از شما.

  پاسخ
  • صادق رئیسی کیا
   صادق رئیسی کیا says:

   با درود و سپاس
   گواهی عدم خلاف، نشان دهنده وضعیت ساختمان در تاریخ صدور گواهی است.
   برای نقل و انتقال آن باید علاوه بر پایان کار، گواهی عدم خلاف را هم از شهرداری دریافت نمایید.
   سرافراز باشید.

   پاسخ
  • صادق رئیسی کیا
   صادق رئیسی کیا says:

   با درود و سپاس.
   . بله ممکن است در مواردی قابل انتقال باشد. بستگی به زمان احداث بنا و مقررات و مصوبات شهرداری یا وزارت کشور در محل وقوع ملک هم دارد.
   سرافراز باشید

   پاسخ
 20. سید شهاب حسینی
  سید شهاب حسینی says:

  سلام عرض ادب
  بنده یک واحد اپارتمان پیش خرید نموده و قرار بود پس از گرفتن وام مسکن مابقی پول را پرداخت کنم اتفاقی که افتاده این است که ساختمان پروانه و پایان کار ندارد و روی ان وام تعلق نمی گیرد و در قرارداد مبلغی برای فسخ قرارداد تعیین شده اگر بخوام باتوجه به بانک و اپارتمان قرارداد را فسخ کنیم باید بنده پول فسخ قرارداد را بدم یا فروشنده؟
  سپاس

  پاسخ
  • صادق رئیسی کیا
   صادق رئیسی کیا says:

   با درود سپاس.
   رهنمود مورد نظر شما مستلزم ارائه توضیحات تکمیلی و ملاحظه مدارک و نیز مستلزم پرداخت حق المشاوره است.
   در صورت تمایل برای تعیین وقت مشاوره و هماهنگی جهت پرداخت حق المشاوره با دفترم به شماره های ۰۲۱۸۸۳۲۳۲۷۹ و ۰۲۱۸۸۳۲۱۰۸۸ تماس حاصل فرمائید.
   سرافراز باشید.

   پاسخ
 21. مسعود
  مسعود says:

  با سلام.اپارتمانی داریم در هر طبقه دو واحد که به جهت وسعت زیاد فضای اتاق پله بخش کوچکی از اتاق پله در گوشه آن که هیچ خللی به فضای پاگرد و پله وارد نمی کند سرویس بهداشتی ساخته شده جهت استفاده یکی از واحدها.آیا در زمان سند زدن، این سرویس بهداشتی هم میتواند جزو زیربنا محسوب شود یا جزو مشاعات خواهد بود؟

  پاسخ
 22. علیرضا
  علیرضا says:

  باسلام….بنده قصد خرید واحد آپارتمانی را دارم که برای خریدش باید از بانک مسکن اوراق خریداری کنم….یکی شرایط دریافت وام اوراق داشتن پایان کار و جواز ساخت ساختمان و صورتمجلس تفکیکی و افراز نامه است است اما فروشنده و سایر ساکنین آن آپارتمان به جز سند مالکیت و بنچاق و نقشه پارکینگ مدارک دیگری ندارند و خانه ۱۰ سال ساخت است. سوال من این است آیا زمانی که فروشنده برای تسویه حساب با شهرداری اقدام می کند می تواند مدارک گفته شده و جواز پایان کار و جواز ساخت آپارتمان و یا واحد خود را از شهرداری دریافت کند؟ در غیر این صورت می توانم به علت عدم ارائه مدارک کامل قولنامه را فسخ کنم و متضرر نشوم؟

  پاسخ
 23. اسماعیل
  اسماعیل says:

  سلام خسته نباشید من ۴ دانگ از ۶دانگ خانه پدرم را به خاطر یک سری مساُل از خود پدرم خریداری کرده ام و مبایعه نامه و وکالت فروش دارم خانه پدریم دارای ۱۳ متر مغازه تجاری بود که ما ۱۶ متر به آن اضافه کردیم و الان شده ۲۹ متر و بعد رفتیم شهرداری و خلافی آن را پرداخت کردیم. سوال من این است چون پایان کار ساختمان قدیمی است همان ۱۳ متر تجاری قید شده . الان من با همان پایان کار قدیمی نسبت به انتقال سند اقدام کنم چه مشکلی ممکن است برای من ایجاد بشه؟ یا اگه اول پایان کار بروز کنم بهتره؟ ممنون از کم که شما

  پاسخ
 24. Morteza
  Morteza says:

  سلام، اگر صاحب ملک از اتباع باشد، و نتواند سند خانه را به نام خود کند، و صرفا وکالت تام فروش داشته باشد، در صورتی که بعد از ساخت یک طبقه بدون اخذ پروانه با همکاری فرزندانش، به همسایه ها گفته باشد که خانه مال خودش نیست، و فقط اجازه ساخت یک طبقه را بدون مجوز از صاحب سند گرفته تا متصرف آن طبقه باشد، و از طرفی فرزندآنش را اجبار به ساخت آن طبقه کند، و به آن ها بگوید این طبقه را بسازید برای خودتون تا بتونید توش زندگی کنید، بعد از پرداخت جریمه کمیسیون ماده صد، آیا صاحب اصلی خانه یا صاحب سند، میتواند آن طبقه یا قسمتی از آن، مثل یک اتاق را از تصرف آن فرزندان و زن طلاق داده اش در بیاورد، در حالی که پرداخت جریمه، ۱۵ سال بعد اتفاق افتاده؟

  پاسخ
  • صادق رئیسی کیا
   صادق رئیسی کیا says:

   با درود سپاس. رهنمود مورد نظر شما مستلزم ارائه توضیحات تکمیلی و پرداخت حق المشاوره است. در صورت تمایل برای تعیین وقت مشاوره و هماهنگی جهت پرداخت حق المشاوره با دفترم به شماره های ۰۲۱۸۸۳۲۳۲۷۹ و ۰۲۱۸۸۳۲۱۰۸۸ تماس حاصل فرمائید.
   سرافراز باشید

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *