نمای نوروزی مسئولیتهای اجتماعی پرسپولیس و استقلال

هشدار: پیش از آغاز نوشتار،  به اشخاصی که نوشتارهای من در روزنامه ها یا روی سایت شخصی یا وبلاگهایم را بدون ذکر منبع و بدون پیوند سایتم یا وبلاگهایم به نام خود یا دیگری به هر گونه ای منتشر می کنند متذکر می شوم که چشم به راه عواقب قانونی انتشار غیر مجاز و بدون اجازه نوشتارهایم باشند.

ذکر و باز نشر نوشتارهای من و هر نوشتاری که در روزنامه ها یا روی سایت شخصی و وبلاگهایم منتشر شده منحصراً با قید نام و نام خانوادگی ام و همراه با پیوند سایت و وبلاگهایم مجاز است.

وجود میلیون ها هوادار و علاقه مند برای باشگاه‌های پرسپولیس و استقلال نه فقط یک سرمایه اجتماعی بزرگ برای این دو باشگاه بلکه برای کشورمان به حساب می‌آید.

چنین مزیتی البته مسئولیت‌هایی هم برای پرسپولیس و استقلال در پی می آورد که از آن جمله مسئولیت های اجتماعی است. مسئولیتی که تمام باشگاه‌های ورزشی حرفه ای ایران، از جمله سرخابی‌ها در نام و در اساسنامه خود آن را پذیرفته و برابر بایسته‌های حرفه‌ای بودن در شاخص های فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا و اساسنامه فدراسیون فوتبال ایران نیز ملزم به ایفای آن گردیده‌اند.

قابل انکار نیست که انبوه هواداران سرخابی‌ها از مدیران، مربیان، بازیکنان و پیشکسوتان این دو باشگاه، الگو می‌پذیرند و کم و بیش تحت تاثیر گفتار، اندیشه ها و به ویژه رفتار آنان قرار می‌گیرند.

سرخابی ها به این لحاظ، از گنجایش تاثیر گذاری بسیار مناسب برای اصلاح رفتارهای اجتماعی در زمینه های مهمی مانند:

بهبود فرهنگ رانندگی و کاهش تصادفات، صرفه جویی در مصرف برق و آب و انرژی، تقویت هنجارها و ترویج مکارم اخلاقی و مثبت‌اندیشی بین آحاد جامعه، کاهش آسیب‌های اجتماعی با ایفای نقش در کاهش مصرف دخانیات و مبارزه با اعتیاد و آموزش مهارتهای زندگی، حفظ محیط زیست و جلوگیری از تخریب و آلودگی آن، رعایت بهداشت عمومی و توسعه نظام سلامت با ترویج ورزش همگانی و ورزش‌های تفریحی، ترویج مصرف کالای ایرانی و توسعه کارآفرینی، ترویج قانون‌پذیری و انضباط اجتماعی و… برخوردار هستند.

اکنون که در آستانه نوروز ۱۳۹۴ و فراوانی مسافرتها، برگزاری میهمانی ها و برپائی آئین‌های نوروزی قرار داریم مدیران، مربیان، بازیکنان و پیشکسوتان پرسپولیس و استقلال می توانند به اشکال مختلف مردم را برای مسافرتهایی روان با مخاطرات و حوادث کمتر، طبیعت و محیط زیست را با ترویج احترام به زیبایی و طراوت آن و سعی در کاهش آلودگی ها و آسیب‌ها، منابع انرژی و آب کشور را با ترویج مصرف بهینه و پرهیز از اسراف، میهمانی‌ها و آئین‌ها و رسوم مردم را با ترویج کنار گذاشتن نامهربانی‌ها و ناهنجاری ها و دخانیات، بیماران و بیمار داران را با دلگرمی بخشیدن و حفظ روحیه، خانواده شهدا و ایثارگران و تلاشگران عرصه امنیت و رفاه مردم را با قدرشناسی، جوانان را با ترویج احترام به بزرگتر‌ها، تولید‌کنندگان و کارآفرینان ایرانی را با ترویج مصرف کالای ایرانی و اصناف و کسبه را با ترویج رعایت انصاف و احترام نسبت به مشتری همراهی کنند.

این نوشتار، نخست در صفحه ۱۵ روزنامه آرمان روز شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۳ چاپ و سپس روی سایت شخصی صادق رئیسی کیا منتشر گردید.

صادق رئیسی کیا

۲۷ اسفند ۱۳۹۳

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *