مصوبات هیات مدیره شرکت سهامی در چه مواردی قابل ابطال است

مصوبات قابل ابطال هیات مدیره شرکت سهامی

بین ابطال و بطلان مصوبات هیات مدیره شرکت، مقداری تفاوت وجود دارد که بایستی به آن دقت داشت. در این نوشتار بسیار کوتاه، فقط می خواهم به فهرست کوتاهی از مصوبات قابل ابطال هیات مدیره اشاره کنم.

قابل ابطال بودن مصوبات هیات مدیره شرکت سهامی غالباض به مواردی بر می گردد که تشریفات الزامی مربوط به دعوت از اعضای هیات مدیره یا تشکیل جلسات هیات مدیره رعایت نشود.

بطلان مصوبات هیات مدیره که ماهیتاً موضوع با اهمیت تری است به مواردی باز می گردد که هیات مدیره شرکت، خلاف شرع یا خلاف قانون، تصمیماتی گرفته باشد که اثر قانونی ندارد.

در طرح دعوی برای ابطال مصوبات هیات مدیره یا اعلام بطلان مصوبات هیات مدیره باید به تفاوت اینها دقت کرد و موضوع دعوا و خواسته را با دقت در مصوبه هیات مدیره و بیان دقیق دلایل ابطال یا بطلان آن به درستی مطرح نمود.

در زیر، مختصراً به مواردی از مصوبات قابل ابطال هیات مدیره اشاره می کنم:

۱- در موردی که مقررات مربوط به طرز تشکیل جلسه هیات مدیره، رعایت نشده باشد.

۲- در موردی که مقررات مربوط به طرز کار هیات مدیره، رعایت نشده باشد.

۳- در مواردی که در چگونگی رای گیری در هیات مدیره، اشتباه موثری رخ داده باشد.

۴- در مواردی که یکی از اعضای هیات مدیره شرکت در زمان اتخاذ تصمیم، دچار زوال عقل بوده و رای او در مصوبه هیات مدیره، موثر بوده است.

۵- در مواردی که خلاف مصوبات قانونی مجمع عمومی عادی و مجمع عمومی فوق العاده شرکت تصمیمی گرفته باشند.

در صورتی که به انتخاب وکیل یا مشاوره در زمینه های مرتبط با نوشتارهای من نیاز داشتید یا به برگزاری کارگاه و دوره های آموزشی برای خود و مدیران و کارکنان شرکتتان در موارد یاد شده، علاقه مند، بودید درخواست خود را به s.raeisikia@gmail.com ارسال یا با شماره های ۸۸۳۲۱۰۸۸ و ۸۸۳۲۳۲۷۹ (گروه حقوقی برهان) تماس، حاصل فرمائید.

صادق رئیسی کیا

ششم مردادماه ۱۳۹۴

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *