هیات رئیسه فدراسیون فوتبال باید توجه داشته باشد که شفافیت مالی یک نیاز ضروری است. دومین یادداشت صادق رئیسی کیا در خبرگزاری نسیم

مدیرعامل سابق (باشگاه) راه‌‌آهن در یادداشتی تحلیلی که در اختیار «نسیم»‌ قرار داده، به بررسی کارایی و جایگاه هیات رئیسه فدراسیون فوتبال پرداخته است. به گزارش «نسیم»، متن یادداشت صادق رئیسی‌کیا به شرح زیر است:

فوتبال حرفه ای، در برگزاری و انجام مسابقات از ساختار منظم، مقررات دقیق و نظام نظارتی خاصی پیروی می کند همانگونه که در مدیریت و تشکیلات، در قالب فدراسیونهای فوتبال، تابع ساختار و مقررات دقیق و منظمی است.

اساساً بهترین و کارآمدترین لیگ ها و مسابقات فوتبال، متعلق به کشورهایی است که حرفه ای ترین و کارآمدترین فدراسیونها را دارند.

از میان زیرساختهای متعددی که به کارآمدی فدراسیون فوتبال می انجامد ما در این مقوله به نقش بسیار مهم نظام های حقوقی و مالی و جایگاه هیات رئیسه فدراسیون فوتبال در این زمینه توجه خواهیم داشت زیرا حجم مالی، تعداد زیاد علاقه مندان، میزان اشتغال، چرخه مولد و قابلیت ایجاد ارزش افزوده در فوتبال ایران، آن را به حرفه ای شدن نزدیک ساخته و اکنون اقتضای تامین محیط و نظام مالی و حقوقی متناسب جهت ورود به مرحله حرفه ای شدن را دارد.

اساسنامه فدراسیون فوتبال، شاکله اصلی و ستون مهم فعالیت فدراسیون یادشده تلقی می شود که در آن الزامات حقوقی و مالی بالقوه مهم و مفیدی برای کارآمدی فدراسیون فوتبال پیش بینی شده است. اگر بایسته های مالی و حقوقی مندرج در اساسنامه فدراسیون فوتبال از سوی هیات رئیسه فدراسیون، بدرستی اجراء شوند و آئین نامه های مندرج در آن بطور کامل و کارشناسانه تدوین و به دقت اجراء گردد و عناصر و اجزاء مذکور در اساسنامه فدراسیون فوتبال، اختیارات و وظایف خود را بدرستی به انجام رسانند شاهد ارتقاء سطح مدیریت و بهینه شدن ابعاد حقوقی و مالی فوتبال ایران خواهیم بود.

هیات رئیسه فدراسیون فوتبال باید توجه داشته باشند که شفافیت مالی یک نیاز و ضرورت بسیار حیاتی برای فوتبال ایران است.

هیات رئیسه فدراسیون فوتبال در این راستا باید به اهمیت نظام بودجه بندی کاملا مدون، شفاف و کارشناسانه توجه فوری نشان دهد و مدل مدیریت مالی فدراسیون و سازمان لیگ فوتبال را به سرعت منطبق با اساسنامه فدراسیون و متناسب با اقتضائات فوتبال حرفه ای، از حالت آماتوری به حالت حرفه ای و علمی تغییر دهد و بدون هیچ ملاحظه کاری، انتشار عمومی صورتهای مالی و دریافت ها و پرداختهای فدراسیون و سازمان لیگ فوتبال را جهت جلب اعتماد عمومی و آشنایی بخش خصوصی با حجم و ظرفیت مالی فوتبال ایران و به میدان آوردن جامعه دانشگاهی و بدنه کارشناسی کشور جهت نقد و تحلیل علمی آن به فوریت عملی سازد.

همچنین هیات رئیسه فدراسیون فوتبال باید نظام گزارشگری مالی فدراسیون فوتبال را برای اطمینان دهی به کلیه ذینفعان و تقویت نقاط قوت و برطرف نمودن نقاط ضعف، مبتنی بر مبانی علمی و بر پایه اطلاعات صحیح و دقیق، اصلاح کند.

نظام بودجه نویسی فدراسیون فوتبال باید بسوی برنامه محوری و شفافیت هر چه بیشتر و نظام گزارشگری مالی آن باید برای فراهم کردن زمینه نظارت و تحلیل علمی ذینفعان فوتبال، تغییر جهت بدهد.

از سوی دیگر بر اساس مراتب فوق، تدوین و بازنگری کارشناسانه تمامی آئین نامه های مربوطه از جمله آئین نامه های مالی، معاملاتی، اداری، انضباطی، حقوقی، فنی و نیز تدوین و تعریف فرایندهای انجام کار بایستی مورد توجه هیات رئیسه فدراسیون فوتبال قرار گیرد زیرا این مقررات و فرایندها در حکم شاخص های ارزیابی و قضاوت برای مجمع فدراسیون فوتبال و نیز کارشناسان و اهالی فوتبال خواهد بود و بدون وجود آنها امکان ارزیابی دقیق و صحیح از فعالیتها و تصمیمات فراهم نخواهد شد.

ذینفعان فوتبال حق دارند بدانند که در فدراسیون و سازمان لیگ فوتبال ایران، چند نفر و با چه تخصص هایی و مبتنی بر کدام نظام و شاخص های استخدامی بکار مشغول هستند؟

آیا متناسب با شغل خود تخصص دارند و از آموزش و تجربه مفید برخوردار هستند؟

تعداد کارکنان و میزان بهره وری و کار مفید آنان در مقایسه با دیگر فدراسیونهای آسیایی چگونه است؟

معیارهای انتخاب مدیران و مشاوران و اعضای کمیته ها و کارکنان فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ فوتبال ایران چه بوده است؟

مردم، کارشناسان، دانشگاهیان، رسانه ها، اسپانسرها و همه ذینفعان فوتبال ایران حق دارند نسبت به میزان و کیفیت دستاوردهای فدراسیون و سازمان لیگ فوتبال قضاوت و ارزیابی داشته باشند.

حق دارند بدانند که بودجه نویسی و عملیات مالی فدراسیون و سازمان لیگ فوتبال و هزینه های آنان از چه شاخص هایی پیروی می کند و چگونه مورد تصویب و چگونه مورد حسابرسی و ارزیابی قرار می گیرد؟

و حق دارند بپرسند که هزینه های فدراسیون و سازمان لیگ فوتبال نسبت به دستاوردهای آنان قابل قبول و توجیه پذیر هست یا خیر؟

و حق دارند بپرسند که اساسنامه فدراسیون فوتبال به درستی در حال اجراء هست یا خیر؟

هیات رئیسه فدراسیون فوتبال، در این موارد مسئول هستند و باید مواد ۳۴ و ۳۵ اساسنامه فدراسیون فوتبال را بدرستی و بدقت رعایت و اجراء کنند.

 صادق رئیسی کیا

پنجم آذرماه ۱۳۹۳

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *