مالیات بر سرمایه شرکت ها

هشدار: ذکر و باز نشر نوشتارهای من و هر نوشتاری که در روزنامه ها یا روی سایت شخصی و وبلاگهایم منتشر شده منحصراً با قید نام و نام خانوادگی ام و همراه با پیوند سایت و وبلاگهایم مجاز است.

زمان مطالعه: 2 دقیقه

مالیات سرمایه شرکت

شاید برای شما هم به عنوان موسس یا سهامدار یا شریک یا مدیر یک شرکت، این پرسش مطرح شده باشد که مالیات دو در هزار چیست؟

در ادامه نوشتارهایی که تحت عنوان بایسته های مالیاتی برای مدیران شرکتها منتشر کرده ام قصد دارم طی نوشتار زیر، به این مطلب، بپردازم بنابراین برای دستیابی به پاسخ، نوشتار زیر را بخوانید.

تمامی شرکت های موضوع قانون تجارت، به هنگام ثبت در اداره ثبت شرکت ها ملزم هستند اساسنامه و صورتجلسات مربوطه را که بایستی برابر قانون، تنظیم و به امضاء اشخاص صاحب صلاحیت رسیده باشد تحویل اداره ثبت شرکت ها نمایند و یکی از نکات الزامی در تاسیس و ثبت هر شرکتی، تعیین سرمایه آن شرکت است.

سرمایه شرکت، منابع، اموال و دارائی هائی است که شرکت برای فعالیت ها و انجام تعهدات و پرداخت بدهی های خود بدانها متکی است.

سرمایه شرکت ها را در هنگام تاسیس، شرکاء و سهامداران، تامین و تعهد می کنند و در طول دوره فعالیت شرکت، متناسب با رشد و سودآوری یا زیان شرکت، به سرمایه شرکت، افزوده یا از آن، کاسته می شود.

واحد ارزیابی سرمایه شرکت ها همان پول رایج کشور، یعنی ریال است که در دو قالب سهام یا سهم الشرکه با تعیین ارزش مشخصی که به آن ارزش اسمی گفته می شود به ثبت می رسد.

سهام، واحد ارزش سرمایه و مالکیت شرکت های سهامی و سهم الشرکه؛ واحد ارزش سرمایه و مالکیت شرکت های غیر سهامی است.

ارزش واقعی و معاملاتی سرمایه شرکت ها نیز برابر ارزیابی های کارشناسی و واقعی از میزان و ارزش دارائی های شرکت، بدست می آید.

سامانه (نظام) مالیاتی ایران در ماده 48 قانون مالیات های مستقیم، پیش بینی کرده است که سرمایه شرکت های موضوع قانون تجارت مشتمل بر:

شرکت های سهامی عام و خاص

شرکت با مسئولیت محدود

شرکت تضامنی

شرکت مختلط غیر سهامی

شرکت مختلط سهامی

شرکت نسبی

مشمول مالیاتی برابر با نیم در هزار ارزش اسمی سهام یا سهم الشرکه می باشد.

بنابراین مالیات بر سرمایه شرکت ها در ایران برابر با نیم در هزار ارزش اسمی سهام یا سهم الشرکه است و ارزش واقعی و معاملاتی شرکت ها مبنای محاسبه مالیات بر سرمایه نمی باشد.

میزان این مالیات، تا 31 تیرماه 1394 دو در هزار، بود و بنا به اصلاحاتی که در قانون مالیات های مستقیم، صورت پذیرفت از تاریخ 31 تیرماه 1394 میزان این مالیات، به نیم در هزار، کاهش یافت.

مالیات بر سرمایه شرکت ها بایستی تا دو ماه از تاریخ ثبت قانونی شرکت، پرداخت گردد و اگر شرکت ها بخواهند پس از تاسیس، اقدام به ثبت افزایش میزان اسمی سرمایه نمایند باید نسبت به افزایش سرمایه و سهام اضافی در همان تاریخ ثبت، اقدام نمایند.

عدم پرداخت مالیات بر سرمایه شرکت، جریمه ای معادل دو برابر مالیات بر سرمایه (حق تمبر)، همراه با الزام به پرداخت اصل مالیات بر سرمایه را در پی دارد.

برابر مقررات مالیاتی از جمله ماده 198 قانون مالیات های مستقیم، مسئول پرداخت مالیات بر سرمایه شرکت ها، مدیران وقت شرکت، می باشند و در صورتی که در پرداخت مالیات بر سرمایه و هر نوع مالیات دیگری که در دوران مدیریت آنها قطعی شده باشد کوتاهی نموده باشند همراه با شرکت به صورت تضامنی، مسئول پرداخت مالیات بر سرمایه شرکت و جرایم مربوطه خواهند بود.

مسئولیت های مالیاتی صاحبان امضای مجاز در شرکت ها را نیز مطالعه بفرمایید

راه‌های تماس

اگر به مشاوره حقوقی یا وکیل در زمینه‌های مرتبط با نوشتارهای من نیاز داشتید یا به برگزاری کارگاه و دوره‌های آموزشی برای خود و مدیران و کارکنان شرکتتان در موارد یاد شده، علاقه‌مند، بودید می‌توانید درخواست خود را با شماره‌های ۸۸۳۲۱۰۸۸ و ۸۸۳۲۳۲۷۹ (گروه حقوقی برهان) در میان بگذارید.

درخواست مشاوره حضوری، تلفنی، آنلاین

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
اشتراک
اطلاع رسانی برای

24 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments

سامانه (نظام) مالیاتی ایران در ماده ۴۸ قانون مالیات های مستقیم، پیش بینی کرده است که سرمایه شرکت های موضوع قانون تجارت مشتمل بر شرکت های سهامی عام و خاص، شرکت با مسئولیت محدود، شرکت تضامنی، شرکت مختلط غیر سهامی، شرکت مختلط سهامی، شرکت نسبی مشمول مالیاتی برابر با نیم در هزار ارزش اسمی سهام یا سهم الشرکه می باشد. بنابراین مالیات بر سرمایه شرکت ها در ایران برابر با نیم در هزار ارزش اسمی سهام یا سهم الشرکه است و ارزش واقعی و معاملاتی شرکت ها مبنای محاسبه مالیات بر سرمایه” نمی باشد”

ببخشید نمی باشد اشتباه تایپی است؟!

نیم در هزار یعنی شرکتی که سرمایه اعلامیش یک میلیارد تومان است باید پانصد هزار تومان مالیات دهد؟ با تشکر

سلام برای شرکت با مسئولیت محدود افزایش سرمایه چه شکل هست

میزان این مالیات، تا ۳۱ تیرماه ۱۳۹۴ دو در هزار، بود و بنا به اصلاحاتی که در قانون مالیات های مستقیم، صورت پذیرفت از تاریخ ۳۱ تیرماه ۱۳۹۴ میزان این مالیات، به نیم در هزار، افزایش یافت.
دو در هزار از نیم در هزار بزرگتر نیست؟؟ آیا واقعا این مالیات افزایش یافته؟؟

باسلام
بابت افزایش سرمایه، باید مبلغ افزایش نقداً در بانک بلوکه شود یا راه حل دیگری به جز نقدی دارد؟ ممنون

اگر در زمان ثبت یک شرکت سهامی خاص میزان سرمایه بصورت حداقل یعنی 1000000 ریال عنوان گردد طبیعتا کمترین مالیات بر سرمایه را شامل می شود. اما اگر سرمایه بیشتر اعلام شود مالیات بیشتری هم باید پرداخت شود، لطفا بفرمایید مزایای بیشتر اعلام کردن سرمایه اولیه چیست؟

باسلام
باعرض تشکر از مطالب بسیار ارزشمند شما جناب ریسی کیا
می خواستم سوال کنم که آیا افزایش سرمایه، تاثیری بر نظر ممیز مالیاتی جهت مالیات عملکرد شرکتها دارد یا خیر؟
و آیا این مالیات نیم در هزار یکبار برای همیشه است یا سالیانه باید پرداخت گردد؟
با تشکر
شهسواری پور

با سلام
من میخوام سرمایه شرکتمو به 2و نیم میلیارد تومن برسونم یعنی فقط یکبار بابت این مبلغ مالیات میدم حدودا یک میلیون و دویست پنجاه
و سالهای بعدی مالیاتی در صورت نداشتن تغییرات نخواهم داد درسته ؟؟؟

با سلام و درود
آیا جهت کاهش سرمایه به صورت اختیاری هم باید مالیات پرداخت کرد ؟

باسلام آیا به سرمایه ی غیرنقدی هم مالیات تعلق میگیرد؟ نیم درهزار

سلام وقت بخیر
شرکت با مسئولیت محدود افزایش سرمایه از طریق سود و زیان انباشته داده ایم، در صورتجلسه ارسالی برای اداره ثبت گفته ایم شرکاء مبالغ را به صورت نقد در صندوق شرکت گذاشته اند، ولی سند حسابداری از سود و زیان انباشته برگشته است. آیا صحیح است؟
بعد از اینکه مراحل ثبت در اداره ثبت شرکتها انجام شد باید تمبر مالیاتی را باطل کنبم؟
با سپاس و تشکر

سلام
ایا با خروج شریک از شرکت با مسئولیت محدود که مدیر عامل هم بوده باز هم عواقب مالیاتی متوجه شخص میشود ( خروج کامل هم از شراکت و هم از سمت مدیر عاملی )