بایسته های حقوقی برای مدیران؛ درباره نقش و مسئولیت جمعی هیات مدیره در شرکت های سهامی بیشتر بدانید  

 هشدار: پیش از آغاز نوشتار، به اشخاصی که نوشتارهای من در روزنامه ها یا روی سایت شخصی یا وبلاگهایم را بدون ذکر منبع و بدون پیوند سایتم یا وبلاگهایم به نام خود یا دیگری به هر گونه ای منتشر می کنند متذکر می شوم که چشم به راه عواقب قانونی انتشار غیر مجاز و بدون اجازه نوشتارهایم باشند.

ذکر و باز نشر نوشتارهای من و هر نوشتاری که در روزنامه ها یا روی سایت شخصی و وبلاگهایم منتشر شده منحصراً با قید نام و نام خانوادگی ام و همراه با پیوند سایت و وبلاگهایم مجاز است.

۱- برابر قانون تجارت ایران، اداره شرکت سهامی بر عهده هیات مدیره است.

۲- انتخاب مدیرعامل و مسئولیت ها و وظایفی که از طرف هیات مدیره به او تفویض می شود موجب سلب مسئولیت هیات مدیره در اداره شرکت نیست.

۳- مسئولیت هیات مدیره برای اداره شرکت مسئولیت جمعی است.

۴- مفهوم جمعی بودن مسئولیت هیات مدیره این است که آنها در قبال تصمیمات و اقداماتی که مشترکاً گرفته اند در حدود قوانین کشور و اساسنامه شرکت و مصوبات مجمع عمومی صاحبان سهام شرکت، بطور جمعی در قبال راهبری و سرنوشت شرکت مسئول هستند.

۵- عضو هیات مدیره نمی تواند به سکوت خود در برابر اقدامات غیر قانونی دیگر اعضای هیات مدیره استناد کند.

در مواردی که اقدام یا تصمیمی خلاف قانون کشور یا اساسنامه یا مصوبات مجمع عمومی شرکت در حال انجام یا اتخاذ است عضو هیات مدیره باید مخالفت خود را به تصریح در صورتجلسه هیات مدیره یا طی گزارش کتبی به رئیس هیات مدیره و بازرس قانونی شرکت، آورده باشد تا بتواند به عدم مسئولیت خود استناد کند.

۶- اگر فردی از اعضای هیات مدیره منفرداً تصمیمات و اقداماتی اتخاذ کرده باشند که خلاف قانون و خلاف مصالح شرکت بوده باشد باید شخصاً پاسخگو باشند.

۷- اصل جمعی بودن مسئولیت هیات مدیره همچنین اجازه نمی دهد که دیگر اعضای هیات مدیره اختیارات خود را به یکی از اعضاء تفویض کنند تا او بتواند به تنهائی و به وکالت از سایرین اتخاذ تصمیم کند بنابراین تصمیمات هیات مدیره باید عملا بر مبنای حضور اکثریت قانونی اعضای هیات مدیره و با اکثریت آراء قانونی اتخاذ شود.

                                                                                                     صادق رئیسی کیا

                                                                                                    سوم مردادماه ۱۳۹۴

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *