ظرفیت های ورزش برای تحقق اهداف سند چشم انداز جمهوری اسلامی ایران در افق ۱۴۰۴

هشدار: پیش از آغاز نوشتار، به اشخاصی که نوشتارهای من در روزنامه ها یا روی سایت شخصی یا وبلاگهایم را بدون ذکر منبع و بدون پیوند سایتم یا وبلاگهایم به نام خود یا دیگری به هر گونه ای منتشر می کنند متذکر می شوم که چشم به راه عواقب قانونی انتشار غیر مجاز و بدون اجازه نوشتارهایم باشند.

ذکر و باز نشر نوشتارهای من و هر نوشتاری که در روزنامه ها یا روی سایت شخصی و وبلاگهایم منتشر شده منحصراً با قید نام و نام خانوادگی ام و همراه با پیوند سایت و وبلاگهایم مجاز است.

۱- ورزش می تواند با غنی کردن اوقات فراغت، توسعه سرگرمی های سالم، افزایش نشاط و با ایفای نقش در سرزندگی مردم به تقویت ایمان و عزم ملی ایرانیان برای دستیابی به اهداف سند چشم انداز ایران کمک کند.

۲- ورزش می تواند با گرد هم آوردن اقشار، اقوام، سلایق، افراد و گروههای مختلف مردم در درون خود در زمینه سازی برای همدلی، هم افزائی، کوشش مدبرانه جمعی در مسیر تحقق آرمانها و اصول قانون اساسی و تحقق مردم سالاری دینی و تحقق عدالت اجتماعی و تقویت پیوستگی بین مردم و حکومت ایفای نقش کند.

۳- ورزش و میادین و آئین های ورزشی می توانند عرصه بروز مقتضیات فرهنگی، جغرافیایی و تاریخی ایرانیان و تجلی گاه اصول اخلاقی و ارزشهای اسلامی، ملی و انقلابی مردم ایران باشند.

۴- ورزش، میادین و مسابقات ورزشی و حضور ورزشکاران مرد و زن ایرانی در میادین و مسابقات ورزشی می تواند معرف خوبی برای نوع، ماهیت و محدوده آزادیهای مشروع و اهمیت کرامت و حقوق انسانها در جمهوری اسلامی ایران باشند.

۵- ورزش می تواند با جلب توجه مردم به خود و با پر کردن اوقات فراغت و ارضاء نیاز های جسمی و عاطفی مردم و تامین سرگرمی های سالم موجب پیشگیری از وقوع بزه، کاهش میزان ارتکاب بزه، افزایش امنیت اجتماعی ایرانیان و استحکام نهاد خانواده در ایران شود.

۶- ورزش می تواند با ایفای نقش در تندرستی و سرزندگی ایرانیان موجبات استحکام شخصیت و سلامت منابع انسانی را فراهم کند و بدین ترتیب دستیابی به سهم برتر منابع انسانی و سرمایه اجتماعی در تولید ملی را که از اهداف سند چشم انداز ایران در افق ۱۴۰۴ است محقق نماید.

۷- توجه به ورزش می تواند برخورداری هر چه بیشتر ایرانیان از سلامت، کاهش هزینه های درمان و بهبود خدمات تأمین اجتماعی را موجب شود.

۸- پرداختن به ورزش می تواند روحیه مسئولیت پذیری، ایثارگری، ایمان، رضایت مندی، برخورداری هر چه بیشتر از وجدان کاری، روحیه ی تعاون و سازگاری اجتماعی، نظم و انضباط، تعهد به انقلاب و جمهوری اسلامی و شکوفایی ایران و موجبات افتخار به ایرانی بودن را در نظر و تجربه ایرانیان افزایش دهد.

۹- ورزش می تواند با ارزش ها، دستاوردها و افتخاراتی که در صحنه داخلی، منطقه ای و بین المللی محقق می سازد در تحقق اهداف زیر که در سند چشم انداز جمهوری اسلامی ایران آمده ایفای نقش نماید:

الف) در الهام بخش بودن جمهوری اسلامی ایران.

ب) در فعال و مؤثر بودن جمهوری اسلامی ایران در منطقه و جهان اسلام.

ج) در تحکیم الگوی مردم سالاری دینی.

د) در معرفی جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک الگوی کارآمد مدیریتی و سیاسی.

ه) در معرفی جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک جامعه اخلاق مدار، نواندیش و پویا.

و) در افزایش تأثیرگذاری جمهوری اسلامی ایران بر همگرایی اسلامی و منطقه ای براساس تعالیم اسلامی و اندیشه های امام خمینی ره.

                                                                                 صادق رئیسی کیا

                                                                                هفتم مردادماه ۱۳۹۴

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *