هشدار: ذکر و باز نشر نوشتارهای من و هر نوشتاری که در روزنامه ها یا روی سایت شخصی و وبلاگهایم منتشر شده منحصراً با قید نام و نام خانوادگی ام و همراه با پیوند سایت و وبلاگهایم مجاز است.

زمان مطالعه: < 1 دقیقه

آیا معامله اشخاصی که آگاه هستند مدیرعامل شرکت سهامی خارج از حدود اختیارات خود با آنان معامله می کند برای آنان در مقابل شرکت قابل استناد است؟

دو نظر مطرح است:

 

1- گروهی معتقدند اگر محرز شود معامله با اطلاع، تقلب و تدلیس شخص ثالث همراه بوده آن معامله قابل استناد علیه شرکت نیست و مسئول پاسخگویی به آن را مستقیماً و شخصاً، مدیرعامل شرکت می دانند.

 

به این نظر، در رویه قضایی ایران بیشتر، توجه می شود.

 

2- گروهی معتقدند شرکت متعهد این نوع تعهدات هم هست ولی می تواند پس از انجام تعهد در مقابل اشخاص ثالث جهت جبران خسارت ناشی از آن تعهدات علیه مدیرعاملی که خارج از صلاحیت و اختیارات خود شرکت را متعهد کرده اقدام قانونی نماید.

 

صادق رئیسی کیا

دهم مردادماه 13جام تعهد94

راه‌های تماس

اگر به مشاوره حقوقی یا وکیل در زمینه‌های مرتبط با نوشتارهای من نیاز داشتید یا به برگزاری کارگاه و دوره‌های آموزشی برای خود و مدیران و کارکنان شرکتتان در موارد یاد شده، علاقه‌مند، بودید می‌توانید درخواست خود را با شماره‌های ۸۸۳۲۱۰۸۸ و ۸۸۳۲۳۲۷۹ (گروه حقوقی برهان) در میان بگذارید.

درخواست مشاوره حضوری، تلفنی، آنلاین

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
اشتراک
اطلاع رسانی برای

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments