هشدار: ذکر و باز نشر نوشتارهای من و هر نوشتاری که در روزنامه ها یا روی سایت شخصی و وبلاگهایم منتشر شده منحصراً با قید نام و نام خانوادگی ام و همراه با پیوند سایت و وبلاگهایم مجاز است.

زمان مطالعه: ۲ دقیقه

هشدار: پیش از آغاز نوشتار،  به اشخاصی که نوشتارهای من در روزنامه ها یا روی سایت شخصی یا وبلاگهایم را بدون ذکر منبع و بدون پیوند سایتم یا وبلاگهایم به نام خود یا دیگری به هر گونه ای منتشر می کنند متذکر می شوم که چشم به راه عواقب قانونی انتشار غیر مجاز و بدون اجازه نوشتارهایم باشند.

ذکر و باز نشر نوشتارهای من و هر نوشتاری که در روزنامه ها یا روی سایت شخصی و وبلاگهایم منتشر شده منحصراً با قید نام و نام خانوادگی ام و همراه با پیوند سایت و وبلاگهایم مجاز است.

در آستانه انتخابات فدراسیون فوتبال قرار داریم. فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران به عنوان بزرگ‌ترین فدراسیون ورزشی کشور بایستی تجلی گاه هنجارهای ورزشی، اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی در صنعت ورزش ایران باشد و نماد موفقیت و الگوی توسعه و پیشرفت برای سایر فدراسیون‌ها و رشته‌های ورزشی به شمار آید.

در این راستا انتخابات فدراسیون فوتبال نیز باید آفرینشگاه ارزش‌های ورزشی و مولد ارزش‌های افزوده اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در ورزش کشور باشد. برگزاری انتخابات فدراسیون فوتبال به خودی خود هدف قابل توجهی محسوب نمی‌شود. اهداف، چگونگی برگزاری و چگونگی اتخاذ تصمیم در این انتخابات، خواسته و مطلوبیت اصلی آن به حساب می‌آید بنابراین می‌توان گفت انتخابات فدراسیون فوتبال در حقیقت یک روش و ابزار است که البته باید از این ابزار در مسیر هدف و به درستی استفاده شود.

هدف از انتخابات فدراسیون فوتبال، اصولا کشف دیدگاه انتخاب‌کنندگان و احراز میزان اقبال آنان نسبت به صلاحیت و توانمندی افراد در جهت منافع ملی در فوتبال و در نهایت، گزینش منطبق ترین، فرد و برنامه با منافع ملی ایران در فوتبال است.

بنابراین انتخابات را نه به عنوان هدف بلکه به عنوان روش و ابزار کسب نظر و کشف میزان باور عموم به صلاحیت و برنامه نامزدهای فدراسیون فوتبال، دنبال می‌کنیم. این ابزار باید اولا سالم و کارآمد باشد و ثانیا باید به درستی به کار گرفته شود. هر اقدام یا تلاشی که به کارآمدی و درستی این ابزار آسیب وارد کند یا آن را به شکل و صورتی نادرست، به‌کار گیرد در واقع، باید مصداق بارز فساد در فوتبال به شمار‌ آید.

از فرآیندهای انتخاباتی فدراسیون فوتبال نباید به عنوان وسیله‌ای برای نفی هدف انتخابات استفاده شود. برای مثال تلاش برای خرید رای، از طریق تاثیر‌گذاری بر رای و نظر انتخاب‌کنندگان با اختصاص بودجه و تقویت توان مالی آنان، آن هم درست در آستانه انتخابات فدراسیون فوتبال یا تشکیل اجتماع، جلسه، محفل و در نهایت تبانی برای وارد آوردن فشار بر انتخاب‌کنندگان جهت تاثیر‌گذاری بر رای آنان و هر اقدامی که انتخابات فدراسیون فوتبال را از لحاظ شکلی و محتوایی از قالب و هدف خود تهی کند و انتخاب‌کنندگان را از طریق روش‌ها و ابزارهای غیر دموکراتیک و ناجوانمردانه ناگزیر یا ترغیب به اتخاذ تصمیم یا اعطای رای بر خلاف مصالح و منافع ملی در فوتبال نماید و به‌دنبال حاکم کردن افراد و گروه‌های انحصار طلب و ناکارآمد در فوتبال باشد را باید از مظاهر آشکار فساد در فوتبال، محسوب کرد.

انتخاب‌کنندگان، انتخاب شوندگان و برگزار‌کنندگان انتخابات فدراسیون فوتبال، در آستانه یک آزمون ملی در قبال تکلیف ملی خود برای عملکرد انتخاباتی مسئولانه و سالم، قرار گرفته‌اند. هر انتخاب‌کننده‌ای در قبال انتخابی که برای آینده فوتبال ایران، می‌کند بایستی نسبت به منافع ملی و نیز همه اهالی فوتبال پاسخگو باشد.

رسانه‌های ورزشی هم علاوه بر اینکه خودشان باید بر اساس منافع ملی عمل کنند می‌توانند با نظارت دقیق و مستمر رسانه‌ای بر جریان و اجزای انتخابات فدراسیون فوتبال و نیز فعالیت‌های انتخاباتی نامزدهای فدراسیون فوتبال، امید بخش و مایه دلگرمی مردم در جهت حفظ فوتبال بر محور منافع ملی باشند.

صادق رئیسی‌کیا

پنجم دی ماه ۱۳۹۴

راه‌های تماس

اگر به مشاوره حقوقی یا وکیل در زمینه‌های مرتبط با نوشتارهای من نیاز داشتید یا به برگزاری کارگاه و دوره‌های آموزشی برای خود و مدیران و کارکنان شرکتتان در موارد یاد شده، علاقه‌مند، بودید می‌توانید درخواست خود را با شماره‌های ۸۸۳۲۱۰۸۸ و ۸۸۳۲۳۲۷۹ (گروه حقوقی برهان) در میان بگذارید.

درخواست مشاوره حضوری، تلفنی، آنلاین

0 0 votes
رأی دهی به مقاله
اشتراک
اطلاع رسانی برای
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments