مسئولیت بدهی و تعهدات شرکت ها با چه کسانی است؟

مسئول پرداخت بدهی شرکت

هشدار: ذکر و باز نشر نوشتارهای من و هر نوشتاری که در روزنامه ها یا روی سایت شخصی و وبلاگهایم منتشر شده منحصراً با قید نام و نام خانوادگی ام و همراه با پیوند سایت و وبلاگهایم مجاز است.

برابر قانون، شرکت ها شخصیتی مستقل از سهامداران و مالکین خود دارند. بنابراین دارائی، بدهی، معاملات، بستانکاری و تعهداتشان به خودشان مربوط می شود نه به سهامداران و مالکین و مدیران آنها.

مسئول پرداخت بدهی های یک شرکت خود آن شرکت است و بدهی شرکت را اصولا از محل اموال و دارائی و از حساب همان شرکت، پرداخت می کنند نه از  محل اموال و حساب شخصی سهامداران و مالکین و مدیران آنها.

در موارد زیر علاوه بر شرکت، سهامداران و مالکین شرکت نیز مسئول پرداخت بدهی شرکت به شمار می روند:

۱)  در شرکت با مسئولیت محدود، شرکاء (سهم الشرکه داران) فقط تا میزان سرمایه ای که در شرکت با مسئولیت محدود دارند مسئول بدهی شرکت در برابر اشخاص ثالث خواهند بود. مثلاً اگر سرمایه ثبت شده شرکت، یک میلیارد ریال باشد و یکی از شرکاء دارای ۱۰ درصد سهم الشرکه (صد میلیون ریال) سهم الشرکه باشد در مورد بدهی های شرکت، فقط تا میزان صد میلیون ریال، مسئول خواهد بود.

۲) در شرکت سهامی خاص و سهامی عام مسئولیت صاحبان سهام، فقط تا میزان مبلغ اسمی سهام آنها در برابر اشخاص ثالث است. مثلاً اگر سرمایه ثبت شده شرکت، یک میلیارد ریال منقسم به یک میلیون سهام هزار ریالی باشد و یکی از سهام داران دارای ۱۰ درصد سهم معادل یکصد هزار سهم هزار ریالی (یک صد میلیون ریال) سهم باشد در مورد بدهی های شرکت، فقط تا میزان صد میلیون ریال، پاسخگو خواهد بود.

۳) در شرکت های تضامنی (مانند صرافی ها) پس از آنکه دارائی شرکت، برای پرداخت بدهی های شرکت کفایت نکرد نوبت به مسئولیت شرکاء می رسد و هر یک از شرکاء شرکت، مسئول پرداخت تمام بدهی شرکت تضامنی در برابر اشخاص ثالث می باشد بدون توجه به اینکه در شرکت تضامنی چقدر شراکت و سرمایه دارد.

۴) در شرکت مختلط غیر سهامی، دو گروه شریک داریم. گروهی شریک با مسئولیت محدود هستند و فقط تا میزان سرمایه ای که در شرکت گذاشته اند در برابر بدهی شرکت به اشخاص ثالث، پاسخگو هستند و گروهی که شریک ضامن، نامیده می شوند مسئول کلیه بدهی های شرکت مختلط غیر سهامی در برابر اشخاص ثالث می باشند.

۵) در شرکت مختلط سهامی، گروهی از شرکاء که سرمایه آنها به صورت سهام است مسئولیتشان در برابر بدهی های شرکت به اشخاص ثالث تا میزان سهامشان است و گروهی از شرکاء که شریک ضامن نامیده می شوند پس از آنکه دارائی شرکت، برای پرداخت بدهی های شرکت کفایت نکرد مسئول تمام بدهی های شرکت در برابر اشخاص ثالث هستند.

۶) در شرکت های نسبی، مسئولیت شرکای شرکت برای پرداخت بدهی های شرکت در برابر اشخاص ثالث، به نسبت سرمایه ای است که در شرکت گذاشته اند و اگر دارائی های شرکت برای پرداخت تمام بدهی های شرکت کافی نبود هر یک از شرکاء به نسبت سرمایه ای که در شرکت دارد مسئول پرداخت بدهی شرکت می باشد.

