مسئولیت بدهی و تعهدات شرکت ها با چه کسانی است؟

هشدار: پیش از آغاز نوشتار،  به اشخاصی که نوشتارهای من در روزنامه ها یا روی سایت شخصی یا وبلاگهایم را بدون ذکر منبع و بدون پیوند سایتم یا وبلاگهایم به نام خود یا دیگری به هر گونه ای منتشر می کنند متذکر می شوم که چشم به راه عواقب قانونی انتشار غیر مجاز و بدون اجازه نوشتارهایم باشند.

ذکر و باز نشر نوشتارهای من و هر نوشتاری که در روزنامه ها یا روی سایت شخصی و وبلاگهایم منتشر شده منحصراً با قید نام و نام خانوادگی ام و همراه با پیوند سایت و وبلاگهایم مجاز است.

برابر قانون، شرکت ها شخصیتی مستقل از سهامداران و  مالکین خود دارند بنابراین دارائی، بدهی، معاملات، بستانکاری و تعهداتشان به خودشان مربوط می شود نه به سهامداران و مالکین و مدیران آنها.

مسئول پرداخت بدهی های یک شرکت خود آن شرکت است و بدهی شرکت را اصولا از محل اموال و دارائی و از حساب همان شرکت، پرداخت می کنند نه از  محل اموال و حساب شخصی سهامداران و مالکین و مدیران آنها.

در موارد زیر علاوه بر شرکت، سهامداران و مالکین شرکت نیز مسئول پرداخت بدهی شرکت به شمار می روند:

۱)  در شرکت با مسئولیت محدود، شرکاء (سهم الشرکه داران) فقط تا میزان سرمایه ای که در شرکت با مسئولیت محدود دارند مسئول بدهی شرکت در برابر اشخاص ثالث خواهند بود. مثلاً اگر سرمایه ثبت شده شرکت، یک میلیارد ریال باشد و یکی از شرکاء دارای ۱۰ درصد سهم الشرکه (صد میلیون ریال) سهم الشرکه باشد در مورد بدهی های شرکت، فقط تا میزان صد میلیون ریال، مسئول خواهد بود.

۲) در شرکت سهامی خاص و سهامی عام مسئولیت صاحبان سهام، فقط تا میزان مبلغ اسمی سهام آنها در برابر اشخاص ثالث است. مثلاً اگر سرمایه ثبت شده شرکت، یک میلیارد ریال منقسم به یک میلیون سهام هزار ریالی باشد و یکی از سهام داران دارای ۱۰ درصد سهم معادل یکصد هزار سهم هزار ریالی (یک صد میلیون ریال) سهم باشد در مورد بدهی های شرکت، فقط تا میزان صد میلیون ریال، پاسخگو خواهد بود.

۳) در شرکت های تضامنی (مانند صرافی ها) پس از آنکه دارائی شرکت، برای پرداخت بدهی های شرکت کفایت نکرد نوبت به مسئولیت شرکاء می رسد و هر یک از شرکاء شرکت، مسئول پرداخت تمام بدهی شرکت تضامنی در برابر اشخاص ثالث می باشد بدون توجه به اینکه در شرکت تضامنی چقدر شراکت و سرمایه دارد.

۴) در شرکت مختلط غیر سهامی، دو گروه شریک داریم. گروهی شریک با مسئولیت محدود هستند و فقط تا میزان سرمایه ای که در شرکت گذاشته اند در برابر بدهی شرکت به اشخاص ثالث، پاسخگو هستند و گروهی که شریک ضامن، نامیده می شوند مسئول کلیه بدهی های شرکت مختلط غیر سهامی در برابر اشخاص ثالث می باشند.

۵) در شرکت مختلط سهامی، گروهی از شرکاء که سرمایه آنها به صورت سهام است مسئولیتشان در برابر بدهی های شرکت به اشخاص ثالث تا میزان سهامشان است و گروهی از شرکاء که شریک ضامن نامیده می شوند پس از آنکه دارائی شرکت، برای پرداخت بدهی های شرکت کفایت نکرد مسئول تمام بدهی های شرکت در برابر اشخاص ثالث هستند.

۶) در شرکت های نسبی، مسئولیت شرکای شرکت برای پرداخت بدهی های شرکت در برابر اشخاص ثالث، به نسبت سرمایه ای است که در شرکت گذاشته اند و اگر دارائی های شرکت برای پرداخت تمام بدهی های شرکت کافی نبود هر یک از شرکاء به نسبت سرمایه ای که در شرکت دارد مسئول پرداخت بدهی شرکت می باشد.

۷) در شرکت های تعاونی نیز مسئولیت هر یک از سهام داران به میزان ارزش اسمی سهامی است که در شرکت تعاونی دارد.

در تمام موارد بیان شده در بالا بستانکاران یک شرکت وقتی می توانند برای دریافت بستانکاری خود به شرکاء و سهامداران مراجعه کنند که شرکت منحل شده و دارائی شرکت برای تسویه بدهی ها کفایت ننماید.

بنابراین در وهله نخست، هر شرکتی، بدون توجه به تعداد و نوع مسئولیت شرکاء و سهامدارانش، مسئول پرداخت بدهی ها و انجام تعهداتش می باشد و در صورتی که اموال و سرمایه شرکت برای پرداخت بدهی ها و انجام تعهدات شرکت کفایت نکرد پس از انحلال شرکت، نوبت به مسئولیت شرکاء و سهامداران به ترتیب بیان شده در بالا می رسد.

در صورتی که به مشاوره در زمینه ی یادداشت ها و نوشتارهای من نیاز داشتید یا به برگزاری کارگاه و دوره های آموزشی برای خود و مدیران و کارکنان شرکتتان در موارد یاد شده، علاقه مند، بودید درخواست خود را به s.raeisikia@gmail.com ارسال یا با شماره های ۸۸۳۲۱۰۸۸ و ۸۸۳۲۳۲۷۹ (گروه حقوقی برهان) تماس، حاصل فرمائید.

صادق رئیسی کیا

ششم خردادماه ۱۳۹۵

13 پاسخ
 1. شهرام واعظی
  شهرام واعظی says:

  جناب رئیسی کیا: سلام وعرض ادب. امیدوارم سلامت و شادباشید. از بابت مطالب آموزنده شما ممنونم. بسیارمفید و مختصر است.
  ارادتمند. شهرام واعظی

  پاسخ دادن
 2. امید مقدم
  امید مقدم says:

  جناب رئیسی کیا
  با عرض تشکر از مطالب
  اگر شرکت با مسئولیت محدود چندین برابر سرمایه شرکت بدهکار (چک و سفته) باشد مثلا سرمایه شرکت پانصد میلیون ریال باشد و بدهی شرکت بیست میلیارد باشد سئوال من این است آیا سهامداران بیست میلیارد بدهکار هستند یا پانصد میلیون ریال؟
  ممنون از راهنمایی

  پاسخ دادن
 3. س . ص
  س . ص says:

  با سلام
  در صورت امکان ماده قانونی ۲ خط اول مطلبتان را لطف میفرمائید. چون الان بانک تمام دارایی و اموال به نام را مسدود کرده و علت را عضو هیئت مدیره بودن می داند.
  آیا امکان و صحت دارد؟

  ماده قانونی :
  برابر قانون، شرکت ها شخصیتی مستقل از سهامداران و مالکین خود دارند بنابراین دارائی، بدهی، معاملات، بستانکاری و تعهداتشان به خودشان مربوط می شود نه به سهامداران و مالکین و مدیران آنها.

  مسئول پرداخت بدهی های یک شرکت خود آن شرکت است و بدهی شرکت را اصولا از محل اموال و دارائی و از حساب همان شرکت، پرداخت می کنند نه از محل اموال و حساب شخصی سهامداران و مالکین و مدیران آنها.

  پاسخ دادن
  • صادق رئیسی کیا
   صادق رئیسی کیا says:

   با درود و سپاس.
   معمولا بانکها به هنگام انعقاد قرارداد اعطای تسهیلات طی شرایطی که در قرارداد می آورند یا به موج چک و سفته و اسناد تضمینی که دریافت می کنند اعضای هیات مدیره شرکت را به صورت تضامنی، همراه با شرکت، مسئول تسویه بدهی و دیون بانکی شرکت قرار می دهند و اعضای هیات مدیره و مدیرعامل نیز معمولا به دلیل نیاز مالی شرکت یا به دلیل عدم آگاهی، قراردادهای بانکی را بدون مطالعه و بدون مشاوره حقوقی امضاء می نمایند.
   بانک در جایی به سراغ اموال و دارایی اعضای هیات مدیره و مدیرعامل می رود که آنها ضامن یا مسئول پرداخت دیون شرکت شده باشند.
   سرافراز باشید.

   پاسخ دادن
 4. حسینی
  حسینی says:

  سلام و عرض ادب
  شرکت ما مسئولیت محدود است و بدهکاری مالیاتی دارد. بدهی مالیاتی بیش از سرمایه اولیه شرکت بوده و اداره مالیات بر اساس آن حساب شخصی اعضاء هیئت مدیره را مسدود کرده؛ آیا سقف تعهدات هیئت مدیره سهم الشرکه آنها نیست؟

  پاسخ دادن
  • صادق رئیسی کیا
   صادق رئیسی کیا says:

   با درود و سپاس
   مسدود شدن حساب هیات مدیره از باب مسئولیت تضامنی هیات مدیره با شرکت برای پرداخت مالیات است و این موضوع، ضوابط و شرایط خاص خودش را دارد که روی سایت شخصی صادق رئیسی کیا توضیحاتی در این موارد آمده و اگر جستجو کنید پاسخ هایی خواهید یافت.
   این گونه نیست که اداره امور مالیاتی در هر مورد یا هر شرایطی که خواست اقدام به مسدود کردن حساب های مدیران شرکت ها نماید.
   مشاوره بیشتر منوط به ملاحظه سوابق و ارائه توضیحات و پرداخت هزینه از سوی شماست.
   سرافراز باشید.

   پاسخ دادن
 5. كريمي
  كريمي says:

  سلام وعرض ادب
  درمورد(در موارد زیر علاوه بر شرکت، سهامداران و مالکین شرکت نیز مسئول پرداخت بدهی شرکت به شمار می روند:)
  ١و٢و٣و…
  سوال ایا این نظر شخصی شماست یا بر اساس ماده قانونی ذکر شده است
  لطفا در صورت داشتن ماده قانونی
  انها را ذکر کنید

  پاسخ دادن
 6. امیری
  امیری says:

  سلام جناب و خسته نباشید
  ممنون از زحمات شما
  بنده مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت سهامی خاص هستم ( دارای ۱% سهام و بدون حق امضاء )، ضمن ارائه استعفا از هر دو مسئولیت خود به شرکت، مفاصا حسابی از شرکت گرفته ام که در این مفاصا حساب قید شده است که عواقب ناشی از تصمیمات ، تعهدات، مالیات، وام بانکی و هرگونه ادعایی از طرف هر شخص حقیقی یا حقوقی در رابطه با شرکت شامل حال بنده نخواهد شد، آیا با ارائه این مفاصا حساب به بانک و دارایی، باز هم در صورت بدهی در آینده، دینی به گردن اینجانب می باشد؟ لازم به ذکر است شرکت دارای یک وام بانکی است.
  از عنایت شما کمال تشکر و قدردانی را دارم

  پاسخ دادن
  • صادق رئیسی کیا
   صادق رئیسی کیا says:

   با درود و سپاس.
   در رابطه شما با شرکت، این برگه از این جهت که شرکت، تعهدات و مسئولیت های احتمالی مالی را به عهده گرفته ارزشمند است. از دیدگاه قانونی و در رویه مالیاتی و بانکی، در رابطه با مسئولیت های مالیاتی که به عنوان مدیر رسمی و قانونی شرکت بر عهده داشته اید و مسئولیت هایی که احتمالا به عنوان ضامن وام و…در قبال بانک ها پذیرفته باشید مراجع یادشده، این مفاصاحساب شما را مورد توجه قرار نخواهند داد.
   سرافراز باشید.

   پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *