هشدار: ذکر و باز نشر نوشتارهای من و هر نوشتاری که در روزنامه ها یا روی سایت شخصی و وبلاگهایم منتشر شده منحصراً با قید نام و نام خانوادگی ام و همراه با پیوند سایت و وبلاگهایم مجاز است.

زمان مطالعه: < 1 دقیقه

 

 

1- مدیران شرکت و به عبارت دقیق تر، اعضای هیات مدیره و مدیرعامل شرکت، مسئول پرداخت مالیات های قطعی شده شرکت در زمان خود هستند.

 

2- اگر اعضای هیات مدیره و مدیرعامل شرکت به این تکلیف مالیاتی خود عمل نکنند ممنوع الخروج خواهند شد.

 

ﻣﺎﺩﻩ 202 قانون مالیات های مستقیم بیان می دارد:

 

“ﻭﺯﺍﺭﺕ ﺍﻣﻮﺭ ﺍﻗﺘﺼﺎﺩﯼ ﻭ ﺩﺍﺭﺍﯾﯽ ﯾﺎ ﺳﺎﺯﻣﺎﻥ ﺍﻣﻮﺭﻣﺎﻟﯿﺎﺗﯽ ﮐﺸﻮﺭ ﻣﯽ ﺗﻮﺍﻧﺪ ﺍﺯ ﺧﺮﻭﺝ ﺑﺪﻫﮑﺎﺭﺍﻥ ﻣﺎﻟﯿﺎﺗﯽ ﮐﻪ ﻣﯿﺰﺍﻥ ﺑﺪﻫﯽ ﻗﻄﻌﯽ ﺁﻥ ﻫﺎ ﺍﺯ 10ﻣﯿﻠﯿﻮﻥ ﺭﯾﺎﻝ ﺑﯿﺸﺘﺮ ﺑﺎﺷﺪ ﺍﺯ ﮐﺸﻮﺭ ﺟﻠﻮﮔﯿﺮﯼ ﻧﻤﺎﯾﺪ.

ﺣﮑﻢ ﺍﯾﻦ ﻣﺎﺩﻩ ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﻣﺪﯾﺮ ﯾﺎ ﻣﺪﯾﺮﺍﻥ ﻣﺴﺌﻮﻝ ﺍﺷﺨﺎﺹ ﺣﻘﻮﻗﯽ ﺧﺼﻮﺻﯽ ﺑﺎﺑﺖ ﺑﺪﻫﯽ ﻗﻄﻌﯽ ﻣﺎﻟﯿﺎﺗﯽ ﺷﺨﺺ ﺣﻘﻮﻗﯽ ﺍﻋﻢ ﺍﺯ ﻣﺎﻟﯿﺎﺕ ﺑﺮ ﺩﺭﺁﻣﺪ ﺷﺨﺺ ﺣﻘﻮﻗﯽ ﯾﺎ ﻣﺎﻟﯿﺎﺕ ﻫﺎﯼ ﮐﻪ ﺑﻪ ﻣﻮﺟﺐ ﺍﯾﻦ ﻗﺎﻧﻮﻥ ﺷﺨﺺ ﺣﻘﻮﻗﯽ ﻣﮑﻠﻒ ﺑﻪ ﮐﺴﺮ ﻭ ﺍﯾﺼﺎﻝ ﺁﻥ ﻣﯽ ﺑﺎﺷﺪ ﻭ ﻣﺮﺑﻮﻁ ﺑﻪ ﺩﻭﺭﻩ ﻣﺪﯾﺮﯾﺖ ﺁﻧﺎﻥ ﺑﻮﺩﻩ ﻧﯿﺰ ﺟﺎﺭﯼ ﺍﺳﺖ.

ﻣﺮﺍﺟﻊ ﺫﯾﺮﺑﻂ ﺑﺎ ﺍﻋﻼﻡ ﻭﺯﺍﺭﺕ ﯾﺎ ﺳﺎﺯﻣﺎﻥ ﻣﺰﺑﻮﺭ ﻣﮑﻠﻒ ﺑﻪ ﺍﺟﺮﺍﯼ ﺍﯾﻦ ﻣﺎﺩﻩ ﻣﯽ ﺑﺎﺷﻨﺪ.”

 

3- به موجب این ماده و نیز بر اساس رای وحدت رویه دیوان عدالت اداری که در مقام پیشگیری از برداشت های متفاوت و مغایر صادر گردیده است، مدیرانی ممنوع‌الخروج خواهند شد که به تکلیف قانونی شرکت تحت مدیریت خود در پرداخت بدهی قطعی مالیاتی (اعم از مالیات بر درآمد یا مالیات‌های تکلیفی) در دوران مدیریت خویش، عمل نکرده باشند.

 

صادق رئیسی کیا

بیست و سوم مردادماه 1394

راه‌های تماس

اگر به مشاوره حقوقی یا وکیل در زمینه‌های مرتبط با نوشتارهای من نیاز داشتید یا به برگزاری کارگاه و دوره‌های آموزشی برای خود و مدیران و کارکنان شرکتتان در موارد یاد شده، علاقه‌مند، بودید می‌توانید درخواست خود را با شماره‌های ۸۸۳۲۱۰۸۸ و ۸۸۳۲۳۲۷۹ (گروه حقوقی برهان) در میان بگذارید.

درخواست مشاوره حضوری، تلفنی، آنلاین

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
اشتراک
اطلاع رسانی برای

4 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments

۱_ در مورد بدهی قطعی آیا ارزش افزوده را نیز شامل میشود؟
۲_ حکم این ماده برای اعضا هیت مدیره ای که صاحب امضا نباشد نافذ هست؟

با سلام آیا اعضای هیئت مدیره که جز صاحبان امضاء نباشد نیز بدهی مالیاتی شرکت به او مربوط است چون خودتان توضیح دادید دیوان عدالت اداری فقط صاحبان امضاء گه همان مدیران سرکت میباشد را مسئول پرداخت مالیات نموده لطفا ما را از سک و تریدی در اوردید.
ممنون