۷) در شرکت های تعاونی نیز مسئولیت هر یک از سهام داران به میزان ارزش اسمی سهامی است که در شرکت تعاونی دارد.

در تمام موارد بیان شده در بالا بستانکاران یک شرکت وقتی می توانند برای دریافت بستانکاری خود به شرکاء و سهامداران مراجعه کنند که شرکت منحل شده و دارائی شرکت برای تسویه بدهی ها کفایت ننماید.

بنابراین در وهله نخست، هر شرکتی، بدون توجه به تعداد و نوع مسئولیت شرکاء و سهامدارانش، مسئول پرداخت بدهی ها و انجام تعهداتش می باشد و در صورتی که اموال و سرمایه شرکت برای پرداخت بدهی ها و انجام تعهدات شرکت کفایت نکرد پس از انحلال شرکت، نوبت به مسئولیت شرکاء و سهامداران به ترتیب بیان شده در بالا می رسد.

در صورتی که به مشاوره در زمینه ی یادداشت ها و نوشتارهای من نیاز داشتید یا به برگزاری کارگاه و دوره های آموزشی برای خود و مدیران و کارکنان شرکتتان در موارد یاد شده، علاقه مند، بودید درخواست خود را به s.raeisikia@gmail.com ارسال یا با شماره های ۸۸۳۲۱۰۸۸ و ۸۸۳۲۳۲۷۹ (گروه حقوقی برهان) تماس، حاصل فرمائید.

صادق رئیسی کیا

ششم خردادماه ۱۳۹۵

49 پاسخ
 1. شهرام واعظی
  شهرام واعظی says:

  جناب رئیسی کیا: سلام وعرض ادب. امیدوارم سلامت و شادباشید. از بابت مطالب آموزنده شما ممنونم. بسیارمفید و مختصر است.
  ارادتمند. شهرام واعظی

  پاسخ دادن
 2. امید مقدم
  امید مقدم says:

  جناب رئیسی کیا
  با عرض تشکر از مطالب
  اگر شرکت با مسئولیت محدود چندین برابر سرمایه شرکت بدهکار (چک و سفته) باشد مثلا سرمایه شرکت پانصد میلیون ریال باشد و بدهی شرکت بیست میلیارد باشد سئوال من این است آیا سهامداران بیست میلیارد بدهکار هستند یا پانصد میلیون ریال؟
  ممنون از راهنمایی

  پاسخ دادن
 3. س . ص
  س . ص says:

  با سلام
  در صورت امکان ماده قانونی ۲ خط اول مطلبتان را لطف میفرمائید. چون الان بانک تمام دارایی و اموال به نام را مسدود کرده و علت را عضو هیئت مدیره بودن می داند.
  آیا امکان و صحت دارد؟

  ماده قانونی :
  برابر قانون، شرکت ها شخصیتی مستقل از سهامداران و مالکین خود دارند بنابراین دارائی، بدهی، معاملات، بستانکاری و تعهداتشان به خودشان مربوط می شود نه به سهامداران و مالکین و مدیران آنها.

  مسئول پرداخت بدهی های یک شرکت خود آن شرکت است و بدهی شرکت را اصولا از محل اموال و دارائی و از حساب همان شرکت، پرداخت می کنند نه از محل اموال و حساب شخصی سهامداران و مالکین و مدیران آنها.

  پاسخ دادن
  • صادق رئیسی کیا
   صادق رئیسی کیا says:

   با درود و سپاس.
   معمولا بانکها به هنگام انعقاد قرارداد اعطای تسهیلات طی شرایطی که در قرارداد می آورند یا به موج چک و سفته و اسناد تضمینی که دریافت می کنند اعضای هیات مدیره شرکت را به صورت تضامنی، همراه با شرکت، مسئول تسویه بدهی و دیون بانکی شرکت قرار می دهند و اعضای هیات مدیره و مدیرعامل نیز معمولا به دلیل نیاز مالی شرکت یا به دلیل عدم آگاهی، قراردادهای بانکی را بدون مطالعه و بدون مشاوره حقوقی امضاء می نمایند.
   بانک در جایی به سراغ اموال و دارایی اعضای هیات مدیره و مدیرعامل می رود که آنها ضامن یا مسئول پرداخت دیون شرکت شده باشند.
   سرافراز باشید.

   پاسخ دادن
 4. حسینی
  حسینی says:

  سلام و عرض ادب
  شرکت ما مسئولیت محدود است و بدهکاری مالیاتی دارد. بدهی مالیاتی بیش از سرمایه اولیه شرکت بوده و اداره مالیات بر اساس آن حساب شخصی اعضاء هیئت مدیره را مسدود کرده؛ آیا سقف تعهدات هیئت مدیره سهم الشرکه آنها نیست؟

  پاسخ دادن
  • صادق رئیسی کیا
   صادق رئیسی کیا says:

   با درود و سپاس
   مسدود شدن حساب هیات مدیره از باب مسئولیت تضامنی هیات مدیره با شرکت برای پرداخت مالیات است و این موضوع، ضوابط و شرایط خاص خودش را دارد که روی سایت شخصی صادق رئیسی کیا توضیحاتی در این موارد آمده و اگر جستجو کنید پاسخ هایی خواهید یافت.
   این گونه نیست که اداره امور مالیاتی در هر مورد یا هر شرایطی که خواست اقدام به مسدود کردن حساب های مدیران شرکت ها نماید.
   مشاوره بیشتر منوط به ملاحظه سوابق و ارائه توضیحات و پرداخت هزینه از سوی شماست.
   سرافراز باشید.

   پاسخ دادن
 5. كريمي
  كريمي says:

  سلام وعرض ادب
  درمورد(در موارد زیر علاوه بر شرکت، سهامداران و مالکین شرکت نیز مسئول پرداخت بدهی شرکت به شمار می روند:)
  ١و٢و٣و…
  سوال ایا این نظر شخصی شماست یا بر اساس ماده قانونی ذکر شده است
  لطفا در صورت داشتن ماده قانونی
  انها را ذکر کنید

  پاسخ دادن
 6. امیری
  امیری says:

  سلام جناب و خسته نباشید
  ممنون از زحمات شما
  بنده مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت سهامی خاص هستم ( دارای ۱% سهام و بدون حق امضاء )، ضمن ارائه استعفا از هر دو مسئولیت خود به شرکت، مفاصا حسابی از شرکت گرفته ام که در این مفاصا حساب قید شده است که عواقب ناشی از تصمیمات ، تعهدات، مالیات، وام بانکی و هرگونه ادعایی از طرف هر شخص حقیقی یا حقوقی در رابطه با شرکت شامل حال بنده نخواهد شد، آیا با ارائه این مفاصا حساب به بانک و دارایی، باز هم در صورت بدهی در آینده، دینی به گردن اینجانب می باشد؟ لازم به ذکر است شرکت دارای یک وام بانکی است.
  از عنایت شما کمال تشکر و قدردانی را دارم

  پاسخ دادن
  • صادق رئیسی کیا
   صادق رئیسی کیا says:

   با درود و سپاس.
   در رابطه شما با شرکت، این برگه از این جهت که شرکت، تعهدات و مسئولیت های احتمالی مالی را به عهده گرفته ارزشمند است. از دیدگاه قانونی و در رویه مالیاتی و بانکی، در رابطه با مسئولیت های مالیاتی که به عنوان مدیر رسمی و قانونی شرکت بر عهده داشته اید و مسئولیت هایی که احتمالا به عنوان ضامن وام و…در قبال بانک ها پذیرفته باشید مراجع یادشده، این مفاصاحساب شما را مورد توجه قرار نخواهند داد.
   سرافراز باشید.

   پاسخ دادن
 7. مهدیه
  مهدیه says:

  سلام و درود
  سوالی دارم از خدمتتون
  شخصی طلبکار از ” یک شرکت با مسولیت محدود ” هست .
  آیا در ازای طلبی ک از شرکت دارد ، میتواند سهام شرکا را توقیف کند یا خیر ؟
  و یا اینکه تقاضای ورشکستگی شرکت را بکند ؟
  توضیح اینکه طلبکار دارای اجراییه علیه شرکت میباشد ک البته مبلغ اجراییه بالا نیست .
  سپاس از راهنمایی شما

  پاسخ دادن
  • صادق رئیسی کیا
   صادق رئیسی کیا says:

   با درود و سپاس.
   ۱- بابت طلب از شرکت، نمی توان سهام یا سهم الشرکه سهامداران و شرکاء آن شرکت را بازداشت کرد.
   ۲- ورشکستگی شرکتی که قادر به ادای دیون خود نشده است را تحت شرایط خاصی می توان مطرح کرد.
   سرافراز باشید.

   پاسخ دادن
   • مهدیه
    مهدیه says:

    سپاس و پاسخ و تحلیل خوبتان .
    عذر میخوام .میتونم بدونم منظورتون از تحت شرایط خاص چیست ؟ و چگونه میتوانم طرع دعوا کنم ؟

    پاسخ دادن
    • صادق رئیسی کیا
     صادق رئیسی کیا says:

     با درود و سپاس.
     ارائه رهنمود تکمیلی، مستلزم دریافت توضیحات بیشتر و بررسی مدارک و نیز پرداخت حق المشاوره است.
     در صورت تمایل به تعیین وقت مشاوره تلفنی یا مشاوره حضوری و هماهنگی برای پرداخت حق المشاوره با دفترم به شماره ۸۸۳۲۱۰۸۸ و ۸۸۳۲۳۲۷۹ تماس بگیرید.
     سرافراز باشید.

     پاسخ دادن
 8. پایدار
  پایدار says:

  سلام
  لطفا به سوال بنده شفاف‌تر پاسخ دهید متشکرم میشوم و چون بنده با اصطلاحات قانونی که ذکر می کنید آشنایی ندارم.
  سوال:
  عضو هیئت مدیره هستم با ۲درصد سهم. شرکت حدود ۲۰۰ میلیون تومان بدهی مالیاتی پرداخت نشده دارد که به مرحله اجرائیات رسیده است. سرمایه شرکت ۱۰ میلیون است.
  دولت برای دریافت بدهی کدام راه را انتخاب می کند:
  الف- از هرکس به اندازه سهامش برداشت می کند
  ب- امکان دارد تمامی بدهی را از یک نفر وصول کند بدون توجه به میزان سهام
  با تشکر بفرمایید کدام گزینه به واقعیات نزدیکتر است.
  موفق باشید

  پاسخ دادن
  • صادق رئیسی کیا
   صادق رئیسی کیا says:

   با درود و سپاس.
   ارائه رهنمود تکمیلی، مستلزم دریافت توضیحات بیشتر و بررسی مدارک و نیز پرداخت حق المشاوره است.
   در صورت تمایل به تعیین وقت مشاوره تلفنی یا مشاوره حضوری و هماهنگی برای پرداخت حق المشاوره با دفترم به شماره ۸۸۳۲۱۰۸۸ و ۸۸۳۲۳۲۷۹ تماس بگیرید.
   سرافراز باشید.

   پاسخ دادن
 9. م. حسینی
  م. حسینی says:

  باسلام و عرض خسته نباشید
  در صورت امکان ماده قانونی ۲ خط اول مطلبتان را لطف میفرمائید.
  ماده قانونی :
  برابر قانون، شرکت ها شخصیتی مستقل از سهامداران و مالکین خود دارند بنابراین دارائی، بدهی، معاملات، بستانکاری و تعهداتشان به خودشان مربوط می شود نه به سهامداران و مالکین و مدیران آنها.

  مسئول پرداخت بدهی های یک شرکت خود آن شرکت است و بدهی شرکت را اصولا از محل اموال و دارائی و از حساب همان شرکت، پرداخت می کنند نه از محل اموال و حساب شخصی سهامداران و مالکین و مدیران آنها.
  من مدتی عضو هیات مدیره و مدیرعامل شرکت با مسئولیت محدود بودم و به دلایلی کلیه صورتجلسات باطل و شخص مدعی شرکت را بنام خودش کرد و کلیه اعضاء تغییر یافتند و شرکت در اختیار آنان قرار گرفت سوال من اینست که آیا مسئولیت بدهی بانکی که علاوه بر سند ملکی که گذاشته شده و مدیر عامل امضاء کرده است بعهده چه کسی است . هر مشکلی که پیش بیاید از من جواب میخواهند و می گویند شما مدیر عامل بوده ای و باید پاسخگو باشی
  ضمنا من مدیر عامل خارج از شرکاء بودم و هیچ سهمی نداشتم و بصورت غیر موظف بودم و هیچ حق الزحمه ای دریافت نکردم
  سپاسگزارم

  پاسخ دادن
  • صادق رئیسی کیا
   صادق رئیسی کیا says:

   با درود و سپاس.
   ارائه رهنمود و مشاوره مورد نظر شما مستلزم ملاحظه مدارک و دریافت توضیحات بیشتر و در نتیجه نیازمند یک نوبت مشاوره حضوری یا تلفنی است. در صورت تمایل برای تعیین وقت مشاوره با دفترم به شماره ۰۲۱۸۸۳۲۳۲۷۹ تماس حاصل فرمایید.
   سرافراز باشید.

   پاسخ دادن
 10. محمود
  محمود says:

  با عرض سلام و ادب
  شرکت سهامی خاص (کارخانه تولیدی)که تعطیل شده و اموال آن در توقیف بانک باشد چطوری می توانم طلبم را بگیرم؟ آیا می توان حکم جلب مدیرعامل رو در این شرایط گرفت ؟

  پاسخ دادن
  • صادق رئیسی کیا
   صادق رئیسی کیا says:

   با درود و سپاس.
   بدهی شرکت بایستی از محل اموال شرکت، تسویه گردد و اگر اموالی برای توقیف نباشد نمی توان اموال مدیران شرکت را بابت دیون شرکت، توقیف کرد مگر در موردی که مدیران شرکت، ضامن دیون شرکت شده باشند یا قانوناً مسئول اداری دیون شناخته شوند.
   سرافراز باشید

   پاسخ دادن
 11. محمد رضا غریب
  محمد رضا غریب says:

  استاد رئیسی کیای ارجمند
  با سلام
  با توجه به مطالب ارزشمند و مفیدی که اشاره شده ، آیا سهامداران شرکت سهامی خاص در خصوص تقسیم بخشی از دارائیهای شرکت بین خود محدودیت دارند؟ یا مجمع عمومی قادر به تقسیم بخشی از دارائیهای شرکت خواهد بود ؟ در صورت مثبت بودن پاسخ ، آیا بجز کاهش سرمایه راه حل دیگری در قبال خروج دارایی وجود دارد؟

  پاسخ دادن
  • صادق رئیسی کیا
   صادق رئیسی کیا says:

   با درود و سپاس.
   سهامداران فقط از طریق دریافت سود سهام یا خرید اموال شرکت یا پس از انحلال شرکت و تصفیه دیون شرکت، در چهارچوب مقررات قانون تجارت و اساسنامه شرکت و مصوبات مجمع عمومی عادی، می توانند برداشتی از شرکت داشته باشند.
   سرافراز باشید.

   پاسخ دادن
 12. حمید مخلوقی
  حمید مخلوقی says:

  با عرض سلام و احترام ، لطفاً بفرمائید بند ۲ مقاله تحت عنوان ” مسؤولیت بدهی و تعهدات شرکت ها با چه کسانی است ” منتشره در تاریخ ۹۵/۳/۶ با مضمون ( در شرکت سهامی خاص و سهامی عام مسئولیت صاحبان سهام، فقط تا میزان مبلغ اسمی سهام آنها در برابر اشخاص ثالث است. مثلاً اگر سرمایه ثبت شده شرکت، یک میلیارد ریال منقسم به یک میلیون سهام هزار ریالی باشد و یکی از سهام داران دارای ۱۰ درصد سهم معادل یکصد هزار سهم هزار ریالی (یک صد میلیون ریال) سهم باشد در مورد بدهی های شرکت، فقط تا میزان صد میلیون ریال، پاسخگو خواهد بود. ) مربوط به کدام یک از مواد قانون مدنی و یا سایر قوانین مدون می باشد ؟ ( منشاء قانونی )

  پاسخ دادن
 13. عضو شرکت
  عضو شرکت says:

  با سلام خدمت استاد عزیز.
  دو سوال از محضر شما داشتم ممنون میشم پاسخ بفرمائید.
  ۱- در یک شرکت سهامی خاص ، یکی از اعضا با ۴۵ درصد سهم، به علت اختلاف قصد خروج از شرکت را دارد اما شرطی را مبنی بر اینکه برای خروج از شرکت مبلغ شصت میلیون تومان دریافت میکنم قرار داده است در حالی که سهام شرکت به صد سهم هزار تومانی تقسیم شده و سهم اسمی این خانم ۴۵هزار تومان میشود.آیا می تواند چنین ادعایی را بنمایند؟برای دیگر اعضا، ماندن یا نماندن این خانم هیچ فرقی ندارد و متاسفانه با سهم زیادی که دارند فقط قصد آزار دارند.
  ۲- اگر یکی از کارگران شرکت دچار نقص عضو شود و شرکت سهامی خاص، وی را بیمه مسئولیت نکرده باشد، مسئولیت عضو شرکتی که پنج درصد سهم از شرکت دارد ، به چه اندازه خواهد بود؟ آیا در نهایت، به اندازه پنج هزار تومان مسئول هست یا به علت بیمه نکردن کارگر توسط شرکت، همه اعضا شرکت مسئول دیه هستند؟ در ضمن عضو مذکور سمتی ندارد و فقط عضو هیئت مدیره است.
  با سپاس فراوان

  پاسخ دادن
  • صادق رئیسی کیا
   صادق رئیسی کیا says:

   با درود و سپاس.
   رهنمودهای مورد نظر شما مستلزم ملاحظه اسناد مورد اشاره شما، اساسنامه شرکت و دریافت توضیحات تکمیلی و پرداخت هزینه از سوی شماست. در صورت تمایل برای تعیین وقت مشاوره با دفترم به شماره ۸۸۳۲۱۰۸۸ و ۸۸۳۲۳۲۷۹ تماس حاصل بفرمایید.
   سرافراز باشید.

   پاسخ دادن
 14. Shahin
  Shahin says:

  سلام، خسته نباشید. لطفاً بنده رو راهنمایی بفرمایید
  من مبلغی پول به آژانس هواپیمایی داده بودم و رسید گرفته بودم، اینها پول من رو پس ندادن و من شکایت حقوقی کردم رای قطعی گرفتم و حالا در مرحله اجرای احکام، شناسایی اموال شرکت هستیم، سوال بنده این است با توجه به اینکه شرکت مجوز فعالیتش باطل شده ولی فعال هستند و مدیر عامل قبلی که من ازشون رسید داشتم چون مجوزشون باطل شده، اگر تو استعلامها مالی ازشون پیدا نشه، دادگاه چه جوری پول من از اینها می گیره؟؟؟؟؟؟
  لطفاً راهنمایی کنید، تشکر فراوان

  پاسخ دادن
  • صادق رئیسی کیا
   صادق رئیسی کیا says:

   با درود و سپاس.
   مرقوم داشتید که شرکت فعال است و این بدان معنی است که درآمدهایی دارد. از محل شناسایی منبع درآمدها و حساب بانکی با طرفین قرارداد آنها احتمالاً بتوانید به وجوه و درآمدهای شرکت جهت توقیف آنها دست یابید.
   سرافراز باشید.

   پاسخ دادن
 15. سعید عظیمی
  سعید عظیمی says:

  باسلام و احترام
  تبصره ۳ ماده ۱۸۶ قانون مالیاتهای مستقیم درخصوص اعلام لیست مدیران به اداره ثبت شرکتها به منظور جلوگیری از ثبت موارد این مدیران است حال مدیری پنج سال قبل (۱۳۹۱)در شرکتی بازنشسته شودو مالیات برای سال ۱۳۹۱ توسط اداره دارایی اعلام شده است . آیا اعلام اسم این مدیر به اداره ثبت شرکتها توسط امور مالیاتی مجاز است ؟

  پاسخ دادن
   • سعید عظیمی
    سعید عظیمی says:

    باسلام شرکت به صورت سهامی خاص است و قانون مالیاتها و فرمایش شما به تضامنی بودن مدیران اشاره دارد درصورتیکه در شرکتهای سهامی تعهد سهامداران و مدیران به میزان سهام آنان می باشد وهم اکنون این مدیران در شرکت نه سهامدار هستند و نه مدیر . سهام خود را به فرد(مدیر) دیگری واگذارنموده اند (فروخته اند) .

    پاسخ دادن
 16. هدایت
  هدایت says:

  با سلام وعرض و ادب .من رئیس هیات مدیره تعاونی مصرف هستم. شرکت به علت بدهی مقروض شده و عده ای از طلبکاران، شکایت بنده و شرکت را کرده اند و دوره هیات مدیره من هم در حال اتمام هست و متاسفانه کسی داوطلب هیات مدیره جدید نمی باشد. آیا دادگاه میتونه حساب شخصی من و مدیر عامل را مسدود و برداشت کند؟
  ممنون از راهنمایتون

  پاسخ دادن
  • صادق رئیسی کیا
   صادق رئیسی کیا says:

   با درود و سپاس.
   اگر چک از حساب شرکت با امضای شما صادر شده باشد احتمال برداشت از حساب شخصی شما هم وجود دارد. در غیر این صورت، اصولاً خیر.
   رهنمود کامل تر مستلزم مشاوره تلفنی یا حضوری و دریافت توضیحات تکمیلی و همچنین پرداخت هزینه از سوی شما می باشد.
   در صورت تمایل با دفترم به شماره ۸۸۳۲۱۰۸۸ تماس حاصل فرمایید.
   سرافراز باشید.

   پاسخ دادن
   • صادق رئیسی کیا
    صادق رئیسی کیا says:

    با درود و سپاس.
    ارائه رهنمودهای تکمیلی مورد نظر شما مستلزم دریافت توضیحات تکمیلی و پرداخت هزینه از سوی شماست. در صورت تمایل برای تعیین وقت مشاوره تلفنی یا حضوری با دفترم به شماره ۸۸۳۲۱۰۸۸ و ۸۸۳۲۳۲۷۹ تماس حاصل فرمایید.
    سرافراز باشید.

    پاسخ دادن
 17. محمدعلی
  محمدعلی says:

  درود و خسته نباشید، به عنوان مدیربازرگانی یک شرکت سهامی خاص کالایی را نسیه برای شرکت خرید کردم و در نامه ای زمان تسویه را نیز مشخص نمودم، حال که طلب فروشنده پرداخت نشده ایشان هم ازشرکت و هم از بنده شکایت کرده، ایا مسئولیتی متوجه بنده می باشد؟ ممنون از زحمات شما

  پاسخ دادن
  • صادق رئیسی کیا
   صادق رئیسی کیا says:

   با درود و سپاس
   اگر خرید برای شرکت بوده و فاکتور آن بنام شرکت، صادر شده و پرداخت وجه نیز از حساب شرکت بوده است مسئولیت پرداخت باقیمانده وجه نیز با شرکت است نه جنابعالی.
   سرافراز باشید.

   پاسخ دادن
 18. نیما
  نیما says:

  با سلام و تشکر بابت پاسخگویی به سوالات
  یک شرکت سهامی عام چند سال پیش حدود دو میلیارد تومن وام گرفته ولی بعلت عدم پرداخت اقساط مبلغ بدهی و جریمه آن به چهار میلیارد رسیده است. اکنون بانک در صدد تصاحب اموال شرکت است. کارشناس دادگستری اموال شرکت را حدود سه میلیارد ارزشگزاری کرده است. آیا اگر شرکت منحل شود جریمه دیرکرد وام همچنان باید پرداخت شود؟

  پاسخ دادن
  • صادق رئیسی کیا
   صادق رئیسی کیا says:

   با درود و سپاس.
   انحلال شرکت، موجبی برای توقف مطالبه سود تسهیلات بانکی، نیست. اگر دارایی شرکت کفایت نکند تضامین و وثایق مرتبط با تسهیلات را مورد اقدام قرار خواهند داد.
   سرافرار باشید.

   پاسخ دادن
 19. وحید
  وحید says:

  با سلام
  در صورتیکه اداره دارایی مالیاتی برای شرکت تعیین کند و شرکت مالیات را نپردازد آیا اداره دارایی می تواند درخواست مسدود کردن حساب های بانکی اعضای هیات مدیره را داشته باشد؟

  پاسخ دادن
 20. آریا
  آریا says:

  با عرض سلام و تشکر از پاسخ دهی تون

  سوالی در همین موضوع مقاله دارم که خیلی لطف میفرمایید پاسخ دهید

  در صورتیکه میزان معوقات بانکی‌ یک شرکت بابت تسهیلات بانکی گرفته شده بیشتر از ارزش وثیقه و دارائی شرکت باشد، خب آنگاه مسلما بانک بعنوان طلبکار طبق ماده ۱۵۷ مبحث دوم قانون تجارت و مصوبه مجلس میتواند از محل دارایی شخصی سهامداران و شرکا را وصول کنند

  خب، در این شرایط آیا امکانش هست وارزش محکم حقوقی‌دارد که سهامداران با‌ سرمایه گذار قرارداد یا اقرارنامه ای ببندند مبنی بر اینکه تمامی تعهدات و دیون بانکی و مالیاتی بر عهده شخص سرمایه گذار و ضامن باشد و سهامداران شرکت نیز هیچگاه درگیر مسائل حقوقی و قضایی نشوند؟ یا اینکه از بین سهامداران فقط یک شریک (که سرمایه گذار است) را بعنوان ضامن معرفی کرد و بدین صورت سایر سهامداران هیچ گونه مسئولیت حقوقی بابت رد دیون نداشته باشند. ‌یا شاید راه حل بهتر یا دیگری برای کاهش مسئولیت حقوقی سهامداران سرمایه پذیر در برابر دیون وجود داشته باشه که راهنمایی بفرمایید

  پاسخ دادن
   • آریا
    آریا says:

    خیلی ممنون. درست میفرمایید، دقت کافی نداشتم

    خب آیا راه حل حقوقی خاصی برای حذف مسئولیت حقوقی ساهمداران وجود دارد که مسئولیت تعهدات وبدهی های شرکت را از خود دور کنند؟

    مثلا آیا‌ امکانش هست که تنها یکی از سهامداران (که ممکن است سرمایه گذار اصلی باشد) را بعنوان مسئول تعهدات قراردادی و تمام بدهی ها قرار داد؟

    یا اینکه با سرمایه گذار شرکت (که شاید اصلا هیچ سهامی در شرکت نداشته باشد) قراردادی امضا کرد و قید نمود که مسئولیت تمامی تعهدات و بدهی های شرکت تنها برعهده سرمایه گذار شرکت باشد؟

    یا شاید راه حل درستی وجود داشته و اطلاعی داشته باشید که مشخص بفرمایید لطفا

    پاسخ دادن
 21. آریا
  آریا says:

  و یک سوال دیگه

  فرض بفرمایید سرمایه ثبت شده یک شرکت مثلا یک میلیون تومان باشد و شرکت دو سهام دار و هربک پنجاه درصد داشته باشد بعلاوه یک شریک ضامن

  شرکت ۱۰ میلیارد تومان بدهی بالا بیاورد و دارایی شرکت هم خیلی کم باشد. مثلا یک میلیون تومان

  آنگاه آیا هر سهام دار به مبلغ پانصد هزار تومان بدهکار میشود یا پنج میلیارد تومان؟

  و مابقی مبلغ بدهی (منهای یک میلیون تومان که توسط سهامداران پرداخت میشود) را شریک ضامن میبایست پرداخت کند؟

  پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *