بایسته های مالیاتی برای مدیران شرکت ها در قانون جدید مالیات های مستقیم ایران

هشدار: پیش از آغاز نوشتار،  به اشخاصی که نوشتارهای من در روزنامه ها یا روی سایت شخصی یا وبلاگهایم را بدون ذکر منبع و بدون پیوند سایتم یا وبلاگهایم به نام خود یا دیگری به هر گونه ای منتشر می کنند متذکر می شوم که چشم به راه عواقب قانونی انتشار غیر مجاز و بدون اجازه نوشتارهایم باشند.

ذکر و باز نشر نوشتارهای من و هر نوشتاری که در روزنامه ها یا روی سایت شخصی و وبلاگهایم منتشر شده منحصراً با قید نام و نام خانوادگی ام و همراه با پیوند سایت و وبلاگهایم مجاز است.

مدیر عامل و اعضای هیات مدیره اشخاص حقوقی از جمله شرکت های موضوع قانون تجارت، در قانون مالیات های مستقیم و به ویژه در آخرین اصلاحیه آن که در تیرماه ۱۳۹۵ تصویب گردیده و از ابتدای سال ۱۳۹۵ لازم الاجرا شده است دارای مسئولیت ها و وظایف مالیاتی شناخته شده اند. در زیر، به بخشی از بایسته های مالیاتی برای مدیرعامل و اعضای هیات مدیره شرکت ها به صورت، فهرست وار اشاره می کنم.

۱- شرکت ها نسبت به اموال، املاک و درآمدهای خود در ایران، مشمول مالیات هستند و مسئول پرداخت مالیات های متعلقه با مدیرعامل و اعضای هیات مدیره شرکت است.

۲-  شرکت هایی که تمام یا قسمتی از سرمایه آنها به اشخاص دارای معافیت مالیاتی، تعلق دارد نسبت به سهم درآمد و سود خود مشمول معافیت مالیاتی نمی باشند و باید مالیات بپردازند. بنابراین مدیرعامل و اعضای هیات مدیره اینگونه از شرکت ها نباید به اعتبار معافیت مالیاتی سهامداران خود تصور کنند که از تکالیف مالیاتی و از جمله پرداخت مالیات، معاف هستند.

۳- مدیرعامل و اعضای هیات مدیره شرکتها، مجاز نیستند سود سهام و اموال سهامداران و شرکای متوفی شرکت را پیش از دریافت گواهی پرداخت مالیات بر ارث، به ورثه سهامدار یا شریک متوفی شرکت، تسلیم یا بنام آنها معامله ای انجام نمایند.

۴- سهام و سهم الشرکه کلیه شرکت های ایرانی (به استثنای شرکتهای تعاونی) مشمول مالیاتی برابر با نیم در هزار ارزش اسمی می باشد که مدیران شرکت، به هنگام ثبت شرکت یا ثبت افزایش سرمایه شرکت، ناگزیر از پرداخت آن می باشند.

۵- درآمد شرکت های ایرانی ناشی از واگذاری عین یا سرقفلی املاک یا اجاره املاک، مشمول مالیات بر درآمد املاک می باشد که مدیران شرکتها در هنگام نقل و انتقال سند یا وصول درآمد مکلف به پرداخت مالیات متعلقه می باشند.

۶- شرکت های ایرانی مکلف هستند به هنگام پرداخت حقوق به کارکنان خود نسبت به کسر مالیات بر حقوق آنان و واریز مالیات کسر شده به حساب سازمان امور مالیاتی، برابر نرخ های مقرر در قوانین مالیاتی اقدام نمایند و مدیران شرکتها موظف به انجام این تکلیف قانونی می باشند.

۷- شرکت های ایرانی مکلف هستند به هنگام پرداخت وجوه تحت عناوین زیر به اشخاص حقیقی غیر از کارکنان خود که مشمول پرداخت کسورات بازنشستگی یا بیمه نمی باشند نسبت به کسر مالیات متعلقه و واریز مالیات کسر شده به حساب سازمان امور مالیاتی برابر نرخ های مقرر در قوانین مالیاتی اقدام نمایند و مدیران شرکتها موظف به انجام این تکلیف قانونی می باشند.

الف) حق المشاوره

ب) حق حضور در جلسات (حق التجلیس)

ج) حق التدریس

د) حق التحقیق

ه) حق پژوهش

۸- شرکت های ایرانی مکلف به پرداخت مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی برابر ضوابط و نرخ های معینه در مقررات مالیاتی ایران هستند و مدیران شرکتها نسبت به عدم پرداخت مالیات هایی که در دوره مسئولیت آنها ابلاغ و قطعی شده باشد مسئول هستند.

۹- شرکت های ایرانی نسبت به درآمدهای اتفاقی همانند پاداش و جایزه و…مکلف به پرداخت مالیات هستند و مدیران شرکتها نسبت به عدم پرداخت این قبیل مالیات ها که در دوره مسئولیت آنها ابلاغ و قطعی شده باشد مسئول هستند.

به یادداشت های مرتبط با این موضوع، در سایت شخصی صادق رئیسی کیا که در زیر این یادداشت، آمده است رجوع و آنها را مطالعه فرمائید. یقیناً به دانش و مهارت های کاربردی شما خواهد افزود.

در صورتی که به مشاوره در زمینه ی یادداشت ها و نوشتارهای من نیاز داشتید یا به برگزاری کارگاه و دوره های آموزشی برای خود و مدیران و کارکنان شرکتتان در موارد یاد شده، علاقه مند، بودید درخواست خود را به s.raeisikia@gmail.com ارسال یا با شماره های ۸۸۳۲۱۰۸۸ و ۸۸۳۲۳۲۷۹ (گروه حقوقی برهان) تماس، حاصل فرمائید.

صادق رئیسی کیا

بیست و یکم آبان ماه ۱۳۹۵

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *