مسئولیت بدهی و تعهدات شرکت با مسئولیت محدود با چه کسانی است؟

هشدار: پیش از آغاز نوشتار،  به اشخاصی که نوشتارهای من در روزنامه ها یا روی سایت شخصی یا وبلاگهایم را بدون ذکر منبع و بدون پیوند سایتم یا وبلاگهایم به نام خود یا دیگری به هر گونه ای منتشر می کنند متذکر می شوم که چشم به راه عواقب قانونی انتشار غیر مجاز و بدون اجازه نوشتارهایم باشند.

ذکر و باز نشر نوشتارهای من و هر نوشتاری که در روزنامه ها یا روی سایت شخصی و وبلاگهایم منتشر شده منحصراً با قید نام و نام خانوادگی ام و همراه با پیوند سایت و وبلاگهایم مجاز است.

برابر قانون، شرکت ها شخصیتی مستقل از سهامداران و  مالکین خود دارند بنابراین اصل بر این است که دارائی، بدهی، بستانکاری و تعهداتشان به خودشان مربوط می شود نه به سهامداران و مالکین و مدیران آنها.

به گونه ای کلی و به عنوان یک قانون فراگیر می توان گفت که مسئول پرداخت بدهی های یک شرکت، خود آن شرکت است و بدهی شرکت را اصولاً از محل اموال و دارائی و از حساب همان شرکت، پرداخت می کنند نه از  محل اموال و حساب شخصی سهامداران و مالکین و مدیران آنها.

بر این قانون کلی، استثنائاتی نیز وجود دارد که ما در این نوشتار به مواردی از این استثنائات که در شرکت با مسئولیت محدود ،جاری است اشاره می کنیم.

در موارد زیر علاوه بر شرکت، دارندگان سهم الشرکه (شرکاء) در شرکت با مسئولیت محدود، مسئول پرداخت بدهی شرکت به شمار می روند:

۱)  در شرکت با مسئولیت محدود، شرکاء (سهم الشرکه داران) فقط تا میزان سرمایه ای که در شرکت با مسئولیت محدود دارند مسئول بدهی شرکت نیز خواهند بود. مثلاً اگر سرمایه ثبت شده شرکت یک میلیارد ریال باشد و یکی از شرکاء دارای ۱۰ درصد سهم الشرکه یعنی صد میلیون ریال سهم الشرکه باشد در مورد بدهی های شرکت فقط تا میزان صد میلیون ریال مسئول خواهد بود.

۲) اگر در نام شرکت با مسئولیت محدود نام یکی از شرکاء (دارندگان سهم الشرکه) همراه با نام شرکت، قید شود آن شریک، در برابر اشخاص ثالث، در مورد تعهدات و بدهی های شرکت، مانند ضامن، به شمار می رود.

۳) اگر در نام شرکت با مسئولیت محدود، عبارت “با مسئولیت محدود”  آورده نشود آن شرکت در برابر اشخاص ثالث همچون شرکت تضامنی به شمار خواهد رفت و هر یک از شرکاء (دارندگان سهم الشرکه) مسئول پرداخت همه بدهی های شرکت با مسئولیت محدود، خواهند بود.

۴) در هنگام تاسیس (پیدایش) شرکت با مسئولیت محدود، شرکاء در مورد ارزشی که برای آورده غیر نقدی یکدیگر در نظر گرفته اند در برابر اشخاص ثالث، برای پرداخت بدهی های شرکت تا میزان ارزشی که برای آورده غیر نقدی، در نظر گرفته اند، مسئولیت تضامنی دارند.

۵) شرکاء (دارندگان سهم الشرکه) در شرکت با مسئولیت محدود در هنگامی که کوتاهی و اشتباهات آنان در هنگام تاسیس شرکت، باعث بطلان شرکت گردد در برابر اشخاص ثالث در مورد بدهی و تعهدات شرکت، مسئولیت تضامنی دارند.

صادق رئیسی کیا

چهاردهم اسفندماه ۱۳۹۴

15 پاسخ
 1. sahra
  sahra says:

  سلام من رشتم حسابداریه ۴ماهه فارق التحصیل لیسانسم شدم تا حالا سابقه ای تو این کار نداشتم اگه تو شرکت پخش حسابداری کنم می تونم موفق شم تو کارم؟شروع کار خیلی سخته؟

  پاسخ دادن
  • صادق رئیسی کیا
   صادق رئیسی کیا says:

   با درود و سپاس.

   به جز مواردی که در اساسنامه شرکت یا در قانون برای مدیرعامل، به طور مشخص، امکان و اختیار تفویض مسئولیت پیش بینی شده باشد در همه امور دیگر، مباشرت مدیرعامل در انجام وظایف خاص شغلی اش، الزامی است.
   سرافراز باشید.

   پاسخ دادن
 2. خورشیدی
  خورشیدی says:

  سلام دوتا سوال داشتم
  اول :در شرکتهای با مسیولیت محدود ایا میشه شخصی سهم الشرکه داشته باشه ولی عضو هیات مدیره نباشه ؟
  دوم :ایا میشه کسی رو که فقط ۱۵درصد سهم داره رو بدون رضایت خودش وبا تصمیم بقیه سهام داران از هیات مدیره خارج کرد
  ممنون میشم جوابمو بدین

  پاسخ دادن
 3. سيامك
  سيامك says:

  سلام و وقت خوش
  در مجموعه ای مدیر اداری هستم، مالک مجموعه من را به عنوان مدیرعامل یکی از شرکتهای خود منصوب کرده، مدیرعامل صوری با ۵٪‏ سهم الشرکه و بدون حق امضا، شرکت مسوولیت محدود. متاسفانه بدهی سنگین مالیاتی برای این شرکت امده،. بنده هیچ نقشی نداشتم و شرکت صرفا جهت اخذ تسهیلات بانکی ثبت شده بود، حال چگونه باید این موضوع را اثبات کنم که این مالیات بر عهده من نیست، لطفا راهنمایی کنید، ممنون

  پاسخ دادن
  • صادق رئیسی کیا
   صادق رئیسی کیا says:

   با درود و سپاس
   مامور و ممیز مالیاتی در وهله نخست شما را از این جهت که مدیرعامل هستید مسئول پرداخت مالیات های ابلاغ شده به شمار می آورد. اگر در دوره شما برگ تشخیص مالیات یا حکمی دایر بر قطعیت مالیات، ابلاغ نشده یا فاقد سمت و اختیار برای پرداخت دیون شرکت بوده اید یا اساساً شرکت، به معنی واقعی فعال نبوده است مراتب را به ممیز و مسئولان مالیاتی ذیربط منعکس و پیگیری کنید.
   سرافراز باشید.

   پاسخ دادن
 4. سعید
  سعید says:

  من یه سوالی داشتم.
  من به عنوان رئیس هیت مدیره شرکت با سهم ۵ درصد شرکتی ثبت کردم و در اساسنامه کلیه امور مالی به عهده رییس هیت مدیره نوشته شده و امضا قرار داد به عهده مدیر عامل.
  الان شرکت بدهی زیادی داره. چقدر از این بدهی به عهده منه؟

  پاسخ دادن
  • صادق رئیسی کیا
   صادق رئیسی کیا says:

   با درود و سپاس.
   بدهی شرکت، اصولاً به عهده خود شرکت است نه به عهده سهامداران.
   پرداخت بدهی شرکت، از محل حساب و اموال شرکت، انجام می شود نه از حساب و اموال شخصی شرکاء و سهامداران.
   سرافراز باشید

   پاسخ دادن
 5. حامد
  حامد says:

  سلام.من تو شرکتی به عنوان رئیس هیئت مدیره معرفی شدم(به صورت صوری) که ۲ درصد سهم دارم.الان از اون شرکت اخراج شدم.آیا مشکلی تو آینده تهدیدم میکنه؟آیا الان دارایی به اسم من اومده؟ممنون
  شرکت با مسئولیت محدوده

  پاسخ دادن
 6. عباس طاهری
  عباس طاهری says:

  سلام سال۹۰شرکت بامسئولیت محدود ثبت کردیم به دلیل صوری بودن آدرس نتوانستیم پرونده مالیاتی تشکیل دهیم فعالیتی نداشتیم ولی به دلیل نداشتن پرونده نتوانستیم اظهارنامه و عدم فعالیت رد کنیم به اداره مالیات مراجعه کردیم سرممیز گفت مالیات وجریمه سنگینی در انتظار شماست لطفا مارا راهنمایی کنید چکارکنیم که ازین مخمصه نجات یابیم با توجه به نداشتن درآمداز شرکت حتی یک ریال باتشکر

  پاسخ دادن
  • صادق رئیسی کیا
   صادق رئیسی کیا says:

   با درود و سپاس
   عدم فعالیت شرکت، یک بحث، است و عدم تسلیم اظهارنامه، بحث دیگر. شرکت، اگر فعالیت نداشته باشد و این مساله را به ممیز مالیاتی مربوطه، ثابت کند مشمول پرداخت مالیات نمی شود. مالیات به عملکرد و فعالیت تعلق می گیرد نه به تعطیلی. برای عدم تسلیم اظهارنامه مالیاتی و عدم پلمپ دفاتر، برابر قانون به مبالغ مشخصی، جریمه خواهید شد.
   سرافراز باشید

   پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *