رابطه گم شده در فوتبال ایران

متاسفانه در بین عده ای از اهالی فوتبال اعم از مربی و بازیکن و…مرسوم شده بجای آنکه واقع بینانه به بررسی علل مستقیم و موثر در ناکامی و ضعف یا موفقیت خود در مسابقه بپردازند به صدها علت بعید و غیر مستقیم و بسیار کم تاثیر یا بی تاثیر از قبیل نحس یا خوش یمن بودن فلان نفر یا فلان استادیوم می پردازند یا تقصیر ناکامی خود و تیم را به عهده داوری یا زمین مسابقه یا عملکرد فلان شخص یا فلان مسئول و فلان دستگاه یا فلان مصاحبه و فلان اتفاق می اندازند.

این عملکرد و رفتارهای ضعیف و نخ نما در فوتبال باعث شده مربیان و مدیران و دیگر عوامل فوتبال ایران:

۱_ از تمرکز روی وظایف و مسئولیتهای اصلی خود باز بمانند.

۲_ به برطرف کردن نقاط ضعف خود توجه نکنند.

۳_ لزوم ارتقا مستمر سطح مهارت و دانش خویش را به فراموشی بسپارند.

۴_ از بهره برداری درست و منطقی از تجربیات خود و دیگران برای غنی کردن فوتبال کشور غفلت بورزند.

۵_ پرداختن به حواشی مخرب و غیر مفید، وقت و توانی برای تولید علم در فوتبال ایران باقی نمی گذارد و دانش فوتبالی ایران را نه تنها توسعه نمی دهد بلکه به تحلیل می برد.

۶_ حضور مدیران، مربیان و بازیکنان فوتبال ایران در فرصتهای شغلی فراوان و سودآور کشورهای همسایه و ارز آوری برای کشور از فوتبال ایران سلب شود. کشورهای همسایه ما و کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس، لیگ ها و فرصتهای شغلی بسیار مناسب و پردرآمد فوتبالی دارند که ما نتوانسته ایم در سطح مدیریت یا مربی گری به آن راه پیدا کنیم.

۷_ چون عوامل و مدیران و مربیان فوتبال ایران تجربه ها،قوتها و ضعفهای خود را نمی پذیرند و آنها را مستند و ثبت و ضبط و تحلیل و منتشر نمی کنند در نتیجه بیشتر منابع و کتابهایی که برای مطالعه در این زمینه وجود دارد منابعی است غیر ایرانی و این سبب میشود که به وابستگی علمی و فنی همیشگی در فوتبال ایران دچار شویم.

۸_ روند معیوب فعلی،مسئولیت پذیری نسبت به سرمایه گذاری در فوتبال را به حداقل ممکن رسانده است. مدیر،مربی و بازیکن فوتبال باید نسبت به باشگاه،سرمایه گذاران و اسپانسرها مسئولیت پذیر باشند و سعی کنند بیشترین منافع و دستاوردها را با حداکثر مسئولیت پذیری برای آنان بدست آورند. مسئولیت گریزی و تقصیر به دوش ابر و باد و مه و خورشید و فلک،افکندن سبب میشود رغبت برای سرمایه گذاری در فوتبال ایران رو به کاهش بگذارد و باشگاههای موجود و حتی بزرگ نیز نتوانند ارزش افزوده و سهم خود در بازار را حفظ کنند. گرایش روزافزون جوانان و مخاطبان فوتبالی ایران به باشگاهها و چهره های فوتبالی اروپا و دیگر کشورها از نشانه های بارز این ادعاست.

۹_ با پرداختن به حواشی غیر مفید و مخرب،بستر دخالت عوامل غیر علمی و غیر فنی و ضد ارزشی در فوتبال را فراهم میکنند و بدین ترتیب سر رشته امور در فوتبال از دست عوامل فنی و علمی و مدیریتی خارج می شود.

دست اندرکاران فوتبال ایران از جمله مربیان ایرانی بایستی تحلیل و بررسی واقع بینانه، علمی،موشکافانه و مستمر نسبت به نقاط ضعف و قوت تیم خود و رقبا داشته باشند و با وقوف بر این امر،خود و همکارانشان را به نگاه مسئولانه و نقادانه به عملکرد و نقاط ضعف و قوت خود و پرهیز از توسل به فرافکنی و دوری از رفتارها و گفتارهای غیر مسئولانه فرا بخوانند و رفتار منطقی مبتنی بر رعایت اصول علمی را سرلوحه کار خود قرار دهند.

رابطه علت و معلول،مهمترین و ارزشمندترین قانون و شاخص،جهت تحلیل موفقیت ها و ناکامی ها می باشد. در برابر ناکامی ها و پس از موفقیتها باید موشکافانه، فعالانه و مسئولانه بدنبال شناسایی دقیق دستاوردها و از دست رفته ها،علت آنها،کشف نوع و کیفیت رابطه بین موفقیت و ناکامی ها با علت ها باشیم و تحلیل و یافته های خود در اینخصوص را جهت افزایش دستاوردها و کاهش ضعفها بکار گیریم و این بررسی ها را تبدیل به محتوای علمی نموده و منتشر کنیم. بدین طریق موفق خواهیم شد شخصیت فوتبال ایران را قوام علمی و اقتصادی بدهیم و آن را در اندازه بین المللی ظاهر کنیم.

همه عوامل فوتبال ایران را به توجه هر چه بیشتر به حاکم کردن رابطه علیت و قانون علت و معلول بعنوان اصلی ترین رابطه و معادله حاکم بر موفقیتها و ناکامی ها دعوت می کنم. یقیناً این منش می تواند تبدیل به یک مکتب حرفه ای و علمی در فوتبال ایران شود. همه باید توجه به این رابطه را در موفقیتها و ناکامی های فوتبال ایران در صدر همه اصول و راهبردهای خویش قلمداد کنیم و عقلانیت را بیش از پیش بر فوتبال کشور حاکم نمائیم.

صادق رئیسی کیا

چهارم مهر ۱۳۹۳

6 پاسخ
 1. سعید تقی زاده
  سعید تقی زاده says:

  آسیب شناسی شما از عدم وجود منابع و ماخذ مدیریت ورزش بومی بویژه با قلم و فکر مدیران کاربلد و باتجربه داخلی کاملا درست است. البته فکر می کنم منحصر به مدیریت ورزش نیست بلکه در بسیاری از سایر علوم انسانی نیز هاج و واج از منابع غربی استفاده می کنیم.
  غافل از اینکه این کتب هم حاصل نوشته های اولیه و بعد از آن سال ها اصلاح و ابرام و تکمیل بوده که تا دنیا دنیا است ادامه دارد. امیدوارم وبگاه شما بزودی تبدیل به خزانه ای از این تجربیات برای بهره مندی مدیران و علاقمندان به پیشرفت ایران شود.

  پاسخ
  • sadeq
   sadeq says:

   با سلام و احترام. کاملاً درست می فرمائید. من در این مقوله به حیطه ورزشی موضوع بعنوان بخشی از کل نگریستم. متاسفانه به انتشار تجربه ها و مستند سازی فعالیتهای خود توجه نکرده ایم و چه تجربه ها و علومی که به دلیل همین بی توجهی به گور رفته و نسلهای بعد از آن محروم شده اند. در این کار باید شهامت و خلاقیت و اهتمام هر چه بیشتر به خرج دهیم. از توجه و اشاره جنابعالی ممنون.

   پاسخ
 2. مصطفی ممبینی از ا هواز
  مصطفی ممبینی از ا هواز says:

  به امید پیشرفت فوتبال ایران انشاالله و با تشکر از استاد رئیسی کیا بابت مطالب ٱموزنده شان

  پاسخ
  • sadeq
   sadeq says:

   با سلام و احترام. امیدوارم در مسیر پیشرفت فوتبال برای افزایش دانش و تجربه یکدیگر دست در دست هم دهیم و دانش و تجربه خود را از دیگران دریغ نکنیم.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *