هشدار: ذکر و باز نشر نوشتارهای من و هر نوشتاری که در روزنامه ها یا روی سایت شخصی و وبلاگهایم منتشر شده منحصراً با قید نام و نام خانوادگی ام و همراه با پیوند سایت و وبلاگهایم مجاز است.

زمان مطالعه: 2 دقیقه

برابر ماده 106 لایحه اصلاح قسمتی از قانون تجارت ایران، در موارد زیر، یک نسخه از صورتجلسه مجمع عمومی سهامداران یا شرکاء، باید جهت ثبت به اداره ثبت شرکت‌ها ارسال گردد:

1- انتخاب اعضای هیات مدیره.

به موجب، ماده 18 و بندهای 3 و 4 ماده 20 لایحه اصلاح قسمتی از قانون تجارت ایران، اعلام قبول سمت از سوی مدیرانی که از سوی مجمع عمومی موسس انتخاب شده اند باید همراه با صورتجلسه های مربوطه برای ثبت و سپس انتشار در روزنامه رسمی،به اداره ثبت شرکت ها ارائه شود.

عزل هیات مدیره، نیازی به اعلام به انتشار در روزنامه رسمی ندارد.

2- انتخاب مدیرعامل.

برابر ماده 124 لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت، انتخاب و عزل مدیرعامل از وظایف و اختیارات هیات مدیره است. به موجب ماده 128 لایحه اصلاح قسمتی از قانون تجارت ایران، نام و مشخصات و حدود اختیارات مدیرعامل شرکت، باید با ارسال نسخه ای از صورتجلسه هیات مدیره به اداره ثبت شرکت ها اعلام و پس از ثبت در پرونده، در روزنامه رسمی، آگهی شود.

3- انتخاب بازرس یا بازرسان.

به موجب، ماده 18 و بندهای 3 و 4 ماده 20 لایحه اصلاح قسمتی از قانون تجارت ایران، اعلام قبول سمت از سوی بازرسانی که از سوی مجمع عمومی موسس انتخاب شده اند باید همراه با صورتجلسه های مربوطه برای ثبت و سپس انتشار در روزنامه رسمی،به اداره ثبت شرکت ها ارائه شود.

4- تصویب ترازنامه.

5- کاهش سرمایه.

6- افزایش سرمایه.

اگر اجازه افزایش سرمایه شرکت سهامی، به موجب ماده 162 لایحه اصلاح قسمتی از قانون تجارت ایران، به هیات مدیره داده شده باشد هیات مدیره، مکلف است در هر نوبت پس از عملی ساختن افزایش سرمایه حداکثر، ظرف یک ماه مراتب را ضمن اصلاح اساسنامه در قسمت مربوطه، به مقدار سرمایه ثبت شده شرکت، به اداره ثبت شرکت ها اعلام کند تا پس از ثبت، برای آگاهی عموم در روزنامه رسمی، آگهی نماید.

7- هر نوع تغییر در اساسنامه شرکت.

8-  انحلال شرکت و نحوه تصفیه شرکت پس از انحلال.

به موجب ماده 227 لایحه اصلاح قسمتی از قانون تجارت ایران، مدیران تصفیه شرکتف مکلف هستند ظرف مدت یک ماه از ختم تصفیه، مراتب را به اداره ثبت شرکت ها اعلام نمایند تا پس از ثبت، در روزنامه رسمی و نیز روزنامه کثیر الانتشار شرکت، آگهی و نام شرکت از دفتر ثبت شرکت ها و دفتر ثبت تجارتی، حذف گردد.

 

صادق رئیسی کیا

 

هشتم شهریورماه ۱۳۹۵

راه‌های تماس

اگر به مشاوره حقوقی یا وکیل در زمینه‌های مرتبط با نوشتارهای من نیاز داشتید یا به برگزاری کارگاه و دوره‌های آموزشی برای خود و مدیران و کارکنان شرکتتان در موارد یاد شده، علاقه‌مند، بودید می‌توانید درخواست خود را با شماره‌های ۸۸۳۲۱۰۸۸ و ۸۸۳۲۳۲۷۹ (گروه حقوقی برهان) در میان بگذارید.

درخواست مشاوره حضوری، تلفنی، آنلاین

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
اشتراک
اطلاع رسانی برای

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments