مالیات بر سرمایه شرکت ها در ایران

هشدار: پیش از آغاز نوشتار،  به اشخاصی که نوشتارهای من در روزنامه ها یا روی سایت شخصی یا وبلاگهایم را بدون ذکر منبع و بدون پیوند سایتم یا وبلاگهایم به نام خود یا دیگری به هر گونه ای منتشر می کنند متذکر می شوم که چشم به راه عواقب قانونی انتشار غیر مجاز و بدون اجازه نوشتارهایم باشند.

ذکر و باز نشر نوشتارهای من و هر نوشتاری که در روزنامه ها یا روی سایت شخصی و وبلاگهایم منتشر شده منحصراً با قید نام و نام خانوادگی ام و همراه با پیوند سایت و وبلاگهایم مجاز است.

شاید برای شما هم به عنوان موسس یا سهامدار یا شریک یا مدیر یک شرکت، این پرسش مطرح شده باشد که مالیات دو در هزار چیست؟ در ادامه نوشتارهایی که تحت عنوان بایسته های مالیاتی برای مدیران شرکتها منتشر کرده ام قصد دارم طی نوشتار زیر، به این مطلب، بپردازم بنابراین برای دستیابی به پاسخ، نوشتار زیر را بخوانید.

تمامی شرکت های موضوع قانون تجارت، به هنگام ثبت در اداره ثبت شرکت ها ملزم هستند اساسنامه و صورتجلسات مربوطه را که بایستی برابر قانون، تنظیم و به امضاء اشخاص صاحب صلاحیت رسیده باشد تحویل اداره ثبت شرکت ها نمایند و یکی از نکات الزامی در تاسیس و ثبت هر شرکتی، تعیین سرمایه آن شرکت است.

سرمایه شرکت، منابع، اموال و دارائی هائی است که شرکت برای فعالیت ها و انجام تعهدات و پرداخت بدهی های خود بدانها متکی است.  سرمایه شرکت ها را در هنگام تاسیس، شرکاء و سهامداران، تامین و تعهد می کنند و در طول دوره فعالیت شرکت، متناسب با رشد و سودآوری یا زیان شرکت، به سرمایه شرکت، افزوده یا از آن، کاسته می شود.

واحد ارزیابی سرمایه شرکت ها همان پول رایج کشور، یعنی ریال است که در دو قالب سهام یا سهم الشرکه با تعیین ارزش مشخصی که به آن ارزش اسمی گفته می شود به ثبت می رسد. سهام، واحد ارزش سرمایه و مالکیت شرکت های سهامی و سهم الشرکه؛ واحد ارزش سرمایه و مالکیت شرکت های غیر سهامی است.

ارزش واقعی و معاملاتی سرمایه شرکت ها نیز برابر ارزیابی های کارشناسی و واقعی از میزان و ارزش دارائی های شرکت، بدست می آید.

سامانه (نظام) مالیاتی ایران در ماده ۴۸ قانون مالیات های مستقیم، پیش بینی کرده است که سرمایه شرکت های موضوع قانون تجارت مشتمل بر شرکت های سهامی عام و خاص، شرکت با مسئولیت محدود، شرکت تضامنی، شرکت مختلط غیر سهامی، شرکت مختلط سهامی، شرکت نسبی مشمول مالیاتی برابر با نیم در هزار ارزش اسمی سهام یا سهم الشرکه می باشد. بنابراین مالیات بر سرمایه شرکت ها در ایران برابر با نیم در هزار ارزش اسمی سهام یا سهم الشرکه است و ارزش واقعی و معاملاتی شرکت ها مبنای محاسبه مالیات بر سرمایه نمی باشد.

میزان این مالیات، تا ۳۱ تیرماه ۱۳۹۴ دو در هزار، بود و بنا به اصلاحاتی که در قانون مالیات های مستقیم، صورت پذیرفت از تاریخ ۳۱ تیرماه ۱۳۹۴ میزان این مالیات، به نیم در هزار، کاهش یافت.

مالیات بر سرمایه شرکت ها بایستی تا دو ماه از تاریخ ثبت قانونی شرکت، پرداخت گردد و اگر شرکت ها بخواهند پس از تاسیس، اقدام به ثبت افزایش میزان اسمی سرمایه نمایند باید نسبت به افزایش سرمایه و سهام اضافی در همان تاریخ ثبت، اقدام نمایند.

عدم پرداخت مالیات بر سرمایه شرکت، جریمه ای معادل دو برابر مالیات بر سرمایه (حق تمبر)، همراه با الزام به پرداخت اصل مالیات بر سرمایه را در پی دارد.

برابر مقررات مالیاتی از جمله ماده ۱۹۸ قانون مالیات های مستقیم، مسئول پرداخت مالیات بر سرمایه شرکت ها، مدیران وقت شرکت، می باشند و در صورتی که در پرداخت مالیات بر سرمایه و هر نوع مالیات دیگری که در دوران مدیریت آنها قطعی شده باشد کوتاهی نموده باشند همراه با شرکت به صورت تضامنی، مسئول پرداخت مالیات بر سرمایه شرکت و جرایم مربوطه خواهند بود.

به یادداشت های مرتبط با این موضوع، در سایت شخصی صادق رئیسی کیا که در زیر این یادداشت، آمده است رجوع و آنها را مطالعه فرمائید. یقیناً به دانش و مهارت های کاربردی شما خواهد افزود.

در صورتی که به مشاوره در زمینه ی یادداشت ها و نوشتارهای من نیاز داشتید یا به برگزاری کارگاه و دوره های آموزشی برای خود و مدیران و کارکنان شرکتتان در موارد یاد شده، علاقه مند، بودید درخواست خود را به s.raeisikia@gmail.com ارسال یا با شماره های ۸۸۳۲۱۰۸۸ و ۸۸۳۲۳۲۷۹ (گروه حقوقی برهان) تماس، حاصل فرمائید.

صادق رئیسی کیا

هفتم خردادماه ۱۳۹۵

14 پاسخ
 1. رضا
  رضا says:

  سامانه (نظام) مالیاتی ایران در ماده ۴۸ قانون مالیات های مستقیم، پیش بینی کرده است که سرمایه شرکت های موضوع قانون تجارت مشتمل بر شرکت های سهامی عام و خاص، شرکت با مسئولیت محدود، شرکت تضامنی، شرکت مختلط غیر سهامی، شرکت مختلط سهامی، شرکت نسبی مشمول مالیاتی برابر با نیم در هزار ارزش اسمی سهام یا سهم الشرکه می باشد. بنابراین مالیات بر سرمایه شرکت ها در ایران برابر با نیم در هزار ارزش اسمی سهام یا سهم الشرکه است و ارزش واقعی و معاملاتی شرکت ها مبنای محاسبه مالیات بر سرمایه” نمی باشد”

  ببخشید نمی باشد اشتباه تایپی است؟!

  پاسخ
  • صادق رئیسی کیا
   صادق رئیسی کیا says:

   با درود و سپاس.
   خیر. “نمی باشد” درست است و اشتباه تایپی نیست.
   مالیات بر سرمایه، نسبت به ارزش اسمی سهام یا سهم الشرکه، محاسبه می شود نه نسبت به ارزش واقعی و معاملاتی آن.
   سرافراز باشید.

   پاسخ
 2. رضا
  رضا says:

  نیم در هزار یعنی شرکتی که سرمایه اعلامیش یک میلیارد تومان است باید پانصد هزار تومان مالیات دهد؟ با تشکر

  پاسخ
  • صادق رئیسی کیا
   صادق رئیسی کیا says:

   با درود و سپاس.
   افزایش سرمایه در شرکت های با مسئولیت محدود با تصمیم و موافقت اکثریت شرکاء و در چهارچوب اساسنامه شرکت، انجام می شود. در مواردی که در اساسنامه شرکت، پیش بینی خاصی نشده باشد به قانون تجارت، توجه خواهد شد.
   سرافراز باشید.

   پاسخ
 3. نیما
  نیما says:

  میزان این مالیات، تا ۳۱ تیرماه ۱۳۹۴ دو در هزار، بود و بنا به اصلاحاتی که در قانون مالیات های مستقیم، صورت پذیرفت از تاریخ ۳۱ تیرماه ۱۳۹۴ میزان این مالیات، به نیم در هزار، افزایش یافت.
  دو در هزار از نیم در هزار بزرگتر نیست؟؟ آیا واقعا این مالیات افزایش یافته؟؟

  پاسخ
  • صادق رئیسی کیا
   صادق رئیسی کیا says:

   با درود و سپاس.
   این مالیات، در اصلاحات جدید قانون مالیات های مستقیم کاهش یافته است. کلمه کاهش، اشتباه بود که بنا به یادآوری شما اصلاح شد. از دقت نظر شما و یادآوری اشتباه تایپی موصوف، بسیار ممنونم.
   سرافراز باشید.

   پاسخ
 4. محسن
  محسن says:

  باسلام
  بابت افزایش سرمایه، باید مبلغ افزایش نقداً در بانک بلوکه شود یا راه حل دیگری به جز نقدی دارد؟ ممنون

  پاسخ
  • صادق رئیسی کیا
   صادق رئیسی کیا says:

   با درود و سپاس.
   در شرکت با مسئولیت محدود سرمایه می تواند نزد یکی از شرکاء قرار گیرد. در شرکت سهامی، مبلغ افزایش سرمایه (اگر افزایش سرمایه به صورت نقدی باشد) باید نقداً در بانک سپرده شود.
   افزایش سرمایه از محل آورده های غیرنقدی نیز قواعد و ترتیبات خاص خود را دارد.
   سرافراز باشید.

   پاسخ
 5. ایمان
  ایمان says:

  اگر در زمان ثبت یک شرکت سهامی خاص میزان سرمایه بصورت حداقل یعنی ۱۰۰۰۰۰۰ ریال عنوان گردد طبیعتا کمترین مالیات بر سرمایه را شامل می شود. اما اگر سرمایه بیشتر اعلام شود مالیات بیشتری هم باید پرداخت شود، لطفا بفرمایید مزایای بیشتر اعلام کردن سرمایه اولیه چیست؟

  پاسخ
  • صادق رئیسی کیا
   صادق رئیسی کیا says:

   درود و سپاس.
   سرمایه ثبت شده بیشتر تا یک حدودی، نشان دهنده قدرت شرکت و توانمندی و تعهد صاحبان سهام به شرکت است. در مواردی نیز بانک ها و مراجع اعتباری برای شرکتی که سرمایه ثبت شده بالاتری دارد از حیث قبول درخواست اعطای تسهیلات و…اهمیت قائل هستند.
   سرافراز باشید.

   پاسخ
 6. سیامک شهسواری پور
  سیامک شهسواری پور says:

  باسلام
  باعرض تشکر از مطالب بسیار ارزشمند شما جناب ریسی کیا
  می خواستم سوال کنم که آیا افزایش سرمایه، تاثیری بر نظر ممیز مالیاتی جهت مالیات عملکرد شرکتها دارد یا خیر؟
  و آیا این مالیات نیم در هزار یکبار برای همیشه است یا سالیانه باید پرداخت گردد؟
  با تشکر
  شهسواری پور

  پاسخ
  • صادق رئیسی کیا
   صادق رئیسی کیا says:

   با درود و سپاس
   ۱- افزایش سرمایه شرکت، یکی از راه های تامین منابع برای کسر بودجه یا توسعه فعالیت های شرکت است که از محل آورده سهامداران کنونی یا وارد کرده سهامداران جدید صورت می گیرد و هیچ نسبت مستقیمی با میزان مالیات تشخیصی برای عملکرد شرکت در دوره مالی که افزایش سرمایه اتفاق افتاده است ندارد.
   ۲- مالیات بر سرمایه شرکت، فقط یک بار و فقط در هنگام ثبت شرکت یا در هنگام ثبت افزایش سرمایه پرداخت می گردد.
   سرافراز باشید.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *