هشدار: ذکر و باز نشر نوشتارهای من و هر نوشتاری که در روزنامه ها یا روی سایت شخصی و وبلاگهایم منتشر شده منحصراً با قید نام و نام خانوادگی ام و همراه با پیوند سایت و وبلاگهایم مجاز است.

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

هشدار: پیش از آغاز نوشتار، به اشخاصی که نوشتارهای من در روزنامه ها یا روی سایت شخصی یا وبلاگهایم را بدون ذکر منبع و بدون پیوند سایتم یا وبلاگهایم به نام خود یا دیگری به هر گونه ای منتشر می کنند متذکر می شوم که چشم به راه عواقب قانونی انتشار غیر مجاز و بدون اجازه نوشتارهایم باشند.

ذکر و باز نشر نوشتارهای من و هر نوشتاری که در روزنامه ها یا روی سایت شخصی و وبلاگهایم منتشر شده منحصراً با قید نام و نام خانوادگی ام و همراه با پیوند سایت و وبلاگهایم مجاز است.

در پیش گرفتن اقتصاد مقاومتی واکنشی هوشمندانه و راهبردی در مقابل دشواری ها و دشمنی هاست و اگر به درک صحیح و باور راسخ و اجرای موثر آن اهتمام ورزیم در رفع دشواری ها و دفع دشمنی ها کارساز خواهد شد.

نقش ورزش در تحقق اقتصاد مقاومتی ویژه است، بدین لحاظ که دستاورد ورزش در سطح همگانی از یک سو حفظ سلامتی افراد جامعه است و از سوی دیگر نشاط برانگیز و اعتماد آفرین است و سرزندگی آحاد ملت را بدنبال می آورد همان افرادی که برای مولد بودن و پرداختن به کار باید سالم و پر توان و خستگی ناپذیر و سر زنده باشند و از سوی دیگر ورزش در سطح قهرمانی، شوق آفرین و موج ساز و برانگیزاننده غرور ملی است.

 از دریچه فوق نقش ورزش در اقتصاد مقاومتی برجسته است و بایسته است راجع به چگونگی تحقق آن از دیدگاههای مختلف تحقیق و مطالعه شود. از منظر دیگر به منظور اجرای اقتصاد مقاومتی در حیطه ورزش اتخاذ راهکارهای مفید و کاربردی، به کاهش دشوار ی ها خواهد انجامید.

مواردی از راهکارهای موثر در این زمینه را به این شرح بر می شماریم:

۱- در احداث ابنیه و زیر ساختهای ورزشی به تامین تجهیزات و اقلام ورزشی از تولید کنندگان داخلی توجه شود.

۲- با پدیده قاچاق و ورود غیر مجاز انواع محصولات ورزشی مقابله جد ی تری صورت گیرد.

۳- بکارگیری مربیان و کادرهای فنی ایرانی که با دانش و متعهد هستند بر مربی و کادرهای فنی خارجی ترجیح پیدا کند.

۴- بکارگیری بازیکنان و ورزشکاران شایسته ایرانی بر جذب ورزشکار و بازیکن خارجی ترجیح یابد.

۵- وصول مالیات معوقه حوزه ورزش از چهره های ورزشی که دارای تمکن مالی بیشتر هستند بصورت جد ی تر پیگیری شود و فرهنگ مالیاتی در این حوزه اصلاح و تقویت شود.

۶- مدیریت جدی تری بر کنترل هزینه ها در باشگاههای حرفه ای اعمال گردد. باشگاههای حرفه ای می توانند با مدیریت صحیح و اعمال کنترل بر هزینه ها حداقل تا ۱۰ درصد از هزینه های خود بکاهند.

۷- باشگا ههای حرفه ای به استعدادیابی و تقویت و توجه بیشتر به آکادمی و تیم های پایه خود بپردازند و تامین نیاز خود به بازیکنان و ورزشکاران حرفه ای را بر روی استعدادهای بومی و پرورش یافته در آکادمی خود متمرکز کنند.

۸- به ورزش همگانی و ترویج آن از منظر بهبود شرایط سلامتی و نشاط مردم که طبیعتاً بر افزایش اعتماد به نفس و تقویت اراده مردم برای انجام بهینه کارها و ایستادگی در مقابل سختی ها و دشمنی ها و نیز به کاهش هزینه های درمان می انجامد تاکید بیشتری داشته باشیم.

۹- به مصرف بهینه انرژی، آب و برق و سوخت و استفاده از تجهیزات کم مصرف و پربازده در اماکن و سالن های ورزشی توجه بیشتری شود.

۱۰- در ساخت اماکن ورزشی جدید از مصالح و تجهیزات و روشهایی که کاهش مصرف و هزینه های جاری را بدنبال دارد استفاده شود.

۱۱- در مورد پروژه های نیمه کاره ورزشی، اولویت سنجی شود و منابع محدود فعلی فقط به پروژه های اولویت دار اختصاص یابد.

۱۲- جذب سرمایه گذار داخلی روی پروژه های نیمه کاره ورزشی برای واگذاری یا مشارکت در تکمیل و بهره برداری از آنها مورد توجه جدی قرار گیرد.

۱۳- فعالیت افراد خیر و نیکوکار و جذب منابع اشخاص نیکوکار و علاقه مند در حوزه ورزش ساماندهی شود و منابع آنان به سمت اولویت ها هدایت شود.

۱۴- واگذاری هر چه بیشتر فعالیتها و پروژه های ورزشی که ذات حاکمیتی ندارند به بخش خصوصی مورد توجه بیشتر قرار گیرد و دستگاههای دولتی و عمومی از تصدی گری و امور غیر حاکمیتی به جدیت پرهیز کنند.

۱۵- تلاش برای صدور خدمات فنی در حوزه ورزش و جذب ارز و منابع از کشورهای پیرامونی در جاهایی که مزیت نسبی و رقابتی ورزشی داریم ساماندهی شود و جدی گرفته شود.

۱۶- فعالیتها و برنامه های ورزشی مجموعه فعالان حوزه ورزش مانند شهرداری ها و شوراهای شهر و روستا، صدا و سیما، باشگاههای ورزشی، وزارت ورزش و جوانان، وزارت کشور و استانداری ها و فرمانداری ها، بسیج و نیروهای مسلح، وزارت آموزش و پرورش و… روی اهداف مشخص و دارای اولویت، همسو و منسجم شود و به شدت از اقدامات و فعالیتهای تکراری و موازی که باعث اتلاف نیرو و بودجه کشور و مردم می شود پرهیز گردد.

۱۷- از شروع به هر فعالیتها و اقدام ورزشی که منطبق با اهداف دارای اولویت در کشور نیست مجدانه پرهیز شود.

۱۸ – نقش روحانیت و کانونهای فرهنگی مساجد و هیات های مذهبی در توجه بیشتر به ترویج ورزش همگانی که پایه سلامت کشور و حفظ نشاط اجتماع و در نتیجه باعث کاهش هزینه های درمان بوده و نیز توجه به ورزش محلات و ورزش های محلی و بومی قابل توجه است.

این نوشتار ابتدا در صفحه ۱۵ روزنامه آرمان امروز در روز سه شنبه مورخ ۲۱ بهمن ماه ۱۳۹۳ به چاپ رسید و سپس روی سایت شخصی صادق رئیسی کیا منتشر شد.

به یادداشتهای مرتبط با این موضوع در سایت شخصی صادق رئیسی کیا که در زیر این نوشتار  آمده رجوع و آنها را مطالعه فرمائید. یقیناً به دانش شما خواهد افزود.

در صورتی که به مشاوره در زمینه ی یادداشت ها و نوشتارهای من نیاز داشتید یا به برگزاری کارگاه و دوره های آموزشی برای خود و مدیران و کارکنان شرکتتان در موارد یاد شده علاقه مند بودید درخواست خود را به raeisikia@yahoo.com ارسال فرمائید

صادق رئیسی کیا

بیست و یکم بهمن ماه ۱۳۹۳

راه‌های تماس

اگر به مشاوره حقوقی یا وکیل در زمینه‌های مرتبط با نوشتارهای من نیاز داشتید یا به برگزاری کارگاه و دوره‌های آموزشی برای خود و مدیران و کارکنان شرکتتان در موارد یاد شده، علاقه‌مند، بودید می‌توانید درخواست خود را با شماره‌های ۸۸۳۲۱۰۸۸ و ۸۸۳۲۳۲۷۹ (گروه حقوقی برهان) در میان بگذارید.

درخواست مشاوره حضوری، تلفنی، آنلاین

2 پاسخ
 1. لیلا هاشمی تبریزی
  لیلا هاشمی تبریزی گفته:

  با سلام و احترام حضور جنابعالی
  مقرر است در مهر ماه سال جاری، سمیناری با عنوان نقش آموزش در اقتصاد مقاومتی، برگزار گردد.
  لذا خواهشمند است در صورت تمایل نسبت ارائه راهنمایی ها و تجارب ارزنده خود و همکاری اقدام فرمایید.
  با تشکر فراوان

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *