چرا از حضور بانوان در ورزشگاهها دفاع می کنم؟  

هشدار: پیش از آغاز نوشتار، به اشخاصی که نوشتارهای من در روزنامه ها یا روی سایت شخصی یا وبلاگهایم را بدون ذکر منبع و بدون پیوند سایتم یا وبلاگهایم به نام خود یا دیگری به هر گونه ای منتشر می کنند متذکر می شوم که چشم به راه عواقب قانونی انتشار غیر مجاز و بدون اجازه نوشتارهایم باشند.

ذکر و باز نشر نوشتارهای من و هر نوشتاری که در روزنامه ها یا روی سایت شخصی و وبلاگهایم منتشر شده منحصراً با قید نام و نام خانوادگی ام و همراه با پیوند سایت و وبلاگهایم مجاز است.

در مورد حضور یا عدم حضور زنان در ورزشگاهها دیدگاههای موافق و مخالف متعددی در کشور ما وجود دارد که البته دیدگاههای مخالف نیز با اصل حضور بانوان در ورزشگاهها مخالفتی نداشته اند بلکه در شرایط فعلی وجود موانع اخلاقی و بعضا اجرائی را دلیل مخالفت خود اعلام نموده اند که امیدواریم مسئولین و سازمان های ذیربط  به رفع این موانع اهتمام ورزند.

در این نوشتار قصد رد یا قبول دیدگاه موافقان و مخالفان حضور بانوان در ورزشگاهها را نداشته ام بلکه فقط دلایل موافقت و دفاع خود از حضور بانوان در ورزشگاهها را ابراز کرده ام.

۱- بانوان نیمی  از اعضای جامعه بزرگ ایران هستند و نیمی از جمعیت دارای حق در این کشورند.

۲- تمام ورزشکاران کشورم فرزند یک مادر و یک بانوزاده هستند. یک بانو حق دارد پیکار فرزند خود در میدان ورزش را به تماشا بنشیند.

۳- بانوان همچون آقایان و حتی بیش از آنها به اوقات فراغت و سرگرمی نیاز دارند و نسبت به داشتن اوقات فراغت حق دارند.

۴- هزینه احداث فضاهای ورزشی کشور از سهم بانوان بر فروش نفت یا مالیات و… نیز بوده و آنان در بهره برداری از این اماکن و فضاها همچون آقایان حق دارند.

۵- حضور بانوان در ورزشگاهها، افزایش شرم و حیا در آقایان و کاهش تدریجی بی اخلاقی کلامی و رفتاری در عده معدودی از تماشاگران که اخلاق کلامی و رفتاری را رعایت نمی کنند موجب خواهد شد.

۶- مشارکت اجتماعی بانوان و حق حضور آنان در اماکن ورزشی در هیچ قانونی منع نشده است.

۷- با حضور بانوان، هزینه برقراری امنیت در ورزشگاهها کاهش خواهد یافت.

۸- مشارکت بانوان و حضور آنان در ورزشگاهها در ایجاد و توسعه سرگرمی و فراغت سالم نقش موثر و مثبت دارد.

۹- با حضور بانوان، درآمد حاصل از بلیط فروشی در ورزش حرفه ای افزایش خواهد یافت و رونق و خوداتکائی بیشتر در ورزش حرفه ای جریان خواهد یافت.

۱۰- زمینه ی گذران اوقات فراغت خانوادگی با حضور خانواده ها در تماشای رویدادهای ورزشی فراهم خواهد شد.

۱۱- کاهش ارتکاب جرم و پیشگیری از وقوع جرم بدنبال حضور جمعیت بیشتر در ورزش را موجب خواهد شد. ورزشگاهها محیط های رسمی تحت کنترل و محل آمد و رفت خانواده ها و افراد زیادی هستند که این ویژگی ها کاهش زمینه ارتکاب جرم را فراهم می کند.

۱۲- کیفیت رویدادهای ورزشی که در حضور جمعیت و تماشاگر بیشتر برگزار می شود را تا حدودی فراهم خواهد کرد.

۱۳- ارزش اقتصادی و تجاری لیگ های ورزشی بدنبال حضور بانوان در ورزشگاهها که به معنی تعداد بیشتر تماشاگران و توجه بیشتر رسانه هاست را افزایش خواهد یافت.

صادق رئیسی کیا

۲۶ خرداد ۱۳۹۴

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *