هشدار: ذکر و باز نشر نوشتارهای من و هر نوشتاری که در روزنامه ها یا روی سایت شخصی و وبلاگهایم منتشر شده منحصراً با قید نام و نام خانوادگی ام و همراه با پیوند سایت و وبلاگهایم مجاز است.

زمان مطالعه: 4 دقیقه

انگل را موجودی خوانده اند که در تمام یا قسمتی از عمرش به موجود دیگری می چسبد و از وجود او تغذیه می کند و امکان ادامه ی حیات می یابد.

هرچند تلخ و ناگوار است؛ اما باور کنید که عده ای از همنوعان ما چیزی برای گفتن ندارند، اهمیتی به ارزش بودن نمی دهند. نمی کارند تا دیگران بخورند. حتی برای اینکه خود بخورند نیز نمی کارند. مغز آنها در یک ناحیه و فقط برای یک چیز به کار می افتد. در ناحیه خوردن و برای از دیگران خوردن. این عده کامروایی را در شناسایی پر منفعت ترین بخش حیات دیگران برای امرار معاش خود می دانند و اقدام خود را از سر نخبگی و استعداد و مایه افتخار تلقی می کنند.

برای یک دلال قضایی اهمیتی ندارد که همنوع او برای حفظ یا احقاق حقش در چه تنگناهایی گرفتار آمده بلکه مهم این است که این تنگناها پرمنفعت ترین بخش حیات آن بخت برگشته برای دلال قضایی است.

برای قاچاقچی مواد مخدر زایل شدن عقل معتاد نگون بخت و فروپاشیدن زندگی و خانواده او مهم نیست. مهم این است که اعتیاد پرمنفعت ترین وضع قابل تصور برای قاچاقچی و مواد فروش است.

چندی قبل برای جراحی یکی از اعضای خانواده به یکی از بیمارستان های تهران مراجعه کردیم. به سفارش پزشک مربوطه بایستی ست اتاق عمل تهیه می شد. بالغ بر60 هزارتومان بابت تهیه آن پرداخت کردم. بسیار جالب است که بدانید هرگز از ست مذکور برای بیمار مورد نظر استفاده نشد. ست موصوف یا وجه آن نیز اعاده نگردید.

 در موارد بسیاری به بیمارستان ها مراجعه داشته اید. حتما” با مواردی که شما را به مطب ها و دفاتر و کلینیک ها ی خارج از بیمارستان ها هدایت و وجوه گزافی برای همان کاری که باید در بیمارستان ها انجام می شد دریافت کرده اند آشنا هستید.

ممکن است برای تهیه داروهایی خاص به افراد و اماکنی غیر از دارو سازها و دارو خانه ها دلالت شده باشید و هزینه های بسیاری برای دارویی که وجود آن در کشور و عرضه آن در داروخانه حق شما بوده است پرداخت کرده باشید.

برای اخذ موافقت اصولی یک کارخانه به مرجع ذیربط مراجعه کردیم. صدور این موافقت اصولی را به مذاکره با کمیته کارشناسی و نظر آن کمیته منوط کردند. اعضای این کمیته رقبای ما بودند و قبل از هر چیز به دریافت طرح ما که یک ایده جدید بود علاقه نشان می دادند.

ممکن است مبتنی بر یک ایده جدید طرحی را با مشقت و هزینه زیاد تهیه کرده و به مرجع مربوطه تسلیم کرده باشید و پس از چند هفته یا چند ماه تلاش و پیگیری به هزار و چند دلیل طرح شما رد شده باشد و درست مدتی بعد شاهد اجرای همان طرح بوسیله دیگران باشید با همان اوصاف و در همان محل که شما پیشنهاد داده بودید.

عده ای زحمات و دانش و وقت زیادی را صرف تولید نرم افزار یا فیلم می کنند با دهها امید و انگیزه و البته با تکثیر غیر مجاز این زحمات به نتیجه نمی نشیند.

جامعه ای که مصادیق متعدد زندگی انگلی در آن به وجود آید ضعیف می شود. اصالت تلاش و کسب حلال در چنین جامعه ای اعتبار خود را از دست می دهد. جریان عادی و صحیح امور مختل می گردد. مردم احساس نا امیدی و نا امنی پیدا می کنند. هزینه های سرمایه گذاری و تولید بالا می رود و میزان سرمایه گذاری و تولید کاهش می یابد. نظام اداری به فساد کشیده می شود و فلسفه وجودی خود را از دست می دهد و اعتماد عمومی به کارکرد آن سلب می شود.

از طرح این مطالب و مصادیق، قصد جرم انگاری و ارایه پیشنهاد در این قالب را ندارم. هر چند که رسیدگی به این امور در مراجع ذیصلاح یک ضرورت است.

می خواهم بر ارزش و لزوم طراحی و مدیریت محیط  زندگی و کسب و کار به گونه ای که امکان حیات و رشد برای این گونه زندگی ها فراهم نشود تاکید کنم. درمان بیماری در محیطی که تولید و رشد انگلها امکان دارد راهکار اساسی نخواهد بود.

بایستی فرایندهای انجام کار، شیوه های زندگی، شاخصهای رشد و استانداردهای فعالیت را به گونه ای طراحی کرد که بهداشت اجتماعی و حقوقی بدنبال بیاورد.

ارزش آفرینی و فرهنگ سازی برای توجه هر چه بیشتر افراد جامعه به هنجارها و ابراز واکنشهای اجتماعی، حقوقی و اقتصادی صحیح ، موثر و دقیق به هنجار شکنی ها بایستی مطمح نظر باشد.

پذیرفته نیست که شخصی با سابقه چک برگشتی، دارای چندین دسته چک چند ده برگی از چند بانک باشد و به چند بانک بدهی معوقه داشته باشد.

پذیرفته نیست که یک دلال قضایی ، قاچاقچی مواد مخدر یا رباخوار، بدون محدودیت در بیشتر فعالیتها و فرایندهای اقتصادی ، اجتماعی و  فرهنگی حضور داشته باشد و در لوای این فعالیتها و در جریان این فرایندها و در پس این نقشها عملکرد و چهره پلید خود را مخفی و درآمدهای نامشروع خود را وارد اقتصاد کشور و مردم کند و آنها را موجه جلوه دهد.

تعهدات وکیل ، پزشک و هر شخص دیگری که سوگند شغلی یاد کرده نبایستی به فراموشی سپرده شود ، کم اهمیت گردد یا صرفاً با مجازات های تعزیری به تخلف از آنها پاسخ داده شود.

می خواهم بر لزوم وجود بانکهای اطلاعاتی و بسترهای الکترونیکی انجام امور تاکید کنم. وجود بانک اطلاعاتی جامع؛ مشتمل بر همه سوابق و اطلاعات ایرانیان، اختصاص کد و سریال مشخص به هر محصول و خدمت، دادرسی الکترونیکی، تشکیل پرونده و پیگیری آن و اخذ نوبت و کسب اطلاع از روند انجام امور به صورت الکترونیکی می تواند علاوه بر تحقق ارزشها و قابلیتهای دیگر، استمرار حیات زندگی های انگلی را با چالش جدی مواجه کند و مصادیق فراوانی از آن را براندازد.

ما بایستی چشم انداز و سند راهبردی بهداشت حقوقی، قضایی، اجتماعی ، فرهنگی و … برای حداقل پنجاه سال آینده خود را تدوین و ترسیم کنیم و همه قوانین و فعالیتها و اقدامات خود را به صورتی منسجم با آن و متاثر از آن ترتیب دهیم تا شیوه های زندگی انگلی بر افتد و شیوه  ی زندگی زیبنده ی جامعه ایرانی و اسلامی حاکم گردد.

                                                                                      صادق رئیسی کیا

راه‌های تماس

اگر به مشاوره حقوقی یا وکیل در زمینه‌های مرتبط با نوشتارهای من نیاز داشتید یا به برگزاری کارگاه و دوره‌های آموزشی برای خود و مدیران و کارکنان شرکتتان در موارد یاد شده، علاقه‌مند، بودید می‌توانید درخواست خود را با شماره‌های ۸۸۳۲۱۰۸۸ و ۸۸۳۲۳۲۷۹ (گروه حقوقی برهان) در میان بگذارید.

درخواست مشاوره حضوری، تلفنی، آنلاین

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
اشتراک
اطلاع رسانی برای

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments