هشدار: ذکر و باز نشر نوشتارهای من و هر نوشتاری که در روزنامه ها یا روی سایت شخصی و وبلاگهایم منتشر شده منحصراً با قید نام و نام خانوادگی ام و همراه با پیوند سایت و وبلاگهایم مجاز است.

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

هشدار: پیش از آغاز نوشتار، به اشخاصی که نوشتارهای من در روزنامه ها یا روی سایت شخصی یا وبلاگهایم را بدون ذکر منبع و بدون پیوند سایتم یا وبلاگهایم به نام خود یا دیگری به هر گونه ای منتشر می کنند متذکر می شوم که چشم به راه عواقب قانونی انتشار غیر مجاز و بدون اجازه نوشتارهایم باشند.

ذکر و باز نشر نوشتارهای من و هر نوشتاری که در روزنامه ها یا روی سایت شخصی و وبلاگهایم منتشر شده منحصراً با قید نام و نام خانوادگی ام و همراه با پیوند سایت و وبلاگهایم مجاز است.

در پیش گرفتن اقتصاد مقاومتی واکنشی هوشمندانه و راهبردی در مقابل دشواری ها و دشمنی هاست و اگر به درک صحیح و باور راسخ و اجرای موثر آن اهتمام ورزیم در رفع دشواری ها و دفع دشمنی ها کارساز خواهد شد.

نقش ورزش در تحقق اقتصاد مقاومتی ویژه است، بدین لحاظ که دستاورد ورزش در سطح همگانی از یک سو حفظ سلامتی افراد جامعه است و از سوی دیگر نشاط برانگیز و اعتماد آفرین است و سرزندگی آحاد ملت را بدنبال می آورد همان افرادی که برای مولد بودن و پرداختن به کار باید سالم و پر توان و خستگی ناپذیر و سر زنده باشند و از سوی دیگر ورزش در سطح قهرمانی، شوق آفرین و موج ساز و برانگیزاننده غرور ملی است.

 از دریچه فوق نقش ورزش در اقتصاد مقاومتی برجسته است و بایسته است راجع به چگونگی تحقق آن از دیدگاههای مختلف تحقیق و مطالعه شود. از منظر دیگر به منظور اجرای اقتصاد مقاومتی در حیطه ورزش اتخاذ راهکارهای مفید و کاربردی، به کاهش دشوار ی ها خواهد انجامید.

مواردی از راهکارهای موثر در این زمینه را به این شرح بر می شماریم:

۱- در احداث ابنیه و زیر ساختهای ورزشی به تامین تجهیزات و اقلام ورزشی از تولید کنندگان داخلی توجه شود.

۲- با پدیده قاچاق و ورود غیر مجاز انواع محصولات ورزشی مقابله جد ی تری صورت گیرد.

۳- بکارگیری مربیان و کادرهای فنی ایرانی که با دانش و متعهد هستند بر مربی و کادرهای فنی خارجی ترجیح پیدا کند.

۴- بکارگیری بازیکنان و ورزشکاران شایسته ایرانی بر جذب ورزشکار و بازیکن خارجی ترجیح یابد.

۵- وصول مالیات معوقه حوزه ورزش از چهره های ورزشی که دارای تمکن مالی بیشتر هستند بصورت جد ی تر پیگیری شود و فرهنگ مالیاتی در این حوزه اصلاح و تقویت شود.

۶- مدیریت جدی تری بر کنترل هزینه ها در باشگاههای حرفه ای اعمال گردد. باشگاههای حرفه ای می توانند با مدیریت صحیح و اعمال کنترل بر هزینه ها حداقل تا ۱۰ درصد از هزینه های خود بکاهند.

۷- باشگا ههای حرفه ای به استعدادیابی و تقویت و توجه بیشتر به آکادمی و تیم های پایه خود بپردازند و تامین نیاز خود به بازیکنان و ورزشکاران حرفه ای را بر روی استعدادهای بومی و پرورش یافته در آکادمی خود متمرکز کنند.

۸- به ورزش همگانی و ترویج آن از منظر بهبود شرایط سلامتی و نشاط مردم که طبیعتاً بر افزایش اعتماد به نفس و تقویت اراده مردم برای انجام بهینه کارها و ایستادگی در مقابل سختی ها و دشمنی ها و نیز به کاهش هزینه های درمان می انجامد تاکید بیشتری داشته باشیم.

۹- به مصرف بهینه انرژی، آب و برق و سوخت و استفاده از تجهیزات کم مصرف و پربازده در اماکن و سالن های ورزشی توجه بیشتری شود.

۱۰- در ساخت اماکن ورزشی جدید از مصالح و تجهیزات و روشهایی که کاهش مصرف و هزینه های جاری را بدنبال دارد استفاده شود.

۱۱- در مورد پروژه های نیمه کاره ورزشی، اولویت سنجی شود و منابع محدود فعلی فقط به پروژه های اولویت دار اختصاص یابد.

۱۲- جذب سرمایه گذار داخلی روی پروژه های نیمه کاره ورزشی برای واگذاری یا مشارکت در تکمیل و بهره برداری از آنها مورد توجه جدی قرار گیرد.

۱۳- فعالیت افراد خیر و نیکوکار و جذب منابع اشخاص نیکوکار و علاقه مند در حوزه ورزش ساماندهی شود و منابع آنان به سمت اولویت ها هدایت شود.

۱۴- واگذاری هر چه بیشتر فعالیتها و پروژه های ورزشی که ذات حاکمیتی ندارند به بخش خصوصی مورد توجه بیشتر قرار گیرد و دستگاههای دولتی و عمومی از تصدی گری و امور غیر حاکمیتی به جدیت پرهیز کنند.

۱۵- تلاش برای صدور خدمات فنی در حوزه ورزش و جذب ارز و منابع از کشورهای پیرامونی در جاهایی که مزیت نسبی و رقابتی ورزشی داریم ساماندهی شود و جدی گرفته شود.

۱۶- فعالیتها و برنامه های ورزشی مجموعه فعالان حوزه ورزش مانند شهرداری ها و شوراهای شهر و روستا، صدا و سیما، باشگاههای ورزشی، وزارت ورزش و جوانان، وزارت کشور و استانداری ها و فرمانداری ها، بسیج و نیروهای مسلح، وزارت آموزش و پرورش و… روی اهداف مشخص و دارای اولویت، همسو و منسجم شود و به شدت از اقدامات و فعالیتهای تکراری و موازی که باعث اتلاف نیرو و بودجه کشور و مردم می شود پرهیز گردد.

۱۷- از شروع به هر فعالیتها و اقدام ورزشی که منطبق با اهداف دارای اولویت در کشور نیست مجدانه پرهیز شود.

۱۸ – نقش روحانیت و کانونهای فرهنگی مساجد و هیات های مذهبی در توجه بیشتر به ترویج ورزش همگانی که پایه سلامت کشور و حفظ نشاط اجتماع و در نتیجه باعث کاهش هزینه های درمان بوده و نیز توجه به ورزش محلات و ورزش های محلی و بومی قابل توجه است.

این نوشتار ابتدا در صفحه ۱۵ روزنامه آرمان امروز در روز سه شنبه مورخ ۲۱ بهمن ماه ۱۳۹۳ به چاپ رسید و سپس روی سایت شخصی صادق رئیسی کیا منتشر شد.

به یادداشتهای مرتبط با این موضوع در سایت شخصی صادق رئیسی کیا که در زیر این نوشتار  آمده رجوع و آنها را مطالعه فرمائید. یقیناً به دانش شما خواهد افزود.

در صورتی که به مشاوره در زمینه ی یادداشت ها و نوشتارهای من نیاز داشتید یا به برگزاری کارگاه و دوره های آموزشی برای خود و مدیران و کارکنان شرکتتان در موارد یاد شده علاقه مند بودید درخواست خود را به raeisikia@yahoo.com ارسال فرمائید

صادق رئیسی کیا

بیست و یکم بهمن ماه ۱۳۹۳

راه‌های تماس

اگر به مشاوره حقوقی یا وکیل در زمینه‌های مرتبط با نوشتارهای من نیاز داشتید یا به برگزاری کارگاه و دوره‌های آموزشی برای خود و مدیران و کارکنان شرکتتان در موارد یاد شده، علاقه‌مند، بودید می‌توانید درخواست خود را با شماره‌های ۸۸۳۲۱۰۸۸ و ۸۸۳۲۳۲۷۹ (گروه حقوقی برهان) در میان بگذارید.

درخواست مشاوره حضوری، تلفنی، آنلاین

0 0 votes
رأی دهی به مقاله
اشتراک
اطلاع رسانی برای
guest
2 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
لیلا هاشمی تبریزی

با سلام و احترام حضور جنابعالی
مقرر است در مهر ماه سال جاری، سمیناری با عنوان نقش آموزش در اقتصاد مقاومتی، برگزار گردد.
لذا خواهشمند است در صورت تمایل نسبت ارائه راهنمایی ها و تجارب ارزنده خود و همکاری اقدام فرمایید.
با تشکر فراوان