هشدار: ذکر و باز نشر نوشتارهای من و هر نوشتاری که در روزنامه ها یا روی سایت شخصی و وبلاگهایم منتشر شده منحصراً با قید نام و نام خانوادگی ام و همراه با پیوند سایت و وبلاگهایم مجاز است.

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

هشدار: پیش از شروع نوشتار، به اشخاصی که نوشتارهای منتشره اینجانب در روزنامه ها یا روی سایت شخصی یا وبلاگهایم را بدون ذکر منبع و بدون لینک سایتم یا وبلاگهایم به نام خود یا دیگری به هر طریقی منتشر می کنند متذکر می شوم که در انتظار عواقب قانونی انتشار غیر مجاز و بدون اجازه نوشتارهایم باشند.

ذکر و باز نشر مطالب اینجانب و کلیه مطالبی که در روزنامه ها یا روی سایت شخصی و وبلاگهایم منتشر شده منحصراً با قید نام و نام خانوادگی ام و توام با لینک سایت و وبلاگهایم مجاز است.

در شرکتهای هولدینگ که چندین شرکت و موسسه یا بنگاه و فعالیت اقتصادی را بصورت همزمان تحت مدیریت و مالکیت دارند رعایت بهداشت حقوقی (پیشگیری بهتر از درمان است) فواید فراوان دارد. منابع مالی و انسانی و زمان و سرعت انجام امور در شرکتهای هولدینگ از اهمیت مضاعف برخوردار می شوند و در این بین مدیران حقوقی در این شرکتها از اهمیت و جایگاه مهمی برای حفظ و توسعه این منابع برخوردارند.

هر چند در کشور ما هنوز به اندازه ای که شایسته است به این مسائل اهمیت داده نمی شود من اما به نظرم رسید با توجه به تجربه هایم در حوزه های اقتصادی و حقوقی و ورزشی با طرح این نکات و دیدگاهها توجه اندک مدیران و علاقه مندان به این مبحث را جلب کرده و کمکی به آنان نموده باشم. 

اصولاً ما یک عادت بد تاریخی داریم. هزینه ناچیز مشاوره حقوقی برای حفظ حق را نمی پردازیم و سرانجام به امید اعاده حق به هزینه سنگین حق الوکاله یا خسارت سنگین ناکامی، تن در می دهیم.!!

برای مشاوره حقوقی در زمان خودش،حتی معادل دو ساعت وقت نمی گذاریم ولی حاضر می شویم سالها منتظر نتیجه طرح دعوی بمانیم!!

هرینه و وقت لازم جهت ورزش در سبد هزینه ها و اوقات خانوار را اختصاص نمی دهیم ولی هزینه های فراوان پزشک و درمان و دارو و نوبتهای طولانی مدت و معطلی های مطب پزشک و بیمارستان را با طیب خاطر، قبول می کنیم!!

امیدوارم شما جزء این دسته نباشید یا اگر هستید به سرعت از این دسته خارج شوید.

و اما اصول و ضوابط کلی بهداشت حقوقی در شرکتهای هولدینگ. این مطلب را بتدریج با افزودن نکات کاربردی بیشتر، توسعه خواهم داد.

بنابراین توصیه می کنم هر چند وقت یکبار، مجدداً از این مطلب بازدید کنید.

الف) آنچه که مدیریت حقوقی هولدینگ بایستی انجام دهد:

۱- استقرار مدیر یا کارشناس حقوقی که دارای گرایش تحصیلی و تجربه متناسب با موضوع فعالیت هر شرکت یا موسسه باشد در تمامی شرکتها و موسسات تابعه.

۲- مشاوره صحیح و دقیق در موارد ارجاعی مبتنی بر موازین حقوقی و مقررات حاکم بر فعالیت هولدینگ و شرکتها و موسسات تابعه .

۳- ارائه رهنمودهای حقوقی به موقع در مواردی که به نظر مدیریت حقوقی لازم می باشد. ممکن است این رهنمودها در قالب بخشنامه، تذکر موردی ، جزوه آموزشی ، کلاس یا کارگاه آموزشی و توجیهی ، مشاور حضوری یا تلفنی باشد.

۴- آموزش های لازم و کاربردی برای مدیران شرکت هولدینگ و شرکتها و موسسات تابعه از طریق کارگاه آموزشی ، شناسایی و معرفی دوره های آموزشی متناسب و مفید.

۵- نظارت بر عملکرد مدیران و کارشناسان حقوقی شرکت هولدینگ و شرکتها و موسسات وابسته از حیث حفظ و ارتقاء توان علمی آنان و صحت عملکرد آنان در پیشبرد امور حقوقی موسسه یا شرکت ذیربط با دیدگاه آموزشی و دلالت و ارشاد و تامین منابع علمی آنان.

۶- تدوین فرمتهای قراردادی و سایر فرمهای لازم که مبانی مهم و اساسی حقوقی در آنها متناسب با مقررات حاکم و نوع و ماهیت فعالیت شرکت هولدینگ پیش بینی و لحاظ شده باشد .

۷- تدوین برنامه های کاری سالانه و… و نیز شیوه ها ، آئین نامه، فرایندها و دستور العملهای انجام امور حقوقی که در آنها روشهای انجام صحیح امور حقوقی و استانداردهای حقوقی انجام کار  در شرکت هولدینگ و شرکتها و موسسات تابعه پیش بینی شده باشد.

۸- ارائه راهکارهای قانونی در جهت رفع مشکلات و موانع احتمالی برای شرکت هولدینگ و شرکتها و موسسات وابسته.

۹- تهیه فهرست و بانک اطلاعاتی از کلیه دعاوی له و علیه هولدینگ و شرکتها و موسسات وابسته مطرح در مراجع قضایی و غیر قضایی و دسته بندی و نظارت بر آنها و تحلیل نقاط قوت و ضعف و خلاء های حقوقی و مقرراتی هولدینگ و شرکتها و موسسات تابعه با توجه به آرائی که له یا علیه هولدینگ صادر شده است.

ب) آنچه که مدیران عامل شرکتها و موسسات تابعه  شرکت هولدینگ بایستی انجام دهند:

۱- توجه مدیران به مشورتها و رهنمودها و نقطه نظرات مدیریت حقوقی و به کار بستن آنها.

۲- مشارکت دادن مدیریت حقوقی شرکت در جلسات مذاکره قبل از انعقاد قرارداد ، در جلسات مذاکرات اصلاحی و تکمیلی ، در جلسات برنامه ریزی ، جلسات اتخاذ تصمیم و درباره هر مسأله ای که آثار حقوقی دارد.

۳- اخذ مشورت و رهنمود حقوقی از مدیران حقوقی در مواردی که ابهام یا اشکال مطرح شده است.

ج ) آنچه که در قرارداد ها بایستی لحاظ شود:

۱- در قراردادها تعهدات طرفین به دقت و روشنی بیان شود و ضمانت اجراهای قوی در جهت تحقق تعهدات طرف مقابل، نسبت به شرکت هولدینگ و منظور نمودن وجوه التزام مناسب برای عدم ایفای تعهدات طرف مقابل به نفع هولدینگ پیش بینی شود و حق فسخ در موارد لازم برای شرکت هلدینگ، در جهت تعیین تکلیف سریع موضوع و جلوگیری از معطل ماندن سرمایه هولدینگ مورد توجه قرار گیرد .

۲- انشاء عبارات در قراردادها به قدری صریح باشد که تفسیر و برداشتهای مختلف را منتفی کند.

صادق رئیسی کیا

چهاردهم آذرماه ۱۳۹۳

راه‌های تماس

اگر به مشاوره حقوقی یا وکیل در زمینه‌های مرتبط با نوشتارهای من نیاز داشتید یا به برگزاری کارگاه و دوره‌های آموزشی برای خود و مدیران و کارکنان شرکتتان در موارد یاد شده، علاقه‌مند، بودید می‌توانید درخواست خود را با شماره‌های ۸۸۳۲۱۰۸۸ و ۸۸۳۲۳۲۷۹ (گروه حقوقی برهان) در میان بگذارید.

درخواست مشاوره حضوری، تلفنی، آنلاین

0 0 votes
رأی دهی به مقاله
اشتراک
اطلاع رسانی برای
guest
1 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
رضا

با سلام
ممنون از راهنمایی و رهنمون های جنابعالی .