هشدار: ذکر و باز نشر نوشتارهای من و هر نوشتاری که در روزنامه ها یا روی سایت شخصی و وبلاگهایم منتشر شده منحصراً با قید نام و نام خانوادگی ام و همراه با پیوند سایت و وبلاگهایم مجاز است.

زمان مطالعه: 3 دقیقه

 هشدار: پیش از آغاز نوشتار، به اشخاصی که نوشتارهای من در روزنامه ها یا روی سایت شخصی یا وبلاگهایم را بدون ذکر منبع و بدون پیوند سایتم یا وبلاگهایم به نام خود یا دیگری به هر گونه ای منتشر می کنند متذکر می شوم که چشم به راه عواقب قانونی انتشار غیر مجاز و بدون اجازه نوشتارهایم باشند.

ذکر و باز نشر نوشتارهای من و هر نوشتاری که در روزنامه ها یا روی سایت شخصی و وبلاگهایم منتشر شده منحصراً با قید نام و نام خانوادگی ام و همراه با پیوند سایت و وبلاگهایم مجاز است.

این نوشتار در  هفدهم مردادماه 1394 در بخش ورزشی پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه (شفقنا ) منتشر گردید و سپس روی سایت شخصی صادق رئیسی کیا قرار گرفت.

عوامل و اقشار مختلف در رونق و توسعه فوتبال نقش دارند که در این بین ضمن احترام و اذعان به نقش و ارزش عوامل و افراد دیگر به مناسبت روز خبرنگار به ذکر بخشی از نقش های خبرنگاران در رونق و توسعه فوتبال اشاره می کنیم.

1- پوشش لحظه به لحظه رویدادهای فوتبال و تحلیل آنها باعث حفظ فوتبال در کانون توجه مردم و افزایش هواداران این رشته ورزشی گردیده و آنرا به بزرگترین رویداد و آوردگاه ورزشی پس از المپیک تبدیل کرده است.

2- ورزشگاههای فوتبال عموما از لحاظ گنجایش تماشاگر برای ظرفیتهای چند ده هزار نفر ساخته و تجهیز شده اند. در اکثر لیگ های معتبر فوتبال جهان، استادیوم ها به هنگام برگزاری مسابقات فوتبال، مملو از تماشاگرانی بوده اند که خبرنگاران، در کنار عوامل دیگر برای جذب چنین جمعیت انبوهی به استادیوم ایفای نقش کرده اند.

3- پوشش حرفه ای و پر زحمت مسابقات فوتبال بوسیله عوامل خبری و خبرنگاران و کیفیت اخبار، نوع پوشش خبری و نیز کیفیت تجهیزاتی که بدین منظور از سوی خبرنگاران و بنگاههای رسانه ای بکار رفته در افزایش بینندگان تلویزیونی و در نتیجه در ارزش افزوده ناشی از حق پخش تلویزیونی فوتبال، موثر واقع شده است.

4- تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی همواره علاقه دارند محصولات و خدمات تولیدی خود را در کانون توجه مشتریان قرار دهند و بدین منظور به فوتبال که با تلاش خبرنگاران و رسانه ها در کانون توجه مردم قرار گرفته به عنوان بهترین رسانه برای تبلیغ و ترویج محصولات و خدمات خود می نگرند. بنابراین می توان گفت خبرنگاران در افزایش ارزش مالی و قدرت اسپانسرینگ فوتبال نقش به سرایی دارند.

در رابطه دو طرفه بین فوتبال و حامیان مالی فوتبال طرف سومی بنام خبرنگار و رسانه دارد که تواما در حیات و رونق اقتصادی برای فوتبال و برای حامیان مالی نقش برجسته دارد.

5- خبرنگاران با ترویج فوتبال و پوشش خبری ویژه نسبت به اخبار مربوط به نوجوانان و جوانانی که در این رشته شاخص شده اند باعث افزایش علاقه خیل عظیمی از نوجوانان و جوانان جهان به فوتبال شده اند.

6- حضور مردم در استادیوم ها، تماشای فوتبال از تلویزیون و مطالعه اخبار و رویدادهای فوتبال در روزنامه و رسانه و خبرگزاری ها و… باعث پر شدن اوقات فراغت مردم و ترویج سرگرمی های سالم بین مردم و در نتیجه کاهش میزان بزه و کمک به پیشگیری از وقوع بزه می شود.

8- خبرنگاران با تمرکز روی مصادیق تعهد اهالی فوتبال به ارزش ها و مسئولیت های اجتماعی موجب ترویج و توسعه مسئولیت های اجتماعی در بین مردم شده و علاوه بر آنکه سرمایه اجتماعی فوتبال را تقویت می کنند باعث ترویج تعهد عموم مردم به مسئولیت های اجتماعی و هنجارها و ارزش های ملی جامعه می شوند.

9- فوتبال در درون خود به عناوین مختلف از جمله هوادار، فوتبالیست، کادرهای فنی، پزشکی، رسانه ای، مدیریتی و… اجتماع بزرگی از افراد و اقشار مختلف را گرد هم می آورد و بنا به همکاری و هم افزایی آنان اهداف خود را به پیش می برد. خبرنگاران با پوشش این رویداد و با بیان این ارزش ها و با برجسته کردن روحیه همکاری و هم افزایی افراد و اقشار مختلف در به هم پیوسته کردن ملت و انسجام ملی نقش آفرینی می کنند.

10- فوتبال آوردگاهی است برای کسب پیروزی و البته پیروزی به تمام معنی.

اهالی فوتبال و نیز مردم برای پیروزی که به بهای زیر پا نهادن اخلاق و ترویج خشونت حاصل شود تلاش نمی کنند و به آن بهائی نمی دهند. فیفا و تمام فدراسیون های فوتبال به ترویج صلح و دوستی و نفی تبعیض نژادی و ترویج برابری انسانها به عنوان اهداف عالی خود می نگرند و خبرنگاران با پوشش آئین ها و رفتارها و عملکردهایی که در راستای این اهداف است در ترویج دوستی و صلح و نفی تبعیض نژادی ایفای نقش می کنند.

به جهاتی که بر شمردیم نقش خبرنگاران را در رونق و توسعه فوتبال، قابل توجه و شایسته تقدیر می دانیم و بار دیگر روز خبرنگار را به این عزیزان شادباش می گوییم.

                                                                                                صادق رئیسی کیا

                                                                                             هفدهم مردادماه 1394

راه‌های تماس

اگر به مشاوره حقوقی یا وکیل در زمینه‌های مرتبط با نوشتارهای من نیاز داشتید یا به برگزاری کارگاه و دوره‌های آموزشی برای خود و مدیران و کارکنان شرکتتان در موارد یاد شده، علاقه‌مند، بودید می‌توانید درخواست خود را با شماره‌های ۸۸۳۲۱۰۸۸ و ۸۸۳۲۳۲۷۹ (گروه حقوقی برهان) در میان بگذارید.

درخواست مشاوره حضوری، تلفنی، آنلاین

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
اشتراک
اطلاع رسانی برای

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments