نمونه صورتجلسه هیات مدیره شرکت سهامی خاص

هشدار: پیش از آغاز نوشتار،  به اشخاصی که نوشتارهای من در روزنامه ها یا روی سایت شخصی یا وبلاگهایم را بدون ذکر منبع و بدون پیوند سایتم یا وبلاگهایم به نام خود یا دیگری به هر گونه ای منتشر می کنند متذکر می شوم که چشم به راه عواقب قانونی انتشار غیر مجاز و بدون اجازه نوشتارهایم باشند.

ذکر و باز نشر نوشتارهای من و هر نوشتاری که در روزنامه ها یا روی سایت شخصی و وبلاگهایم منتشر شده منحصراً با قید نام و نام خانوادگی ام و همراه با پیوند سایت و وبلاگهایم مجاز است.

ماده ۱۲۳ لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت ایران، تصریح نموده است که:

“برای هر یک از جلسات هیات مدیره، باید صورتجلسه ای تنظیم و لااقل به امضاء اکثریت مدیران حاضر در جلسه برسد. در صورتجلسات هیات مدیره، نام مدیرانی که حضور دارند یا غایب می باشند و خلاصه ای از مذاکرات و همچنین، تصمیمات متخذ در جلسه با قید تاریخ در آن، ذکر می گردد. هر یک از مدیران که با تمام یا بعضی از تصمیمات مندرج در صورتجلسه، مخالف باشد نظر او باید در صورتجلسه، قید شود.”

بنابراین نکات و بایسته های تنظیم صورتجلسه هیات مدیره در شرکتهای سهامی را به شرح زیر، بیان می دارم:

۱- هر جلسه هیات مدیره شرکت باید دارای یک صورتجلسه هیات مدیره باشد. این، یک تکلیف قانونی برای هیات مدیره است.

۲- صورتجلسه هیات مدیره باید به امضاء اکثریت حاضران در جلسه، یعنی اکثریت اعضای هیات مدیره شرکت، برسد تا قابلیت استناد به عنوان سند مصوبات هیات مدیره را داشته باشد.

۳- صورتجلسه ای که اساساً به امضاء هیات مدیره، نرسیده باشد، سندیت ندارد.

۴- صورتجلسه هیات مدیره که موضوعات و مندرجات آن به تصویب اکثریت اعضای هیات مدیره نرسیده باشد به عنوان سند مصوبات هیات مدیره، قابل استناد نیست زیرا در واقع، مصوبه ای صادر نشده است.

۵- در روابط بین مدیران شرکت، و در مقام پاسخگوئی نسبت به مسئولیتشان در قبال تصمیماتی که گرفته اند و موافقت ها یا مخالفت هایی که ابراز داشته اند مصوبات هیات مدیره در مورد مسئولیت و تقسیم مسئولیت بین آنان، سند، به شمار می رود.

۶- صورتجلسه هیات مدیره، به لحاظ شکلی باید دربردارنده نام اعضای هیات مدیره ای که حاضر و غایب بوده اند باشد.

۷- در صورتجلسه هیات مدره شرکت، باید خلاصه ای از مذاکرات اعضای هیات مدیره آورده شود.

۸-  تصمصماتی گرفته شده در جلسه هیات مدیره شرکت، باید در صورتجلسه هیات مدیره به دقت و صراحت نوشته شود.

۹- صورتجلسه هیات مدیره شرکت، باید دارای تاریخ تنظیم باشد.

۱۰- نظر آن عده از اعضای هیات مدیره شرکت، که با تصمیمات اکثریت اعضای هیات مدیره، مخالف بوده اند باید در صورتجلسه هیات مدیره شرکت، نوشته شود.

۱۱- اصولاً جلسه هیات مدیره، باید دارای دستور از پیش تعیین شده، باشد و در جلسه هیات مدیره باید موضوعاتی که از پیش، در دستور جلسه، قرار گرفته اند بررسی و تعیین تکلیف شود اما این بدان معنی نیست که موضوعات دیگر، اساساً قابل طرح و بررسی در جلسه هیات مدیره شرکت، نمی باشد.

در زیر، نمونه ساده ای از یک صورتجلسه هیات مدیره که رئوس و الزامات شکلی قانونی در تنظیم آن قید شده است برای یک شرکت، که ۵ عضو هیات مدیره داشته باشد تقدیم می گردد.

«صورتجلسه هیئت مدیره شرکت ………….»

تاریخ و روز و ساعت برگزاری جلسه هیات مدیره:

نشانی محل برگزاری جلسه هیات مدیره:

مقام دعوت کننده هیات مدیره:

شماره جلسه هیات مدیره:

دستورات جلسه هیات مدیره:

۱-

۲-

۳-

۴-

۵-

خلاصه مذاکرات جلسه هیات مدیره:

۱-

۲-

۳-

۴-

۵-

مصوبات هیات مدیره:

۱-

۲-

۳-

۴-

۵-

نظر اعضای مخالف: آقای/خانم …………………………….. در مورد موضوع ………………………… بدین شرح، نظر مخالف داشتند: ……………………………………………………………………………………………….

مدعوین غیر عضو حاضر در جلسه هیات مدیره عبارتند از: ………………………………………

اعضای غایب هیات مدیره عبارتند از: ………………………………………………………………..

اعضای حاضر در جلسه هیات مدیره عبارتند از:………………………………

امضای اعضای هیات مدیره

رئیس هیئت مدیره  –  نایب رئیس هیئت مدیره  –  منشی هیئت مدیره  –  عضو هیئت مدیره  –  عضو هیئت مدیره  –  عضو هیئت مدیره

به یادداشت های مرتبط با این موضوع، در سایت شخصی صادق رئیسی کیا که در زیر این یادداشت، آمده است رجوع و آنها را مطالعه فرمائید. یقیناً به دانش و مهارت های کاربردی شما خواهد افزود.

در صورتی که به مشاوره در زمینه ی یادداشت ها و نوشتارهای من نیاز داشتید یا به برگزاری کارگاه و دوره های آموزشی برای خود و مدیران و کارکنان شرکتتان در موارد یاد شده، علاقه مند، بودید درخواست خود را به s.raeisikia@gmail.com ارسال یا با شماره های ۸۸۳۲۱۰۸۸ و ۸۸۳۲۳۲۷۹ (گروه حقوقی برهان) تماس، حاصل فرمائید.

صادق رئیسی کیا

۳۰ مهرماه ۱۳۹۵

4 پاسخ
 1. محمد
  محمد says:

  با سلام و احترام و تشکر بابت مطالب مفید شما
  چند روزی است که در حال ثبت شرکت سهامی خاص هستم و و در زمینه انتخاب بازرس شرکت پرسشی دارم. در ماده ۱۴۷ لایحه اصلاحی قانون تجارت آمده است: “اقربا سببی و نسبی مدیران و مدیر عامل تا درجه سوم از طبقه اول و دوم نمی توانند بعنوان بازرس انخاب شوند.”
  ۱- منظور از مدیران در این ماده چه کسانی هستند؟ (آیا مقصود همان مدیر عامل، رئیس هیات مدیره و نائب رئیس هیات مدیره می باشد؟ و آیا اعضا هیات مدیره، مدیر نمی باشند؟)
  ۲- اگر فردی عضو هیات مدیره و سهامدار شرکت باشد، آیا مشتمل این قانون می شود؟ (یعنی آیا اقربا سببی و نسبی او می توانند بازرس اصلی یا علی البدل باشند؟)
  با تشکر فراوان از پاسخ شما

  پاسخ
  • صادق رئیسی کیا
   صادق رئیسی کیا says:

   با درود و سپاس.
   ۱- منظور از مدیران در این ماده، اعضای هیات مدیره و مدیرعامل شرکت می باشد.
   ۲- عضو هیات مدیره، دقیقا مشمول ماده ۱۴۷ لایحه اصلاح قسمتی از قانون تجارت می شود و بستگان سببی و نسبی او تا درجه سوم از طبقه اول و دوم نمی توانند بازرس قانونی شرکت شوند.
   سرافراز باشید.

   پاسخ
 2. محمد
  محمد says:

  و در ادامه پرسش قبلی آیا اقربا سببی و نسبی (ماده ۱۴۷) کسی که از موسسین شرکت باشد نیز می تواند بازرس اصلی یا علی البدل باشد؟ یعنی در واقع آیا مدیر به شمار می رود؟
  با تشکر از شما

  پاسخ
  • صادق رئیسی کیا
   صادق رئیسی کیا says:

   بله. اگر سهامدار یا موسس شرکت عضو هیات مدیره و مدیرعامل شرکت سهامی نباشد و با آنان خویشاوندی تا درجه سوم از طبقه اول و دوم نداشته باشد می تواند با رعایت سایر شرایط قانونی، بازرس قانونی شرکت سهامی شود.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *