هشدار: ذکر و باز نشر نوشتارهای من و هر نوشتاری که در روزنامه ها یا روی سایت شخصی و وبلاگهایم منتشر شده منحصراً با قید نام و نام خانوادگی ام و همراه با پیوند سایت و وبلاگهایم مجاز است.

زمان مطالعه: ۲ دقیقه

تصور عمومی بر این است که پس از برجام، روند اقتصادی و صنعتی کشور بهبود خواهد یافت و شاهد اشتغال، افزایش تولید در ایران خواهیم بود و البته شاید بتوان گفت برجام زمینه‌هایی را برای تحقق چنین اهدافی فراهم خواهد کرد اما حقیقت این است که ما با واقعیت‌های بسیار بزرگ‌تری مواجه هستیم. 

 

افزایش آگاهی و نقش ملت‌ها در تعیین سرنوشت کشورها و پافشاری بعضی از ملت‌ها به حفظ هویت و هنجارهای ملی، روند جهانی شدن را تحت تاثیر قرار داده و الزاماتی را برای روند جهانی شدن ایجاد کرده و این روند را ناگزیر به انعطاف پذیری در قبال هنجارها و هویت‌های ملی ملت‌ها نموده است.

 

از سوی دیگر می‌توان گفت پس از برجام به همان اندازه که دایره ارتباط و همکاری ما با اقتصاد جهانی گسترده‌تر می‌شود عرصه رقابت اقتصادی برای بنگاه‌های اقتصادی ایران تنگ‌تر و شرایط ما برای حفظ هویت و هنجارهای ملی و اعتقادی خود، سخت‌تر خواهد شد و در این میان، یکی از نهادها و ابزارهایی که می‌تواند مردم و مدیران کشور را در برخورد فعالانه با شرایط جدید و پرهیز از انفعال، یاری دهد و ایران را در روند جهانی شدن به کشوری تاثیر گذار تبدیل کند ورزش است.

 

در روند جهانی شدن، خطرناک‌ترین وضعیت این خواهد بود که ما هویت، هنجارها و تاریخ تمدن ساز ایران را به این روند تزریق نکنیم.

غنی سازی روند جهانی شدن با هویت و هنجارهای ایرانی باید مورد توجه ما باشد.

 

در دوره پساتحریم، ورزش ایران می‌تواند نهادی برای روزآمد و کارآمد نمودن هر چه بیشتر هویت و هنجارهای ملی محسوب شود و در پیشبرد امور و اهداف کشور از جمله به روش‌های زیر، ایفای نقش نماید:

 

۱- سازماندهی مردم پیرامون هنجارهای اقتصادی منطبق با منافع کشور همانند ترویج مصرف محصولات و خدمات ایرانی، ترویج مصرف بهینه منابع،  ترویج جذب سرمایه‌گذاری خارجی، ترویج افزایش سرمایه‌گذاری، ترویج افزایش مهارتها و. . . تا بدین ترتیب بتوانیم در برابر هجوم محصولات و ارزش‌های دیگران دوام بیاوریم.

 

۲- سازماندهی مجدد ساختار و برنامه‌های ورزش کشور منطبق با سیاست‌های کلی کشور برای دوره پساتحریم یک ضرورت است. ما باید ورزش کشور را نسبت به منافع ملی و هنجارها و اقتضائات خاص منطبق با منافع ملی در این  دوره، تعامل گرا نماییم. ورزش کشور باید حول محور هویت، هنجارها و تاریخ تمدن ساز ایران، حداکثر سازی منافع اجتماعی و اقتصادی ایران در روند جهانی شدن را درک نماید و در جهت تحقق منافع ملی ایران و ایرانیان حرکت کند.

 

۳- ورزش کشور می‌تواند برای راهبری و ترغیب تولید کنندگان و فعالان اقتصادی ایران به افزایش کیفیت محصولات و خدمات داخلی همچون یک محرک و توانمند ساز، عمل نماید.

 

۴-ورزش کشور می‌تواند زمینه ساز افزایش تاثیر گذاری برنامه‌های تندرستی و درمان کشور، کاهش بیماری‌ها، کاهش هزینه‌های درمانی و تواما افزایش نشاط و شادمانی، تقویت روحیه و اراده ملی ایرانیان برای حفظ و حتی گسترش هویت و هنجارهای ملی خود و برای موثر و فعال بودن در قبال روند جهانی شدن از طریق برنامه‌ها، رویدادها و روابط ورزشی باشد.

صادق‌ رئیسی‌کیا   

منتشر شده در صفحه ۱۵ روزنامه آرمان شنبه ۲۱ شهریورماه ۱۳۹۴

راه‌های تماس

اگر به مشاوره حقوقی یا وکیل در زمینه‌های مرتبط با نوشتارهای من نیاز داشتید یا به برگزاری کارگاه و دوره‌های آموزشی برای خود و مدیران و کارکنان شرکتتان در موارد یاد شده، علاقه‌مند، بودید می‌توانید درخواست خود را با شماره‌های ۸۸۳۲۱۰۸۸ و ۸۸۳۲۳۲۷۹ (گروه حقوقی برهان) در میان بگذارید.

درخواست مشاوره حضوری، تلفنی، آنلاین

0 0 votes
رأی دهی به مقاله
اشتراک
اطلاع رسانی برای
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments